MOTOR USTALARI YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

MOTOR USTALARI YARDIMCI OLURMUSUNUZ

İleti ssanol » 13 Oca 2009, 16:52

2001 MODEL OCTAVİA VAR. 1.6İ LPG Lİ.118 KM DE SUAN. SABAHLARI IŞE GİTMEK İÇİN ÇALIŞTIRDIGIMDA EKZOSTAN FAZLA OLMAYAN BIR DUMAN ATIYOR. SİYAH- BEYAZ KARIŞIMI BIR DUMAN. 1. VİTESE TAKIP ILERLETMEK ISTEYINCE KISA SÜRELI BIR CEKİŞTEN DUŞME OLUYOR.SONRASINDA HERŞEY YOLUNDA GÜN İÇİNDE HERHANGİ DURUM YOK. USTAYA GÖTÜRDÜM.BU SEKILDE ANLATTIM.BANA PSTON SEKMANLARININ SIBAPLARIN DEGİŞMESİ GEREKTIGINI,YAĞ YAKTIGINI SÖYLEDİ.AYRICA DEBRİYAJ BALATASININ DEGIŞMESI GEREKTINI SÖYLEDİ. 850YTL MASRAFI VARMIŞ..SORUN NEDİR AÇABA? DEBRIYAJ BALATASININ BITGINI NASIL ANLAŞILIR?

ssanol
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 13 Oca 2009, 17:06

debriyajla motorun attığı dumanın rengini ben pek ilişkilendiremedim. debriyajın kaçırdığını kullanıcı bariz hisseder. araç kalkışlarda falan boş devirlenip az hızlanıyorsa kaçırır. yada 4 e 5 e al arabayı, orta şiddet bi gaz ver, el frenini iyice çek, debriyajı hafif hafif bırak, kavramayı hissettiğin an araba gidecem diye debeleniyorsa kaçırıyor demektir, ama sen kavramayı hissettiğin an töök diye istop ederse sağlamdır.

araç sıralı sistem değilse soğuk motorda LPG ufak tefek tekleme yapar diye biliyorum.

aracın yağ yaktığını anlamak için usta olmaya gerek yok, her söylenene inanmanada, biraz binersin yağ seviyesini kontrol edersin eksilmişse yakıyodur. hatta gidip kompresyon ölçümüde yaptırabilirsin. adamın biri motor istiyor dedi diye gidip bi ton para dökme, haklıda olabilir sen emin ol ama yinede.

yani sol ayağının hassasiyeti ve aracını tanıyor olman kaçtığını anlamaya yeter.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 13 Oca 2009, 17:08

ha bide aracı benzine al, LPG de kullanma, yine aynı dumanı atacak mı, tekleme yapacak mı?

bi çok varyete var, hemen en ufak şeyde ustaların eline kendimi acemiymiş gibi atma, söğüşlemeyi pek severler.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ssanol » 13 Oca 2009, 17:18

HAKAN BEY ILGINIZE TEŞEKKÜRLER..  EL FIRENI CEKİLİYKEN 1.VITESE TAKTIM DEPRIYAJI HAFIF HAFIF BIRAKTIM ARABA COKUYOR AMA ISTOP ETMIYOR.. ARABADA SIRALI SISTEM ROMANO MARKA LPG TAKILI..YAG KONUSUNUDA SÖYLE ACIKLIYAYIM. 115.600 KM DE YAGI DEGIŞTIM. SENTETIK BIR YAĞ 10-40 YANILMIYORSAM. SUAN 118.200 KM DE YAG SEVIYESI GÖSTERGE CUBUGUNDA EN ALTIN BIRAZ USTUNDE..
ssanol
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 13 Oca 2009, 17:21

[quote="ssanol"]HAKAN BEY ILGINIZE TEŞEKKÜRLER..  EL FIRENI CEKİLİYKEN 1.VITESE TAKTIM DEPRIYAJI HAFIF HAFIF BIRAKTIM ARABA COKUYOR AMA ISTOP ETMIYOR.. ARABADA SIRALI SISTEM ROMANO MARKA LPG TAKILI..YAG KONUSUNUDA SÖYLE ACIKLIYAYIM. 115.600 KM DE YAGI DEGIŞTIM. SENTETIK BIR YAĞ 10-40 YANILMIYORSAM. SUAN 118.200 KM DE YAG SEVIYESI GÖSTERGE CUBUGUNDA EN ALTIN BIRAZ USTUNDE..[/QUOTE]

1 viteste olmaz müdürüm 1 de gidecem diye tabi debelenir ben freni çekik unutup gitmeye yeltendiğimdede çöküyor. yüksek viteste bakacan ki tak diye istop etmesi gereken yerde çöküp yelteniyorsa kaçırıyodur.

valla yağ seviyesi baktığımda en altın bi üstünde demişsinizde, ilk eklendiğinde seviye neydi onu bilmek lazım tam olarak, bunu da siz görebilirsiniz bi tek.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ssanol » 13 Oca 2009, 17:27

DEDIGINIZI DÖNÜŞ YOLUNDA YAPACAM.

YAG SEVIYESI İLK KOYULDUGUNDA ARAÇ CUBUGUNUN EN UST SEVIYESINDEYDI..
ssanol
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 13 Oca 2009, 17:41

eksiltiyor o zaman. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti umt_d » 13 Oca 2009, 18:07

118,000'de de çok normal değil o kadar yağ eksiltmesi hor kullanıyorsunuz galiba
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 13 Oca 2009, 19:44

1- Sıralı sistem varsa, sabah soğukta ilk marşta motor benzinle çalışıyordur. Siyah duman atıp, bir an için de yığılması benzinin fazla geldiğini düşündürüyor bana. Yani bir anlamda motor boğuluyor.

2- Octavia araçların debriyajları hidrolik değil miydi? Eğer öyleyse kaçırmaz çünkü ayarını otomatik kendisi yapıyor. Sona geldiğinde de vitesler geçmiyor ve olduğu yerde kalakalıyor diye biliyorum ben.

[quote="ssanol"]...USTAYA GÖTÜRDÜM...BANA PSTON SEKMANLARININ SIBAPLARIN DEGİŞMESİ GEREKTIGINI...SÖYLEDİ...[/QUOTE]

Enteresan bir usta galiba. Piston sekmanının supapı neredeymiş acaba?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti kadir_ » 13 Oca 2009, 22:23

Bi kere 4 LT yağ benim octiye yetmiyor 4+1 lt alıyorum 4,25-4,50 civarı alıyor araba.

2. si arabanın lgp ayarını kışlık olarak ayarlat derim 30 dereceden 40 a çekiyorlar ve bu rahatlatıyor

3. sü lpg ile birlikte kit takıyorlar bazen ona mazot koyuyorlar onu fazla açtılarsa siyah duman atar

4.İlk çalıştırmada gri mavi arası bi duman çıkar buda normal diye biliyorum ben

Birde balataları en son ne zaman değiştin bittiğini çok kokmaya başlarsa anlaki 200-300 km sonra yolda kalma ihtimalin var
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti ssanol » 13 Oca 2009, 23:01

kadır bey balata derken firen balatasımı..bilmiyorum benı mazur görun. 94 bin de triger kayısı degışmış.. 12 saat kadar arabayı calıştırmadım. calıştırdıktan sonra 2-3 dak bekledım. sonra hareket ettırdım aracta herhalgı bır devırden duşme olmadı. aslında usta pekte kurcalayıp bakmadı benım söyledıklerımle bu sonuca vardı.. araba calışır durumdayken yağ koyunlan yerdekı kapagı cıkardı,yukarı dogru yag atıyordu. damla damla. pekte anlam veremedım..
ssanol
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 13 Oca 2009, 23:05

debriyaj abi. dilersen bi yerde aracın motorunu kontrol ettirebilirsin, kompresyon ölçümü yaptır, bi baktır derim. ölçüm değerleri her şeyi açıklığa kavuşturur. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kadir_ » 13 Oca 2009, 23:53

bende de oluyor evımın yakınındakı rampayı motor sogukken 2 de zor cıkıyorum ama scakken sorun olmuyor
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir