Octavia için Enjektör Temizleyici Yakıt Katkısı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia için Enjektör Temizleyici Yakıt Katkısı

İleti RoadFighter » 19 Nis 2009, 14:45

Enjektör temizleyici yakıt katkısı aldım bugün. Önceki aracımızda kullandığımızda faydasını görmüştük.

Bir ustaya danıştığımda bu katkının uzun süre çalışan bir motorda(şehirler arası yolda) "carbon clean" tarzında bir temizleme etkisi olacağı cevabını aldım.

Katkı Carpex marka. Sonax vb. birşey aradım ama hemen yola çıkmam gerektiği için mecburiyetten Carpex aldım.

İstikamet Kayseri. Allah kaza bela vermez de sağ salim döneriz inş. ve araçta etkilerini paylaşırım sizlerle. 

Bakalım FSI motorda ne gibi bir değişiklik olacak. 

Selamlar.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti hakanerdogan » 19 Nis 2009, 14:55

hayırlı yolculuklar. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 19 Nis 2009, 15:12

[quote="hakanerdogan"]hayırlı yolculuklar. 
[/QUOTE]

Eyvallah. Sağolasın.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 19 Nis 2009, 16:30

hayırlı yolculuklar
eğer aksaray üzeir geliyorsanız beklerım aksaraya.

bende merakla beklıyorum tesbitlerinizi ve sonuçlarını.

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti Ferhath » 19 Nis 2009, 19:17

Doğru bir karar hocam fsi gibi bir motora 2-3 ayda bir bu tarz temizleyici özellikli katkı maddesi konulmasında yarar var.Hayırlı yolculuklar...
Ferhath
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 28 Nis 2009, 23:07

[quote="fmaka"]hayırlı yolculuklar

eğer aksaray üzeir geliyorsanız beklerım aksaraya.

bende merakla beklıyorum tesbitlerinizi ve sonuçlarını.

[/QUOTE]

Aksaray üzerinden değil de Kırşehir'den geçerek gidiyoruz. (Kırıkkale,Kırşehir...)

İlgilinize teşekkürler.

Ben de Ankara'ya gelirseniz beklerim sizi.

Aldığım enjektör temizleyici bu :

Depoyu tam doldurduğumuzda menzil göstergesi 

Menzil değeri yola çıkınca kısa sürede arttı genelde inişte seyredince :)

Kayseri'ye vardığımızda 310 km katetmişiz ve depoda kalan benzinin 560 km götüreceği varsayımına 310 km eklediğinizde hakkaten 890 km'lik menzil değerine neredeyse yaklaşıyormuşuz. 

Kayseri'ye gidişimize aynı yolda genelde 100 km'de ort. 6.5 ile 6.8 lt. arası bir değer elde ediyorduk. Gariptir ki dönüşte de 6.8-7 lt. küsürlü değerler ortaya çıkıyordu. (tabi genelde araçta biraz daha dolu oluyordu)

Bu yolculuk sonrasında aman aman bir fark olmadı bu enjektör temizleyiciden sonra. Hiçbir işe de yaramamış diyemeyiz tabi. Bir süre daha tecrübe etmek lazım belki.

Diğer otomatik vitesli Octavia FSI kullanıcıları ne değerler elde ediyor buna da bakmak lazım.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti ufuk05 » 29 Nis 2009, 01:07

Ejektör temizleyicini bende kullandım.Benzinin oktanınımı yükseltiyor napıyorsa arabanın çekişi artıyor gaza yüklendiğide araba ivlenmesinden hissedilir bir artış oluyor.Doğal olarak bir depoyla yapabileceğiniz yol azalıyor.Bu sadece bir depoluk.Depoyu bitirip tekrar doldurduğunuzda arabanız eskisi gibi olucaktır.
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti LiLPlayya » 29 Nis 2009, 01:19

Benim fabiamın motor ikaz ışığı yanıyordu. Vagcomda EGR valfinden doLayı oLduğu yazıyordu. BeLki faydası oLur die STP markasını kuLLanmıştım. 3-4 km sonra ışığı söndürdü. Ancak 70-80 km sonra tekrar yandı :S
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 29 Nis 2009, 22:12

[quote="ufuk05"]Ejektör temizleyicini bende kullandım.Benzinin oktanınımı yükseltiyor napıyorsa arabanın çekişi artıyor gaza yüklendiğide araba ivlenmesinden hissedilir bir artış oluyor.Doğal olarak bir depoyla yapabileceğiniz yol azalıyor.Bu sadece bir depoluk.Depoyu bitirip tekrar doldurduğunuzda arabanız eskisi gibi olucaktır.
[/QUOTE]

[quote="LiLPlayya"]Benim fabiamın motor ikaz ışığı yanıyordu. Vagcomda EGR valfinden doLayı oLduğu yazıyordu. BeLki faydası oLur die STP markasını kuLLanmıştım. 3-4 km sonra ışığı söndürdü. Ancak 70-80 km sonra tekrar yandı :S [/QUOTE]

Görüşleriniz için teşekkürler.

Bugün aracın vitesini düz konuma aldım 1-2-3 tam gaz ilerledim.

Yokuşta da 1'den fazla vites küçültmek sureti ile gazladım.

Aracın çekişinde hakkaten bir iyileşme var.

Ama şunları göz önünde bulundurmak lazım.

Enjektör temizleyiciden önce boğaz kelebeği temizlendi ve bujiler değişti.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 29 Nis 2009, 23:31

yolculuğunuz için geçmiş olsun diyelim.
tesbit ve bilgi paylaşımı içinde teşekkrler.

yakıt değerleri gayet güzel başarı.

gecen hafta sonu adanadaydım giderken 6,2 gelirken 7 civarı yaktı ortalama hızımda 130 km idi.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

İleti umitc » 30 Nis 2009, 00:27

slm. yolculuğunuz için geçmiş olsun. bende 2007 eleg. tipt var. yakıt için bahsettiğiniz değerleri malesef hiç göremedim. bende şehir içi genelde 11 ve üstü gösteriyor. şehir dışı (uzun yola çıkamadım daha geçenlerde bi 200 km yol gittim) 9 ve üstü gösteriyor. acaba benim araçta bi sorunmu var?
umitc
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 30 Nis 2009, 00:42

[quote="fmaka"]yolculuğunuz için geçmiş olsun diyelim.

tesbit ve bilgi paylaşımı içinde teşekkrler.

yakıt değerleri gayet güzel başarı.

gecen hafta sonu adanadaydım giderken 6,2 gelirken 7 civarı yaktı ortalama hızımda 130 km idi.
[/QUOTE]

Teşekkür ederim.

Allah'a şükür, yıllardır olduğu gibi kazasız belasız geldik (lastik olayı da çok şükür büyük bir mesele değil)

Uzun yolda ki yakıtı pek fazla olmuyor şayet araç tam dolu ve gidilecek istikamette pek yokuş yoksa. Ama şehir içinde insafı kurusun bu arabanın :)

[quote="umitc"]slm. yolculuğunuz için geçmiş olsun. bende 2007 eleg. tipt var. yakıt için bahsettiğiniz değerleri malesef hiç göremedim. bende şehir içi genelde 11 ve üstü gösteriyor. şehir dışı (uzun yola çıkamadım daha geçenlerde bi 200 km yol gittim) 9 ve üstü gösteriyor. acaba benim araçta bi sorunmu var?[/QUOTE]

Aleyküm selam.

Merhaba,

Şehir içinde bizim araç da az sıkışık bir trafik bile olsa 9.5 lt.'den aşağı inmiyor 100 km'de ort. yakıt tüketiminde.

Ben şehir içinde genelde çok sakin kullanırım ama gene de şehir içinde trafiğe dalınca malesef fazla yakıyor araç.

Ama şöyle birşey var: Octavia FSI Tiptronic'in şehir içi yakıt tüketimi zaten katalog değerinde yanılmıyorsam 100 km'de 10.6 lt. idi.

Passat 2.0 FSI düz vitesten biraz fazla yakıyor yani :)

Babam bazen söylenir  "bizim araç hakkaten fazla yakıyor" diye.

Ben de derim "bu aracın şehir içinde  fabrika yakıt tüketii verisi belli ve aracı alırken sen bunu kabul etmişsin zaten" :)

Bazen bir bakıyorum tek kişi gittiğima araba şehir içinde 7.5 yakıyor. (yol bilgisayarında öyle gözüküyor). Bazen de hiç gazlamamama rağmen boş yolda 9 lt. den aşağı indiremiyorum aracın yakıt tüketimini.

Hatta birşey diyeyim belki inanmazsınız, gaza yüklendiğimde yol bilgisayarındaki değer bazen düşüyor :)

Velhasıl ;

Geçen hesapladım benzinin 3 lira olduğunu varsayarak :

Şehir içi : 270-300 bin lira (27-30 kuruş)

Şehirler arası : 180-200 bin lira(18-20 kuruş) yakıyor bizim FSI Tiptronic.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 06 May 2009, 01:55

sonuçta arabalarımız çok yakmıyor ancak benzinimiz pahalı.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 06 May 2009, 02:30

1.6 lt motor ağır bir arabaya konulunca aslında yakıt normal.

Bugün sanayideydim de benzinli 1.3 Felicia'nın 20 kuruş (200 bin lira) yaktığını söyledi araç sahibi.

Octavia'nın ağırlık farkı göz önünde bulundurulursa aman aman fazla yaktığı söylenemez ama bana gene de fazla geliyor bizim aracın yakıtı. (yola çıktığım zaman km'de 25-30 kuruş arası yaktığını varsayıyorum)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 06 May 2009, 02:37

yani bu arabaya 120 bg üstü motor lazım diyebilrmiyiz?
mesela 1.4tsı 140bg

yada 1.8tsi 160 bg

yada 1.8 tsi 200 bg

:)
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 06 May 2009, 02:44

Bana kalırsa bu motorlar ben bu arabanın koltuğuna oturduğum 2005 senesinden beri lazım :)

Kimine göre 1.4 TSI 122 hp az da olsa bana kalırsa Octavia'yi iyi yürütecek giriş seviyesinde bir motor. (1.4 lt hacmi duyanlar azımsıyor bunu TSI olayından haberdar olmayınca)

1.8 TSI 160 hp ve üstü ise bu kasayı uçurur. :)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 06 May 2009, 12:33

Bence de bu kasaya TSI motor şart. Ancak nedense Türkiyeye getirmiyorlar TSI lı octaviaları. Volkswagen mı izin vermiyor acaba? Motor ne olursa olsun bu kasa ile şehir içi trafiğinde yaklaşık 9-10 litre şehirlerarası da 6 litre civarı benzin yakacağını düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti dawerw » 06 May 2009, 19:00

arabaya bir kıyak geçip bunla ödüllendirmek gerekiyor aslında.. acaba fiyatı nedir ve bu katkı maddesinin kullanım şekli nasıl.?
dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir