Octavia A5 Arka sağ sis

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia A5 Arka sağ sis

İleti fyyaman » 31 Oca 2009, 16:45

Merhaba,

Ocatavia A5 kasa 2005 model araçta arka sisleri yaktığımızda standart olarak sadec sol yanıyor.Ama sağ taraftada yer var.Aranızda sağ taraf sis uygulaması yapan oldu mu?Yapanlar Bilgi verirse sevinirim.

fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Nereden: Bursa
Arabanız: Octavia

İleti alpino » 31 Oca 2009, 17:49

yapmadım ama kabaca bilgi vereyim. sol sis farından sağ sis farına doğru bir kablo çekilip sağ sis farı da çalışır hale getirilebilir. ama bu işlemi yetkili servisin yapmasını öneririm. aksi takdirde olası bir kısa devre sebebiyle araçta yangın veya elektrik tesisatında arıza çıkması durumunda kabak sizin başınıza patlar.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti delidolu » 31 Oca 2009, 18:34

Eğer aracın sağında da sis farı aktif hale getirilirse, arkadan gelen araç sizin frene basıp basmadığınız konusunda şüpheye düşmez mi???
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti alpino » 31 Oca 2009, 19:08

fren lambası sis farları farklı yerde olduğu ve sis farı sürekli yandığı için bir sorun olmaz. felicada da vardı arka sis farı ve ikisi de yanıyordu
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti fmaka » 31 Oca 2009, 21:30

wagcom ile halledıldıgını faorumda arkadaslar anlatmıslardı.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti murat06 » 31 Oca 2009, 21:33

Bildiğim kadarıyla sağ arka sisi serviste vag-com cihazıyla açıyolar.Yani her iki taraftada yanıyor açınca.Daha önce forumda bir arkadaşımız vag-com la yapılan özellikleri bir başlıkta yazmıştı orda okumuştum bu arka sis meselesini.Gidip bir servise sorun.

murat06
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 31 Oca 2009, 23:10

Benim fabia da sağ sis duyuna elk kablosu olmadığından, soldan paralel alıp yanar duruma getirdim.Ama sizin araçta ampul çift devre ise ve  o ampul yuvasına gelen bir kablo varsa bu işlemi yapmayın, sisteme tersten akım girip, herhangi bir soruna yol açabilir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti goksu » 01 Şub 2009, 01:17

[quote="fyyaman"]Merhaba,

Ocatavia A5 kasa 2005 model araçta arka sisleri yaktığımızda standart olarak sadec sol yanıyor.Ama sağ taraftada yer var.Aranızda sağ taraf sis uygulaması yapan oldu mu?Yapanlar Bilgi verirse sevinirim.
[/QUOTE] Arka sis lambasının bir tanesi yeterli zaten, arkanızdan gelen arabayı da düşünün.
Diğer lambayı da yakmak istemenizin gerekçesini öğrenebilirmiyim acaba, gece çok rahatsız edici oluyor sis farları. 

Birde bizim ülkede sis olmayan havada uzun, kısa, ön sis, arka  sis ne bulursa yakma alışkanlığı var, illet oluyorum böylelerine. Üstelikte trafikte 10 arabanın 3-4 tanesi böyle, yahu ne oluyor bu millete böyle.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 01 Şub 2009, 22:54

vagcomla hallolmaz.Çünkü tesisat sadece tek sis lambasına göre dizayn edilmiş.Olmayan tesisatı ve lambayı vagcom nasıl yaksın.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti isnilgiz » 02 Şub 2009, 01:27

[quote="octopus"]vagcomla hallolmaz.Çünkü tesisat sadece tek sis lambasına göre dizayn edilmiş.Olmayan tesisatı ve lambayı vagcom nasıl yaksın.
[/QUOTE]
 Vagcom la olur. Bu sitede nasıl yapıldığı da açıklanmıştı. Canlı örneği de benim arabadır (A5 kasa).
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 02 Şub 2009, 15:49

Vag-com la olabilir, üst model bu tip arabalarda tesisat genelde dolu opsiyona göre yapılı olup, devreye alma yetkisi ECU tarafından kontrol ediliyor, ve vagcom la kontroller değiştirilebiliyor.Bence önce stop duy dibinde kablo bağlantısı var mı ona bakın.Yoksa kolayca paralel hat çekerek halledilebilir.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti octaviaman » 02 Şub 2009, 18:02

[quote="isnilgiz"]
[quote="octopus"]vagcomla hallolmaz.Çünkü tesisat sadece tek sis lambasına göre dizayn edilmiş.Olmayan tesisatı ve lambayı vagcom nasıl yaksın.
[/QUOTE]
 Vagcom la olur. Bu sitede nasıl yapıldığı da açıklanmıştı. Canlı örneği de benim arabadır (A5 kasa).
[/QUOTE]
Benim arabamda 2008 a5 elegance .Donanım olarak desteklenmemiş.Vagcomla olmuyor.Tesisat çekilmesi lazım.Orjinalliği bozmam.Ayrıca daha önce bahsedilen 3.fren lambası flaşör yapmayı da desteklemiyor.Kaç kişinin arabasında çift sis farı donanım destekli ve vagcomla bu olay halledilidi.Yazın görelim.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti isnilgiz » 02 Şub 2009, 18:41

[quote="octopus"] [quote="isnilgiz"] [quote="octopus"]vagcomla hallolmaz.Çünkü tesisat sadece tek sis lambasına göre dizayn edilmiş.Olmayan tesisatı ve lambayı vagcom nasıl yaksın. [/QUOTE]
[/QUOTE]
Benim arabamda 2008 a5 elegance .Donanım olarak desteklenmemiş.Vagcomla olmuyor.Tesisat çekilmesi lazım.Orjinalliği bozmam.Ayrıca daha önce bahsedilen 3.fren lambası flaşör yapmayı da desteklemiyor.Kaç kişinin arabasında çift sis farı donanım destekli ve vagcomla bu olay halledilidi.Yazın görelim.
[/QUOTE]
Bak kardeş vagcomla yaptığım bir çok özelliği daha önce serviste yapılmasını istediğimde Ankara daki her iki yetkili servis de sizin arabada bunun donanımı yok deyip geri çevirmişlerdi. Bu noktada bana sorarsan (daha önce de yazmıştım) servislere her zaman güvenmemek lazım. Çünkü aracın donanımından ziyade servisin bilgi yönünden donanımının eksik olduğunu düşünüyorum. Daha önce de yazdım benim araca yaptığım bir çok ekstrayı ya da eklentiyi yaparken parça siparişi verdiğimde servis biz bunu yapamayız demişti. Servis sana senin araçta bu donanım yok diyorsa benim ilk aklıma gelen şüphe, servisin bundan anlamayabileceğidir. Çünkü bu eklentiler yabancı sitelerde de konuşulur durur ve 2008 ve 2009 octavialarda bunlar yapılır diye okuduğum yerler vardır. İlginç bir örnek sene 2006 da yani aracı ilk aldığımda kapıların açılır kapanırken ses çıkarmasını istediğimde her iki servis "abi senin arabada bu özellikler donanımsal olarak yok" demişlerdi sonra ben bunu vagcomla yapınca ve onlara bunu söyleyince "ha demek varmış" dediler ve bunu bu sitede daha önce dillendirmiştim. 
Ama dediğim gibi illa örnek istiyorsan, dedim ya benim araç 2006 elegance ve bu özellik eklenmiş durumda. Ama sen benim araçta donanımsal olarak yok diyorsan illa da var diye ısrar etmek bence gereksiz. Ama böyle bir durumda senin araca açıkçası bakmak ve ona göre karar vermek lazım. Belki 2006 ya koyulan donanım 2008 dekine koyulmamış olabilir, tabi kesin emin olmak için yolun Ankara'ya düşerse memnuniyetle bakarım.  
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti ilgazdr » 02 Şub 2009, 20:14

Her zamanki gibi isnilgiz bey haklı.
Servisin arabanda yok deyipte açtırdığım okadar çok özellik varki.Bunedenle servisin ipiyle kuyuya inmemek lazım.

Arkada iki sis farı tesisatının kullanıma hazır olduğunu bende yabancı forumlarda okudum.
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 03 Şub 2009, 00:24

sağol kardeş açıkçası Ben de servislerin sözünü referans alıp söyledim.Defalarca sormama rağmen yok abi durum böyle böyle dediler.Bana yalan söyledilerse yuh artık derim.Fakat kendi gözümle görmedim en kısa zaman da sis farı için donanım desteği konusunu kendim araştırıcam araba üzerinde.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fyyaman » 05 Şub 2009, 00:11

Arkadaşlar ilginize çok teşekkürler.Tesisatı var ve VAG com la açtımayı  düşünüyorum.Yapınca buraya da yazarım, ama servisler genelde bir çok şeye yok diyor. Aracım 'Elegance' modeli. Tekrar teşekkürler
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 05 Şub 2009, 12:11

Ben de bir örnek vereceğim, 2004 1.2 htp classic fabia da ayarlanabilir direksiyon var, 2005 ve sonrasında yok.2004 e farlara ''follow-me'' yüklenebiliyor, 2005 ve sonrasına olmuyor.
Bu özellikler ECU nun markasına göre değişiyor.Yani ''classic'' donanım içeriği , ''standart'' değil...
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti fyyaman » 11 Şub 2009, 19:59

Evet arkadaşlar böyle birşey yapılabiliyormuş ama servisin haberi bile yok...Detaylarını verdim bakalım yapabilecekler mi....

Bu sitede daha fazlasıda var...kodlar vs..ilgilenen arkadaşlar için güzel bir site...

fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir