Sarı Döşemenin Zorlukları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sarı Döşemenin Zorlukları

İleti RoadFighter » 10 Nis 2009, 01:43

A5'lerde dış renk koyu olunca iç mekanda döşeme,bazı plastik aksam rengi mecburen ya sarı ya da gri renk oluyor.

2005 yazında ilk gelen A5'lerde dış renk koyu olursa iç mekan anlamında sarı renk dışında opsiyonu yoktu.(hangi dış renklerin içinin sarı veya siyah olduğu belli idi yani).Galiba 2006 modellerden sonra füme,gri gibi alternatifler sunulmuş yanlış hatırlamıyorsam.

Hakkaten insanın gözünü okşuyor sarı döşeme,farklı bir havası var. Hele  A5'lerin iç mekanı siyah olanı ile iç mekanı sarı olanı kıyaslayınca ferahlık olayı hemen anlaşılıyor.

Bu ilandaki aracın arka koltuğuna bakın. Ziebart'ın koltuk koruma denen zımbırtı paketini bedava diye uygulatmıştım ben de bayinin -sözde-  hediyesi üzerine.

http://www.sahibinden.com/1_9_td_oktavi ... isplayitem

Koltuklara su değdiğinde işte aynen böyle tablolar oluşmuştu araçta. 

Düşünsenize ,arabada su içiyorsunuz ve 3-5 damla koltuğa döküldüğünde garip garip izler çıkıyor. Delirlememek,arabadan soğumamak elde değil. Defalarca koltukları bölgesel yıkamıştım ilk zamanlar. Kesinlikle tavsiye etmiyorum açık döşeme için koltuk koruma uygulamasını. 

Özel dikim tabir edilen döşeme yaptırmıştım. (özel mözel dediğime bakmayın,koltuğa,koltuk şekline göre ölçü alınması işin özeli)

Bu fotolar neredeyse 4 sene önce Nokia 6600 ile çektiğim gelişigüzel fotoğraflar. İdare ediniz.

Döşemenin desen seçimi orjinale hiç yakın olmadı ama döşemeler koltuklarda sırıtmadığı için görsel anlamda başka sıkıntı yok. İşin en iyi yanı ise arabaya binenin üstü ıslak mı(yağmurlu havalarda), bir yerinde çamur var mı,elindeki su dökülür mü gibi şeyler ile zihninizi yormuyorsunuz.

Geçenlerde bir arkadaş :"bu nasıl orjinal döşeme deseni?hiç hoş değil" dedi. Dedim bunlar çakma(anlayacağı tabirle) :)

Çamka makma, fazlaca sırıtmadığı için kafam rahat ya gayrısı pek mühim değil. 

Yeniden farklı bir döşeme yapılsa bile şimdiki kullandıklarımın marjinal faydasını gördük.

Konu neden bu kadar uzadı yahu?

Diyecektim ki ;

Araç alırken iç döşeme temizliği önemli benim için. Bakımına katlanılamayacaksa sarı,gri döşeme işine hiç bulaşmamalı. "İç mekan ferah olsun kardeşim" derseniz döşeme dikim alternatifi de var.

Hoş gerçi şimdi teknik ileri. Veriyorsunuz 100-150 lira ve döşemelerinizi tertemiz yapıyorlar.

En azından orjinal döşemenizi aşınmadan korumuş olursunuz farklı bir döşeme diktirerek.

Arabanın bakımlı olması iyidir.

Selamlar.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti by wodoo » 10 Nis 2009, 02:03

Benim favodaki koltuk kılıfı bile en ufak su izini belli ediyor, kolçakta kirlendi, kapı döşemelerininde alt kısımlarında kirler var, detaylı bi girişmem lazım..

Bi heves krem rengi yaptık arabanın içini, şimdi anladım derdini..  Devamlı bakımını yapmak lazım..

Ama yinede pişman değilim, arabanın içinde açık renk insanın içini ferahlatıyor..
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Arabanız: Astra GSİ

İleti RoadFighter » 10 Nis 2009, 02:33

Geçenlerde yan kapı döşemelerini ve kol dayama kısmını tertemiz etmiştim halı yıkama şampuanı ile. Epey zahmet vermişti bana.

Ertesi gün veya sonraki bir gün sanayiye gittim araba için. Çıraklardan biri sağ koltuğa oturdu ve kapı kolu ve yan döşemesi leş gibi oldu tabi arkadaşın elleri yağlı olunca.

Dedim bir daha uğraşamam. Demek ki tertemiz olmayacakmış :)

Tabi bundan fenasını da gördüm. Bilmem fotolarda gözükür mü birisi kapıyı ayak tabanı ile açmaya çalışmış :D

Yaşı büyüklerden birisi muhtemelen. Ön koltuklar en alt seviyedeyken arabadan inmekte zorlanıyorlar alışkın olmayanlar.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 10 Nis 2009, 12:12

Resmen ömür törpüsü yani...Kılıftan nefret ederim, 4 yıl kılıfla kullandım, baydı.Söktüm  benim çocuk hemen mahvetmeye başladı koltukları.Artık bıraktım bende, gittiği yere kadar...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti alpino » 15 Nis 2009, 00:07

sırf bu bej döşeme nedeniyle çok istediğim fsi motor seçeneğini alamadım :(
ben arabayı aldığım dönemde tüm skoda bayilerini gezdim ankarada. hepsinde sadece bej döşemeli fsi octiler kalmıştı. dış renk olarak antrasit olarak geçen koyu gri renge bayılmama rağmen o döşemeler yok mu, gri mpi'ye mahkum etti beni.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti RoadFighter » 15 Nis 2009, 00:14

Şimdiler çoğu firma dış renge bağlı kalarak iç rengi belirliyor galiba.

Hyundai'lere bile bakıyorum Accent Era'ların dışı koyu ise iç mekan sarı oluyor.

Bence Türkiye gibi arabalara çok özen gösterilmeyen bir ülkede farklı döşeme,plastik aksam renk alternatifleri sunulmalı. (yok süspansiyon vs. düşünüyorlar ama...)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 15 Nis 2009, 00:22

aslında bir miktar mantıklı. sonuçta gümüş gri veya sahra beji araçta bej iç döşeme boğulur. güzelliği kaybolur. ama siyah veya antrasit renkli araçta bej veya gri döşeme çok daha ön plana çıkar ve şık durur. bu nedenle iç mekanla aracın boya rengi mümkün mertebe zıt seçilir. bunun belkide tek istisnasını mercedes yapıyor ve beyaz araçlarında dahi beyaz deri döşeme sunuyor. ama kullandığı renkli camlar sayesinde görüntü çok şık oluyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti fmaka » 15 Nis 2009, 01:12

bende de  bej renk var ve bende bundan şikayetçiyim.ancak yılda bir -iki kez kosla ile silince pek sorun olmuyor.arka için oturma yerine kilim attım olabilecek kazaları en aza indirdim.öne yapacak bişey yok.arabanın orjinaline sağdık kalarak kılıf düşünmüyorum.
kirlenecek ki kullanıyorum.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir