Yaz Geldi Başladık Yine :)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yaz Geldi Başladık Yine :)

İleti kadir_ » 01 May 2009, 16:30

Yaz geldi malum kışlık lastikleri değiştirelim dedik ve tekrar başladık octiye para harcamaya.Yazlık lastiklerimi taktım neyse kullandım 1 ay gibi bir zaman arabada sürekli sağa doğru bir çekme vardı rot-balans la ilgili olcanı pek sanmıyodum ne titreme vardı ne bişey

Geçen hafta rot-balansçıya gittim ayar yaptırcaktım baktılar bizim rot kolu mefta olmuş sağ taraf neyse dedim madem biniyorum yaptırcam bı kırılsa allah korusun.Balansçının yanında usta vardı çektim oraya baktık körüğüde yırtılmış su almış içeri felan sanırım ondan oldu onuda değiştirdik rot kolu+körüğe 40tl işçiliğede 30 tl verdim üstüne rot-balans yapıldı 50 de ona verdim.Yaza 120tl vererek giriş yaptıkSmile

İşin kötüsüde balansçı mutlu bi haber verdiLOLLastikler sertleşmiş özellini yitirmiş yandan çatlamaya başlamış bide o çıktı başıma zaten hissediyordum virajlarda kütürtü yapıyodu lastikler sıyırıyo gibi neyse bi fiyat al dedim ustaya arada adam michelin 195/65/15 91 V

kodlu lastiğe 170 tl çekti 1 tanesi için nerden baksan 700 tl para yapıyo

Sonra kendi lastikçimi aradım o şu anda michelin piyasada bulunmadığını olanların eski tarihli olduğunu ve fabrikadada olmadığını söyledi onun yerine bridgestone turanza önedi tanesini 145 tl söyledi 2008 sonuymuş üretim 2009 yok mu dedim istersen fabrikadan isteriz dedi.Bu lastik michelin e göre daha sertmiş sanırım öyle söyledi

Sizede danışmak istedim lastik olarak ne önerirsiniz siz?Biraz sert kullanırım yani savurma kayma yapmasını istemem lastiğin sağlam dayanıklı olsun makul olsun yeterli benim için.Smile

kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 01 May 2009, 16:34

Arabayı süreklli kullanınca ve bir de buna bizim bozuk yollarımz eklenince zamanla masraflar artıyor tabi.

Bridgestone Turanza'yı sertliğinden ötürü önermem pek.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti kadir_ » 01 May 2009, 16:37

Michelin almak istiyorum ama adamlar 170 tl fiyat çekiyolar ve piyasada yok lastik
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 01 May 2009, 16:39

Lastik ile ilgili açtığım bu konuyu inceleyebilirsiniz Bridgestone açısından :

http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=15082

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti fıratt » 01 May 2009, 16:51

bridgestone turanza beşpara etmez verdiğin paraya yazık goodyear veya continental ikiside birinci sınıf olarak geçiyer lastik hamur ve kauçuk duzeyinde
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti kadir_ » 01 May 2009, 16:57

aldımmı pişman olmak istemiyorum lastikten 10 tl pahalı olsun beni yolda bırakmasın sonuçta araba bunun üzerinde gidiyor
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti iceman70 » 01 May 2009, 21:38

ağbi turanza'nın neresi sert ya gidin bir dunlop kullanında görüm
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti ufuk05 » 01 May 2009, 21:55

bende bridgestone kullanıyorum.Benim araba choice yapı tibariyle sert araba otobanda ses konusunda problem yok.Bozuk yolda lastiler 50 yanak olduğu için arabada darbe emişinden bahsedilemez takır tukur.Ama lastik konusunda çabuk aşınması lastiğin kötü olduğu anlamına gelmez araştırırsanız tam tersi kaliteli olduğu için çabuk aşındığı söylenir
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 02 May 2009, 01:23

"Rafta beklemiş lastik alınmaz" diye bir kural mı var?

Gerekli standartları sağladığı ve uygun zaman aralığı içinde olduktan sonra neden olmasın?

Ben kışa girmeden vakumlu lastik ihtiyacımı bu şekilde karşıladım, çünkü her lastiğin kullansan da kullanmasan da bir raf ve yol ömrü var. Şu an 1.  kışımı geçirdim hiç de başımı ağrıtmadı, performansı de gayet iyiydi ki karlı ve buzlu ve de virajlı ankara yollarında bu kış bir çok defa 150'yi hiç korkmadan ve kontrolü kaybetmeden kullandım bana mısın demedi... Her türlü fransız malına ifrit birisi olarak tezat da oluştursa kalitesi nedeniyle michelin almıştım. 205/55/16 lık sıfır lastiğin tanesinie 220 tl vermektense 1 yıl rafta beklemişine 160 tl verdim. Belki kazık yemişimdir, bilemiyorum. Ama bu tür ihtiyaçlar insanın hep de züğürt ve sıkışık zamanlarına denk geliyor zaten.

Neyse burda işin uzmanı arkadaşlarda vardır, onlara da danışmak lazım. Ben, nacizane yaşadıklarımı paylaştım, o kadar.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hakanerdogan » 02 May 2009, 02:00

Her zaman için Continental kullanıcısıyım... öneririm. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cemo » 02 May 2009, 12:06

pirellide güzel kampanya var 3 alana 1 bedava
cemo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti çakıroğlu » 03 May 2009, 01:12

Her ikisini de kullanmış bir arkadaşınızım.
Brigestone  un biraz daha sert olduğunu kabul etmekle birlikte performans ve yol tutuş eksikliğini fark edebilmiş değilim.

Forumlarda BRG nin MİC den ıslak zeminlerde, MİC ise BRG den kuru zeminlerde yol tutuşta üstün olduğunu okumuştum.

Sonuç olarak ben her iki lastiği de gönül rahatlığı ile kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Lastik 4 yılda  sertleşmeden ve çatlaklardan  veya 60 000  km de aşınmadan dolayı risk oluşturmaktadır.

Eğer maddi gücümüz elveriyorsa ortalama 4 yılda 4 lastik birdan değiştirmeliyiz.

Hayırlı geceler
çakıroğlu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 03 May 2009, 21:00

[quote="delidolu"]

"Rafta beklemiş lastik alınmaz" diye bir kural mı var?

Gerekli standartları sağladığı ve uygun zaman aralığı içinde olduktan sonra neden olmasın?

Ben kışa girmeden vakumlu lastik ihtiyacımı bu şekilde karşıladım, çünkü her lastiğin kullansan da kullanmasan da bir raf ve yol ömrü var. Şu an 1.  kışımı geçirdim hiç de başımı ağrıtmadı, performansı de gayet iyiydi ki karlı ve buzlu ve de virajlı ankara yollarında bu kış bir çok defa 150'yi hiç korkmadan ve kontrolü kaybetmeden kullandım bana mısın demedi... Her türlü fransız malına ifrit birisi olarak tezat da oluştursa kalitesi nedeniyle michelin almıştım. 205/55/16 lık sıfır lastiğin tanesinie 220 tl vermektense 1 yıl rafta beklemişine 160 tl verdim. Belki kazık yemişimdir, bilemiyorum. Ama bu tür ihtiyaçlar insanın hep de züğürt ve sıkışık zamanlarına denk geliyor zaten.

Neyse burda işin uzmanı arkadaşlarda vardır, onlara da danışmak lazım. Ben, nacizane yaşadıklarımı paylaştım, o kadar.

[/QUOTE]

Rafta durması demyelimde genelde hamur tarihleri var lastiklerin bu dolunca çatlama sertleşmeye yapmaya başlıyor o yüzden yakın tarihli almayı düşünüyorum

Şu an hala araştırıyorum bakalım biraz sert kullandığımdan arabayı benim için önemli lastik

Pirelli almayı düşünmüyorum kullanan arkadaşlarım var yanaklarının çok zayıf olduğunu hatta 1 lastik yardığını söyledi vaz geçtim ondan dolayı
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti WXW » 03 May 2009, 22:38

13 senede 1 kere lastik değiştirdim(demek istediğim patlattım).bridgestone,michelin ve pirelli kullandım.herşey kullanıma bakar kanımca:)
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti bülbül » 04 May 2009, 12:25

Michelinden başkası yalan birazcık pahalı ama değer.

Kazık gibi dunloplardan nefret ettim.Çok sert arabanın konforundan yüzde 30 çalıyor resmen.Yazı da çıkarınca hemen 4 tane michelin alacağım biraz bütçe sarsılacak ama bence değer.

Lastikçinin bana dediği aynen şu:4 tane michelin alınca amörtisörleri de yenilemiş gibi olursun..
bülbül
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti asdfghjk » 04 May 2009, 18:16

Bence de michelin. Continental'ı test etmiş birisi olarak önermem çünkü aracı aldığımda üstünde continental lastikler vardı. tabii broadway'dan octavia'ya geçince ilk olarak bir eksiğini göremedim ama paraya kıyıp michelin aldıktan sonra arabam sıfırlanmış gibi hissettim.. Hem yol tutuş hem konfor bence michelin.. Şunu da unutmaki octavia ya 35-40000 lira veriyorsak arabanın en önemli -hayati- noktası olan bir lastiğe de 170 lira vermeliyiz bence...
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti hakanerdogan » 04 May 2009, 18:26

kesinlikle doğrudur, michelin tutuş olarak iyidir, yumuşacıktır, sessizdir, konforludur. bugün otoparkta sağlam lastik muhabbeti döndü. çıkan sonuç ise;

parası olan başım ağrımasın aman rahat olayım değişirim diyen michelin alsın, bende alayım ama uzun gitsin hemde performanslı olsun, konforunu tınlamam dağa tepeye vurrum sağlam olsun balon malon yapmasın diyen conti alsın. zira continentalde ucuz değil, ama daha geç değişim ister.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Erdemsah » 04 May 2009, 18:32

[quote="hakanerdogan"]kesinlikle doğrudur, michelin tutuş olarak iyidir, yumuşacıktır, sessizdir, konforludur. bugün otoparkta sağlam lastik muhabbeti döndü. çıkan sonuç ise;

parası olan başım ağrımasın aman rahat olayım değişirim diyen michelin alsın, bende alayım ama uzun gitsin hemde performanslı olsun, konforunu tınlamam dağa tepeye vurrum sağlam olsun balon malon yapmasın diyen conti alsın. zira continentalde ucuz değil, ama daha geç değişim ister.

[/QUOTE]

Aracımda orjinal aldığımda michelin lastik vardı . 70000 km yol yaptım . Lastikleri ön arka değiştirdim heralde bi 70000 daha yaparım  uzun ömür bu olsa gerek   :)))
Uzman oto skoda özel servisi

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erdem Şahin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 206 HDI

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir