A5'in iç mekanında karşılaşılan sorunlar

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

A5'in iç mekanında karşılaşılan sorunlar

İleti RoadFighter » 16 Mar 2009, 00:17

1- Arka iç kapı kolunun krom görünümlü kısmında oluşan küçük çatlak :

2- Kokpitte ön orta havalandırma ızgarasının üstünde yer alan kapaktaki krom görünümlü plastik çizginin bir kısmının çatlaması :

3- El freni kolu ile yer alan muhafazanın katlanması ve bu muhafazanın iç mekanizmasının bozulması

4- Dikiz ayna kumanda zeminin kabarması

Açıklamalar :

1- Bu sorunu arabayı aldığımız aylarda farketmiştik ama sadece küçük bir çizgi belli oluyordu.

Kullanıcı hatası olduğunu zannetmiyorum. Kapı kolunun düz durmamasından oldu muhtemelen. Aracın garantisi bittikten sonra böyle bir hal aldı.

2- Bu çatlak geçen ay oldu ve çatlayan kısım ele batıyordu. Servise bu parça için danıştığımda komple kapağın değişmesi gerektiği söylendi. Yok artık daha neler.:)

3- Aracı aldığımız yıl içinde oldu bu sorun. Ve garantiden hallolması için 2 ay bekledim. (Çek'ten parçanın gelmesi 1 ay sürüyormuş, yanlış parça gelince de bu süre 2 aya çıktı)

Nasıl oldu bilmiyorum ama kırıldı bu parça. Garantiden halloldu vesselam.

4- Geçen sene oldu bu sorun da. 1 sene önce kabarıklık daha az idi. Biraz daha geçerse kabaran kısımlar soyulacak ve beyaz bir zemin ortaya çıkacak muhtemelen.

Tamda aracın garantisinin bitimini takip eden zamanda olduğu için garantiye sokulamadı haliyle.

1 ve 2 no'lu mesele için "sinek küçük mide bulandırır" diyebiliriz.

3 no'lu sorun için "iyi ki garantiden hallolmuş" dedim. (işçiliği de uğraştırıyor)

4 no'lu sorun için ise kumanda zemininin değişmesi gerekiyor.Yaklaşık 50-60 lira arası imiş. Şimdilik dursun bakalım. Nasıl olsa kumanda işlevini görüyor.

Bir de 3. stop lambası ile ilgili sorun vardı. Onu paylaşmıştım zaten :

Sizlerin de karşılaştığı sorunlar var ise paylaşabilirsiniz. (A4 veya A5 farketmeksizin)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti tivoli » 16 Mar 2009, 01:44

benimde vites topuzunun krom kaplaması kalktı :(
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti umutkubat » 16 Mar 2009, 10:13

Kokpitteki kapağın bende de soyuldu, bir kaç kere de elimi kesti... onun dışında başka sorun yok şu an bende.
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti Haluk » 17 Mar 2009, 13:56

kokpitteki olay aynen bende de var ama özellikle 4 numara çok kötü olmuş.1 ve 2 dediğin gibi o kadar da önemli değil
Haluk
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Erzurum
Arabanız: Peugeot 308 1.6 HDI SPORTİUM

İleti iceman70 » 17 Mar 2009, 14:19

işte burda malzeme ve işlicik kalitesinin düşüklüğü gözüküyor Confused
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 17 Mar 2009, 14:33

Çok şaşırdım, Octavia da böyle görsellik sunan detaylar demek ki o kadar kaliteli değilmiş.
Geçmiş olsun.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti sanitabey » 17 Mar 2009, 20:13

benim de vites topuzunun kromu attı bende komple maun kaplattım
sanitabey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mxengine » 17 Mar 2009, 20:33

kapı açma kolunun kromunun kalkmasının aynısı arka sagda oldu.Deri vites kolunun derisi çok kötü durumda allahtan direksiyondaki deri iyi durumda.Bendede allahtan el freni bölümü bozulmadı ama el freni dik yokuşlarda tutmuyor...

mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fmaka » 18 Mar 2009, 01:07

[quote="mxengine"]

kapı açma kolunun kromunun kalkmasının aynısı arka sagda oldu.Deri vites kolunun derisi çok kötü durumda allahtan direksiyondaki deri iyi durumda.Bendede allahtan el freni bölümü bozulmadı ama el freni dik yokuşlarda tutmuyor...

[/QUOTE]

arka balatadan olmasın?
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti delidolu » 18 Mar 2009, 01:32

Ben a4 ümün 3. sahibiyim daha henüz BEN kaynaklı hiçbir kusur olmadı çok şükür. Ancak sinek-küçük-mide durumları bende de var.

1-Gözlük kabının yay tertibatı sizlere ömür. -hala da öyle-

2-Küllük mekanizması emekliye ayrılmış sadece açık kalıyor, kapanmak gibi derdi yoktu. -bunu kendi imkanlarımla buzdolabı mıknatısı+cdrom ların lazer gözünün altında yer alan güçlü mıknatısları karşılıklı larak monte ederek çözdüm, skoda görse bunukesin kendi modellerine uyarlam ister ama ben patentini vermem LOL-

3-Krem rengi kolçak derisi aşırı kullanım nedeniyle simsiyah olmuştu. -Aynı renk deriyi bulup eskisini sökerek orjinal hale getirdim-

4-Kalorifer ızgara çubukları kopuktu. -Allah hetepe den razı olsun, bi el attı, profesyonelliğini gösterdi, sağolsun-

5-Sağ ön-arka kapı ışıkları yanmıyor ve kapı sensörleri bilg da göstermiyor. -servis kapı başına 250 TL masraf çıkardı, dedim ellemeyin, kalsın, biz mutlu mesut yaşıyoruz...-

6-Yolcu bölümü koltuk ısıtmasının kendi kontrol ünitesi var sanırım, kafasına göre bazen çalışıyor bazen uyuyor. Yani konsoldaki kontrol düğmesinden bağımsızlığını ilan etmiş durumda.-servis birşeyi yok, normal dedi, ben hala arabadan bağımsız çalıştığını düşünüyorum...-

Sanırım 6 yaşındaki ve 3 koca değiştiren bir araba için bunlar da normaldir... / midir?

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti emrtkn » 18 Mar 2009, 04:15

Benimde ayna kumanda zemininde kabarma ve kapı kolundaki krom aksamın atması sorunu vardı ..
İkisinide servisten ( garanti ) kapsamından halletmiştik ..
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti mxengine » 18 Mar 2009, 10:21

[quote="fmaka"][quote="mxengine"]

[/QUOTE]

arka balatadan olmasın?
[/QUOTE]

valla bilmiyorumda arka kampananın açılıp balataya bakılması lazım zahmet işlem ve işçilikle bi 100tl gibi masraf çıkarır yokuşta aracı viteste bırakıyorum.
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 18 Mar 2009, 13:09

[quote="delidolu"]

Ben a4 ümün 3. sahibiyim daha henüz BEN kaynaklı hiçbir kusur olmadı çok şükür. Ancak sinek-küçük-mide durumları bende de var.

1-Gözlük kabının yay tertibatı sizlere ömür. -hala da öyle-

2-Küllük mekanizması emekliye ayrılmış sadece açık kalıyor, kapanmak gibi derdi yoktu. -bunu kendi imkanlarımla buzdolabı mıknatısı+cdrom ların lazer gözünün altında yer alan güçlü mıknatısları karşılıklı larak monte ederek çözdüm, skoda görse bunukesin kendi modellerine uyarlam ister ama ben patentini vermem LOL-

3-Krem rengi kolçak derisi aşırı kullanım nedeniyle simsiyah olmuştu. -Aynı renk deriyi bulup eskisini sökerek orjinal hale getirdim-

4-Kalorifer ızgara çubukları kopuktu. -Allah hetepe den razı olsun, bi el attı, profesyonelliğini gösterdi, sağolsun-

[/QUOTE]

aynıları bendede mevcut hocam...

guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 18 Mar 2009, 13:14

[quote="mxengine"] valla bilmiyorumda arka kampananın açılıp balataya bakılması lazım zahmet işlem ve işçilikle bi 100tl gibi masraf çıkarır yokuşta aracı viteste bırakıyorum.[/QUOTE]

Kampana ile kaliperi karıştırılmasın ; A5'lerin arkalar da disk fren malum :)

El frenini sıkı çekme yüzünden galiba gerginliğinin ayarlanması gerekiyor. Nedir,nasıl yapılır net bilmiyorum ama çetrefilli bir sorun olmadığını düşünüyorum.

Balataların da kontrol edilmesinde fayda var.

Bizim 45 bin küsür km'deki -çok kullanılmayan- aracın ön balataların değişmesi gerekiyor, arkaların ise eli kulağında imiş.

Bir ara takım halinde balata alacağım.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti mxengine » 18 Mar 2009, 14:41

arka disk fren ama diskin arka kısmında kampanada mevcut el freni sistemi kampana ile çalışıyor
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fmaka » 19 Mar 2009, 00:31

iç mekanda bende vites topuzu derisi yıpranması olayı var.
birde benim teyp bazen cdleri çıkartmıyor?sebebini anlayabilmiş değilim.cd içinde kalıncamı oluyo yoksa cdmi beğenmiyo anlamadım.

sağlam cd de de aynı sorun var.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti octaviaman » 20 Mar 2009, 11:45

Bende henüz bu tarz durum lar yok ama anlatılanlardan malzemenin kalitesiz olduğunu düşünmeye başiladım.Özellikle ayna kumandasında ki kabarmaya mana veremiyorum.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti isnilgiz » 20 Mar 2009, 12:28

O kadar çok site-forum gezerim bu bahsedilen sorunlar şu ana kadar ilk kez duyduğum ve gördüğüm sorunlar. Bunun haricinde kapıların iç plastik kaplamalarında bir kaç kez içerden baloncuk yapar gibi kabarma olduğunu okumuş ve resimlerini görmüştüm. Ya o araca isabet eden  imalat hatasıdır ya da bir takım bakımların yapılmaması sonucu olabilir diye düşünüyorum. Çünkü deri parçalara siz deri sütü, sprey vb şeylerle bakım yapmazsanız sıcak,soğuk, güneş gibi etkenlerle hemen yıpranabiliyor. Benim araç da 2006 ama konsolu olsun, deri ve krom aksam olsun hala pırıl pırıl. Deri sütü sık kullanırım. Bir de bazı insanlar biyolojik olarak çok terliyorlar ve bu terleri çok tuz içerdeği için elin temas ettiği vites topuzu, deri direksiyon ya da diğer yerler çabucak soyulup eskiyor.
Ama yine de ben de ayna ayar düğmesindeki kabarma ile konsol ortasındaki gözün kapaının üzerindeki ince çubuğun kromajının kalkmasını hala anlayabilmiş değilim  
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir