Octavia A5 1.6 MPI DSG Şanzıman Performans Sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia A5 1.6 MPI DSG Şanzıman Performans Sorunu

İleti ex37 » 09 Haz 2009, 13:25

beyler aralık ayında 2008 model A5 Classic 1.6 MPI DSG Şanzıman aldım, ilk aldığımda tam farkına varamadım, abimin 1.6 motor toledo su var ona bir bindim benim araba yanında kağnı gibi kaldı, birde ben bunun auto değilde düz vitesini test etmiştim performans çok güzeldi, benim araçta mı bir sorun var yoksa bunların otomatik viteslerimi böyle, bağırıyor bağırıyor gitmiyor araba.

Kullanıcı avatarı
ex37
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İlhan Özşen
Nereden: Konya
Arabanız: Superb 2.8 V6 Elegance

İleti hakanerdogan » 09 Haz 2009, 13:42

otomatik vites 1.6 arabada her zaman için performans kaybıdır. 20-50 yağ gibi akar o araba fazlasını beklemeyin, şelale gibi gürlemez Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 09 Haz 2009, 14:11

Aracınız DSG şanzıman değil normal otomatik şanzımandır(tiptronic)

MPI'dan 13 hp fazlası olan bizim otomatik vites FSI'da da durum aynı.

Yakıt fazla ama buna mukabil performans düşük.(düz vitesine göre)

Bağırıyor bağırıyor gitmiyor olayını iyi anlıyorum;

Yokuşlar motor devri iyice artınca dayanamayarak siz düz konumda vites yükseltirsiniz ama bu seferde bir ileri viteste araba çekişten düşer.

1600 cc ve otomatik vitesin Octavia gibi ağır bir arabada buluşmasının negatif yönüdür bunlar malesef. TSI gibi akılcı bir çözüm ürettiler ama iş işten geçti(hem MPI'dan,hem de FSI'dan az yakıyor ama iyi kaçıyor)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti murat06 » 09 Haz 2009, 16:45

Octavia nın  1.6mpi düz vitesle dsg arasında bariz performans farkediyo dsg performans vermiyor 1.6 mpi da.Ben her zman, otomatik vites alınacaksa kasanın ağırlığına göre güçlü bir motor lazım.Octavia dsg alınacaksa 1.9tdi yada 2.0 tdi ideal bence.

Tabi hiç bir performans beklenmiyorsa sadece rahatlık aranıyorsa tercihler değişebilir.

murat06
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ex37 » 10 Haz 2009, 09:43

zaten alırken amacım performans değildi rahatlıktı ama bu kadarda düşük bir performansda beklemiyordum, TSI motoru araştırdım ama skodanın TSI moturu yok henüz, yeni superblerde var ama onuda almaya gücüm yetmedi, neyse artık bir kaç sene böyle bineceğiz, İnşallah ALLAH nasip ederse gelecek senelerde TSI motor düşüneceğim.
Kullanıcı avatarı
ex37
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 10 Haz 2009, 13:41

Acaba forumda herkes 2.0 tdi veya 2.0 tsi a mı biniyor ki hemen 1,6 performansı küçümseniyor.Her motorun bir performansı vardır.1.2 nin de var 2.0 nin de var.Şunuda söylemek lazım 1.4 tsi olsa olsa fabiayla uyumlu olur.Sakın octi veya superb için tercih etmeyin.1.4 tsi olacağına 1,6 mpı olsun.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti ex37 » 10 Haz 2009, 14:28

yok kardeş biz 1.6 motoru küçümsemiyoruz, ben diğer araçlarla kıyasladığımda gözle görülür derecede performans kaybı var, oda otomatik vites olduğu içinmiş, ayrıca 1.4 TSI motor golf de var ve şuanda passat da bile var istersen bi test et sonra yorum yap, test edenlerden duyduğuma göre 2.0 motor performansının olduğunu söylüyorlar, yakında zaten büyük ihtimalle octavia da 1.4 TSI motor seçeneği gelir, kasa yenilendi o da eli kulağındadır. ha bu arada koca superb bile 1.4 TSI motor seçeneği var boş bi motor olsa öyle kalıplı bir arabaya koymazlardı.
Kullanıcı avatarı
ex37
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 10 Haz 2009, 22:40

1.4 TSI'ın 2.0 atmosterik motor performansı verdiği doğrudur.

Octavia'yı 100 km/s hıza 9 küsür saniyede taşıyor 1.4 TSI motor.

Neyse gene MPI almışsınız. LPG takabilme gibi bir alternatifiniz var MPI'da.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 11 Haz 2009, 01:44

Çok değerli kardeşlerim,1.4 tsi motorlu bir superbin veya octavianın motor boşluğunda bir kaç sokak köpeği yatabilir.Bu motor bu arabaların motoru değil.Motor dediğin kaputun içini biraz dolduracak.Sadece bir tur atıp arabanın hızlanmasına bakılarak değerlendirme yapmak uygun değil.Onu ancak sadece direksiyonda oturup, bir lastik bile değiştiremeyenler yapabilir belki.Küçük motor, büyük performans yüksek ısı,biraz fizik bilgisi olan sıkıntıyı anlar.Tsi olacaksa 1,8 tsi olur veya tdi olur.Onların fiyatıda belli, boşuna 20000 -30000TL ye yakın fark yok 1.4 le arasında .Şunuda söyleyeyim, mpi ,fsi,tdi veya büyük hacimli tsi motorlu octi veya superbin, 1.4 tsi motorlusuna göre motor ömrü kafadan 2 kat daha fazla.Bu bağlamda 1.4 tsi kanımca en çok golf e,fabia ya kadar olur,ötesi yalan olur.Adam motoru arabaya koydu diye herşey toz pembe olmaz.Ticari kafa garantisi bittikten sonra çatlayan patlayan motoru pek düşünmez.

Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti WXW » 11 Haz 2009, 02:05

[quote="octopus"]

Çok değerli kardeşlerim,1.4 tsi motorlu bir superbin veya octavianın motor boşluğunda bir kaç sokak köpeği yatabilir.Bu motor bu arabaların motoru değil.Motor dediğin kaputun içini biraz dolduracak.Sadece bir tur atıp arabanın hızlanmasına bakılarak değerlendirme yapmak uygun değil.Onu ancak sadece direksiyonda oturup, bir lastik bile değiştiremeyenler yapabilir belki.Küçük motor, büyük performans yüksek ısı,biraz fizik bilgisi olan sıkıntıyı anlar.Tsi olacaksa 1,8 tsi olur veya tdi olur.Onların fiyatıda belli, boşuna 20000 -30000TL ye yakın fark yok 1.4 le arasında .Şunuda söyleyeyim, mpi ,fsi,tdi veya büyük hacimli tsi motorlu octi veya superbin, 1.4 tsi motorlusuna göre motor ömrü kafadan 2 kat daha fazla.Bu bağlamda 1.4 tsi kanımca en çok golf e,fabia ya kadar olur,ötesi yalan olur.Adam motoru arabaya koydu diye herşey toz pembe olmaz.Ticari kafa garantisi bittikten sonra çatlayan patlayan motoru pek düşünmez.

[/QUOTE]

katılıyorum.sonuçta firmalar belirli deneyler ve araştırmalar yapmadan elbette araçlarına bu motorları koymuyorlar, ancak geçmişe dönüp baktığımızda da fsi motorun eksiklerini görüp tsi motorun üretiminin yolu açılmadı mı. madem 1.4 tsi motor superb, octavia veya muadili araçlar için yeterli neden 1.8 ve 2.0 tsi v.b. motorlar yine aynı kasa araçlara konuluyor?? kimse teknoloji gelişti artık yeni nesil motorlar yeterli oluyor yalanıyla kendini kandırmasın. böyle olduğunu varsaysak bile o zaman 1.8 ve 2.0 motorları hala neden üretiyorlar?? isteyen kullanıcı burada motorun kullanımı ve performansıyla ilgili yorum yapabilir ancak iş sağlamlığına ve bakımına gelince sorduğum 10 servis ustasından 9 u, 1.4 + TSI + ağır kasa birleşimine soru işaretiyle bakıyorlar? sonuçta firmaların tek amacı sağlam araçlar yapmak değil, bu araçları "bazı kusurları" göze alarak satabilmektir.sonuçta ötv indiriminde bizlere bu motoru getirmeyip sonrası için bu motor seçeneğini sunmaya ve önceliklerini "satışa ve paraya" verdiklerini görmedik mi??
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti tivoli » 11 Haz 2009, 02:19

ben octavia almadan evvel.. tiptronic vites bir jetta ile deneme sürüşü yapmıştım.. sakin sakin bir döner kavşağa girdim bir baktım hızla bir araç üstüme geliyor gaza asıldım ama gidebilene aşkolsun. gaza basmamdan en az 2-3 saniye sonra yavaş yavaş tepki vermeye başladı araç.. açıkçası tırstım.. böyle bir araçla hızlı bir şekilde tehlikeden kaçmak imkansız onun için dikkatli olun arkadaşlar

**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti RoadFighter » 11 Haz 2009, 02:51

1.4 TSI'lı motora sahip araçları yürütenin turbo olduğunu anlıyorsunuz zaten o motora sahip aracı kullanınca.

1.4 TSI yerine 1.8 TSI olsa elbette daha iyi olur Superb gibi bir araç için.

Düşük hacimli motorların yüksek performans altında motor ömürlerinin kısa olacağı kısmen doğrudur. (kullanım şekline göre)

Ama bir TSI'ı da sadece FSI'ın turbolusu olarak görmemek lazım.

TSI motorda kullanılan motor parçaları(alaşımları),motor yağı vs. çok farklı bir MPI'a, FSI'a göre.

1400 küsür kg Superb için 1.4 TSI yetersiz gelebilir noktasına katılıyorum ama Octavia için 1.4 TSI yetersiz bir motor olmayacaktır.

Siz benim böyle konuştuğuma bakmayın. Ben 1.4 TSI 170 hp Golf'ün performansını da beğenmemiştim. Benim performans noktasında beklentim biraz farklıdır. (Öyle 1-2 kalkış vs'den ibaret değil)

Diyeceğim;

1.4 TSI'ı yerden yere vurmak için de gereğinden fazla iyi olduğunu düşünmek için de henüz erken.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti murat06 » 11 Haz 2009, 02:54

Para bol olsa gönül neler isterde alan adamda 1.4 1.6 sına  gücü yetiyo ki onu alıyor.Fiyatı vergisi cartı curtu......Yoksa herkes bilir 3.0, 2.0 motorlu araç almayı.

murat06
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ex37 » 11 Haz 2009, 10:35

zaten bütün problem o ya, para olsa porshe ye binecez Big%20smile
Kullanıcı avatarı
ex37
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 13 Haz 2009, 01:45

[quote="murat06"]
Para bol olsa gönül neler isterde alan adamda 1.4 1.6 sına  gücü yetiyo ki onu alıyor.Fiyatı vergisi cartı curtu......Yoksa herkes bilir 3.0, 2.0 motorlu araç almayı.

[/QUOTE]

İşte o yüzden altında o motorlar olmayan adam, 1.6 1.4 ün performansı için atıp tutmasın diyorum.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ex37 » 13 Haz 2009, 08:46

kardeş ne alaka, bir motor üzerinde yorum yapmak için illa sahip olmak mı gerekiyor, 1.6 motor a biniyoruz ve sıkıntımızı söylüyoruz ve 1.4 TSI yi kullananyarın yorumlara bakarak yorum yapıyoruz, sen tutmuşsun motor boşluğuna köpek yatar diye konuyu farklı yere çekiyorsun, ne yatarsa yatsın önemli olan motor tatmin ediyormu etmiyormu...
Kullanıcı avatarı
ex37
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 14 Haz 2009, 14:16

Bu işin tartışmasını arabayı almadan evvel yapsaydın o zaman

Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 14 Haz 2009, 14:35

[quote="octopus"]

Bu işin tartışmasını arabayı almadan evvel yapsaydın o zaman

[/QUOTE]

Bir önceki mesaja binaen demiyorum ama bu gibi şeyleri araba almadan önce düşünmek lazım tabi.

İlk test sürüşünde de anlaşılmaz bu gibi şeyler.(iki kişi ile iyi gözüken performans, araçta 4 kişi olunca farklılık gösterir kesinlikle)

O nedenle bazı otomobil dergilerinin, kullanıcı görüşlerinin(forumların) önemi var.

Bizim araç alınmadan önce ben aileme defalarca söyledim bu aracın bu kasada zorlanacağını,bize gelmeyeceğini.

Biz mesele 2.0 bir arabadan sonra 1.6'ya geçtik. Çekiş zaafiyetinin farkındayız aracı aldığımız günden bu yana.

"Arabam otomatik vites ve iyi çekmiyor" diyenlere de hemen söylenemiyorum. Herkes herşeyi iyi hesap edemiyor. 

Bayilerin,galerilen araç tanıtımında ki abartıları da bu hesapta etkili.

Bizim aracın düz vitesi şehir içinde 100 km'de ort. 8.5 litre yakıyor(diye hatırlıyorum). Bizim 1.6 FSI tipt.'in şehir içi fabrika verisi 100 km'de ort. 10.5 veya 10.6 litre.

Bayiye kalsa düz vitese göre yakıt tüketimi 1 lt. ya farkeder ya farketmezdi. Pratikte öyle 1 lt. falan farketmiyor işte. Fabrika verisinden bile üste değerlerde yakıyor bizim araç sürekli kullandığımız belli güzergahlarda.

Şimdi olsa 43 küsür bin lirayı Octavia'nın FSI Elegance tiptronic'ine de vermem o da işin ayrı bir boyutu. (ikinci elde 26-28 arası anca gidiyor)

1.6 MPI Elegance düz vites Octavia'nın sınır modeli olurdu herhalde benim açımdan(FSI ve tiptronic farkı bence gereksiz bir pahalılık.hadi otomatik vites belli bir kesime hitap ediyor ama FSI öyle değil.)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir