fsi yakıt seçimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fsi yakıt seçimi

İleti umitc » 08 Mar 2009, 00:57

slm arkadaşlar. 2007 fsi tipt. vites şehir içi ful depoyla 520 km yol yaptım. gidiş geliş mesafesi yakın motor sürekli soğuk kalıyor. bu şartlar için bu yakıt miktarı uygunmudur?
ve asıl sorum..
burada irandan gelen benzin var. fiyatı uygun. fabia da kullanıyordum sorun yoktu. ancak fsi motorda kullanılması sıkıntı olur diyenler var. bu konuda bilgisi olan varmı? teşekkürler

umitc
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 08 Mar 2009, 00:59

98 oktan bulursanız iyidir.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti alpino » 08 Mar 2009, 01:05

kaçak yakıta güvenmeyin bence. yazık elinizde kaliteli bir araba var. ucuz benzin için motoru hırpalamayın
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti mxengine » 08 Mar 2009, 01:09

520 km kısa mesafe ve şehir içi için çok iyi.Yakıt olarak irandaki teknoloji bizden çok daha üstündür bir problem çıkacagını sanmıyorum adamlar nükleeri yapıyorlar :)
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umitc » 08 Mar 2009, 01:14

walla arkadaşlar 2 tl ye kadar düştü yakıt fiyatı dahada düşecek gibi.. yani sanki kendime engel olamayıp alacam gibi:) 
umitc
CLASSIC
CLASSIC

İleti kadir_ » 08 Mar 2009, 01:30

Benim arkadaş anlatmıştı ığdırda görevdeyken kaçan benzin koydurmuş araca ham olduğundan diyo birden kendimi favo da değil passatta felan zannettim kendimi diyor işlenmemiş benzin daha iyi performasn veriyormuş diye duydum
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 08 Mar 2009, 22:47

[quote="umitc"]slm arkadaşlar. 2007 fsi tipt. vites şehir içi ful depoyla 520 km yol yaptım. gidiş geliş mesafesi yakın motor sürekli soğuk kalıyor. bu şartlar için bu yakıt miktarı uygunmudur?
ve asıl sorum..
burada irandan gelen benzin var. fiyatı uygun. fabia da kullanıyordum sorun yoktu. ancak fsi motorda kullanılması sıkıntı olur diyenler var. bu konuda bilgisi olan varmı? teşekkürler
[/QUOTE]
aynı senin kullanım şartlarında yani sürekli soğuk motorla 630km menzil veriyor bende.. yer istanbul araç 2005 fsi manuel.
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti umitc » 10 Mar 2009, 16:17

sayın tivoli. menzil olarak bende 580 göründü ama depo bittiğinde 520 km yol yapmıştım. o şekil baktınızmı? manuel ile otomotik arasında 110 km fark olurmu acaba? 
umitc
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 10 Mar 2009, 16:25

benzin kapağını açınca, fabrikasyon olarak orada ne yazıyorsa ondan şaşma derim...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti RoadFighter » 11 Mar 2009, 01:23

95 oktan benzin bile idare eder FSI'da.

Ama temiz ve reel oktan değeri 95'in çok altında olmaması lazım bu benzinin.

Yani öyle 97-98 oktan benzin kullanmasanız da olur ama kalitesi düşük yakıt ilerde FSI motor için sıkıntı doğurabilir.

Biz 3.5 senedir 95 oktan ile kullanıyoruz FSI aracımızı.

Geçen sadece bir, boğaz kelebeğini biraz kurum kaplattığı için temizlettim. Bir de carbon clean tarzı birşey yaptırıldımı veya uzun yolda enjektörleri temizleyici yakıt katkısı kullanıldımı tamamdır.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti Haluk » 11 Mar 2009, 15:42

bende de fsı var ve 95 oktan kullanıyorum ve memnunum fırsat bulduğumda bi carbon clean yaptıracam önceki aracımda yaptırıp faydasını görmüştüm 98 yok gibi bişey zaten piyasada 97 var ha 97 ha 95 diyip biniyorum.benzin 2 lira olsa kesin ondan koyarım hiç bişey de olmaz kanımca
Haluk
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Erzurum
Arabanız: Peugeot 308 1.6 HDI SPORTİUM

İleti RoadFighter » 11 Mar 2009, 21:22

Hiçbirşey olmaz meselesi tartışılır :)

Geçen kötü benzin almışız da araba kaç defa öksürerek çalıştı.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti umitc » 13 Mar 2009, 11:38

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. benim bahsettiğim benzinin oktanı belli değil:) bu irandan kaçak yollarla geliyor. van daki hemen hemen  tüm araçlar kullanıyorki çok az benzin istasyonunda benzin bulabiliyorsunuz. bende daha önce fabia 1.2 htp de kullanıyordum. ancak fsi motorun çalışma sisteminden dolayı içim rahat değil. konuyu açtığımdan beri 40 litre kaçak tükettim vites değiştirmelerinde avans vurma sesi var. onun haricinde bişey yok daha.
bu avans vurma sesi ile karşılaşan varmı?
umitc
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 13 Mar 2009, 13:01

FSI'larda düşük oktanlı benzin kullanımı neticesinde rastlanabilecek bir durum.

Ben daha aracımızda böyle bir sese,olaya rastlamadım.

Bu zamana kadar benzin alımı konusunda epey seçici olduk. Her yerden benzin almamak lazım.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 22 Mar 2009, 21:59

arkadaşlar fsi motorlarda kesinlikle 95 oktan benzinin kullanılmaması gerekir kim bunun aksini söylerse yanlış söyler fsi aracı olanlar başınıza sonra iş almayın astarı yüzünden pahalıya gelir sonra.. fsi ateşleme teknolojisi farklıdır detaylıda bir mevzudur bugün anlamazsınız ama birgün sorunlar başladığında sebebininde bundan olduğu o gün aklınıza bile gelmez. ama yok ben arabamı bir süre kullanıp satıcam, alanda ne hali varsa görsün derseniz o zaman başka.
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 22 Mar 2009, 22:09

[quote="umitc"]arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. benim bahsettiğim benzinin oktanı belli değil:) bu irandan kaçak yollarla geliyor. van daki hemen hemen  tüm araçlar kullanıyorki çok az benzin istasyonunda benzin bulabiliyorsunuz. bende daha önce fabia 1.2 htp de kullanıyordum. ancak fsi motorun çalışma sisteminden dolayı içim rahat değil. konuyu açtığımdan beri 40 litre kaçak tükettim vites değiştirmelerinde avans vurma sesi var. onun haricinde bişey yok daha.
bu avans vurma sesi ile karşılaşan varmı?
[/QUOTE]
dostum 95 oktan benzin fsi araçlarda vuruntulu çalışır 97 oktanın yanma aralığı 95 oktana oranla daha uzundur yani 95 oktan daha çabuk yanar uzun süreli kullanımlarda bu vuruntulu çalışma aracının motorunda ciddi hasarlara sebep olur fsi teknolojisi mpi dan farklıdır bir önceki mesajımda anlatmak istediğim tamda senin yaşadığın sorundu işte.. ben sürekli 97 oktan kullanırım ve sadece shell'den alırım. ancak shell bayileri arasında bile fark var ve hemen anlarım.. benim evin hemen yakınındaki shell den alırım hep ve araç deliye döner torkunu o kadar kuvvetli hissettirirki kullanırken müthiş keyif alırım ama ne zaman 5km uzağımdaki shell den mecbur kalıp yine 97 oktan alsam  sinir olurum rölantide vuruntuyu anlamamak için hissiz olmak lazım hele bayırlarda yığılması ara hızlanmalardaki isteksizliği sinir eder beni. aracına en az 97 oktan koydur ve en iyi benzinciyi seçmek içinde yolda kullanırken aracına kulak ver iyi bir gözlemle doğru benzinciyi bulacaksın emin ol
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 22 Mar 2009, 22:11

[quote="tivoli"] arkadaşlar fsi motorlarda kesinlikle 95 oktan benzinin kullanılmaması gerekir kim bunun aksini söylerse yanlış söyler fsi aracı olanlar başınıza sonra iş almayın astarı yüzünden pahalıya gelir sonra.. fsi ateşleme teknolojisi farklıdır detaylıda bir mevzudur bugün anlamazsınız ama birgün sorunlar başladığında sebebininde bundan olduğu o gün aklınıza bile gelmez. ama yok ben arabamı bir süre kullanıp satıcam, alanda ne hali varsa görsün derseniz o zaman başka.[/QUOTE]

Çok doğru. ben de ankara ünaldı skoda'da motor ustasına sormuştum. 98 kullanmak zorunlu gibi bişey dediler.

tüketim miktarına gelirsek soğuk motorla 520 normal. ben mpi ile min 10 km kadar yol gidiyorum sabah. bi o kadar da dönüş. ama tam şehiriçi sayılmaz. ankarayı bilenler için ümitköyden, MTA'ya kadarki yol. genelde 1 depo ile 600 km'yi geçiyorum.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti tivoli » 22 Mar 2009, 23:15

konuyla ilgili bir kaynaktan alıntıyı birazdan aynen aktarıyorum bu da konu hakkında doğru bilgiye ulaştıracaktır diye düşünüyorum..

**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir