Octavia A5 1.6 MPI DSG Şanzıman Performans Sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia A5 1.6 MPI DSG Şanzıman Performans Sorunu

İleti WXW » 14 Haz 2009, 21:02

çoook düşündüm, çook gittim geldim servislere, dediğiniz gibi 1.6 mpi düz vites elegans gerek performans gerek donanım gerek tüple uyumu açısından en UYGUN tercih olacaktır octavia için

Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti sucan » 23 Ekm 2009, 01:28

çok taze bir teknolojiden bahsediyorsunuz zamanla tsi nasıl bir motor yetiyormu yetmiyormu göreceğiz ve artık küçük motor diye tabir ettiğimiz 1.3 1.4 gibi motorlar performans araçlarında bile kullanılıyor misal mazda RX8 onun motor teknolojisi çok farklı ama 1300 motorla 231 beygir güç üretiyor
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti mayham85 » 23 Ekm 2009, 17:08

[quote="octaviaman"]

Çok değerli kardeşlerim,1.4 tsi motorlu bir superbin veya octavianın motor boşluğunda bir kaç sokak köpeği yatabilir.Bu motor bu arabaların motoru değil.Motor dediğin kaputun içini biraz dolduracak.Sadece bir tur atıp arabanın hızlanmasına bakılarak değerlendirme yapmak uygun değil.Onu ancak sadece direksiyonda oturup, bir lastik bile değiştiremeyenler yapabilir belki.Küçük motor, büyük performans yüksek ısı,biraz fizik bilgisi olan sıkıntıyı anlar.Tsi olacaksa 1,8 tsi olur veya tdi olur.Onların fiyatıda belli, boşuna 20000 -30000TL ye yakın fark yok 1.4 le arasında .Şunuda söyleyeyim, mpi ,fsi,tdi veya büyük hacimli tsi motorlu octi veya superbin, 1.4 tsi motorlusuna göre motor ömrü kafadan 2 kat daha fazla.Bu bağlamda 1.4 tsi kanımca en çok golf e,fabia ya kadar olur,ötesi yalan olur.Adam motoru arabaya koydu diye herşey toz pembe olmaz.Ticari kafa garantisi bittikten sonra çatlayan patlayan motoru pek düşünmez.

[/QUOTE]

hocam sen çok biliyorsun baan şunu açıkla.

1,8 t 150 bg passat güç hacim oranı 83,33

1,8 t 180 bg leon fr güç hacim oranı 100

1,8 T cupra leon cupra R güç hacim oranı 125

1,4 tsi 125 bg güç hacim oranı 89

bizzat benim bindiğim 600 bn kmde turbo  değişimi haricinde (turbo sarf malzemesidir motor aksamı değil aynı debriyaj gibi) motor mekaniğine ANAHTAR DEĞMEMİŞ araçlar var bu ülkede. yurtdışında milyon km görenleri var.

heleki dünuyada yüzbinlerce km yapmış cupralar varken bu motorun hacmi küçük diye ömürsüz olacağını düşünecek kadar bilginizle bunun nasıl olabileceğini açıklamanızı bekliyorum..

gerçi yapabileceğinizi de hiç zannetmiyorum..

mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mayham85 » 23 Ekm 2009, 17:09

octi de hiç 1,6 dsg li araç duymadım görmedim. dsg bildiğim kadarı ile sadece golf ve a3 lerdeki 8v lerde var. ki onlardada zaten manuelinden daha az yakıp aynı performansı sunuyor zaten araç. bence bu yüzden DSG adını tiptroniklerle karşılaştırmayın :)

bu arada toledo octiden 100 kg kadar daha hafiftir gerçekte.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mayham85 » 23 Ekm 2009, 17:14

[quote="sucan"]çok taze bir teknolojiden bahsediyorsunuz zamanla tsi nasıl bir motor yetiyormu yetmiyormu göreceğiz ve artık küçük motor diye tabir ettiğimiz 1.3 1.4 gibi motorlar performans araçlarında bile kullanılıyor misal mazda RX8 onun motor teknolojisi çok farklı ama 1300 motorla 231 beygir güç üretiyor[/QUOTE]

ahmet bey yeterli teknik bilgiye sahip olmadan körü körüne aracında kullandığı tarih öncesi motoru övmek bu aralar fazla moda. sadece bu sitede yaşanan bir olay değil yani.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

TSİ nedir bilmeyenler önce bu metni incelesinler.

[quote="ex37"]yok kardeş biz 1.6 motoru küçümsemiyoruz, ben diğer araçlarla kıyasladığımda gözle görülür derecede performans kaybı var, oda otomatik vites olduğu içinmiş, ayrıca 1.4 TSI motor golf de var ve şuanda passat da bile var istersen bi test et sonra yorum yap, test edenlerden duyduğuma göre 2.0 motor performansının olduğunu söylüyorlar, yakında zaten büyük ihtimalle octavia da 1.4 TSI motor seçeneği gelir, kasa yenilendi o da eli kulağındadır. ha bu arada koca superb bile 1.4 TSI motor seçeneği var boş bi motor olsa öyle kalıplı bir arabaya koymazlardı. [/QUOTE]

doğru söylüyorlar. 2,0 FSİ motor 4000 küsür devirde 200 nm veriyor. 1,4 tsi (tek turbo) 125 bg 1750 devirde 200 nm veriyor. 2,0 motor torku veriyor. hatta 170 lik tsi lar amerikan pazarında satılan 2,5 lt 170 bg (240 nm) lik golfler ile aynı gücü veriyor 1,4 hacimden. hatta buda yetmemiş abt GARANTİ kapsamında (vw için) 210 bg e çıkartıyor yazılımla. demekki adamlar ona göre yapmışlar motoru.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir