ELEKTRİKLİ DIŞ AYNA PROBLEMİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ELEKTRİKLİ DIŞ AYNA PROBLEMİ

İleti scakmak » 19 Oca 2009, 12:00

Arkadaşlar Octavia sahibiyim sol dış aynayı ayarlarken sağ taraftaki aynada sol ile birlikte otomatik olarak hareket ediyor sağ tarafı ayarlarken bu sorun yok sadece sağ ayarlanıyor, 3 gündür yaşadığım bu sıkıntıyı yaşayan yada fikir verebilecek bir arkadaş varmı?

scakmak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 19 Oca 2009, 13:34

O octavianın bir özelliğidir. Ayna seçenek düğmesinde sadece sol ayna seçili iken her iki ayna aynı anda hareket eder. Bunun faydası sadece, siz geri gerei giderken ederken dar yollarda her iki tarafın aynasını aşağıya indirmiş olduğunuz için sağ ve sol arka tekerleklerin yanını görebiliyorsunuz. Tabi sadece solu ayarlamak isterseniz seçnek düğmesinde sadece solu seçeceksiniz.
Açıkçası bu özellikten rahatsız olan epey sürücü de çıkıyor. Baştan bana da tuhaf geldi ama şimdi sanki daha avantajlı gibi. Özellikle köy ya da dar tarla yollarında geri gitmek zorunda kalırsan her iki tarafı da aynı anda ayarlayarak pratiklik kazanıyorsun. 

İstemiyorsan da vagcom kablosuyla iptal edilebiliyor. Yani hoşlanmadıysan servise rica et, ayarlanması ücretsiz olması lazım....

Kal sağlıcakla       
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 19 Oca 2009, 13:48

AYNI PROBLEM BENDE DE MEYDANA GELDİ... :(

daha önceden;

L de: sol ayna

Merkezde: ısıtıcı

R de: sağ ayna + geri vites ile sağ arka tekerlek otomatik olarak gösteriliyordu...

şimdi L de iken sağ taraf da hareket ediyor...

Ayrıca bu bir gece arabayı R de geri geri park ederken ayna takılı kaldı sanırım hava da çok soğuktu, sabah baktım aynaların biri aşağıda diğeri yukarıda kafayı yedim çikip dışarı elle sağı düzelttim ama sorun hala devam ediyor.

ayrıca bu L de iken sağ+sol kontrolü standart ve de normal bir olay değildir;

hele hele benimkisinin vatcom cihazlık bir durumu olduğunu da sanmıyorum, sanki düşmenin altında bir sıkıntı var gibi geldi bana.. 

umarim öyle değildir.... 

:(

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti cetrefilli » 19 Oca 2009, 14:19

kardeş benim fabiadada durum aynı sağa alınca iki tarafı birden hareket ettiriyor sola alınca ise tek taraflı yanlış hatırlamıyorsam arkadaşın golfte de aynıydı...
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 19 Oca 2009, 14:59

Joystick kumanda arızası.Kolay halledilebilir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti delidolu » 19 Oca 2009, 15:16

[quote="hetepe"]Joystick kumanda arızası.Kolay halledilebilir.[/QUOTE]

mümkünse bi el atalım o zaman LOL

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 19 Oca 2009, 15:17

Canın sağolsun, ne demek! Hallederiz bir ara...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti emre_tokay » 24 Oca 2009, 23:37

Arkadaslar bişey sorabilirmiyim bendede 2004 octavia elegance var acaba geri viteste dikiz aynalarını tekerlekleri göstermesi ek bir özellikmidir yoksa programdan yazılabilirmi ???

emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti demirhan » 24 Oca 2009, 23:39

[quote="cetrefilli"]kardeş benim fabiadada durum aynı sağa alınca iki tarafı birden hareket ettiriyor sola alınca ise tek taraflı yanlış hatırlamıyorsam arkadaşın golfte de aynıydı... [/QUOTE]
fabıa da böle bi özellik yok bildigim kadarı ile
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 25 Oca 2009, 00:30

arkadaşlar arabanızın yol bilgisayar ayarlarına girin (silecek kolu altındaki düğmeyi basılı tutarak). setup içerisinde conv içerisinde sanırım mirror adj var. onun içerisinde both mirrors seçili ise iki ayna da aynı anda kumanda edilir. diğer seçeneği seçtiğinizde aynalar tek tek kontrol edilir. tam olarak yardımcı olamıyorum çünkü kitapçık yanımda değil. ama neti bi araştırayım bulursam tam yerini yazarım
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti delidolu » 25 Oca 2009, 01:59

[quote="emre_tokay"]

Arkadaslar bişey sorabilirmiyim bendede 2004 octavia elegance var acaba geri viteste dikiz aynalarını tekerlekleri göstermesi ek bir özellikmidir yoksa programdan yazılabilirmi ???

[/QUOTE]

benim bildiğim bu ek bir özellik; ancak bu meretlerin her bir yanı bilgisayar programlarından ibaret olduğuna göre, eğer servisteki elektrikçinin beyin dediği şey neyse artık o destekliyorsa kesin program ile de olabilir. 

Örneğin, ben kapıları anahtar ile kilitledikten sonra anaharı basılı tuttuğumda açık olan pencere ve sunruf da otomatik olarak kapatıyor ancak bunu kumanda ile yapmaya kalktığımda olmuyor. Servise gittiğimde kumandaya bu özelliği yükletmek istediğimi söyledim "olmazi beyin değişmeli" dediler, ne demekse anahtar mekanızması ile yapan beyin uzaktan kumanda ile o işi yapamıyomuş... mır mır mır... anladın sen ne demek istediğimi sanırım.....

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 25 Oca 2009, 02:06

geri dikizin lastikleri göstermesini kitapçıkta anlattığı gibi denedim hiçbir şey olmadı. servise sordum. kodunu bulalım hallederiz dediler. camların otomatik kapanmasına gelirsek bende 2009 octi elegance var. onda uzaktan kumandada çalışıyor. kilitlerken basılı tutarsam camlar kapanıyor. açarken basılı tutarsam camları açıyor. bunu sadece sürücü camı veya tüm kapılar olarak da ayarlayabiliyorum yol bilgisayarından
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti delidolu » 25 Oca 2009, 02:16

[quote="alpino"]geri dikizin lastikleri göstermesini kitapçıkta anlattığı gibi denedim hiçbir şey olmadı. servise sordum. kodunu bulalım hallederiz dediler. camların otomatik kapanmasına gelirsek bende 2009 octi elegance var. onda uzaktan kumandada çalışıyor. kilitlerken basılı tutarsam camlar kapanıyor. açarken basılı tutarsam camları açıyor. bunu sadece sürücü camı veya tüm kapılar olarak da ayarlayabiliyorum yol bilgisayarından[/QUOTE]

o zaman ben de bi yol bilg el atsam iyi olacak. ama a4 octi lerde yol bilg girilebiliyor mu, giriliyorsa nasıl girilir bilmiyorum. hatta arabayı alalı 4 ay oldu daha dün yeni bir özelliğini öğrendim. meğer koltuğun sırt kısmının basıklığı da ayarlanabiliyormuş, sürprizlerle dolu kerata, ben de hala keşiflerdeyim yani :)

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yexplorer » 25 Oca 2009, 03:38

bende de aynı ama arıza olduğunu hiç düşünmemiştim.
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti fyyaman » 14 Şub 2009, 22:34

Benim de Octavia 2005 Elegance de aynı sorun var.Geri viteste sağ ayna aşağı inmiyor.Vag-Com la değişir mi?
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Nereden: Bursa
Arabanız: Octavia

İleti excalibur » 15 Şub 2009, 00:18

arkadaşlar dediğiniz olayı ben yetkili servise sordum arıza olmadığını önce sağ aynayı sonra sol aynayı ayarlamam gerektiğini sölediler.yani bir arıza söz konusu değil araçların orjinali böyle..
excalibur
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Toygun_ank » 15 Şub 2009, 00:46

Bizim araba orjinalde öyle değildi bagımsız dı kazadan sonra o sıkıntı oldu parçalar yeni takıldıgı için bagımlı hareket ediyor artık yeni parçaların özelliği dediler . . .
Toygun_ank
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fyyaman » 21 Şub 2009, 18:38

[quote="alpino"]geri dikizin lastikleri göstermesini kitapçıkta anlattığı gibi denedim hiçbir şey olmadı. servise sordum. kodunu bulalım hallederiz dediler. camların otomatik kapanmasına gelirsek bende 2009 octi elegance var. onda uzaktan kumandada çalışıyor. kilitlerken basılı tutarsam camlar kapanıyor. açarken basılı tutarsam camları açıyor. bunu sadece sürücü camı veya tüm kapılar olarak da ayarlayabiliyorum yol bilgisayarından[/QUOTE]

Evet kitap aynaar "R" konumundayken geri viteste otm oarak aşağıyı gösterir diyo..Ama kodarının günceenmesi gerekiyor ve serviser yetersiz bu konuda.
 Bu arad yo bigisayarında cam seçeneği çıkıyor mu sende?

fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Nereden: Bursa
Arabanız: Octavia

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir