Octavia 1.6 FSI Titreme Sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia 1.6 FSI Titreme Sorunu

İleti RoadFighter » 20 May 2009, 02:37

Octavia 1.6 FSI aracımızda rölantide titreme gibi bir sorun var. Araç dururken de motorun çalışması bir garip ;araç belirgin bir şekilde sallanıyor bazen.

Araç şu an 47600 küsür km'de ve 45000 bakımına girdi 2 veya 3 ay önce.

Bu titreme olayı 45000 bakımından sonra ortaya çıktı.

Bujiler değişti,boğaz keleği temizlendi. Bunlar uygulanmadan önce zor çalışma ve siyah duman atma sorunu vardı.

Zor çalışma sorunu ortadan kalktı ama araç bazen sabah çalışırken veya bir kere çalıştırılıp misal 7-8 saat sonra da çalışıtırılınca rölantide gene bir düzensizlik oluyor ve araç 500 rpm gibi aralıkta çalışıyor ve belirgin bir titreme oluyor araçta.

Gaza basmazsanız araç sürekli titriyor . Ama bu titremenin ardından hemen gaza basarsanız araç hemen kendine geliyor (otomatik jigle devreye giriyor galiba hemen)

Araçta herhangi bir arıza ışığı yanmıyor.

Bakımlarına genelde riayet ederiz ve en son 46000 küsür km'de enjektör temizleyici kullandım araçta uzun yola çıkarken.

Bakın Audi forumunda da benzer sorunu yaşayanlar varmış ve net bir cevap yok :

Bu forumda bir üyenin belirttiği gibi bizim araçta da kendi kendine gaz verme olayı gerçekleşiyor bazen (aslında bu olay epeyden beri var)

EGR valfini kaynaklı olabilir gibi geliyor bana bu sorun ama araçta arıza ışığı yanmıyor.

FSI motor zannedersem normal motorlara göre daha fazla kurum kaplanıyor. EGR'nin tıkalı olma ihtimalini düşünüyorum 47600 küsür km'deki araçta bile.

Hava filtresi gibi nispeten ulaşılması kolay olan şeylere bakacağım veya baktıracağım.

Sizce ne kaynaklı olabilir sorun?

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti iceman70 » 20 May 2009, 02:41

bilgim yok valla hiç o yüzdende ustaların dediğini diyim " yaw bu motor yeni yaa daha yeni teknoloji ile üretildi gardaşım bunlar hep böyle yaww" LOL

iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 20 May 2009, 02:45

Ustaların herhangi bir fikri yok iyice incelemeyince. (orasını burasını kurcalamayınca)

Araç piyasaya çıkalı 4 sene oldu ama hala bazı olayları şak diye anlayan adamlar yok.

Oysa forumlara bakıyoruz aynı sorunları yaşayan birçok insan var.

Bazı forum kullanıcıları bazı sorunlara cevap üretmede sanayideki veya servisteki ustadan daha pratik olabiliyor.(gerçi bazı şeyleri biz ustalara "bu sorunun çözümü galiba şöyle imiş" şeklinde aktarınca sallamıyorlar bile!)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti kadir_ » 20 May 2009, 02:46

bende de senınkıne benzer sorun vardı ilkten arac TPS hatası verdı temızlendi bakımı yapıldı duzelmedi sonra tekrar aynı hatayı aldım gene bakıldı hata kalktı ama sorun devam edıyordu usta en son maf sensorunde olacagını soyledı onu degıstırdım butn sorunlarm gıttı bu sensor kendını gostermıyomus pek fıyatıda bıraz tuzlu bana 300 tl ye geldı parca hatta benım arac hareket halinde stop edıyordu o derece
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 20 May 2009, 02:48

[quote="kadir_"]bende de senınkıne benzer sorun vardı ilkten arac TPS hatası verdı temızlendi bakımı yapıldı duzelmedi sonra tekrar aynı hatayı aldım gene bakıldı hata kalktı ama sorun devam edıyordu usta en son maf sensorunde olacagını soyledı onu degıstırdım butn sorunlarm gıttı bu sensor kendını gostermıyomus pek fıyatıda bıraz tuzlu bana 300 tl ye geldı parca hatta benım arac hareket halinde stop edıyordu o derece[/QUOTE]

Bu durumu da bir değerlendirmeli.

Sorunun Maf sensöründen olması da olası aslında.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti kadir_ » 20 May 2009, 03:06

egr ıle maf ortaklasa calısan parcalar egr benzını maf da hawa akısını ayarlar sonucta verımlı karısım olusur yoksa boyle teklıyo veletler
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 20 May 2009, 13:11

bunu nette yabancı sıtelere sormak lazım
yada tecrubelı kullanıcılara.

merak etim şimdi bazen bendede de olur devıre yukselıyo

paspasa bakıyorum pedalamı basıyor dıye:)
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti octaviaman » 20 May 2009, 13:43

Hava filtresi temizse bi çevre yoluna çıkıp yüksek devirli kullanımla kurumları bi dök derim.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti RoadFighter » 20 May 2009, 13:54

[quote="octopus"]Hava filtresi temizse bi çevre yoluna çıkıp yüksek devirli kullanımla kurumları bi dök derim.[/QUOTE]

Geçen neredeyse 600 km boyunca enjektör temizleyici katkı ile çalıştı araba (şehirler arası yolda)

Önceden de kendini belli eden bu sorun geçmedi nedense bu enjektör katkısından sonra da.

Bizim fazla kullanılmadığından mı oluyor bu bilmiyorum.

Aklıma da gelmedi değil devirli kullanım. Ki ara sıra epey sıkıştırırım arabayı.

Bir az daha bekleyeyim da can sıkacak bir noktaya bir gelirse bu durum ona göre müdahale edeceğim.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti kadir_ » 20 May 2009, 14:08

enjektör temızleyıci koyacagına bunun yerıne carbon clean yaptırsaydın keske
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 20 May 2009, 14:11

[quote="kadir_"]enjektör temızleyıci koyacagına bunun yerıne carbon clean yaptırsaydın keske[/QUOTE]

Araç şehirler arası yolda uzun süre çalışacağı için carbon clean tarzı bir etki olur diye düşündüm.

Belki enjektör temizleyiciden sonra enjektörlerde sıkıntı yoktur.

Hatta bir usta carbon clean'in EGR'ye faydası olmayacağını söylemişti.

Bizim araçtaki sorun bir parçanın arızalanması şeklinde de olabilir.

Ama carbon clean olayı da aklımda.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti kadir_ » 20 May 2009, 16:51

makina arızada tespit etmıyo sanırm.Sen bi carbon clean yaptır bısey kaybetmezsın zararında olmaz
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 20 May 2009, 18:11

[quote="kadir_"]makina arızada tespit etmıyo sanırm.Sen bi carbon clean yaptır bısey kaybetmezsın zararında olmaz[/QUOTE]

Carbon Clean'inin tabi zararı olmaz. :)

Hatta araba için iyi bir bir temizlik olur ama ondan sonra da bu olay devam ederse insan git gide arabadan soğur herhalde. :)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti kobalt » 21 May 2009, 11:19

Bu sorunu bende yaşadım,hemde uzun bir süre en sonunda geçen gün Ankara  ya giderken aracın çekişininde iyiden düştüğünü gördüm,lpg de kullanıyordum ve mecburen yola devam ettim,düz yolda ayağımı gazdan çektiğimde lpg den direk benzine geçiyorduhemen benzini fulledim ve yola devam ettim,yolun 4/3 nü lpg ile gittim sanırım 2 km de bir benzine geçti ben lpg ye aldım.

Döndükten sonra hemen lpg yi taktırdığım yere gittim lpg filtresi değişti sorun devam ediyordu,tam herşeyi bırakıp sonra etraflı bakalım diyeceğimiz bir anda çırak ustaya bu hortum kopmak üzere dedi hemen baktıkki boğaz kelebeğine hava veren bir hortum var ve o uç kısmının 2 santim üzerinden kopma noktasında,kesip yenilediler ve marşa bastığımda araç tıkır tıkır çalışıyordu,sanırım 5-6 aydır oradan hava almış ve rölanti düzensizliğim ondanmış.Bu şekilde bir durum olabilir.Ben henüz hiçbir sensörü değiştirmedim,aracım 2001 model ve şu an 100000 i devirmiş durumda.
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 21 May 2009, 16:49

[quote="kobalt"]Bu sorunu bende yaşadım,hemde uzun bir süre en sonunda geçen gün Ankara  ya giderken aracın çekişininde iyiden düştüğünü gördüm,lpg de kullanıyordum ve mecburen yola devam ettim,düz yolda ayağımı gazdan çektiğimde lpg den direk benzine geçiyorduhemen benzini fulledim ve yola devam ettim,yolun 4/3 nü lpg ile gittim sanırım 2 km de bir benzine geçti ben lpg ye aldım.

Döndükten sonra hemen lpg yi taktırdığım yere gittim lpg filtresi değişti sorun devam ediyordu,tam herşeyi bırakıp sonra etraflı bakalım diyeceğimiz bir anda çırak ustaya bu hortum kopmak üzere dedi hemen baktıkki boğaz kelebeğine hava veren bir hortum var ve o uç kısmının 2 santim üzerinden kopma noktasında,kesip yenilediler ve marşa bastığımda araç tıkır tıkır çalışıyordu,sanırım 5-6 aydır oradan hava almış ve rölanti düzensizliğim ondanmış.Bu şekilde bir durum olabilir.Ben henüz hiçbir sensörü değiştirmedim,aracım 2001 model ve şu an 100000 i devirmiş durumda.
[/QUOTE]

Bunu da dikkate almak lazım. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti umitc » 22 May 2009, 11:49

arkadaşlar sorunun benzeri bende de var. vites park konumundayken gaza bastığımda (3000 devir civarına ulaştığında) sanki deprem oluyormuş gibi araba sallanıyor..
umitc
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 24 May 2009, 13:40

Cuma günü Kayseri'ye gittim.

Bu sefer Sonax'ın "Yakıt Sistem Temizleyici"sini kullandım. Bu ürün enjektör temizleyici değil. Sonax'ın aynı şişede enjektör temizleyicisi de var.  2 gün boyunca araçta garip bir çalışma olmadı bakalım.

Aracın çalışmasında düzelme olursa aynı sorunu yaşayanlara tavsiye edebilirim. Pahalı bir ürün değil zaten (12 lira)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti emrtkn » 01 Tem 2009, 13:02

Asım,
Sorun düzeldi mi ?
Benim araçta da var aynı sorun.
Ara sıra rolantide iken hafif ama sürekli bir titreme yapıyor...
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir