hava yastığı arızası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hava yastığı arızası

İleti karabayn » 21 May 2009, 22:36

arkadaşlar bende 2006 model octavia var.hava yastığı arıza lambası yanmaya başladı usta arızanın biri söndü diyor ikinci kez arıza gösteriyorbu konuda bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

karabayn
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dawerw » 21 May 2009, 22:41

koltuğu ayarlarken altındaki hassas teller temas hatası vermiş olabilir bilgisayarda neresi çıkacağına bağlı ama çok önemli olmaya bilir kafanı takma volswagen grubunun kronik problemi.
dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ihsann » 22 May 2009, 02:03

Bizim araçta da airbag lambası arada sönük bir şekilde yanıp sönüyor. Bilgisayara bağlandığında hata vermiyor,gösterge panelinden kaynaklanan bir sorun olabileceğini söylediler,söküp bakmak gerekirmiş ama açtırmak istemedim paneli ,herhangi bir zararı olurmu ki?

ihsann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti WXW » 22 May 2009, 02:20

gerçekten arıza verdiğinde belki yanmaz ama açtırıp yaptırmaya da kıyamıyor ki insan
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti hetepe » 22 May 2009, 15:41

Vagcom la arıza sorgusu yaptırılmalı...Sonuçta o airbag bir defa çalışacak.Güvenmek gerekli.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti asdfghjk » 22 May 2009, 16:38

Benim araçta da kışın aynı hatayı veriyor aracın yaşıda fazla olunca gerçek olabilir ihtimali ile servise götürüyorum abi bunun bişeyi yok airbag ler sağlam deyip bilgisayardan düzeltiyorlar :)
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti tivoli » 22 May 2009, 19:00

[quote="dawerw"]
koltuğu ayarlarken altındaki hassas teller temas hatası vermiş olabilir bilgisayarda neresi çıkacağına bağlı ama çok önemli olmaya bilir kafanı takma volswagen grubunun kronik problemi.[/QUOTE]
böyle kronik problem mi olur arkadaşım? iç temizlik yaptırıldıysa rutubetten ötürü kısa devre yapıyor olabilir veya koltuk altındaki tesisata hasar verilmiş olabilir. bir diğer sebepte aküden olabilir. aküyü ölçtürmek gerekir.
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti dawerw » 22 May 2009, 19:49

kronikden kastım yeterli kalitede yapılmayıp arıza vermesi olası durum ve bu arızanın beyin hatası yada airbagların patlamış olması gibi büyük masraf gerektiren değil küçük bir sorundan dahi yanıyor olabileceği.
bunu nereden biliyor olacağıma gelince ben araç ustası değilim ama başıma gelmeyen bir konudada yorum yapmam o sorunla karşılaşıncada her türlü araştırır internetten didik didik eder bir kaç ustaya sorar  tamir ettirkende aracın başından ayrılmam her işlemi gözümle görürürüm. aracımdan biraz çekmiş birisi olarak eski tecrübelerimi yazıyorum sadece. benim gösterdiğim her usta ha şu sorunmu dedi ve hepsi aynı yorumu yaptı vw grubunda bunu yapıyor dediler.

son olarak koltuğun altına direnç atmak isteyebilirler lambayı söndürür ama kaza anında airbaglariniz çalışmaz haberiniz olsun
dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tivoli » 22 May 2009, 23:04

Öncelikle şunu söyleyeyim. airbag gibi bir güvenlik ekipmanında kalitesiz ürün kullanımı asla olamaz. ikincisi, airbag'leri aracı üreten firma yapmaz. otomotiv firmaları bu konuda uzman olan bir firmadan alırlar ve kendi araçlarına montajlarlar. sanayideki ustalar sana ne söylemişlerse havan mermisi gibi sallamışlar. Anladığım kadarıyla teknik konulara merakın var. otomotiv sektörüne yıllardır çalıştığım için sana şunu söyleyebilirim. firmalar, aracın tasarımını ve montajını kendi bünyelerinde yaparlar. geri kalan ne varsa kendilerine çalışan tedarikçilerden gelir. tabi öyle bakkala sipariş verir gibi gelmez. çok detaylı, ağır ve teknik şartnamelere uygun olarak gelir. şayet bir seride problem çıkarsa.. işte o zaman çok kötü yakarlar tedarikçileri. hiç şakaları yok arkadaşım. onun içinde bu işleri sanayideki bilmeden atıp tutan ustaların ağzından çıkan zırvalara inanarak yorumlama. sen inanıyormusun ki milyonlarca dolar yatırım yaparak bir airbag firması kuracaksın, ondan sonra kalitesiz mal üreteceksin, 2 günde adın çıkacak ve batacaksın Smile ben tekrar diyorum böyle bir mevzuda kronik problem asla olamaz. olsa olsa istisnai bir üretim ve kontrol hatasıdır
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti dawerw » 23 May 2009, 15:19

tamam sana tamamen katılıyorum. bunlar tabiki bakkaldan alır gibi yapılmaz. ama yolda seyir halindeyken yada araba çalışırken koltuk ayarlarıyla oynarsan genelde bu grupta hata lambası yanıyor yani bunu daha düzenli ve düzgün yapabilirlerdi. tamam sanayidekiustalar sallamış olabilir ama yetkili servisde bana aynı şeyi söyledi ha ben ne yaptım hiç bir şey ..sadece arızayı sildirdim sonrada koltuk ayarlarıyla anahtarı takmadan oynadım o zaman sorun çıkarmadı yaklaşık 3 aydırda problem yok. ama korkuyorum koltuğun ayarlarıyla oynamaya koltukta yan hava yastıkları varsa muhtemelen altından geççen kablolardan çıkıyor bu problem. bmw porshenin bile kronik bazı problemleri olur halk deyişiyle "Allah yapısı değil kul yapısı" bu aracın kötü olduğunu göstermez ama hatasız araç yoktur bu açıdan sana katılmıyorum.

http://www.arabam.com/Haber.aspx?HID=1& ... rID=277283 bu son sitede Alırken nelere dikkat etmeli?
kısmını incele tamam opel ama aynı sistem benim anlattığım konuyu işaret ediyor biraz daha detaylı araştırmayla vwdekileride gösterebilirim.
dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dawerw » 23 May 2009, 15:31

birde sadece bir kez kullanılacak bir mekanizma kullanılmadan hata vermemesi gerekiyor. senin anlattığına göre bu lambayada gerek yok.
dawerw
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir