climatic ve climatronic

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

climatic ve climatronic

İleti gbasara » 01 Eyl 2007, 10:48

econ tuşu kışın kullanılıyor. yani ısıtmada kullanılan bir özellik. daha erken ısı alınması için dışarıdan taze hava alımını kesiyor. bir süre sonra kapatılmalıdır.

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 21 Eyl 2007, 16:23

çok istisnai özel araçlar hariç bütün araçlar gibi tüm skodaların klima komprasörleri hareketlerini kayış vasıtasıyla motordan alır ve ortalama % 10 civarında yakıt harcarlar. motor çalışmadan komprasör çalışmayacağı için araç motoru çalışmaz iken çalışan sadece fandır, klima devre dışıdır.

fabialarda bulunan yarı otomatik  klimalarda derece ayarı yapıldığında kilima sürekli çalışır ve soğutur.  istenilen dereceye gelmesi için üzerine kaloriferden sıcak hava alır ve  istenilen dereceye getirir. bende bu nedenle Ör. sıcaklığı 24 dereceye ayarladığımda kilima  sürekli çalışıp18 derecede soğutup üzerine sıcak hava alarak dereceyi 24 'e getireceğine ortam müsaitse klimayı ara ara çalıştırarak hem yakıp tasarrufu yapıyorum hemde özellikle şehir içinde motor rahatlıyor

çift yönlü dijital klimalardaki çift yönlü soğutmanın amacı güneş gören tarafın ısısını biraz daha düşürerek o tarafa biraz daha soğuk üflemesini sağlamak tabiki araç içindeki sıcaklık eşitlenecek. (kliması olan arkadaşlar hiç başınıza gelmedimi camlar kapalı ve klima çalışıyor iken camdan vuran güneşin yüzünüzü, kolunuzu yaktığı )
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti guvenxoca » 21 Eyl 2007, 22:07

[quote="gbasara"]econ tuşu kışın kullanılıyor. yani ısıtmada kullanılan bir özellik. daha erken ısı alınması için dışarıdan taze hava alımını kesiyor. bir süre sonra kapatılmalıdır.[/QUOTE]

kardeş ECON konumunda klima kapalıdır,normal kalorifer sistemine döner,yani soğutma yapmaz,örneğin sadece sıcak veya soğuk hava üflemesini istiyorsan ECON da olmalısın,eğer AUTO yazar ise climatronic içeriyi senin istediğin ısıya getirir klima kompresörü açıktır yani klima çalışıyordur,eğer hiçbirşey yazmazsa direk klima açık demektir ör18C yazıyorsa 18C lik hava üflüyor demektir....

dışardan taze hava alımıyla ECON tuşunun alakası yok onun tuşu ayrı...

klimanın çalışmaması isteniyorsa ECON açık olmalıdır.
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gbasara » 22 Eyl 2007, 01:37

senin söylediklerin de doğrudur bahsettiğim econ açıkken soğutma yapmaz işlem ısıtmaya yöneliktir. climatronic sistemde yaz ve kışın ayrı kullanımı yoktur. tüm şartlarda sistem bir bütün olarak çalışır (auto modunda).
siz 22 dereceyi seçtiğinizde dış ortam sıcaklığı ne olursa olsun sistem bu sıcaklığa sabitler. bunu kışın ısıtarak, yazın da soğutarak sağlar.23 derece ve üzeri ayarlarda genelde klima fonksiyonu devrede olmuyor ama aşağı sıcaklık seçtiğinizde klima kafadan sisteme dahil oluyor.

econ vb seçenekler kişisel tercihlerdir. otomatik ısıyı devre dışı bırakırlar. istisnai hallerde kullanılır örneğin kışın ilk çalıştırmada belli bir süre için. sonrasında otomatik moda dönülmelidir.

ve kitapçıkta bunları okudum takip ettim,denedim, anlamadığım yeri kalmadı. taze havadan bahsediyor. hem de yaz kış.

benim anlamadığım kimsenin ilk versiyon klimalarda başının ağrıdığı şikayetinin olmaması. yani hiç farketmediniz mi bunu..

ben 12-14 saat yol gittim hiç başım ağrımadı. işte bu taze hava sayesindedir. çünkü klimalar yapı itibari ile havayı kurutur. kuru hava da cildimizdeki nemi alır ve ağrı oluşur. iç mekanlarda klimalar açıkken çoğu yerde pencere de açılır bu yüzden. elektrikli lambalı sobaların da ya su hazneleri vardır ya da yanına bir kaba su konulur nem için.

ne bileyim yav işte yazı gidiyor gene, hadi eyvallah...
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir