İMDAAAAAAAT yine EPC!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İMDAAAAAAAT yine EPC!

İleti Davutgazi » 24 Haz 2009, 11:04

2002 1.6 Elegance LPG li octimde ilk aldığım Ekim 2008 tarihinden bu yana, sık sık yanan ve arabayı iflas ettiren, yürütmeyen, kendi kendine gaz verdiren, sık sık istop ettiren EPC lambası yanma belasından ne yaptı isem kurtaramadım: Önce Lamda sensörleri bozuk dediler, ama  ustalar ondan yapmaz boyle dediler. En son, EGR ve geri dönüşüm sensörü değişti olmadı, iki gün sonra yine yandı ve yolda kaldım, usta bu sefer tamam dedi Gaz Kelebeğini değiştirdi. Test Etti 220 Km. hızda denedi ve tamam oldu derken 200 Km. gitmedi ki bu sabah yine duz yolda birden EPC yine yandı ve arabanın motoru birden kendiliginden gaz vermeye başladı ve gaz yemez oldu. NOLUR Yardım edin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Davutgazi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kobalt » 24 Haz 2009, 11:44

Geçmiş olsun,anlattıklarınızdan sorunun baştan beri aynı kaldığını,değişen sensöre ve gaz kelebeğine rağmen sorunun devam etmesi benim aklıma aracın eprom unda (beyin tabir edilen) bir hata olabileceği yönünde çünkü sonuçta tüm sensörlerden gelen verileri değerlendiren ve ona göre komutlarla gaz kelebeğini ve yakıt miktarını ayarlayan bölüm burası.Serviste bilgisayara bağlandığında bir sorun çıkartmayabilir ama yolda giderken hata açığa çıkıyor gibi geliyor.Bunlar benim düşüncelerim,yanlış olabilir ama akla başka birşey gelmiyor.sonuçtan haberdar ederseniz sevinirim,kolay gelsin.
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dejavu » 24 Haz 2009, 11:45

Öncelikle geçmiş olsun arkadaşım. Bu konuda daha önceden okuduğum kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım. EPC lambasının yanmasının temel iki sebebi,
1-Kalitesiz veya düşük oktanlı yakıt kullanımı
2-Fren müşüri arızası (ne alaka bende anlamadım)

Çözüm 1: Yakıt aldığınız yeri değiştirin, aygaz tavsiye ederim. (yada bir süre benzinde deneyin)

Çözüm 2: Frenlere bastığınızda fren lambalarının yanıp yanmadığını kontrol edin, eğer yanmıyorsa kesin fren müşirinden kaynaklanıyor, parçayı değiştirdiğinizde sorun hallolacaktır.

Bu arada LPG kitiniz hangi marka?
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mesutd » 24 Haz 2009, 21:57

bendede oluyordu fren müşiri dediler inanmasamda degiştirdim.allaha şükür 3-4 aydır hiç yanmadı.serkanın dedigi gibi 2 şık var yakıt aldıgınız yeri degiştirin ve fren müşürünü degiştirin.hallolur.Siz yanlış şeyleri degiştirmişsiniz boşu boşuna.
mesutd
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: mesut d
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 1

İleti kadir_ » 24 Haz 2009, 22:54

MAF sensörünüde baktır o da öyle yığılma yapıyor araçta seyir halinde iken stop edebilir birde katalizörden önce bir sensör var bu gazı tekrar yakıyor tam ismini bilmiyorum onada bir baktır
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 24 Haz 2009, 23:33

Sakın yanlış anlamayın ama bu lpg uygulaması için benim düşüncem kısaca şöyle

- Gülü seven dikenine katlanır

- Astarı yüzünden pahalı

- Aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık

Bu böyle uzayıp gidiyor ama daha fazla canınızı sıkıp başınızı ağrıtmayayım Thumbs%20Down
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti fıratt » 25 Haz 2009, 12:44

octavia alma duşuncesi vardı aklımızda birden sogudum ikinci el octaviaya lanet olsun
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti delidolu » 25 Haz 2009, 13:19

[quote="samet"]octavia alma duşuncesi vardı aklımızda birden sogudum ikinci el octaviaya lanet olsun[/QUOTE]

Sorun octavia ile ilgili değil!

Sorun takılan sistemin ve işçiliğin kalitesi ile ilgili. Diğer araçların forumlarına girdiğinde farklı 1 durumla karşılaşmayacaksın. Aslında en iyisi hiç araba almamak. O zaman sorunun da olmaz.

-------

Durumu anlatan özlü 1 söz:

"Öyle hazin bir çağda yaşıyoruz ki, bir önyargıyı yıkmak atomu parçalamaktan daha zor!"

Albert Einstein

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir