EPC LAMBASI LPG BENZİN İLİŞKİSİ YARDIM.......

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

EPC LAMBASI LPG BENZİN İLİŞKİSİ YARDIM.......

İleti dawerw » 05 May 2009, 21:58

Cry

merhaba arkadaşlar 2004 model skoda octavia sahibiyim cumartesi günü aracıma bir petrolden benzin aldım sonra başka bir şirketeten (yanlış anlaşılmaması için şirket isimlerini yazmıyorum) araç yıkama hizmetlerinin iyi olduğu için gaz aldım ve yola düştüm araca baya yüklenerek yaklaşık 55 km gittim sonra arabam tekledi ve epc lambası yandı aracı durdurup tekrar çalıştırınca kısa süreliğine düzelme oluyordu. hemen servisi aradım muhtmelen egr valfi tıkanmıştır dedi yada sensörlerden biri arızalanmıştır gel bakalım bilgisayara bağlamadan bilemeyiz dedi. evin önüne zar zor çektim hafta sonuna kadarda işimden dolayı aracımı bilgisayara bağlatma servise götürme ihtimalim yok. canım çok sıkıldı....
ertesi gün tekrar arabayı denedim aynı sorunu yaptı sonra lpgyi kapattım şimdilik 25 km denemem oldu sorun çıkmadı. sorunun lpgden olabileceğini düşünüyorum. sizlere bir kaç sorum olacak bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. hafta sonu inşallah yaptırırsamda bilgilendireceğim sizleri.

1) epc lambasının yanmasının sebebi kötü yakıt olabilir mi?
2) epc lambası servise giderken yanarsa ki yaklaşık 80km uzakta ve araba çok zorlanıyor ve kasıyor. arabayı o şekilde kullanmak doğru olur mu? daha büyük sorunlara sebeb verir mi?
3) eğer kötü gazdan dolayı bu sorun yaşandıysa gazı saldırsam tamir olayına girmeden bu olay çözülürmü. aranızda kötü yakıt alıp böyle bir durumla karşılaşan var mı?
4) tamamen tahminsel benim öngörülerim başka bir sorun olabilir mi?

yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar...

dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti LiLPlayya » 05 May 2009, 23:14

LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti dawerw » 05 May 2009, 23:28

[quote="LiLPlayya"]Umarım yardımcı oLur

http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=12480&KW=epc

http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=13948&KW=epc
[/QUOTE]

teşekkürler inceledim ilk başlıktaki olay benim olaya çok benziyor ama sonuçlandırılmamış keşke başlığı açan sonucu öğrenince tekrar dönsede bu gibi durumlarla karşılaşacaklar faydalanabilse. tek fark bende benzinde problem yok gibi gözüküyor.
dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dawerw » 11 May 2009, 01:29

cuma günü arabamı ustama gösterdim servise kadar benzinle gittim sonra tüpe aldım test sürüşüne çıktık. hiç bir sorun yok gibiydi. sonra makineye bağladı motorda bir çok sorun gösterdi gaz pedal sensörü yakıt soğutucu gibi bir kaç şey yazdı sil değince yakıt soğutucu yazan hariç diğerlerini sildi . ustam açıkcası pek anlamadı sorunu sonra başkalarını arayarak akıl danıştı. onlarda sorunun beyinden olabileceğini söylediler. tamir edebileceğim bir yer söylediler. 2 gün şehir içinde tekrar tüpü açtım sıkıntı çıkmadı. sonra dönüş yolunda yaklaşık 25 km sonra yine epc yandı araba zor gaz yiyor gibi zorlanıyor  ama devir normal. beyin sıkıntısı çok kötü inşallah değildir ama başına gelen var mı arkadaşlar... sizce neden olabilir. birde uzun yolda yapıyor işin ilginci araba ısınınca lgpdeyken bir kere yandımıda benzine alsanda soğuyana kadar devam ediyor . aracı durdurup çalıştırınca kısa süreliğine sönüyor.
dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kobalt » 11 May 2009, 02:46

Sorununuz lpg beyni ile ilgili muhtemelen,lpg taktırdığınız yerde bilgisyara bağlayıp ayarları tekrar yaptırın.Düzelmezse beynin değişmesi gerekir.
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı ibo » 11 May 2009, 03:04

arkadaşlar merhaba ben boludan ibo 2009 octavıa tour var daha  bu akşam aracı denemek için otobana cıktım 180 km hıza ulaştıgımda araba bir ses yapıyo bır tıtreme sesi 120 sonra balans bozuklugu var ama bu 180 den sonra başka bir titreme 3.500 bakımına gittiğimde soylıcem ama cok canım sıkıldı bilgisi olan varmı ne sesi olabilir
skodacı ibo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dawerw » 11 May 2009, 18:40

[quote="kobalt"]Sorununuz lpg beyni ile ilgili muhtemelen,lpg taktırdığınız yerde bilgisyara bağlayıp ayarları tekrar yaptırın.Düzelmezse beynin değişmesi gerekir.[/QUOTE]

olabilir ama motor beyninden olabileceğini söyledi ustam beyinden kastettiğim oydu. benzine alıncada yaptı sabah. Cry tamir yapan bir yeri aradım tamir 300 ama olmazsa çıkması 700 ytl dediler. canım sıkıldı.
dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kobalt » 12 May 2009, 03:00

Araç beyni ise o fiyata bulunması zor,tamirini nasıl yapacak onu merak ettim.Boğaz kelebeğini temizlettinizmi,sizinkisi çok basit bir arıza gibi geliyor bana beyin o kadar kolay arızalanacak birşey değil.Lpg beyni ise üretim hatalı çıkabiliyor çoğunlukla.
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dawerw » 12 May 2009, 21:13

dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dawerw » 12 May 2009, 21:17

bu gün beyini yaptırmak için yola çıkcaktım vazgeçtim başka ustalara göstermek emin olmak istedim uzun bir maceradan sonra gösterdiğim 3 servisde işaretlediğim parça yakıt geri besleme senserü yada valfinde problem olduğunu söylediler orjinaline 180 ytl çıkmasını 60 ytlye buldum parça ankaradan geleceği için yarın takılacak bu resim benim aracın değil nette buldum. bu parça hakkında bilgisi olan yada epc ile ilgisi olup olmadığını bilen var mı arkadaşlar inşallah beyinde değildir de 60 tl ye kurtarırım.

dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fmaka » 13 May 2009, 02:27

sonucu haberdar et.umarım fazla sıkıntı yaşatmaz.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti ERCİS » 13 May 2009, 11:38

abi su haznesi o ya
ERCİS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dawerw » 13 May 2009, 23:13

[quote="ERCİS"]abi su haznesi o ya[/QUOTE]

:)) yok yakıt geri kazanım valfi gibi bir şeydi tam ismini bilmiyorum. bu gün parça takıldı aracımı aldım yaklaşık 50 km denedim sıkıntı çıkmadı ama artık sağı solu belli olmadığından tamam kurtuldum demiyorum ama baya rahatladım. sorun bu valfin motora dengesiz hava yakıt karışımı yollaması ve bu yüzden motor gaz ayarını yapamaması ve epc lambasını yakması . buradan çıkarcağımız ders servislere çok güvenmeyin bana 50-100 milyonluk bir parça yüzünden motor beynini değiştirtceklerdi.
dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kobalt » 14 May 2009, 01:14

Ben beyin olamayacağını söylemiştim...
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ERCİS » 14 May 2009, 14:59

ABİ SU HAZNESİNDE BUHARLAŞAN SU ORADA BENZİNLE KARIŞIYO ONDAN FAKİR KARIŞIM OLUYO.
ERCİS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mert2706 » 06 Ekm 2009, 01:34

Aynı sorunlar benim arabamdada oldu EGR valfi değişti.Ama arızayı bulmak için Malatyada 3 hafta uğraştı ustalar(usta denirse) bugün EGR valfi değişti.Bakalım  ne olacak.
mert2706
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir