Lambda sensörleri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lambda sensörleri

İleti Davutgazi » 06 Haz 2009, 12:07

Merhaba dostlar. 2002 1.6 elegance lpg li Octimi aldığım 6 aydır, aracım lamda sensörlerinin ikisinde de arıza gösteriyor ve beyni karışıyor ve EPC lambası yanıyor. EPC yandığında araç gaz yemez olur  ve asla gitmiyor. Bazan yüksek oktanlı temiz benzinde yüksek devirde uzun sure yol alırsam bir süre kendiliginden duzeliyor ama bir kac gun sonra tekrar basliyor. Özellikle sehir içi due kalklarda araç felç oluyor. Lambda sensorleri pahalı. Değiştirmeden temizletme imkanı olamaz mı? Ya da başka çözüm önerisi olan var mı? Selamlar

Davutgazi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabia_2008 » 06 Haz 2009, 12:24

servis tek çözüm gibi görünüyor
fabia_2008
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fmaka » 06 Haz 2009, 15:00

sanırım değişim gibi benm fi arkadasın da
fabıasında sorun vardı o değiştirerek sorunu çözdü

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti fıratt » 06 Haz 2009, 15:08

sat kurtul kronik sorunlar bunlar sensor nedir bilmezdik skodada sensor manyagı olduk parça numaralarını bile ezberletti bize skodaLOL
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti traty » 06 Haz 2009, 15:18

[quote="samet"]sat kurtul kronik sorunlar bunlar sensor nedir bilmezdik skodada sensor manyagı olduk parça numaralarını bile ezberletti bize skodaLOL[/QUOTE]
katılıyorum arkadaşım sana.yanlız şöyle bişey sölicem,bendede 1,6 motor 2004 model octi vardı bundan önce ve milano marka lpg taktırdım,lambda sensörleri hemen yandı,söndürttüm bidaha yandı sonra servise götürdüm ve servis normal oldunu lpgli skodaların bu ışıklarının yandını söledi,sensörler lpg nin çıkarttığı gazı tam algılayamıyomuş ve sistemm fakir karışım gösterip lambayı yaktırıyomuş,sensörler benzine göre programlanmış,bende lambda sensörlerini kafana takma ama EPC lambası önemli,ona baktır bence...
traty
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kobalt » 06 Haz 2009, 15:41

[quote="traty"][quote="samet"]sat kurtul kronik sorunlar bunlar sensor nedir bilmezdik skodada sensor manyagı olduk parça numaralarını bile ezberletti bize skodaLOL[/QUOTE]
katılıyorum arkadaşım sana.yanlız şöyle bişey sölicem,bendede 1,6 motor 2004 model octi vardı bundan önce ve milano marka lpg taktırdım,lambda sensörleri hemen yandı,söndürttüm bidaha yandı sonra servise götürdüm ve servis normal oldunu lpgli skodaların bu ışıklarının yandını söledi,sensörler lpg nin çıkarttığı gazı tam algılayamıyomuş ve sistemm fakir karışım gösterip lambayı yaktırıyomuş,sensörler benzine göre programlanmış,bende lambda sensörlerini kafana takma ama EPC lambası önemli,ona baktır bence...[/QUOTE]

Aracımda voltran sıralı sistem LPG takılı,taktığımdan bu yana 15 ay ve 22000 km oldu daha o lambanın yandığını görmedim.Tamamen montaj ve sistem ile ilgili diye düşünüyorum.
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fıratt » 07 Haz 2009, 12:44

bazı lpg kitlerinde arıza lambasını yakmayı onleyici bir yazılım oldugu soyleniyor nekadar doğrusa ama gerçekten hiç lamba yanmadı diyenler sıklıkça rastlanır oldu onceleri forumda bayaa dert yandı arkadaşlar..
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti oguzbbk » 10 Haz 2009, 10:39

arkadaşlar bende de 2002 elegance var Lpg voltran sistemi takılı montaj berbttı tekrar montaj yaptırdım ben böyle berbat bir sistem görmedim 2 yıldır aracımda yani illallah dedirtti,sabahları lpg gecişlerinde motor kopuyor yerinden nerdeyse.bu arada katalitik konvektorü bitirdi değiştirdim DAVUTGAZİ nin dediği gibi eksoz sensörleride arıza veriyor şimdi boch markalar 170 tl. civarında uinvers marka galiba bunlarda tanesi 100 tl. civarında bu markalar nasıl taktıralımmı .
Sorunun sebebi lpg bence başka birşey değil yenilesek bile bir muddet sonra tekrar arızanın  baş göstereceğini belirtiyor ustalar..
oguzbbk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti adilektasli » 10 Haz 2009, 10:49

LPG sistemi doğru dürüst yapıldıysa araçta hiçbir arıza ışığı yanmıyor. Ama ben her zaman LPG nin küçük te olsa sorunlar getireceği düşüncesindeyim. Bazen ışık yanmasa bile sırf aracın lpg'li olması nedeniyle benzinde bile motor düzensiz çalışıyor. Sanırım beyin LPG-BENZIN arasında kafası karışıyor. Sonuçta bu araçlar benzine göre dizayn edilmiş bunu unutmayalım.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti Davutgazi » 11 Haz 2009, 00:45

Çıkma Parçacıya (yıldız sanayi sitesine)gittim. Parçacı dei ki, sana lambda sensörlerini satmak isterim lakin senin sorunun kesinlikle lambda lardan değil. Sen EFEM VW ye git. orada apo ustayı bul

sorununu o giderir dedi. Gittim. İnanılmaz bir adam. VAG ve VAS cihazlarini kombine etti. Yorumladı. Sorunun EGR den kaynaklandığını tespit etti. Sadece 100 TL masraf çıkardı. Arabam fişek gibi oldu. EFEM VW Ostimde büyük iş yapıyor. Millet sıra bekliyor. Helal olsun genç ekibine. Selamlar.
Davutgazi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kopuz » 25 Tem 2009, 01:44

2003 model oktavia collection aracımda da lambda sensörü arızası görünüyor ancak ustaların nerdeyse tamamı bunun lpg den kaynaklandığını ve kafama takmamam gerektiğini söylediler. aracımda sürekli yüksek rölanti ve ışıklarda durduğumda yada vites küçültüp parka yanaştığımda devirde kendiliğinden 1300-1800 devr arsında alıp-verme var. sizce lambda sensörü gerçekten bozuksa bu sıkıntıyı yapabilirmi? boğaz kelebeği arızası cihazlara bağlandığında görünmüyor ama 3 kez temizlendi...
kopuz
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir