Savrulma

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Savrulma

İleti antrotonic » 06 Nis 2009, 19:37

Arkadaşlar mrb.geçen gün benim araçla hızla giderken tahmini 120-130 la bir viraja girdim.arabam bu arada 2004 oct.coll.plus esp,asr,abs,eds,ebd,edl vs sistemler mevcut neyse bu viraja tersten girdim yani sağa doğru viraj girişinde araç vardı.girişinde solunda.neyse ben aralarından viraja daldım(artık töbe) direksiyon bir yere kadar tepki verdi sonra tepk, vermeyince iyice asıldım direksiyona arka sola doğru attı.yani anlıcanız virajda yan gitmeye başladım.biraz esp nin biraz da şöförlüğüm sayesinde atlattım.arkadaşlar sorum şu neden bu octavıa lar arkayı bırakıyo ki o kadr da ağır araçlar. ama kayma esnasında da size çok yardımı oluyo aracın.paylaşırsanız sevinirim.

antrotonic
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 06 Nis 2009, 19:58

arabayı zorlamışsınız besbelli... frende yaptıysanız bırakması doğal, bence octi yerinde durmuşda sizi korumuş. başka bir araç olsa benzer segmentte tabii, belkide kontrolü yitirebilirdiniz.

Lastiklerinizden bahsetmemişsiniz ayrıca.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 06 Nis 2009, 21:11

arkadaşlar çok kısaca paylaşacağım. daha detaylı isteyenlere mail yoluyla tüm dosyayı gönderebilirim. gerçi senin durum biraz farklı. seninki aracın virajı alamaması değil viraj içinde aracı zorlaman.
önden çekişli otomobiller : Otomobili yolda tutmak için, ayağınızı çok kısa bir süre için gazdan kaldırarak tekrar basma işlemini yapmamız gerekir. Önden çekişli bir otomobili ancak bu şekilde yolda tutabiliriz.
arkadan çekişli otomobiller: otomobil kaymaya başladığında -ki bu kayma arkanın kopması şeklinde olur- otomobili tam ters istikamete çevirerek, yani kontra vererek dengeli veya gerekli ise tam gaz vererek yolda tutmaya çalışmalıyız. Bu arada her ne olursa olsun asla paniğe kapılıp ayağımızı gazdan çekmemeliyiz.
4 çeker otomobiller: otomobili dengeli gazla yolda tutmaya çalışmalıyız. Dört çekerlerde ayağınızı asla gazdan çekmeyin. Otomobil zaten kaydığı yere geri gelecek ve yola dönecektir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti tivoli » 06 Nis 2009, 23:13

120-130 km hızla viraja girdim demişsin.. sen zaten sorduğun sorunun cevabınıda baştan vermişsin..otoban virajı olmadığıda o hızda esp'nin devreye girmesinden belli.. hemen arabada kusur aramadan evvel dikkatli sür derim.. hayat güzel Smile şu tev'de otoban polisi diye bir dizi var. hiç seyrettinmi bilmiyorum..izlemediysen birgün denk gelirsen seyret.. bak bakalım bmw'nin arkası virajlarda nasıl kopuyor..
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti delidolu » 06 Nis 2009, 23:17

LİFE İS GUUUT ARKADAŞLAR... LÜTFEN DAHA DİKKATLİ OLALIM.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti kadir_ » 06 Nis 2009, 23:19

130 la ani sert bi hareket yaparsan savrulur araç octi hafif bi araçta değil 1300 kg

Sana şu video yu yolluyorum orda ethem genim çok güzel anlatmış

kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 06 Nis 2009, 23:33

[quote="delidolu"]LİFE İS GUUUT ARKADAŞLAR... LÜTFEN DAHA DİKKATLİ OLALIM. [/QUOTE]

ClapClapClap aynen coni vaynen
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 06 Nis 2009, 23:37

[quote="kadir_"]130 la ani sert bi hareket yaparsan savrulur araç octi hafif bi araçta değil 1300 kg

[/QUOTE]

arkadaş zaten biraz esp, birazda şoförlüğüm...!!! sayesinde aracı toparladım demiş zaten.. videoya ne gerek vardı.. ekip çalışması ile toparlamışlar olayı zaten Smile
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 07 Nis 2009, 00:12

[quote="kadir_"]130 la ani sert bi hareket yaparsan savrulur araç octi hafif bi araçta değil 1300 kg

[/QUOTE]

beni anlatmış TongueTongueTongue

teşekkürler paylaşım için.

edit: yavaş gir hiç kasma, o döner zaten. Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 07 Nis 2009, 00:49

[quote="tivoli"] 120-130 km hızla viraja girdim demişsin.. sen zaten sorduğun sorunun cevabınıda baştan vermişsin..otoban virajı olmadığıda o hızda esp'nin devreye girmesinden belli.. hemen arabada kusur aramadan evvel dikkatli sür derim.. hayat güzel Smile şu tev'de otoban polisi diye bir dizi var. hiç seyrettinmi bilmiyorum..izlemediysen birgün denk gelirsen seyret.. bak bakalım bmw'nin arkası virajlarda nasıl kopuyor..[/QUOTE]

ama unutmayalım ki BMW arkadan çekişli bir otomobil. ve viraja hızlı girildiğinde arka taraf kopuyor. octi ise önden çekişli. önden çekişli arabalar dönmeme eğilimi gösteriyor. bu nedenle ikisi farklı olay.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti MEGAN » 07 Nis 2009, 01:03

Abicim şunu unutmayınki başkasının deneyimi size sözlü olarak ifade edildiğinde neredeyse hiçbirşey ifade etmez sizlere bu videoyu sunuyorum eminm hepinizin biraz kasis,hız,viraj deneyimi olmuştur kendinize bu video ile ders çıkartabilirsiniz ve ayarlayabilrsiniz çok iyi izleyin.....
-Skoda Octavia A5 1.6 FSI //
-34 EU 8105
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
Kullanıcı avatarı
MEGAN
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: PEUGEOT 307 1.6//MAKYAJLI ALP BEYAZI // 34 EU 8105

İleti alpino » 07 Nis 2009, 01:09

valla arkadaşlar şunu unutmayın. ister dünyanın en pahalı en kaliteli en güvenli en iyi arabasına binin ister en ucuz en adi en güvensiz en kötü arabasına binin. aracınız fizik kurallarını asla değiştiremez. istediğiniz kadar sistemle donatabilirsiniz. fizik her zaman sizi yener. tabiki siz sınırları zorlamazsanız. :)
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mygokhan » 07 Nis 2009, 01:26

[quote="alpino"]valla arkadaşlar şunu unutmayın. ister dünyanın en pahalı en kaliteli en güvenli en iyi arabasına binin ister en ucuz en adi en güvensiz en kötü arabasına binin. aracınız fizik kurallarını asla değiştiremez. istediğiniz kadar sistemle donatabilirsiniz. fizik her zaman sizi yener. tabiki siz sınırları zorlamazsanız. :)[/QUOTE]

ClapClap
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti RoadFighter » 07 Nis 2009, 01:35

Octavia'nın aynı şase üzerine oturtulan platform kardeşi Golf 5'e nazaran virajlarda 

erken koptuğu söyleniyor. Ama kasa tasarımı itibariyle bu durum normal bence.

120-130 km/s -normal bir otomobil kullanıcısı için- ciddi bir hız araç ile ani hareket noktasında.

Bu durumda birden fazla etken devreye girer. Hakan'ın dediği gibi lastik meselesi mesela.

Octavia'yı ilk kullandığımda yol tutuş meselesinde ön yargılı idim araca.

Ama şimdi diyebilirim ki Octavia A5'in en sevdiğim yönlerinden biri yol tutuşudur.

Elmadağ yokuşunda(orasını bilenler bilir) bazen limitlerde tırmandığımda yokuşta karşılaştığım bazı -Octavia'dan-güçlü araçlar peşimden gelememiştir virajları muhtemelen göze alamadıkları için. (yanlız bu sıralar aracın lastikleri eskidi ve kafadan kayma eğilimi arttı)

Aracınızı tanıyın, viraj kabiliyetini bilin ve ona göre süprizler ile karşılaşmayın.

Asfalta yapışan bir WRC'yi(Ralli arabasını) bile düşük hızlarda yoldan çıkarabilir o araca aşina olmayan birisi.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 07 Nis 2009, 01:38

[quote="alpino"]valla arkadaşlar şunu unutmayın. ister dünyanın en pahalı en kaliteli en güvenli en iyi arabasına binin ister en ucuz en adi en güvensiz en kötü arabasına binin. aracınız fizik kurallarını asla değiştiremez. istediğiniz kadar sistemle donatabilirsiniz. fizik her zaman sizi yener. tabiki siz sınırları zorlamazsanız. :)[/QUOTE]

"Fizik" derken başkanım...LOL

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 07 Nis 2009, 01:48

Abilerim ablalarım ben de bu dediğiniz olayı birkaç kere yaşadım başka araç olsaydı kesin devrilirdim ancak sanki öyle bir noktaya geliyor ki octi diyor: abi sen bu işi bilmiyon erkeklik pardon kızlık bende kalsın seni şu virajdan da sağsalim kurtarayım. Ben bunu yaşadım bunu söylerim. Ancak bildiğim bir başka şey de insanın aracına çok fazla güvenmesinin de iyi olmadığı.. Öyle ki o zaman nasıl olsa benim arabam iyi bunu da kurtarırım diyemeyeceği durumlarda buluveriyor insan. Birinde mamak viyadüğü üzerinden geçiyordum. Hava yağışlı birazda rüzgar var. Bilen bilir dik ve virajlı yokuşu 160 ile alayım diye yukarıdan aşağı inerken kaptırdım iyice xenonlar far+xenon sisler açık beni gören tüm araçlar kafadan sağa çekiliyorlar. Tam viyadüğe girdim önümde karton taşıyan bir kamyonet... üzerinden de karton yola düşmüş. Aracın altına almamak için o süratle giderken çok hafif sağ-sol yapayım dedim, viyadük boşluğunda soldan birden çok kuvvetli rüzgar+yol ıslak ve ben manevra yapıyorum derken zor kurtardım.. Olay bitti yokuşu tırmandım ve biraz önce yaşadıklarım tekrar gözümün önüne geldi ve ne büyük bir hata yaptığımı ve büyük bir tehlike yaşadığımı anlamanın verdiği heyecandan dizlzerimin bağı çözüldü....

umarım vermek istediğim mesaj karışık da olsa anlaşılmıştır.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 07 Nis 2009, 02:28

[quote="delidolu"]

Abilerim ablalarım ben de bu dediğiniz olayı birkaç kere yaşadım başka araç olsaydı kesin devrilirdim ancak sanki öyle bir noktaya geliyor ki octi diyor: abi sen bu işi bilmiyon erkeklik pardon kızlık bende kalsın seni şu virajdan da sağsalim kurtarayım. Ben bunu yaşadım bunu söylerim. Ancak bildiğim bir başka şey de insanın aracına çok fazla güvenmesinin de iyi olmadığı.. Öyle ki o zaman nasıl olsa benim arabam iyi bunu da kurtarırım diyemeyeceği durumlarda buluveriyor insan. Birinde mamak viyadüğü üzerinden geçiyordum. Hava yağışlı birazda rüzgar var. Bilen bilir dik ve virajlı yokuşu 160 ile alayım diye yukarıdan aşağı inerken kaptırdım iyice xenonlar far+xenon sisler açık beni gören tüm araçlar kafadan sağa çekiliyorlar. Tam viyadüğe girdim önümde karton taşıyan bir kamyonet... üzerinden de karton yola düşmüş. Aracın altına almamak için o süratle giderken çok hafif sağ-sol yapayım dedim, viyadük boşluğunda soldan birden çok kuvvetli rüzgar+yol ıslak ve ben manevra yapıyorum derken zor kurtardım.. Olay bitti yokuşu tırmandım ve biraz önce yaşadıklarım tekrar gözümün önüne geldi ve ne büyük bir hata yaptığımı ve büyük bir tehlike yaşadığımı anlamanın verdiği heyecandan dizlzerimin bağı çözüldü....

umarım vermek istediğim mesaj karışık da olsa anlaşılmıştır.

[/QUOTE]

Gayet güzel anlaşıldı.. ayrıca hiçde karışık değil gayet net anlatmışsın ClapClapClap 

keşke yaşamasaydın bu talihsiz olayı ama bu kılpayı atlatılmış durum hepimize  ders olsun saol arkadaşım..
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kadir_ » 07 Nis 2009, 03:33

bende otobanda gıderken dandik dunloplar yuzundun oldugum yerde ıki tur döndum allah korudu o zaman sıyrık olmadan atlattım arabadan ındıgımde soktaydım butun arkamdakı trafık durmus bana bakıyordu kotu bı durum allah kımsenın basına vermesin
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir