2009 octavia elagance uzun yol izlenimlerim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2009 octavia elagance uzun yol izlenimlerim

İleti gandalf » 10 Mar 2009, 00:14

Ocak ayında aldığım octi ile ilk uzun yol tecrübem.

Octi ile bağajda full dolu şekilde elazığ - kayseri ve cevresi olmak üzere gidiş dönüş yaklaşık 1600 km yol yaptım.

Şehir içinde 800 km yapmıştım ve incitmeden çok yumuşak bir sürüş sonunda bile ortalama tüketim 100 km de 11.1 lt olarak gösteriyordu  (rodaj filan geçeceksin çok be abiAngry).

Yaptığım 1600 km ortalaması ise 7.1Cry. Böyle devam ederse otogazı ciddi ciddi düşünmem gerekiyor.

Araba dört kişilik ailem için rahat bir yolculuk sağladı. Yolda giderken tedirgin olmadık yol tutuşu gayet başarılı.

Virajlara güvenle girilebiliyor ve tabi çıkılabiliyor Big%20smile.

Gerçi kızımın bir kaç kez midesi bulandı. Bu da eşimin izlenimi, bu arabanın arkası çok sallıyor Big%20smile.

Ama genel olarak ben yorulmadan güzel bir yolculuk yaptım.

Her şey iyide gelelim octinin sıkıcı yönlerine Angry

pencerelerden gelen rüzgar sesi iki üç kez pencereyi tam kapatmadım mı yoksa diye kontrol etmemi gerektirecek kadar fazla idi Dead.

Kış lastikleri takılı olması biraz artırır ama yol seside bayağı içeri alıyordu.

Motor sesini bunların arasında fark etmedim açıkcası Embarrassed.

Uzun sayılabilecek bir rampadan sonra arabadan indiğimde sanki dizel gibi ses geliyordu motordan.

yalıtım arabanın heybetli üst sınıf görüntüsüne göre berbat.

Araç 3500 - 4000 devirdeyken hızı sabitledim ve yüküm çok fazla olmasına rağmen rampalarda hiç tıkanmadı ama hız sabitlemeyi kullanmadığımda rampalar sıkıntı verdi.

Bide farkettiniz mi arkadaşlar hız sınırlayıcı koymayı unutmuşlar  octiye Smilerampadan aşağı inerken  motorun fren etkisi yetersiz kalıyor ve hızı sabitledim kafam rahat deyip te radara girebiliyorsun.

KISACA

güvenlik Big%20smile

konfor Big%20smile

yakıtConfused

yalıtımConfused

gandalf
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mxengine » 10 Mar 2009, 00:18

arabada o kadar yükle 7.1 ortalama mükkemmel ötesi
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gandalf » 10 Mar 2009, 00:22

tahminen 600 km hız sabitleyerek gidildi yakıtı muazzam etkiliyor. ama 7.1 uzun yol için çok be. 

gandalf
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 10 Mar 2009, 00:25

Kapılardan rüzgar sesi gelmesi kronikti yanılmıyorsam..

Servise bir sorun derim..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti alpino » 10 Mar 2009, 00:34

2009 octi elegance bende eylülden beri var. ankara ata skoda yalıtım için bagaj kapağına keçe ve tabana metal karter korumasından başka bişey yapmıyoruz ama ziebart fln yapıyor dedi. ses konusunda size katılıyorum. rüzgar sesi bu kadar girmemeli içeri. tabi lastik seside. yakıt tüketimi hızla orantılı olarak çabuk artıyor. hız sabitleyici açık olduğunda araç hakikaten yokuşta yığılmıyor. çünkü bilgisayar otomatik olarak benzini zengin karışımla çalışırıyor bu da tüketimi artırırken çekişin düşmesini engelliyor. henüz uzun yola çıkamadım çıktığımda ben de sizlerle paylaşacağım. tüketim olarak yüklü araç için 7.1 normal gibime geldi. tabiki 1.3-1.4 motorlar gibi düşünmemek lazım. ne de olsa 1.6 hacim artı aracın boş ağırlığı 1330 kg. 4kişi*60 kg ortalama desek 250 kg kadar eder. 50 kg de bagaj olsa 1650 kg kadar br yük. normal bence
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti 34SCU59 » 10 Mar 2009, 00:37

güzel bir açıklama ve izlenim teşekkürler
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti isnilgiz » 10 Mar 2009, 03:13

Evet dört kişi full bagaj 7.1 tüketim süpr bence.  90km sabit hızda aracın kerb ağırılığı ile 5.7 tutturulması zor  bir ortalamadır. Biraz 100 ü geçseniz 6.1, 6.2 oluverir zaten. full bagaj dört kişiyle de 6.5 tutturmak mümkün değil. Bence bu eski teknolojiyle bu aracın yakıt tüketimi ideal. Benim bir arkadaşın corollası kışın soğuklarda otomatik jiklesi açıldığında 1400, 1500 devirde motor ısıtırken bizim octi hiç dikkat ettiniz mi bilmem 1000 deviri geçmiyor ve araç kışın çok soğuklarda bile çok sakin çalışıyor ki bunun nedeni bu motorun mekanik sürtünme teknolojisinin çok iyi olduğunu gösterir. Kışın bu düşük devir yakıt tasarrufu olarak size geri döner.  
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti ilgazdr » 10 Mar 2009, 17:37

Arkadaşım teşekkür ederim güzel bir octavia özeti olmuş.2 gün önce Ankara - Konya arası hız 100 km/h olarak sabitli iken tek kişi ve tek valiz ile yakıt ortalamam 6,6lt.Hız sabitleyici devrede iken yokuş aşağı yapılan inişlerde arcın hızında artış olması benimde dikkatimi çekmişti.Özellikle radarların rampa inişlerinde soteye yattığı düşünülürse,hızım sabit diye çok güvenmemek lazım.

ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 10 Mar 2009, 18:00

Size Octinin kronik sorunlarının araştırmalarım sonucu elde ettiğim bir listesini yanına çözüm  önerisini de yazayım. Üstün özellikleri bir kenara bırakılmıştır.
120 ile giderken rüzgar sesi, 150-160 ta da kesilir. Sanıyorum aero dinamik bir tasarım sorunu var ama bu kategoride bütün araçlrda bunu yaşamak mümkün)

Cam açıkken kapıyı sert kapatırsanız cam kaldıracının bozularak camın içeriye düşmesi ( VW araçlarının kronik sorunudur passat da bile aynı sorun vardır ve cam açıkken kapı sert kapatılmamalıdır.)

Kapı camlarının arasından kapı içine sızan suyun daha sonra döşemeleri doldurması (Önlemi; Kapı içlerindeki iç kaplamaı söktükten sonra çıkan alüminyum saç koruyucu var onun kapı ile birleştiği noktalara silikon yaparsanız sorun kalkıyor.) 

Kapı kilitlerinden gelen tıkırtı (Önlemi periyodik aralarla örneğin yazın özellikle 2-3 haftada bir gresli spreyle spreylerseniz sorun kalkıyor.)

Arka cam suyu mekanizması üzerindeki iki adet eklenti yerinin çıkması sonucu bagaja su alması (Önlemi; bu eklem yerlerini japon yapıştırıcı ile yapıştırırsanız sorun kalkıyor ama cam antifrizi kullanmanız şiddetle önerilir yoksa buraları yapıştırdıktan sonra normal su kullanırsanız bu sefer öndeki su haznesindeki bağlantı yerinden çıkıyor) 

100bin km civarı yapan araçlarda hava akışmetre ayarının bozularak aracın gereksiz yerde stop etmesi ( Akışmetre değişimi şart)

Özellikle sıcak soğuk farkından dolayı plastik aksamdaki sertleşme veya genleşmeden dolayı hasıl olan iç plastik gıcırtıları. ( Önlemi; Plastik bağlantı yerlerine torpido sütü, bu sorunu ciddi bir şekilde azaltıyor)

Kapı fitillerinin çok kuru olması nedeniyle tıkırtı-gıcırtı karışık ses (Önlemi; torpido sütü ile spreylenirse gidiyor)  
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti gandalf » 11 Mar 2009, 00:17

tşk
sorunlar ve çözüm önerilerini birlikte yazman çok iyi
gandalf
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 11 Mar 2009, 00:24

Senin yine iyi ben full bagaj a4 octi ile bagaj tablasıda yok cama kadar dolu almancı işiLOL

Arabada ben hariç 7 kişi vardı o halde 11lt yakıt tüketimim vardı ama ben bastım yani bi ara 200 de gördüm seninki fazla bence ben 1000 km yol yapmıştım birde
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 11 Mar 2009, 00:27

gandalf ve isnilgiz paylaşım ve verdiğiniz eşsiz bilgilerden dolayı TEŞEKKRLER.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti alpko » 11 Mar 2009, 00:31

arabadan indiğimde sanki dizel gibi ses geliyordu motordan.   demissin, ben bunu fabiam icin de hergun soyluyorum, serviste de soyledim, acaba bu arac diesel de ben mi bilmiyorum bakin suna diyorum sorun yok diyorlar, motor guvvetli ondandir :))
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 11 Mar 2009, 00:34

[quote="alpko"]arabadan indiğimde sanki dizel gibi ses geliyordu motordan.   demissin, ben bunu fabiam icin de hergun soyluyorum, serviste de soyledim, acaba bu arac diesel de ben mi bilmiyorum bakin suna diyorum sorun yok diyorlar, motor guvvetli ondandir :)) [/QUOTE]

Arabayı sıfır aldıysan eğer vede hergün kullanıyorsan motorun en ufak bi ses değişikliğinden anlayabiliyosun bi yamuk olduğunu emin ol LOL
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir