FSI'ın "S"sindeki Değişim(Stratified-Straight)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FSI'ın "S"sindeki Değişim(Stratified-Straight)

İleti RoadFighter » 25 Mar 2009, 13:37

Arkadaşlar bu konuda çeşitli kaynaklardan alıntı yaptım. İlk defa duyuyorum bu meseleyi.

Meselenin özü aşağıdaki mesajlar içinde yatıyor.

Bir duzeltme. FSI fuel stratified injection ise devre gore calisma dogru. FSI fuel straight injection ise devre gore calisma yanlis. Bunu dogus oto'nun kendisinden sordum. sorma sebebim de kendi FSI aracimin yakit tuketim miktarinin yuksekligi idi. henuz merkez servisle cok ayrintili gorusme firsatim olmadi ama FSI'in onceden stratified (puskurtmenin yakit tarafindan katmanlandirmasi) sonradan ise bu ozellikten vazgecilerek straight (sadece dogrudan puskurtme) anlamina geldigi soyleniyor. ilkinde devre gore calisma dogru ve optimum calisma devirleri var cunku puskurtme islemi "akilli": puskurtec, puskurtme tarzini motordan aldigi bilgiye gore belirliyor ve gerceklestiriyor. yuksek olmayan (dusuk demiyoruz; cunku FSI'in tanimindaki "dusuk", "yuksek olmayan" anlaminda. yoksa bu devirler, bilinen dusuk devirlerin ustunde yani 3000 devir/dakika uzeri) devirlerde, olabildigince az yakiti sadece bujinin ucuna ve hemen onun etrafina puskurtuyor. buji ucundaki bu yakitli katmanin arkasinda ise hava katmani yer aliyor. boylece aracin hareketi icin mumkun olan en dusuk yakit miktari tuketilmis oluyor. puskurtmenin basinci da az yakit kullanimina karsin daha yuksek guc veriyor (FSI'i FSI olmayandan ayiran ana ozellik de tam olarak bu; daha az yakita ragmen daha yuksek guc) yuksek devirlerde ise puskurtmenin yanma odasina dagilimi homojen (yogunluk olarak esit) yani FSI'siz yani akilli puskurtmesiz motorlardaki gibi oluyor. ancak tabii ki puskurtme yine yanma odasina dogrudan yapiliyor. Bu acidan FSI olmayan motorlardan bir fark hala devam ediyor. Bu nedenle FSI'in akilli puskurtme ozelligi yuksek olmayan (ama dusuk de olmayan) devirlerde ortaya cikiyor. dogrudan puskurtme ise devirlerden bagimsiz model olarak bir kazanc. ozet olarak bu konuda isin puf noktasi. FSI'daki S'nin fabrika tarafindan su anda "stratified" anlaminda mi yoksa "straight" anlaminda mi kullanildigi... tabii ki ikincisindeki yakit tasarrufu orani birincisine gore daha az olacak. ama bu konuda fabrika kaynakli kesin ve dogru bilgiye ihtiyac var.  "stratified->straight" degisikligi gerceklestirildiyse de bu degisimin hangi motor seri no.sundan ya da hangi yil modelinden itibaren gecerli oldugunu ogrenmek gerekir. ben bunu bir sekilde gerekirse VW merkeze kadar ulasip sormayi dusunuyorum. aracim hakkinda bilgi sahibi olmak hakkim diyerek... 

FSI'in S'sini olusturan stratification ozelligi, FSI motorlarin daha sonraki yazilim duzeylerinde iptal edilmis. bunu tesadufen isi desince ogreniyoruz.

biz bu araclari stratification ozellikli aldiktan sonra kullanirken, araclari servise goturdugumuzde yazilim versiyonu yenilemesi yapildiginda, iptal edilmis oluyor. bilgisayarlarda yazilimlarin yeni versiyonlari ciktiginda eski versiyona gore yenilikler yapilir. ama bu yeniliklerin neler oldugu teker teker belirtilir. ama bu konuda oyle bi sey yok:
- yazilim versiyonunu yenileyelim mi?
- ne gibi degisiklikler yapildi ki yeni versiyonda?
- bilmiyoruz
- e bilmiyorsaniz neye gore yenileyecegiz?
- ...
- oneriniz nedir?
- sorun yoksa dokunmayin kalsin

bu mudur yani?

bu FSI konusunu da dedigim gibi bir sekilde onlar da ayrica ogrenmis olduklarindan ogrenebiliyoruz. ben araci stratification'li diye almisim. a o da ne? bi servis ziyaretinden sonra artik o ozellik yok...

asil bu yasal mi??? bu uluslararasi bir soru tabii ki... stratification yakit tuketimini azaltiyor. stratification kalkinca geriye sadece dogrudan puskurtme kaliyor tuketim tasarrufu acisindan.
- e peki bu tasarruf miktari ne kadar azal

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir