Gıcırdayan elektrikli camlar

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Gıcırdayan elektrikli camlar

İleti goksu » 06 Tem 2009, 10:38

Arkadaşlar elektrikli camlar açılıp kapanırken gıcırdıyor. Yağlanması lazım tabi ki ama nasıl. Bunun için kapı içindeki plastik kapağı mı sökmek gerekiyor.

goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti umutkubat » 06 Tem 2009, 12:27

Serviste eleman camların üstüne krem gibi bir sıvı sıkıp bir kaç kere camı açıp kapatınca sorun çözülmüştü, ancak belli bir süre sonra tekrar başlamakta (özellikle sıcak havalarda)

umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti delidolu » 06 Tem 2009, 14:16

En gıcık olduğum, beni ifrit eden sesler arasındadır cam gıcırtısı... O ses çıkınca içimde bişiler sanki eriyor şeklim şimalim değişiyor. En gıcık olduğum ses ise tozlu bir taşın üzerinde eli gezdirmek, yazarken bile içim bir hoş oldu; kimisinin limon'un adını duyunca bile içi geçmesi gibi 1şey, ya da şeftali deyince bile baygınlık geçirmek gibi 1 duygu işte. Sanırım skodaların kronik hatalrından 1isi oluyor bu cam gıcırtısı...Confused

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti goksu » 06 Tem 2009, 17:56

[quote="umutkubat"]

Serviste eleman camların üstüne krem gibi bir sıvı sıkıp bir kaç kere camı açıp kapatınca sorun çözülmüştü, ancak belli bir süre sonra tekrar başlamakta (özellikle sıcak havalarda)

[/QUOTE] Daha önceki megan aracımda da bu sorun olmuştu ve servise bu şikayetle gitmiştim. Adam arabayı alıp yağlı camlarla geri verdiğinde sormuştum, cam gıcırtısında camların üzerinin yağlanması ne fayda sağlıyor diye. Görevli ise reanult un bakım prosedürü bu şekilde demişti. Çözüm olmuyor tabi ki.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti guvenxoca » 12 Tem 2009, 14:19

camlar yakında çatur cutur içe düşerse şaşırma sakın!!
kronik sorun...
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti armagan » 16 Tem 2009, 19:07

Sökme işi çok zahmetli arkadaşlar bence hiç girmeyin. Sol cam fitilini söktürdüm az daha ustanın gırtlağına sarılıyordum. En azından işin erbabı birine gidin.
armagan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 17 Tem 2009, 02:18

Bizim camlar da düdük takılmış gibi ötmeye başladı bu sene.

Muhtemelen cam fitilleri ile alakalı bir durum.

Sadece camlardan ses gelse iyi ; kapı içlerinden(muhtemelen fitillerden) rap rap diye bir ses geliyor. Rot başlarından da ses geliyor. Hepsine bir el atmam lazım bir ara.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti emrtkn » 17 Tem 2009, 03:00

Büyük ihtimal fitillerden geliyordur ses.
Benim araçta da 3.senede çıkmaya başladı o ses.
Birde toz vs girmesinden dolayı o ses çıkıyor.
Hatta camı bile çiziyor farkında değiliz.
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti RAZOR10 » 17 Tem 2009, 12:55

benim şöför camında da war ne yazikki..serwis yağladı geçti bi müddet yeniden başladı

Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti erolfabia » 17 Tem 2009, 14:49

bu sorun için daha öncede konu açılmıştı ve çözümün kapı içindeki cam otomatiğinin (tellerin) yağlanması olarak söylenmişti...

ama henüz bende hallettirmedim...
erolfabia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti jenq » 20 Tem 2009, 21:59

Mrb arkadaşlar ben foruma yeni katıldım.
Benim octavia da da böyle camlar gıcırdıyordu. Servise götürdüm ilk başta kapıyı döşemesini sökmeden kutuda birşey sıktılar ama geçmedi. Bu sefer kapı döşemesini söktüler sıktılar gene olmadı. kapının altında da teller oluyormuş. en son oraya yağ sıktılar ve geçti. Şimdi mükemmel hiç ses çıkarmıyor. Yalnız bir kaç hafta kapının altından yağ akıyor.
Kullanıcı avatarı
jenq
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Skoda Octavia III Optimal 1.6 TDI DSG

İleti zbicer » 21 Tem 2009, 01:01

önceki arabam A4 kasa ve şimdiki A5 kasada bu sorunu yaşadım...

A4 deki problem gıcırdamadan ziyade çatır çutur sesler geldikten sonra camın içeri düşmesiydi ve 3 camda bu olay başıma geldi. Cam krikosu aksamında küçük, beyaz renkli plastik bir parça zamanla kırılıyor ve bu parçanın genellikle halatla beraber değiştirilmesi gerekiyor. Zahmetli bir işçiliği var bu işlemin..

A5 lerde ise braz daha farklı bir kriko mekanızması varmış, A4 deki kronik beyaz plastik sorunu yok yani kolay kolay cam düşmüyor ama gıcırdama sorunu var. Kalıcı çözüm için kapı içi döşemelerinin sökülüp, mekanizmanın temizlenip yağlanması gerekiyor. Ama sağlamcı alman arkadaşlar A5 lerin bu bölümünde vida yerine perçin kullanmayı tercih ettiklerinden mekanizmaya ulaşmak için baya bi emek sarfediliyor ve ister istemez aracınızın orjinalliği bozuluyor... Sökülerek tekrar perçinlenen yerlerden hoparlörden yayılan titreşimlerle tıktırtılar gelmesi de beklenmedik bir sonuç değil yani gıcırtıdan kurtuluyorsunuz ama yeni bir tıkırtınız oluyor :)

Kuzenimin A5 ine yukardaki yöntemi uyguladılar, ben yapılırken gördüğüm için kendi aracıma uygulatmadım. Kapı içi döşemesi söküldükten sonra aralardan ulaşabildiği yerlerden halatların üstüne kaliteli yağlayıcı maddeler sıktırdım ustaya.. Ayrıca fitillere de kaydırıcı sprey sıktırdım...Sonra indirip kaldırdıkça ses kesildi ama yağlanan camı temizlemek için de fazladan 1 saat daha uğraştım :)

Sonuç olarak nerden bakarsanız bakın cok sinir bozucu ve çözümü zahmetli bir sorun, Allah düşmanımın başına vermesin :)
zbicer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti oguz » 21 Tem 2009, 14:38

[quote="zbicer"]

önceki arabam A4 kasa ve şimdiki A5 kasada bu sorunu yaşadım...

A4 deki problem gıcırdamadan ziyade çatır çutur sesler geldikten sonra camın içeri düşmesiydi ve 3 camda bu olay başıma geldi. Cam krikosu aksamında küçük, beyaz renkli plastik bir parça zamanla kırılıyor ve bu parçanın genellikle halatla beraber değiştirilmesi gerekiyor. Zahmetli bir işçiliği var bu işlemin..

A5 lerde ise braz daha farklı bir kriko mekanızması varmış, A4 deki kronik beyaz plastik sorunu yok yani kolay kolay cam düşmüyor ama gıcırdama sorunu var. Kalıcı çözüm için kapı içi döşemelerinin sökülüp, mekanizmanın temizlenip yağlanması gerekiyor. Ama sağlamcı alman arkadaşlar A5 lerin bu bölümünde vida yerine perçin kullanmayı tercih ettiklerinden mekanizmaya ulaşmak için baya bi emek sarfediliyor ve ister istemez aracınızın orjinalliği bozuluyor... Sökülerek tekrar perçinlenen yerlerden hoparlörden yayılan titreşimlerle tıktırtılar gelmesi de beklenmedik bir sonuç değil yani gıcırtıdan kurtuluyorsunuz ama yeni bir tıkırtınız oluyor :)

Kuzenimin A5 ine yukardaki yöntemi uyguladılar, ben yapılırken gördüğüm için kendi aracıma uygulatmadım. Kapı içi döşemesi söküldükten sonra aralardan ulaşabildiği yerlerden halatların üstüne kaliteli yağlayıcı maddeler sıktırdım ustaya.. Ayrıca fitillere de kaydırıcı sprey sıktırdım...Sonra indirip kaldırdıkça ses kesildi ama yağlanan camı temizlemek için de fazladan 1 saat daha uğraştım :)

Sonuç olarak nerden bakarsanız bakın cok sinir bozucu ve çözümü zahmetli bir sorun, Allah düşmanımın başına vermesin :)
[/QUOTE]

bahsettiginiz çözüm zahmetli olsada en temizi bence. belki kısa vade olur ama dediginiz gibi percinleri acmaktan kurtuluruz...

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fmaka » 21 Tem 2009, 20:04

mekanizmayı yağlayıp fitilleri temizlerseniz sorun olmaz.ben ilk aldıgımda tüm tesisatı temizlemiştim şükür hiç sorun olmadı.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti orhanhoca » 23 Tem 2009, 14:01

2000 1.6 Octaviam var 5 yıldır kulanıyorum.Belkide 7-8 defa ön cam krikolarında bulunan plastik parçaların kırılmasından dolayı camlar düştü.Bu dert te beni öldürecek:)
orhanhoca
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir