OGS cihazı montaj

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

OGS cihazı montaj

İleti alpino » 22 Mar 2009, 12:08

arkadaşlar iş bankasının kampanyasından yararlanıp ogs cihazı alacağım. karayolları genel müdürlüğünün sitesinde cihaz montajı ile ilgili abuk subuk şeyler anlatılıyor. ön cam atermik cam ise sadece belli bölgelerine monte edildiğinde bu cihaz çalışıyormuş. bazı marka ve modeller için yazmış olmalarına rağmen vw grubuna ait hiçbir aracın bilgisi yok. ama diğer araçlardan anladığım kadarıyla iç dikiz aynasının camla birleştiği ve siyah noktalarla gölgelendirilmiş kısma takılması gerekiyor. A5 kasa octavia'sında bu cihazı kullanan varsa tam olarak nereye monte ettiğini yazabilir mi acaba?

şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti kadir_ » 22 Mar 2009, 15:46

Dikiz aynasının altına tak dediği doğrudur  cama bitişik olması lazım geçen gün benimki düşmüş yere yapışkanı özelliğini yitirmiş topidonun üstüne koymuştum ogs den geçerken çekmedi ceza yiyodum az kalsın

Dikiz aynasının altına yapıştır işin özü
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 22 Mar 2009, 20:09

teşekkürler dostum. anladığım kadarıyla bu atermik camlar ısı kaybını önlemek amacıyla geliştirilmiş özel bir metalik malzeme ile kaplanıyormuş ve bu kaplama cihazların erişimini engelliyormuş. camların belli bölümleri ise bu tip cihazlar için kaplanmadan bırakılıyormuş. falan filan :D
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tivoli » 22 Mar 2009, 21:14

hiç alakası yok arkadaşım camının neresine takarsan tak çalışır merak etme.. atermik camlarda da çalışıyor, cihazının pili azalmış olmasın yeterki..
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti alpino » 22 Mar 2009, 22:05

[quote="tivoli"] hiç alakası yok arkadaşım camının neresine takarsan tak çalışır merak etme.. atermik camlarda da çalışıyor, cihazının pili azalmış olmasın yeterki.. [/QUOTE]

valla dostum karayolları genel müdürlüğünün sitesinde anlatıyor. "Şayet aracınız bu marka ve modelde ve camı atermik ise; bu bölgelere cihaz monte edilmelidir. Aksi takdirde kaçak geçiş uyarısı alabilirsiniz ve bu şekilde geçişler yapılmamalıdır." diyor tam olarak. ayrıca bizim bir tanıdıkta da honda civic te aynanın orada olmadığı için algılamamış az kaldı ceza yiyormuş.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 22 Mar 2009, 22:07

yine kgm'den araçların neresine yapıştırılacağı şu şekilde listelenmiş:

· RENAULT TWİNGO :Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ tarafta uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilecektir.(sol tarafta çalışmamaktadır.)
· MEGANE AİLESİ :Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilecektir.

· SAFRANE,LAGUNA,OMEGA,SCENİC :Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.

· RENAULT CLİO ,SYMBOL,MASTER(2004-2005model):Ön camın orta alt kısmında dikdörtgen kare bir bölge içine yerleştirilecektir.
· RENAULT KANGOO: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölgenin sağ ve sol alt köşelerinde olan 2 kare alandan biri tercih edilecek ve cihaz yerleştirilecektir.
· MERCEDES : Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilecektir.
MERCEDES VANEO model aracın bazılarında;AUDI A8’de ön cam tamamen metal film kaplıdır.Sürücü etiketi elle dışarı tutacaktır.)
· MERCEDES 2006 MODEL VE SONRASI : Mercedes marka aracın modeline ve donanımına göre cihazın takılacağı bölgelerde farklılıklar olmaktadır.Bazı modellerde ön camın alt kısmında sağ tarafta yer alan özel bölümler bulunmaktadır.
· LAND ROVER 2006 MODEL VE SONRASI ARAZİ TAŞITI(JEEP) :Ön camın üst ortasında yer alan saydam alan içerisine cihaz yerleştirilecektir.
· FORD FOCUS 2006 MODEL VE SONRASI : Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.
· NEOPLAN MARKA OTOBÜSLER : Ön camın alt kısmında sol tarafta yer alan parlak özel bir alan bulunmaktadır.Cihaz bu kısıma monte edilmelidir.
· BMW : Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilecektir.
· PEUGEOT 206,307,406 : Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.
· PEUGEOT PARTNER 2003 MODEL VE SONRASI: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.
· OPEL ZAFİRA,VECTRA    : Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.
· OPEL MOVANA MİNÜBÜS 2003 MODEL VE SONRASI: Ön camın orta alt kısmında dikdörtgen kare bir bölge içine yerleştirilecektir.
· CITROEN PICASSO,C3,C5,SAXO : Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti octaviaman » 23 Mar 2009, 00:19

Ben dikiz aynasının üst sağ tarafına siyah bölgenin altına taktım kullanıyorum.Görüntüde güzel.Bir sıkıntı yok.Yalnız siyah bölgenin arkasına takılmaması gerekiyor.Sağlıklı çalışmayabilir.Ayrıca Elegance da dikizin sol arkasında da gözü engelleme riski var.Ona göre takın uygun bir yere.

Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti alpino » 23 Mar 2009, 00:53

[quote="octopus"]

Ben dikiz aynasının üst sağ tarafına siyah bölgenin altına taktım kullanıyorum.Görüntüde güzel.Bir sıkıntı yok.Yalnız siyah bölgenin arkasına takılmaması gerekiyor.Sağlıklı çalışmayabilir.Ayrıca Elegance da dikizin sol arkasında da gözü engelleme riski var.Ona göre takın uygun bir yere.

[/QUOTE]

vauwww valla haklısın. o göz hiç aklıma gelmemişti. direk far sensörünü kapatır valla.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 23 Mar 2009, 10:49

Ankara'da OGS ne işe yarar?
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti alpino » 23 Mar 2009, 11:09

ankaradan çıkarsan yarar dostum. zaten dediğim gibi kampanya var. 40 tl'lik ogs cihazını işbankası hediye edecek. ben sadece para yüklicem. kullanmazsam içinde durur. kullanırsam zaten kullanırım :)
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 23 Mar 2009, 11:36

Şimdi hatırladım,OGS almazsan benim gibi FSM köprüsü gişelerinde kara kara düşünürsün.Big%20smile(Dönüş yönünde.)Wacko

D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti tivoli » 23 Mar 2009, 11:44

[quote="hetepe"]

Şimdi hatırladım,OGS almazsan benim gibi FSM köprüsü gişelerinde kara kara düşünürsün.Big%20smile(Dönüş yönünde.)Wacko

[/QUOTE]
engin, İstanbul köprülerinden geçerken kara kara düşünme dostum gişelerdeyken arkandaki araçtan kgs rica et geçiş ücretinide ver tamamdır :)
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yalçın » 23 Mar 2009, 12:35

Eğer cihaz algılamaz ve kaçak geçmiş gibi görünüyorsanız panik yapmayın.Çünkü ceza yazmadan  önce plakadan aracın OGS' si olup olmadığına bakılıyor, varsa ücret düşülüyor.Yoksa ceza kesiliyor.

yalçın
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 23 Mar 2009, 12:36

[quote="yalçın"]

Eğer cihaz algılamaz ve kaçak geçmiş gibi görünüyorsanız panik yapmayın.Çünkü ceza yazmadan  önce plakadan aracın OGS' si olup olmadığına bakılıyor, varsa ücret düşülüyor.Yoksa ceza kesiliyor.

[/QUOTE]

Bunu söylediğiniz iyi oldu.Ben bilmiyordum açıkçası.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti tivoli » 23 Mar 2009, 15:39

[quote="yalçın"]

[/QUOTE]
aynen dostum Thumbs%20Up ayrıca ogs'yi okutamadan geçtiyseniz geçiş yaptığınız noktadaki yetkililere gidip durumu açıkladığınız taktirde yine kaçak geçiş sayılmaz
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kadir_ » 24 Mar 2009, 00:47

BMW : Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilecektir.

Bunu yap dostum yoksa çekmiyor araba benimkinin dediğim gibi bantı düşmüştü torpidonun üstüne koydum çekmedi şimdi camın dibine sıkıştırdım allahtan çalışıyo
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 24 Mar 2009, 01:29

teşekkürler herkese.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE