hız sabitleyici hakkında

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hız sabitleyici hakkında

İleti barutoglu » 11 Arl 2008, 20:43

Arkadaşlar, bir octavia araçta "hız sabitleyici"nin değeri ne kadardır? bir de hız sabitleyicinin çok gerekli bir mekanizma olduğunu düşünüyor musunuz? fikirlerinize ihtiyacım var Hayırlı bayramlar.

Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti alpko » 11 Arl 2008, 21:10

ben sahsen devamli uzun yol seyahatlerim oldugundan iyi oldugunu dusunuyorum, maalesef benim fabia da yok, audi`de de yok, ama arkadasimin octaviasinda bir kac defa deneme sansim olmustu..
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 11 Arl 2008, 21:35

Fabiamda yoktu..Roomide de yok haliyle..Pek ihtiyacım olmasada, fabia için almıştım hız sabitleyici kolu ama taktıramadım evde duruyor öylece...

İhtiyaç olan bir şey sürekli uzun yol yapanlar için..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti alpino » 11 Arl 2008, 21:44

şimdiki arabamda var. inanılmaz derecede rahat ve kullanışlı bence. üstelik yakıt tüketimini gerçekten çok düşürüyor. aynı yolda sistem kapalıyken yol bilgisayarına göre 100 kmde 6lt yakan araç, sistem devredeyken 5,3-5,5 lt ye kadar düşüyor tüketim. bu da aracın hıza göre çok hassas şekilde gaz vermesinden kaynaklanıyor. özellikle uzun yolda rahatlığı da tartışılmaz
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti mxengine » 11 Arl 2008, 22:32

hız sabitleyici el gazı ile oldugu için cok rahay ben şehir içinde bile hız sabitleyici kullanıyorum bence gerekli.
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti terasus » 11 Arl 2008, 22:34

Uzun yolda mükemmel birşey, yakıt tüketiminde ancak devamlı düz ovada giderseniz tasarruf sağlarsınız. İniş çıkışlı yollarda inişe geçince devre dışı bırakmak daha fazla yakıt tasarrufu sağlar. Şehir içinde radar konabilecek ve trafiğin rahat olduğu yollarda da kullanma avantajı da mümkün..
terasus
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 11 Arl 2008, 23:34

sevgili terasus iniş çıkışlı yolda devre dışı bırakmak asla tasarruf sağlamıyor. ha eğer dersenki yokuşta az yaksın diye ben gaz kesiyorum o zaman başka. ama onu da ayarkolu üstünden yapabiliyorsun. zaten yokuş aşağı bir yere geldiğinde tüketim 0.0 a düşüyor. bende mxengine gibi şehir içinde de kullanıyorum.
ha çok gerekli mi derseniz tabiki değil ama alışınca bırakamıyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tivoli » 12 Arl 2008, 01:39

Hız sabitleyici çok güzel oluyor özellikle yakıt tasarrufu konusunda ancak yorgun olduğunuz anlarda kesinlikle devreye sokmamanızı tavsiye ederim çünkü ayak gaz pedalında iken beyinle arasında sürekli bir aksiyon olması sebebiyle refleks hızı daha geç düşüyor aksi taktirde rehavet daha çabuk çöküyor. aracı ilk alıpda ankaradan istanbula gelirken bizzat yaşadım ondan
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti necx28 » 12 Arl 2008, 01:56

1 ay kadar önce benim fabiaya taktırdım. 260 ytl. (ilgilenenler için) ama şu özelliği dikkatimi çekti. inişlerde devrede değilken yakıt tüketimi 0.0 değeri gösterirken hız sabitleyici devrede olduğu zaman kesinlikle 0.0 değerini göstermiyor. Bunuda hız sabitleyicinin arabayı frenlemek için bir şekilde güç harcadığına yordum. Bu yüzden özellikle inişli yollarda yakıt tüketimi sağlamak isteniyorsa devreye alınmaması düşüncesindeyim. Ayrıca hız sabitleyici taktırmak isteyen arkadaşlar hiç düşünmesinler uzun yolda son derece kullanışlı bir aksesuar.
necx28
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilgazdr » 12 Arl 2008, 02:50

Ankara-Konya arası çok sık gidip geliyorum,malumunuz bu yol hız sabitleyici için oldukça uygun.yakıt tasarrufu konusuna ve radar korkusunu ortadan kaldırma hususuna bende katılıyorum.
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 12 Arl 2008, 03:05

[quote="necx28"] 1 ay kadar önce benim fabiaya taktırdım. 260 ytl. (ilgilenenler için) ama şu özelliği dikkatimi çekti. inişlerde devrede değilken yakıt tüketimi 0.0 değeri gösterirken hız sabitleyici devrede olduğu zaman kesinlikle 0.0 değerini göstermiyor. Bunuda hız sabitleyicinin arabayı frenlemek için bir şekilde güç harcadığına yordum. Bu yüzden özellikle inişli yollarda yakıt tüketimi sağlamak isteniyorsa devreye alınmaması düşüncesindeyim. Ayrıca hız sabitleyici taktırmak isteyen arkadaşlar hiç düşünmesinler uzun yolda son derece kullanışlı bir aksesuar.
[/QUOTE]

Eğer hız sabitleyici ayarını aracın yokuş aşağı inerken o an ki viteste gazsız ivmeleneceği maksimum hızın üzerinde bir hıza ayarlamış iseniz araç kompresöre geçmez aksine ayarlamış olduğunuz hıza ulaşmak için yolun eğimine oranla gerekli miktarda gaz vermeye devam eder bunun haricinde ise kesinlikle yokuş aşağı inişlerde veya düz yolda hız sabitleyici devrede olmasa bile vites boşta değilse ayağınızı gaz pedalından çektikten sonra anlık yakıt tüketimini sıfır değer olarak görürsünüz.
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti isnilgiz » 12 Arl 2008, 04:27

Adapazarı-Ankara arasında çok gidip geldiğim için ve hız sabitleyiciyi de kullandığım için kesinlikle faydalı bir özellik. Yolculuk hiç yorucu olmuyor. Ama ankara 960- Adapazarı da 70 mt deniz yüksekliğine sahip illerdir ve her iki tarafa da sabitleyiciyi hem kullanmış hem de kullanmamış biri olarak söyleyebilirim ki bu mesafe üzerinde hız sabitleyici kesinlikle manuel kullanımdan daha fazla benzin tüketiyor.
Araç da 102 hp A5 kasadır.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti bülbül » 12 Arl 2008, 15:42

Arkadaşlar ben şehir içinde devamlı kullanıyorum.Ve önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağladığını sizlere söyleyebilirim.Tivoli hocamında söylediklerine katılıyorum.Refleks konusunda biraz sıkıntı yaratabilir..
bülbül
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti necx28 » 12 Arl 2008, 16:29

[quote="tivoli"][quote="necx28"] 1 ay kadar önce benim fabiaya taktırdım. 260 ytl. (ilgilenenler için) ama şu özelliği dikkatimi çekti. inişlerde devrede değilken yakıt tüketimi 0.0 değeri gösterirken hız sabitleyici devrede olduğu zaman kesinlikle 0.0 değerini göstermiyor. Bunuda hız sabitleyicinin arabayı frenlemek için bir şekilde güç harcadığına yordum. Bu yüzden özellikle inişli yollarda yakıt tüketimi sağlamak isteniyorsa devreye alınmaması düşüncesindeyim. Ayrıca hız sabitleyici taktırmak isteyen arkadaşlar hiç düşünmesinler uzun yolda son derece kullanışlı bir aksesuar.
[/QUOTE]

Eğer hız sabitleyici ayarını aracın yokuş aşağı inerken o an ki viteste gazsız ivmeleneceği maksimum hızın üzerinde bir hıza ayarlamış iseniz araç kompresöre geçmez aksine ayarlamış olduğunuz hıza ulaşmak için yolun eğimine oranla gerekli miktarda gaz vermeye devam eder bunun haricinde ise kesinlikle yokuş aşağı inişlerde veya düz yolda hız sabitleyici devrede olmasa bile vites boşta değilse ayağınızı gaz pedalından çektikten sonra anlık yakıt tüketimini sıfır değer olarak görürsünüz.
[/QUOTE]

Hız sabitleyiciyi farzedelim 95 km. hızda sabitledim. Araba yokuş aşağı
zaten 95 km hıza ulaşmak için çabalamıyor aksine arabanın kompresöre
yük bindirip yığıldığını yani kendini yavaşlattığını bile hissediyorum.
Bu anlarda dahi yakıt tüketimi 0.0 değerini göstermiyor. Bu nedenle
yokuş aşağı yollarda yakıt tüketimini artırdığını yazdım. Ayrıca
sürekli gittiğim şehirlerarası yokuş aşağı mesafeyi ortalamada 3.5 gibi
değerle giderken hız sabitleyici ile 3.8 den aşağıya düşemedim.
necx28
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 12 Arl 2008, 23:53

arasıra bende yokuş aşağı inerken sabitleyicide 0.0 görmüyorum ama genelde sıfırlanıyor. vites seçiminden olsa gerek.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ayhani » 13 Arl 2008, 00:05

[quote="alpino"]arasıra bende yokuş aşağı inerken sabitleyicide 0.0 görmüyorum ama genelde sıfırlanıyor. vites seçiminden olsa gerek.[/QUOTE]

1500 devirin altında octi yol bilgisayarı yokuş aşağı bile gitse sıfır göstermiyor
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti barutoglu » 13 Arl 2008, 21:01

Değerli fikirleriniz için hepinize teşekkür ederim.
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir