cut off lpg de devrede olurmu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

cut off lpg de devrede olurmu

İleti yexplorer » 12 Mar 2009, 21:13

aracın gösterdiği tüketim ortalaması ile ölçüm tüketimi arasında herzaman fark oluyor ölçümlerimde genelde 100 km 8,5-9 lt gaz tükerimi çıkıyor. bu ölçümde arac bazen 6 lt bazende 7,3 lt gösteriyor. aklıma cut off un devreeye girip girmediği konusu takıldı. bugün deneme yaptım hızlanıp gaz kesip tüketimi 0 gösterdikten sonra gazdan benzine hemen geçtiğini gösteren kırmızı ışık yandı. aynı işlemi benzin den gaza geçişte denedim gaza basıncaya kadar yada devir düşüp anlık tüketim göstermeye başlayıncaya kadar turuncu yandı. brc marka tüp var sizde böyle bir durum var mı

yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti yexplorer » 13 Mar 2009, 12:08

arkadaşlar bu konuya bi el atın da çözelim konuyu. brc 2a ile geçen forum yazılarını ekliyorum

yexplorer:

merhabalar 2003 octavia aracımda brc lpg kit var. kitte bir sıkıntım çok şükür ama yakıtı biraz fazla gibi geliyor. aracın gösterdiği tüketim ortalaması ile ölçüm tüketimi arasında herzaman fark oluyor en son ölçüm araç 100 kmde 5,9 lt gösterirken pompada çıkan lpg tüketimi 8,5 t çıkmıştır. ölçümlerimde genelde 100 km 8,5-9 lt gaz tükerimi çıkıyor. bu ölçümde arac bazen 6 lt bazende 7,3 lt gösteriyor.aracın bilgisayarının göstergesi ile benzin pompa tüketimi paralelllik gösteriyor. arac 6,2 gösterdeği zaman aldığım benzinde 6,2 gibi bir rakama denk geliyor. sırf bunun için 400 km benzinle gittim. aklıma cut off un devreeye girip girmediği konusu takıldı. bugün deneme yaptım gazda giderken hızlanıp gaz kesip tüketimi 0 gösterdikten sonra gazdan benzine hemen geçtiğini gösteren kırmızı ışık yandı. aynı işlemi benzinde gidreken bilgisayar 0 gösterdikten sonra benzin den gaza geçiş için düğmeye bastım gösterge kırmızdan turuncuya döndü. gaza basıncaya kadar yada devir düşüp araç anlık tüketim göstermeye başlayıncaya kadar gösterge turuncu yandı. gaza basınca kırmızı yanmaya başladı. bu durum aracın gazda cut off yapmadığı süphesi uyandırdı. durum değerlendirmesi nedir

2a:

Aracınız lpg'de de cut-off yapar o konuda rahat olunuz.Benzinde cut-off için araç benzin enjektörlerini cut-off'a sokar lpg'de ise ayni durum geçerlidir.Aracınızı lpg'de kullanırken çıkan ortalama yakıt değerinden pompadan aldığınız lpg %15-20 daha fazla olabilir.İyi çalışmalar

yexplorer:

teşekkür ederim ama ışık geçmesi neden farklı oluyor benzinden gaza geçerken yolun durumuna göre 5 -10 dakka cut off süresince turuncu yanıyor. ama gazdan benzine geçişte cut off devrede olmasına rağmen gazdan benzine geçtiğini gösteren kırmızı ışık düğmeye basar basmaz yanıyor. %15 -20 fazla olması olayını en son yaptığım ölçüm ile açıklayayım. 243 km şehir dışı 10 km şehir içi yol yaptım. toplamda 5- yada 6 defa aracı stop edip tekrar çalıştırdım. bilgisayarın gösterdiği ortalama 5,9 lt ( 2,53* 5,9= yaklaışık 15 lt benzin yapıyor ) yol sonunda aynı istasyondan depo doldurmak suretiyle 21,5 lt gaz alımı yaptım ( ki 21,5/253 * 100 = 8,4 lt 100 km tüketim yapar). ortalama tüketim olan 15 lt benzin ile gerçek tüketim olan 21,5 lt gaz oranı hesaplandığında ise ortaya %40 dan daha fazla bir oran karşımıza çıkıyor. cut off devreye girmeden yapılan sürekli pedela basılı olarak yapılan yolculuklarda aracın tüketim değeri duruma göre 7 lt üzerine çıkıyor. ama benim lpg harcamam yine aynı kalıyor. daha önce yaptığım 420 km lik yolda arac 7.2 ortalamaya sahipken lpg tankı 36,3 lt gaz alarak dolmuştur aynı istasyonda (36,3/420= 8,6lt gaz ortalama yapıyor). bu durumda benim tasarruf yapmak için gaza az basmaya çalışmam anlamsız oluyor.

2a:

Kırmızı aracın benzinde turuncu lpg'ye geçmeye hazır olduğu geçiş şartlarının oluşması durumun da lpg'ye geçeceği ve yeşil ise aracın lpg'de olduğu anlamına gelir.Aracınız lpg'de de cut-off yapar çünkü lpg ECU'su benzin ECU'sından aldığı enjeksiyon zamanlamasına göre hareket eder.Tüketim değerinizin kesin tesbiti için aracınızın benzin tüketim değeri ile kıyaslama yapınız şöyleki ayni şartlarda litre olarak benzinden %15-20 lpg tüketiminiz fazla olacaktır.Bu oranın üzeri aracınız lpg'de çok yakıyor demektir.Bu duruma göre hesaplamanızı yapınız lütfen.İyi çalışmalar

yexplorer:

teşekkür ederim. mayıs 2008 de takıldığından beri sürekli hesaplama işlemi yapıyorum. benzinde aynı yolu corolla dan daha az benzin ile giden aracım lpg işin içine girince daha fazla yakıyor. yetkili servisler ayarlarını yaptı 0 hata ile çalışyor ama yine de gazda fazla tüketim söz konusu.
' Kırmızı aracın benzinde turuncu lpg'ye geçmeye hazır olduğu
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

İleti ankaralı_06 » 13 Mar 2009, 13:43

olur
ankaralı_06
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yexplorer » 13 Mar 2009, 22:00

23 octi var hiç kimseden ses yokmu diğer lpglilerden de bekiyorum geçişte ışıkların durumu nedir
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 14 Mar 2009, 12:40

Valla arkadaşım arap saçına dönmüş yazı,  bi anlayabilsem cevap yazacama amaLOL

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti kobalt » 14 Mar 2009, 13:09

Bende voltran sıralı sistem takılı,yol bilgisayarından devamlı takip ederim ayağımı gazdan aldığımda lpg de ve benzinde aynı sürede aynı tepkiyi alıyorum yani tüketim sıfır.Voltranda iki ışık var kırmızı ve turuncu,turuncu yanıp söüyorsa lpg ye geçmeye hazır,devamlı yandığında lpg de.Bu yüzden sorunuzun yanıtını ben veremeyeceğim.Ayrıca seyir halinde neden gazdan benzine geçtiğiniz merak ettim.Deneme amaçlı yapıyorsanız sonuçta bu araçlar benzine göre dizayn edilmiş ve mutlaka küçük sorunlar yaşatacaktır,genelde sorunsuz olsalarda.Ayrıca brc kitlerin diğerlerine göre biraz fazla tükettiğini biliyorum,tüketim fazlalığınız buna bağlı olabilir.Benim genel ortalamam 1litre LPG=11,7 KM.Hız ortalamamın 88-98 arasında olduğu ölçümlerden elde ettiği sonuç.Yumuşak sürüşte çok daha ekonomik olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 15 Mar 2009, 00:28

eğer rolantiden bahsediyosan rolantide ben hiç 0 görmedim hep 1.0-1.2 gibi değerlerde geziyor bu arada cut off aynı zamanda devir kesici değilmi redline da?

kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 15 Mar 2009, 00:30

[quote="kadir_"]

eğer rolantiden bahsediyosan rolantide ben hiç 0 görmedim hep 1.0-1.2 gibi değerlerde geziyor bu arada cut off aynı zamanda devir kesici değilmi redline da?

[/QUOTE]

hayır, gazı bıraktığınızda yakıtı keser, araba yakmaz. dediğin devir kesici abi, ayrıdır o...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kadir_ » 15 Mar 2009, 00:32

[quote="hakanerdogan"] [quote="kadir_"]

[/QUOTE]

hayır, gazı bıraktığınızda yakıtı keser, araba yakmaz. dediğin devir kesici abi, ayrıdır o...
[/QUOTE]

İngilizcesi neydi onun?Smile
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 15 Mar 2009, 00:36

bilmem ki Smile

tarzanca rew cutter Tongue nası ama LOL
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kadir_ » 15 Mar 2009, 00:39

[quote="hakanerdogan"]bilmem ki Smile

tarzanca rew cutter Tongue nası ama LOL
[/QUOTE]

İngilizceden anlamıyoruz tarzanca zor gelir bize LOL
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti yexplorer » 15 Mar 2009, 02:44

[quote="derude"]

Valla arkadaşım arap saçına dönmüş yazı,  bi anlayabilsem cevap yazacama amaLOL

[/QUOTE]

LOL

sıkıntı yakıtın fazla olduğunu düşünmem. 36 lt ile 420 km civarı gitti. devirli kullanım klima açık ( ortlama 8,5 oluyor) araç 7,2 gösterdi. tüketim normal görünüyor . salı yine yoldaydım bu sefer 90 100 gibi sabitledim klima yolun yarısında açık araç 5.9 gösterdi. 253 km yol yaptım 21,5 lt gaz kullanmışım ( ortalama 8,5 oluyor). yani ben devirli kullansamda normal kullansamda lpg kendini 8,5 lt gaza ayarlamış sürekli aynı yakıyor. bende aracın lpg de cut yapadığını düşünüyorum. bunuda gazdan benzine geçerek ölçmeye çalışıyorum. cut off sırasında gazdan benzine geçişte aracın benzinde olduğunu gösteren kırmızı ışık hemen yanıyor. benzinden gaza geçişte ise tüketim olmadığı için cut off süresince turuncuda kalıyor. sizdeki durmu öğrenmek istedim
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

İleti yexplorer » 15 Mar 2009, 02:45

[quote="kadir_"]

[/QUOTE]

rolantide 0,6 0,7 gibi duruyor
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

İleti kobalt » 15 Mar 2009, 13:20

Gazdan benzine geçişte yanan ışık kesinlikle cut off olduğundan değil beyne benzinle gitme isteğinizi ilettiği için açık oluyor yani siz o an gaza basmaya devam etsenizde kırmızı yanacak.Yine benzinden gaza geçtiğinizde siz gaza basıncaya kadar yeşil yanmaz çünkü lpg nin mantığı bu gaza basmadığınız sürece ilk yakıtı vermez,birde şöyle deneyin enjeksiyonlu araçlarda ilk çalıştırma benzinledir,araç harareti 30 derece civarına gelince lpg devreye girer ama siz gaza basmadığınız sürece hararet 70 derece bile olsa lpg devreye girmeyecektir,ben böyle biliyorum.Ayrıca tüketim değerleriniz çok normal,bundan iyiside varsa helal olsun:)
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti barutoglu » 15 Mar 2009, 13:30

[quote="kobalt"] siz gaza basmadığınız sürece hararet 70 derece bile olsa lpg devreye girmeyecektir,ben böyle biliyorum.[/QUOTE] 

Gaza basmadığımız halde de, belli bir ısıya ulaşınca lpg kendiliğinden devreye giriyor.
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti yexplorer » 15 Mar 2009, 15:29

[quote="barutoglu"][quote="kobalt"] siz gaza basmadığınız sürece hararet 70 derece bile olsa lpg devreye girmeyecektir,ben böyle biliyorum.[/QUOTE] 

Gaza basmadığımız halde de, belli bir ısıya ulaşınca lpg kendiliğinden devreye giriyor. [/QUOTE]

ilk çalışmada araç rolantide çalıştığı için geçiş yapar
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

İleti yexplorer » 15 Mar 2009, 15:31

[quote="kobalt"]Gazdan benzine geçişte yanan ışık kesinlikle cut off olduğundan değil beyne benzinle gitme isteğinizi ilettiği için açık oluyor yani siz o an gaza basmaya devam etsenizde kırmızı yanacak.Yine benzinden gaza geçtiğinizde siz gaza basıncaya kadar yeşil yanmaz çünkü lpg nin mantığı bu gaza basmadığınız sürece ilk yakıtı vermez,birde şöyle deneyin enjeksiyonlu araçlarda ilk çalıştırma benzinledir,araç harareti 30 derece civarına gelince lpg devreye girer ama siz gaza basmadığınız sürece hararet 70 derece bile olsa lpg devreye girmeyecektir,ben böyle biliyorum.Ayrıca tüketim değerleriniz çok normal,bundan iyiside varsa helal olsun:)[/QUOTE]

ozaman diyebilirizmiki 36 lt ile 420 km gitmek çok normal. diğer tüketimlere bakıyorum şehir içi benimkine yakın giden  var
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 15 Mar 2009, 22:35

Landirenzo da ;

38 derecede sıcaklık ve 1500 rpm de  Lpg ye geçiyor.

Sıcak motorda ise ilk çalıştırmadan 10 saniye sonra yine 1500 rpm de lpgye geçiyor.

Markadan markaya rakamlar farklılık gösterebilir ama işleyiş aynıdır.
derude
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir