cam buğulanması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

cam buğulanması

İleti octaviamania » 02 Kas 2008, 01:03

camlarım buğulanıyor...kaloriferi acıyorum daha cok buhar yapıyor...klimada sıcak ufletiyorum...acılıyor bi muddet sonra yaglanmıs gıbı oluyo yolu gormek cok zor oluyo...kaloriferi cama ufletmeme rağmen cam neden bugu yapıyo acaba...peteklerde catlak falan mı var acaba...bi de bi kac ay once bugu onleyici surmustum ama sonra yag sokucu falan surup temizlemeye calıstım cunku hiç bir işe yaramadı.

octaviamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 02 Kas 2008, 15:06

Kalorifer petek veya tesisatında su kaçağı varsa.fan arızası varsa bunlar olabilir.Ama bunlar eski arabaların sorunları genelde aracınız o kadar eskimi bilemiyorum.Bir göstermek lazım servise.

Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti kadir_ » 02 Kas 2008, 16:34

1.Motor ısınmadıysa olabilir
2.ise cama vurdurduğuna emin olman gerekir

3.ise arıza olabilir baktırmak gerekir

Benim yardımcı olabileceklerin bunlar normalde motor sıcak ise en fazla 2 dk içinde ön camı çözmesi lazım birde otomatik klima ise kaç dereceye ayarlıyorsun  o da önemli
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviamania » 02 Kas 2008, 21:34

arac 2001 octavia elegance.klimatronik.araç ısınıyo.on cama veriyorum.en son sıcaklığa ayarlıyorum.bugun ise sunu farkettim arabamda kalorifer yada klimayı acmama ma ragmen ön cam hafiften bugulandı ayrıca on cama hava veren deliklerden su buharı gibi biseyler cıktı.
octaviamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 02 Kas 2008, 22:01

cam buğulanması içeride ıslaklık olmasından kaynaklanır. sizin kalorifer bağlantılarında yada petekte büyük ihtimalle sızıntı var, ona baktırın.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti yalcin34 » 02 Kas 2008, 22:57

Cama sıvı sabun sür oluor die biliorum...!Geçmesse Danışmaya dewam et..!Disapprove
yalcin34
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabiamania » 02 Kas 2008, 23:26

camlarınızı önce iyi bir temizleyin, varsa yağ tabakasından arındırın.
fabiamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 03 Kas 2008, 00:31

önemli olan buğuyu yapan şartları ortadan kaldırmak, aracın içerisinde herhangi sebeple ( Islak bez, ıslak yakkabı ile araca binmek, aracın su alması v.s. gibi ) slaklık yoksa buğu oluşmaz. buğuyu gidermenin en pratik yolu ıslatılıp suyu sıkılmış  bezin üzerine biraz pril veya sıvı sabun damlatarak beze yedirdikten sonra camı bu bezla silin. kuruduktan sonra iz kalırsa kuru bezle silin akşama kadar o cam buğu tutmaz.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 03 Kas 2008, 11:56

buğu önleyici spreyler var, kullanıp da memnun olan var mı acaba?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti octaviaman » 03 Kas 2008, 12:25

Havalandırma deliklerinden devamlı buhar çıkıyorsa kalorifer sistemi su sızdırıyor demektir.Baktırmak gerekir.Eğer bulunduğunuz yer çok nemli bir memleketse kısa süreli buhar çıkışı olması normal.Eğer bir arıza yoksa,yağmurlu havalarda oluşan buğunun sebebi nem olduğundan en iyi giderme yolu klima.Yağmursuz havalarda ısı iç-dış ısı farkından oluşan buğuyu çözmek en ekonomik kaloriferle havalandırmayla mümkün.Özellikle kışın sabah ilk çalıştırmada karşılaşılan bu durum motorun da soğuk  olması dezavantajıyla zorlaşıyor.Bu yüzden hem motorun dolayısıyla kalorifer suyununda en kısa sürede ısınması gerekiyor.Bunun en kısa yoluda Kalorifer ısısını uygun maximum değere ayarlayıp(çok soğuk havada max kalorifer ısısı uygun olmayabilir) bir süreliğine iç  hava sirkülasyonunu tuşla çalıştırmak .Göreceksiniz en kısa zamanda sonuç alacaksınız.Yalnız bir süre sonra iç sirkülasyonu kapatmayı unutmayın.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir