OCTAVIA 1.6 TOUR 2009

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

OCTAVIA 1.6 TOUR 2009

İleti WXW » 07 Nis 2009, 01:24

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Herkese kazasız belasız güzel yolculuklar dilerim öncelikle

Siz octavia kullanıcılarının forumda yazdığı birçok konuyu okudum.Öncelikle her konuda yapmış olduğunuz bilgi Paylaşımı için, henüz skoda sahibi olmamış bir sürücü olarak teşekkür ederim.

Bu ötv indiriminden sonra bizler de diğer yeni araç sahibi olmak isteyen insanlar gibi araç araştırmaya başladık ve Skodayla tanışmam açıkçası bu sayede oldu.

açıkçası parasal olarak yeni superb 1.4 (43.000 tl) ve octavia 1.6 (37.000 tl) arasında fiyat/donanım karşılaştırması yaparak işe başladık. yani 43.000 tl verip (ki bu donanımdaki bir arabayı, ötv indiriminden de faydalanarak, rakiplerine oranla çok daha ucuza alabileceğimiz) superb e mi çıksak, yoksa 37.000 seviyelerinde kalıp octavia ile cebimizde 6.000 lira fazla para ile (özellikle böyle bir krizde) yolculuklarımıza devam etmek arasında kalmıştık.

başka bir skoda bayiine gittiğimizde ise 2009 model octavia 1.6 tour modeliyle tanıştık.bu tanışmada biraz ilginç oldu. galeriye gittiğimizde babamla araba satış bölümü yerine direkt servişte gözümüze kestirdiğimiz en tecrübeli ustanın koluna girerek skodalar hakkında soru sormaya başladık.o da türkiye yollarında bir aile arabası düşünüyorsak ve fazla para vermeye gerek kalmadan , gerek kasanın sağlamlığı, gerekse donananımın yeterliliği açısından tour modelinin iyi olduğunu söyledi. (tabi yeni superb ve octavia nın adı üzerinde yeni çıkması sebebiyle elindeki veriler belki yetersizdi karşılaştırma yapmak için)

sonra başladım siz değerli skoda kullanıcısı arkadaşların yazılarını okumaya. çok kötü olduunu söyleyen nadir yazılara rağmen genelde çok sağlam bir araba olduğu, birkaç takviye yapılmasının gerekliliğinden bahsedildi.bazen bu fiyata bundan daha iyisi olamaz denildi, bazen motorun yetersiz olduğu bazen de rüzgar ve yol sesinin normalden fazla bir şekilde içeriye yansıdığı yazıldı.

tüm bu yazıları okuduktan sonra bu arabayı alıp kalan paramı cebime mi koymalıyım yoksa yeni çıkan octavialardan birini, belki de superb alma arasında oldukça kararsız kaldım. (hatta toyota veya ford marka araçlara mı yoğunlaşsam, ne de olsa skodaya yabancıyım ne gereği var riske girmeye diye düşünmedim değil)

Ancak ben de sizler gibi skodaya öyle ısınmışım ki daha bir skoda sahibi olmadan bu siiteye üye olup, belki kendim sahip olmasan bile bir gün, tanıdığımın bir arkadaşımın yahut akrabamın skoda marka aracı olursa, onun yaşadıkları hakkında sizlere bilgi aktarmayı gerçekten çok istedim, ve forumun takipçisi olmaya devam edeceğim.

beni bu konuda biraz aydınlatır ve benimle bilgi paylaşımında bulunursanız sevinirim

şimdiden teşekkürler

NOT: aracı fazla kullanmıyoruz, o sebepten dizel düşünmedik, servis v.s. uğraşmayı hiç istemiyoruz eski bir reno kullanıcısı olarak:)),aşırı bir performans beklentimiz yok ama baba kardeş ve ben toplamda 280 kg. çekeriz,arabada bizi çeksin lütfen, güvenlik önemli olmazsa olmaz.sonuçta çok da zengin değiliz ki elimde kalacak paranın kıymetini fazlasıyla biliyorum ve hesabını yapıyorum.Kriterler bunlar:)

Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti fmaka » 07 Nis 2009, 01:29

öncelikle foruma hoş geldn.
bende geçen yıl bu zamanlar sizin gibiydim.uzun araştırma ve hesaplar sonucu 2. el elegance a5 aldım. gayette memnunum.

eğer aracı uzun süre kullanacaksanız konfor yanında teknolojik yardım ekipmanları ve en öenmlisi heybetli modern bi kasa düşünüyorsanız a5 derim.zaten geri kalan açıklamalrı siz yapmışsıız.

şimdiden hayrlı olsun.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti WXW » 07 Nis 2009, 01:30

fmka teşekkürler ancak yazmayı unutmuşum, peder bey 2. el almıyor:) maaaleseffff

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fmaka » 07 Nis 2009, 01:38

ok sıfır a5  37 bın tl butceye arac bulunur yeterkı ısteyın.birde vergi indirimi var.zate nliste fiyatları 38 tlde
bir düşünün derim

kalın sağlıcakla.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti delidolu » 07 Nis 2009, 02:11

Ben olaya farklı açıdan bakacağım.. Madem baba kardeş ve siz 280 kg ediyorsunuz demek ki hayli heybetlisiniz.. Bence 6000 ni de verin SuperB alın derim. İçinde sizi görenler, arabıyı da superb görünce -abi bunlar mafya galiba uzak duralımSmile- diye düşünürüler. ayrıcada octinin yokuşlardaki performans kaybını ve kalkış sırasındaki yavaşlığını da yaşamamış olursunuz. Şimdiden ne alırsanız alın, hayırlı olsun. Kazasız sürüşler diliyorum. Ha unutmadan eğer TOUR alırsanız ve üzerindeki orjinal teybin yerine kaliteli bir teyp düşünürseniz daha almadığınız aracın teybine ben talibim. saygılar.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti kadir_ » 07 Nis 2009, 03:45

bende farklı bır yorum yapacagım madem bu kadar bekledin 4 ay daha bekle yeni kasa octi gelecek 1.4 tsı da war uzerınde ucak gbı bınersın ona ben bos araba alacagma almam daha ıyı. Bi-xenn war o derece
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti WXW » 07 Nis 2009, 08:51

yorumlar için teşekkürler, ötv indirimini uzatmazlarsa pahalıya gelecek arkadaşlar, aslında ben de düşünmedim değil şu toz duman bir kalksın öyle bakayım diye, gerçi ötv sonrası kaç takla atacaklarını da merak etmiyor değilim:)))

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 07 Nis 2009, 10:08

Octavia tour verilen parayı fazlasıyla karşılıyor ve donanımı o kadar zayıf değil.Bence iyi bir seçim olacak.Motorun zayıf kaldığı ya da yokuşlarda sıkıntı oluşturması bence büyük beklenti nedeniyle yaşanan hayal kırıklığı.LPG takılmazsa güçte, hızda hiçbir zaafiyet göstermez.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti bülbül » 07 Nis 2009, 15:51

Octavia a5 kasadan son derece memnunum.

Verdiğim paraya bakıyorum(27.000 YTL idi) , memnunniyetime bakıyorum.Çok iyi yapmışım diyorum.Aracımı aldığım zaman aynı paraya 2003 model 90.000 km golf falan alabiliyordum.Focus falan.

Çok param olsaydı da keşke sıfır A4 alsaydım.Ama olan bu.Zaten iktisatın ve mantığın genel kanunu bu değil mi?Ne kadar paran varsa o kadar şey bekleyebilirsin.

İşte doğru karar verme olgusu burada insanın karşısına çıkıyor.Gerek donanım gerekse malzeme kalitesi olarak Octavia nın size verebileceklerini diğer markalar sizden 5.000-6.000 TL bir bedel talep ederek sağlıyor.O nedenle ben bu arabaya Allah ömür verirse uzun yıllar binerim mevcut paramla en fazla verim alacağım aracı istiyorum diyorsanız,zaten sizde araştırmalarınızın sonunda Octavia diyeceksiniz emin olun.

38.000 TL lik bir araçtan bi mercedes olmasını kimse bekleyemez herhalde.

Umarım hakkınızda hayırlısı olur.

Naçizane görüşüm sizde cebinizdeki parayla ha
bülbül
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti WXW » 07 Nis 2009, 22:48

değerli yorumlarınız için tekrar tekrar teşekkürler arkadaşlar, gelişmeleri aktaracağım.

unutmadan, delidolu, radyo aklımda :)

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ilgazdr » 07 Nis 2009, 22:56

Aramıza hoş geldin.
Bahsettiğin seçeneklerin hepsinin birbirine çeşitli konularda üstünlüğü var,

A4 kasa (tour);kasa çok eskidi.Çok yakında üretimden kalkacak.Dayım uzun yıllar kullandı.ben de ondan görüp octi almaya karar verdim.Araca sorunsuz bindi.100 bin km'yi geçmişti.Bakım masrafları ekonomik sayılır.En son araç aks kırdı ve bir kaç takla attı.İçinden burnu bile kanamadan çıktı.Paran kısıtlı ise değerlendirilebilir.İkinci eldeki hurda ve pahalı araçlara iyi bir 0 alternatif.

A5 kasa;2 yıldır sorunsuz kullanıyorum.Bir nevi passat.Bana sorarasan üstün özellikleri bile var.Şa ana kadar herkese tavsiye ettim.Forumda bahsedilen kronik sorunlarını okumuşsun.Onun içn ayrıntıya girmeyeceğim.fiyat-perfonmans olarak iyi bir seçenek.Yakında yenisi çıkacağı için bir miktar ikinci el kaybı yaşarsın.

Süper-B;Bence otomatik tercihin yok ise , paranda varsa bu fiyata 1.4 TSI kaçmaz.Sonra yıllarca bize dua edersin.Şu an hayalimdeki araç.1.4 TSI otomatik seçeneği çıktığı an (pasatta mevcut) aracımı değiştirmeyi planlıyorum.Alırken aracın boyutlarını dikkate almanı öneririm.Neticede bir gemiye bineceksin.Seni zorlayan tek konu bu olabilir.

Yeni octi;4 ay beklemek lazım.bence tipide hiç güzel olmamış.özellikle farlarını beyenmedim

****HANGİ ARAÇTA KARAR KILDIĞINI BELİRTİRSEN SEVİNİRİZ*****
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti feliciaZK » 07 Nis 2009, 23:10

EN DOĞRU KARAR 1,4 TSI SUPERB

feliciaZK
CLASSIC
CLASSIC

İleti ayhani » 07 Nis 2009, 23:51

[quote="feliciaZK"]

EN DOĞRU KARAR 1,4 TSI SUPERB

[/QUOTE]

+1000
Hocam süper b nere octavia tour nere.
Yani passatmı süper b'mi desen anlarım ama bunlar çok alakasız.
Paran varsa süper b al. Zaten adı üstünde süper.

ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti admbskrt » 08 Nis 2009, 00:45

arkadaşlar benim dördüncü arabam skoda elegans1,6 fsı triptonik vites.çok güzel bir araç.bundan önce.1995 skoda fovorit,2005 skoda fabia tdi.(sıfır aldım),2008 fabia tdi(bunuda sıfır aldım).en sonunda octavia a5 kasa..bütün arabalarımdan çok memnundum.herkese skodayı tavsiye ederim.gözünüzü kapayın alın derim.benim tercihim a5 kasa octavia elagans fsı triptonik mükemmel bi araç.yeni octivya konusunda bi yorumum yok.tsi motorların yeterli güç konusunda terettütlerim var.belki 1,6 fsı ye göre yavaş kalabilir diye düşünüyorum.
admbskrt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti şahinbey » 08 Nis 2009, 01:21

Yaklaşık altı aydır kullanıyorum.Aracım 2009 octi,tour.Daha önceki araçlarım hep Japon menşeli idi,Octiyi alırken benimde bir takım endişelerim vardı...şimdi iyiki almışım diyorum.Araçtan beklentilerimi (bu kişiden kişiye değişir)fazlasıyla karşılıyor.Her şeyden önce tam bir aile arabası ve gerçekten çok sağlam bir kaportası var.Yeni kasa octiyi bende çok fazla beğenmedim,hafta sonu ata otomotiv'de inceleme fırsatım oldu,baz modeldi baktığım ancak benim tour bile onun yanında daha fuldü.Aracın arka camlar elektrikli değildi.Fiyat olarakta 31,600TL dendi...Ancak imkanın varsa a5 elegans'ı tavsiye ederim..
Saygılar..
şahinbey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yexplorer » 08 Nis 2009, 13:40

donanımlı olması tercih sebebidir bence. ama donumlı araca bininceye kadar olmasada olur diyorsun bindikten sonrada keşke daha önce alsaydım diyorsun. TSI motorların nasıl performans sergileyeceği tam belli değil ben olsam elegance alırım
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti yexplorer » 08 Nis 2009, 13:46

donanımlı olması tercih sebebidir bence. ama donumlı araca bininceye kadar olmasada olur diyorsun bindikten sonrada keşke daha önce alsaydım diyorsun. TSI motorların nasıl performans sergileyeceği tam belli değil ben olsam elegance alırım
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti WXW » 09 Nis 2009, 04:13

arkadaşlar selamlar....

son durum borçlanıp superb e girmeyeceğiz.(43.000 e rahat çıkıyoruz ancak biraz borçlanarak) hem 1.4 tsi motoru görmek hem de madem buyuk araç alınacak, biz de otomatik vites seçeneği için beklemede kalacağız. a5 kasa elegnce ağırlık kazandı.alındığı gün yazacağım

emeğiniz ve yorumlarınız için tekrar teşekkürler....

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir