yağ seçimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yağ seçimi

İleti Haluk » 20 Ekm 2008, 14:34

aracımı yeni aldım ve kitapçıkta yazılanlardan pek bişey anlamadım.octavialarda hangi incelikte yağ kullanılıyor.yardımcı olursanız sevinirim

Haluk
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Erzurum
Arabanız: Peugeot 308 1.6 HDI SPORTİUM

İleti umt_d » 20 Ekm 2008, 14:38

yağlarda önemli olan incelik ya da kalınlık değil onay kodu'dur siz aracınızın motor'unun ne olduğunu söyleyin size öyle yardımcı olalım

umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Haluk » 20 Ekm 2008, 14:42

1.6 fsı.yani benim sormak istediğim 10w-40 mı yoksa 10w-30 mu kullanmam gerekiyor
Haluk
CLASSIC
CLASSIC

İleti binbirotomotiv » 20 Ekm 2008, 14:54

arabanızın motoru ne

binbirotomotiv
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 20 Ekm 2008, 15:19

önemli olan 10w/40 ya da 10w/30 olayı değil sizin aracınız için GQ1 İSE BİLMİYORUM AMA GQ2 İSE CASTROL EDGE 0W/30 KULLANILMASINI TAVSİYE EDİYOR CASTROL
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tivoli » 21 Ekm 2008, 11:05

Benim aracımda 1.6 fsi. sana örnek olsun diye yazdım aracımın modelini.. Düzenli olarak periyodik bakımlarını yaptırıyorsan sadece castrol edge 0-30 kullanmanı tavsiye ederim. Zaten önümüzde kış. Üstelik yetkili servisin kullandığı yağda bu zaten..
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti goksu » 21 Ekm 2008, 11:24

[quote="Haluk"]1.6 fsı.yani benim sormak istediğim 10w-40 mı yoksa 10w-30 mu kullanmam gerekiyor[/QUOTE]
Aynı araca sahibiz. Bilgi vermeye çalışayım. Bu araçlarda 2 türlü servis rejimi uygulanabiliyor.

1. Sabit aralıklı rejim (QG0 veya QG2): Eğer bu rejimi benimserseniz, bakım periyodunuz her 15000km/1 yıl dır. Kullanmanız gereken yağ üzerinde bulunması gereken onay kodları:VW501.01 veya VW502.00 dır. Alacağın yağ üzerinde bu kodlardan herhangi birinin bulunması yeterli.

2. Değişken aralıklı rejim (QG1): Bu servis rejiminde bakım aralıkları 2 yıl/30000km ye kadar uzayabilmektedir. Ancak, bu rejimde kullanmanız gereken yağın onay kodları VW503.00 veya VW504.00 dır.

Bildiğim kadarıyla 2 nolu rejim Türkiye şartlarında pek uygulanamıyor. Sen 1 nolu rejimi benimse ve alacağın yağ üzerindeki onay kodlarına bak. Ben şahsen shell helix  ultra 5/40 kullaniyorum.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 21 Ekm 2008, 13:36

[quote="goksu"][quote="Haluk"]1.6 fsı.yani benim sormak istediğim 10w-40 mı yoksa 10w-30 mu kullanmam gerekiyor[/QUOTE]

Bildiğim kadarıyla 2 nolu rejim Türkiye şartlarında pek uygulanamıyor. Sen 1 nolu rejimi benimse ve alacağın yağ üzerindeki onay kodlarına bak. Ben şahsen shell helix  ultra 5/40 kullaniyorum.
[/QUOTE]
bildiğim kadarıyla bakımın değişken ya da sabit aralıklı olması bizim benimsememize bağlı bir durum değil aracın teknik özelliğine bağlı bir durum olmalı...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti Haluk » 21 Ekm 2008, 13:47

peki bu castrol edge ile magnetecin farkı ne acaba.şu anda edge var arabamda ama değiştirme zamanı geldiğinde magnatek doldurmayı düşünüyorum çünkü fiyat olarak daha uygun 60 ytl edge ise 100 ytl yaklaşık değerler tabiki
Haluk
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 21 Ekm 2008, 13:56

[quote="lazianke"]

bildiğim kadarıyla bakımın değişken ya da sabit aralıklı olması bizim benimsememize bağlı bir durum değil aracın teknik özelliğine bağlı bir durum olmalı...
[/QUOTE]
Aracın teknik özelliklerine bağlı bir durum kesinlikle değil, ancak servis rejimi araç beynine işleniyor (Vag-Com ile), ki bu sayede araç servis uyarılarını doğru zamanda verebilsin diye. Aracın fabrika çıkışındaki benimsemiş olduğu rejim, aracın servis kitapçığındaki etikette  belirtiliyor. QG0 veya QG2 : sabit aralıklı , QG1 değişken aralıklı. Bu bilgi bagaj halısı altındaki etikette de var. Ayrıca rejimler arasında geçiş yapabilmek de söz konusu oluyor (VagCom ile).

Türkiyedeki uygulama ise daima sabit aralıklı rejim. Örneğin benim aracı ele alırsak servis rejimi QG1 yani uzun aralıklı görünüyor (etikete göre konuşuyorum).  Ama yetkili servis beni garanti süresi boyunca her 15000km servise cağırdı. Ayrıca araç bilgisayarı da her 15000km/1yıl periyodunda uyarı veriyor. Anlaşılan o ki bu araç sabit aralıklı servis rejimine sonradan çevrilmiş.

goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 21 Ekm 2008, 14:07

[quote="goksu"]
[quote="lazianke"]

[/QUOTE]
. Aracın fabrika çıkışındaki benimsemiş olduğu rejim, aracın servis kitapçığındaki etikette  belirtiliyor. QG0 veya QG2 : sabit aralıklı , QG1 değişken aralıklı. Bu bilgi bagaj halısı altındaki etikette de var. Ayrıca rejimler arasında geçiş yapabilmek de söz konusu oluyor (VagCom ile).

[/QUOTE]

üretici firma aracın etiketinde bir rejim belirliyorsa ve belirtiyorsa bu neye göre değiştiriliyor ki?

mesela adamlar türkiyeye satacaksa boş beyne sabit aralık farklı ülkeye ise değiken aralık mı yüklüyorlar?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti power_octavia » 21 Ekm 2008, 14:18

selam

10-40W tan daha ince full sentetic bir yağ koymanı öneririm...
power_octavia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti IYIGIT » 21 Ekm 2008, 15:49

2001 fabia elegance benzinli hangi marka hangi yağ kullanılmalı
IYIGIT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti goksu » 21 Ekm 2008, 18:08

[quote="lazianke"][quote="goksu"]
[quote="lazianke"]

[/QUOTE]
. Aracın fabrika çıkışındaki benimsemiş olduğu rejim, aracın servis kitapçığındaki etikette  belirtiliyor. QG0 veya QG2 : sabit aralıklı , QG1 değişken aralıklı. Bu bilgi bagaj halısı altındaki etikette de var. Ayrıca rejimler arasında geçiş yapabilmek de söz konusu oluyor (VagCom ile).

[/QUOTE]

üretici firma aracın etiketinde bir rejim belirliyorsa ve belirtiyorsa bu neye göre değiştiriliyor ki?

mesela adamlar türkiyeye satacaksa boş beyne sabit aralık farklı ülkeye ise değiken aralık mı yüklüyorlar?
[/QUOTE]
Aynen öyle. Çünkü araç fabrikada üretilirken hangi ülkeye gideceği belli değil. Türkiyeye gideceği belli olunca rejim değişikliği yapılıyor, ama araç etiketindeki bilgi haliyle değiştirilmiyor.(Kim nerede yapıyor dersen detayını bilmem)
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 21 Ekm 2008, 20:05

[quote="goksu"][quote="lazianke"][quote="goksu"]
[quote="lazianke"]

[/QUOTE]

[/QUOTE]

[/QUOTE]
Aynen öyle. Çünkü araç fabrikada üretilirken hangi ülkeye gideceği belli değil. Türkiyeye gideceği belli olunca rejim değişikliği yapılıyor, ama araç etiketindeki bilgi haliyle değiştirilmiyor.(Kim nerede yapıyor dersen detayını bilmem)
[/QUOTE]
bir şey daha öğrendik . sağolun...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodacı » 21 Ekm 2008, 23:01

[quote="Haluk"]aracımı yeni aldım ve kitapçıkta yazılanlardan pek bişey anlamadım.octavialarda hangi incelikte yağ kullanılıyor.yardımcı olursanız sevinirim[/QUOTE]

0W/30 veya 10W/40...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir