son zamlar

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

son zamlar

İleti WXW » 18 May 2009, 23:52

sadece dikkatinizi çekmek istedim.skoda sahibi olmak güzel:)

Otomobil fiyatlarına zam yapıldı. İşte zamlanan modeller…

Otomobil fiyatlarında nisan ayında ‘kur artışı’ gerekçesiyle yapılan zamların yarattığı tartışma yeni yeni dinerken, mayıs ayıyla birlikte ikinci dalga zamlar başladı. Star gazetesinin haberine göre, geçen aya göre Euro kurunda yüzde 5.1, dolar kurunda da yüzde 5.3’lük gerileme olmasına karşın, otomobil fiyatları mayıs ayında ortalama yüzde 1.5 civarında arttı.

Otomotiv firmaları, hükümetin 16 Mart tarihinden itibaren motor hacmi 1600 cc’ye kadar olan araçlarda yaptığı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi sonrasında, nisan ayında otomobil fiyatlarında yüzde 2.5 ile 8 arasında değişen oranlarda artışa gitmişti. Mayıs ayında gerçekleşen zam oranları ise yüzde 1 ile 3 arasında değişiyor. Böylece ÖTV indirimi sonrasında büyük bir talep patlaması yaşayan ve birçok modelinde aylar sonraya sıra veren otomotivciler vergi indiriminde iki ay dolmadan ikinci kez zamlı fiyatlarını devreye soktu.

ÖTV’NİN YARISI GİTTİ

BU durumda da tüketicinin ÖTV indirimiyle yakaladığı fiyat avantajının büyük bölümünün ortadan kalkmasına neden oldu. Geçen ayı zamda pas geçen Renault, modellerinin fiyatlarını yüzde 1.5 ile 2.1 arasında değişen oranlarda artırdı. Renault geçen ay yapılan ileri tarihli alımlarda fiyat garantisi vermişti. İleri tarihli alımlarda fiyat garantisi veren bir diğer marka Fiat’ın zam oranı da yüzde 1.4’ten başlıyor. Ağırlıklı olarak ithal modellerinin fiyatını artıran Fiat, Türkiye’de üretilen Fiat Linea modelinde fiyat artışı yapmadı.

MODEL BAZINDA ZAM

MAYIS ayı fiyat listelerinde dikkat çeken unsur model bazında zamların ağırlıkta olması oldu. Yani firmalar çoğunlukla tüm modellerine değil en fazla talep gören modellerine zam yaptı. Sözgelimi Ford, sadece Fiesta’nın, Nissan da Micra’nın fiyatını artırdı. Toyota ise Corolla ve Yaris’te fiyat artışına gitti. Citroen ve Peugeot da mayısta fiyat artıran markalar arasında yer aldı. Mayıs ayında henüz fiyat artırmayan markalar da oldu. Geçen ay modellerine yüzde 8’e varan oranda zam yapan Honda da bu ay fiyat artırmadı. Hyundai, Volkswagen, Seat ve SKODA gibi firmalar da henüz fiyat artırmayan markalar arasında.

Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti umitfatihgenc » 19 May 2009, 00:31

Kardeş araçları bırak benzindeki zamları hala çözebilmiş değilim.Bu gidişe bi dur demek lazım ya.Dolar geriliyo,euro geriliyo petrol varil fiyatları sbt ama benzine zam.Hemde 10 krş.indirirken 1 kuruş indiriyolar Ş....ler,zama gelince 10 ar 10ar koyuyolar.Ama bu zamlar bizim millete müstehak.1 ay kimse almasın diyoz benzin bak nasıl duşuyo fiyatlar ama nerdeeee,Herkes kafasına göre takılıyo.Birlik beraberlik olmadıkça daha çokkk zam biner omuzlarımıza.
Kullanıcı avatarı
umitfatihgenc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: U-F-G
Nereden: İzmir
Arabanız: 2012 Yeni İ30

İleti WXW » 19 May 2009, 00:42

sen türklerin birlik olduğu hangi zaman sırtının yere geldiğini yaşadın, duydun, okudun. hey yavrum hey.hey benim üniversite bitirmiş ama cahil kalmış, hey benim dinine bağlı ama dinle kandırılmış, hey benim ekmeğini bölüp yerken yanındakinden çalmaya çırpmaya alıştırılmış halkım heyyy....müstahak bizeee, koyun gibi olursak bizi güdecek biri mutlaka bulunur
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti ufuk05 » 19 May 2009, 01:23

[quote="WXW"]sen türklerin birlik olduğu hangi zaman sırtının yere geldiğini yaşadın, duydun, okudun. hey yavrum hey.hey benim üniversite bitirmiş ama cahil kalmış, hey benim dinine bağlı ama dinle kandırılmış, hey benim ekmeğini bölüp yerken yanındakinden çalmaya çırpmaya alıştırılmış halkım heyyy....müstahak bizeee, koyun gibi olursak bizi güdecek biri mutlaka bulunur[/QUOTE]

+1
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 19 May 2009, 01:43

[quote="WXW"]sen türklerin birlik olduğu hangi zaman sırtının yere geldiğini yaşadın, duydun, okudun. hey yavrum hey.hey benim üniversite bitirmiş ama cahil kalmış, hey benim dinine bağlı ama dinle kandırılmış, hey benim ekmeğini bölüp yerken yanındakinden çalmaya çırpmaya alıştırılmış halkım heyyy....müstahak bizeee, koyun gibi olursak bizi güdecek biri mutlaka bulunur[/QUOTE]

[ ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap...........]²

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti RoadFighter » 19 May 2009, 02:06

Bu adamların ensesine vurup ekmeğini alacaksın ellerinden.

Devletin yaptığı hakkaten kabahat!

Sana ne vatandaştan, sana de kriz diye inim inim inleyen otomotivciden falan filan!

Araba alamayanlar zaten alamadı bu indirim ayağına bile.

Fırsatçılara gün doğdu resmen.

Emin olun ÖTV kalıcı olarak da inse bu piyasada millet gene aynı fiyatlarda araba satar.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti erolfabia » 19 May 2009, 11:56

zaten ötv.indiriminden kısa bir süre sonra, değişik gerekçelerle otomotiv firmaları çaktırmadan yükseltti fiyatlarını... 
adamlarda piyasa canlansın diye bi istek yokki, bu onlara (büyük patronlara) bi kıyak sadece..

aynı kıyağı, ülkenin büyük çoğunluğunun ekmek yediği tekstil sektöründe yapmıyorlar, yapmazlar...

erolfabia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dejavu » 19 May 2009, 13:34

Aha da şuraya yazıyorum, ÖTV indirimi kalktığı zaman bu yapılan zamlar -araç alacak müşteri bulunamadığında- "Kampanya Yaptık" "Yarısını indirdik" "ÖTV geldi ama biz ÖTV almayacaz" diye bangır bangır bağırarak sanki meziyetmiş de indirim yapmışlar gibi bir bir geri çekilmezse bende TC vatandaşı değilim.

ve tabi bizim milletimiz "Abi süper indirim yapmışlar bu fırsatı kaçırmayalım...."
Aç gözünü seyreeet, Tekrarı yok bunun,
İşimiz Muhabbeettt, Efkarı yok bunun....
Arada bir dilimiz sürçer ise affola
Tutmasını biliriz de kemiği yok bunun...
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir