OCTAVİA 90000 bakım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

OCTAVİA 90000 bakım

İleti fmaka » 13 Mar 2009, 02:12

[quote="armutcu61"]toplam 150 ytllık malzeme vermemek ıcın dıskı tasladılar.ve ben bunu yapan yerden 44000 ytlye araba aldım ve butun bakımlarını oraya yaptırdım yazıklar olsun baska da bırsey demıyorum.[/QUOTE]
yazık oradakılerın tuccarlık ve müşteri memnuniyet hatası.

büyük şansızlık imaj ve reklam açısından skoda için büyük hata.

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti RoadFighter » 13 Mar 2009, 02:13

Aracınızın ön balataları da değiştiği için bu balatalar bir alışma süreci geçiriyor olabilir mi? Bu nedenle frenler tutmuyor olabilir mi?

Ön frenlerin tepkisi arkalardan farklı olur. Yeni balatalar, belli bir seviyeye gelmemiş disk yüzeyi önlerde daha belirgin bir etki gösterebilir yani.

Zamanla bunun geçeceğini (bir nevi rodaj olduğunu) söylemediler mi servis yetkilileri?

Freni tutmayan bir arabayı servisten yollamaları -normalde- bile bile ladestir.

Yüce Oto ile irtibata geçin. (servisin baştan savma iş yaptığını düşünüyorsanız)

İlgilenmezlerse www.sikayetvar.com'a şikayetinizi ilettiğinizde Yüce Oto bazen şikayet sahibine geri dönme gibi bir nezakette bulunabiliyor. (her ne kadar benim şikayetimin 2. aşaması hala cevapsız kalsada!...)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti fmaka » 13 Mar 2009, 02:17

ön diskleri yağlı bir bezla silip taktılarsa -neden olmasın- frenleri boşaltmış gibi yapar?değilmi?
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti RoadFighter » 13 Mar 2009, 02:26

Diskler taşlanmış ise istenilen performansı vermesi için belli bir süre geçmesi gerekebilir.

Disklerin yağlanma etkisi de boşalmış fren etkisi yapabilir ama uzun süreceğini sanmam.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti armutcu61 » 13 Mar 2009, 02:28

ben aracımı salı aksamı 6 cıvarında oradakı en anlayıslı usta olan hılmı beye teslım ettım. ve kendısıne dedım kı, bu aracta hala ruzgar sesı var( ruzgar sesı 68000kmde yapıldı ve 60000den sonra garantıye gırmedıgı soylenerek benden para alınmaya calısıldı) on taraflarından ses gelıyor ve rutın 90000 km bakımının yapılmasını gerekırse arabanın 3 4 gun kalabılecegını yeter kı herseyın tıtızlıkte yapılmasını rıca ettım ve servısten ayrıldım. daha sonra ertesı gun bana telefon acıldı ve arka balatalrımın degıstırılmesı gerektıgı soylendı ve bende hay hay dedım cunku bır aracta pıntılık etmeyecegım tek sey frenlerdır. daha sonra bugun benı aradılar ve aracın hazır oldugu soylendı.90000km bakımının yaklasık 1200 1300 tl oldugunu bılıyordum ama antıfırızden 27 mılyon rot balanstan 45 mılyon alınacagı hıc aklıma gelmemıstı.bır de balataları goze aldım 1500e cıkarım ben dedım.her neyse aracı almaya gıttıgımde bana on salıncaktan bır parca degıstıgını ve bu parcanın garantısının 6 ay 10000 km oldugu soylendı.mecburen odedık.aracı teslım alıp okula dogru gıttıgımde onden gelen sesın aynen devam ettıgını gordum ve o sınırle gerı dondum.servıste test surusu sırasında 160 180 km hız goren kısı aracın dururken on frenlerden gelen sesını duymadıgını(!) gordum.konustugum ustanın bır sucu yoktu cunku o test surusune cıkmamıstı.kendısını alıp tekrar test surusune cıktım ve usta bana on dıskler balatalar degısmelı dedı.gerıye dondugumuzde ben servıstekılere eger benden 1 lıra masraf alacaksanız o arabayı lıftten ındırın dedım.ve arabayı lıfte aldılar.VE KOSKOCA SKODAMIN YETKILI SERVISI 2 BALATA DISKI DEGISTIRMEYIP ONLARI TRASLIYOR YOK EFENDIM NEYMIS HER DISKIN 1 KEZ TRASLANMA HAKKI VARMIS VE BENI GERI YOLLADILAR. SU ANDA ARACTA FREN PEDALI SONUNA KADAR DIBINE KADAR GIDIYOR.VE ISIKLARDAN KALKTIGIM ZAMAN ARAC 3.VITESTE BILE PATIYE KALIYOR.YARIN ARAYACAGIM ARAMAM GEREKEN YERLERI.SONRA GIDIP MAALESEF KENDI USTAMA YAPTIRACAGIM VE BANA SORAN HERKESE UZGUN OLARAK SKODANIN YETKILI SERVISLERINI ONERMEYECEGIM!!!!
armutcu61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 13 Mar 2009, 02:43

Bir kere ön balataların değişim zamanı arka balatalardan daha erkendir. (ikisinin de aynı zamanda değiştiği farzedilirse)

Evvela bunu pratikte de görmeleri lazımdı arka balatalar değişmeden. (ben usta değilim ama ön balataların daha çabuk bittiğini biliyorum mesela!)

Yetkili servisler de dahil her serviste ihmal olur. Keşke olmasa.

Bu arada,

Frenler ile 3. viteste aracın patinaja kalması meselesi arasında bir bağ kuramadım.

Bu arada, disklerin tornaya girebilmesi olayı doğrudur. Diskler olması gerekenden daha farklı şekilde aşınmış ise torna kaçınılmazdır. (disk değişiminin maliyetine katlanılmak istenmiyorsa tabi)

Ama tornanında ayarı kaçarsa disk tabi ki olduğundan daha ince bir hale gelebilir.

Siz aracınızı başka bir yere gösterin ve duruma göre hareket edin.

Ama sizin aracınızın diskini rezil etseler bile yapacakları savunma "ne yapalım abi zaten çok eskimişti" olacaktır.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti armutcu61 » 13 Mar 2009, 02:49

arka balatalar ılk defa degıstı on balatalar 55000 kmde degıstırılmıs.kırmızı ısıkta duruyorum frene sonuna kadar basıyorum cunku durmuyor eskıden ufak dokunmamda duran araba sonuna kadar da zor duruyor.adapazarının ıcınde de kaza yapıyordum az kalsın.araba hemen kızaklamaya meyıllıyor.ısıktan kalkıtıgm zaman 3derken onu kastettım 3.vıtese kadar arac patı yapıyor. test surusune de ustayla cıktım.usta fren yaparken duruyor da bende neden durmuyor bunu anlamıs degılım
armutcu61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Haluk » 17 Mar 2009, 14:13

[quote="armutcu61"]usta fren yaparken duruyor da bende neden durmuyor bunu anlamıs degılım[/QUOTE]
benim arabada da aynı sorun var ilk fren yaptığımda dumuyormuş gibi hissediyorum ama hafif çekip pompaladığım da araba yapışıyor resmen sende bi dene istersen.yeni balatalarda eskisi gibi durmaması normal alışsın o zaman hallolur bir kaç gün sabret sadece
Haluk
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Erzurum
Arabanız: Peugeot 308 1.6 HDI SPORTİUM

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir