Octavia A5 Mercek ve Xenon Uygulaması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia A5 Mercek ve Xenon Uygulaması

İleti RoadFighter » 14 Tem 2009, 12:28

2006 yılında Octavia'da kullanmaya başladığım Texon marka xenon kit ile yaşadığım karşı şeritten gelenlerin gözünü alma olayını nihayete erdirmek için mercek uygulamasını gerçekleştirdim.

Geç de olsa bir işe el atmak önemli bir gelişme :)

Uygulama öncesi temin edilenler :

-2 adet çıkma Skoda Octavia A5 farı
-2 adet H7 Valeo mercek ve kapakları
-Isı tabancası
-Tornavida, ısıya dayanıklı siyah sıvı conta,akvaryum silikonu,civata

Far plastikleri ve far içi tertibatı temiz olan çıkma farların malesef bazı yerleri kırık olduğu için bu farların sadece far tasından faydalanılacak ve bu farlar prova amaçlı kullanılacak.

Çıkma farın tasına yerleştirilecek merceğin araç üstündeki farlara aktarımı ile çekilen zahmet -temiz far bulunamaması yüzünden- ikiye katlanacak.

Far plastiğini çıkarmak biraz zahmetli. Isı tabancası ve tornavida yardımı ile -sabırla- çıkarmak lazım far plastiğini.

Çıkma farlarda edindiğim far plastiği,far kabı kırma,yamulta,çatlatma gibi tecrübeler ile orjinal farların far plastiklerini sağ salim çıkarmayı başarıyorum.

Çıkma farın far plastiğininin, ısı tabancasını yakından tutma neticesinde yanabildiğini gözlemliyorum. Orjinal farları ısı tabancasının vereceği olası zarardan ötürü maskeliyorum.

Tornavida ile far plastiğini tutan silikonu esnetmek için ısı tabancası ile yumuşattığım bir yeri esnetiyorum. Sonra düzelteceğim bu çıkıntıyı.

Far plastiğini çıkarıyorum nihayet. Çıkma fardan edindiğim tecrübe ile ısıtılmayan yerin kolay kolay ayrılmayacağını kırılan far plastiği ile öğreniyorum.

Octavia'nın far içi biraz dar.Merceği nasıl yerleştirmeliyim ki far yükseklik ayarı sağlıklı olsun diye düşünerek ampul bağlantı noktasının arkasında bir referans noktası oluşturuyorum.

Far yükseklik ayarının çalışma alanını,şeklini idrak edince ampul arkasındaki bu referans noktasını pek de(hiç değil;ampul arkasında bir kapak var) önemsemiyorum.

Esas sorun, merceğin montajından sonra nikelajlı mercek kapağının yükseklik ayarı sırasında far tası önündeki yere değmemesi.

Mercek konumunu ayarlamaya uğraşıyorum ve far tasını -çok da ince düşünmeden- keserek merceği ısıya dayanıklı sıvı conta ile kaplayarak monte ediyorum.

Far yükseklik ayarı ile ilgili prova(sanayide far yükseklik ayarı) sonrası merceği far tasına civata ve pul ile de sağlam bir şekilde tutturarak civata başlarını da ısıya dayanıklı sıvı conta ile kaplıyorum.

<

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti hakanerdogan » 14 Tem 2009, 12:36

vallahi eline sağlık, mükemmel iş, oldukçada ucuza mal edilmiş, güle güle kullan, harika iş hayran kaldım. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti umutkubat » 14 Tem 2009, 12:37

Helal olsun çok güzel iş çıkarmışsınız. Güle güle kullanın...Clap
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti oguz » 14 Tem 2009, 12:38

ClapClapClapClapClap harikasın tek kelimeyle mükemmel. çok dahoş olmuş ya. nazar değmesin

orjinal farlara geçiş yaparken daha eklemek istedigin bişey varsa yapda led felan sonradan ugrasma. çok kötü imrendim acıkcası :)

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti OKTAVİACI » 14 Tem 2009, 12:47

ellerinize ve emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma

sipariş kabul ediyormusunuz ankaraya geldiğimde çırağınız olarak aynı uygulamadan bende yapmak isterim.
OKTAVİACI
CLASSIC
CLASSIC

İleti oguz » 14 Tem 2009, 12:51

vallahi seriye baglasan müthiş para kazanırsın forumdan :) ama şöylede bi durum var müthiş derecede zahmetli bir iş. bizde ayırdık mareanın farları. adamın canını cıkarıyo.egerki tek basına yaptıysan hakkatten hakkını vermişsin.

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti emrtkn » 14 Tem 2009, 14:12

Asım mükemmel olmuş.
Eline sağlık :)
Senden gaz alıp bende başlayayım şu işe :D
Normal mercekli farlardan daha güzel durmuş bence.
Sanırımn orjinalinde mercekler biraz daha ufak o yüzden.
Ama güzel...
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti emrtkn » 14 Tem 2009, 14:14

Aslında geçici bir boya ile siyah zemin yapabilirdin farın içini nasıl duracak diye...
Sonrasında güzel bir boya ile boyardın :D
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti KONFOR***** » 14 Tem 2009, 14:18

[quote="emrtkn"]Aslında geçici bir boya ile siyah zemin yapabilirdin farın içini nasıl duracak diye...
Sonrasında güzel bir boya ile boyardın :D
[/QUOTE] bende siyah zeminlisini merak ediyorum doğrusu
KONFOR*****
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti oguz » 14 Tem 2009, 15:09

bikere onu açıp kapayan ikinciye üşenir boşa gaz vermeyin:)

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 14 Tem 2009, 15:56

Hocam helal olsun sana valla çok güzel iş çıkarmışsın.. Bu paylaşımını kaydedicem. birgün lazım olabilir banada.. yada bizim araçlarada yaparmısın? tabii ücreti karşılığında Clap ClapClap Thumbs%20Up
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti oguz » 14 Tem 2009, 16:17

fabia ya çok kere düşündüm ama o mercek fabişe sıgmaz kanımca.

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 14 Tem 2009, 16:59

hakanerdogan yazdı:vallahi eline sağlık, mükemmel iş, oldukçada ucuza mal edilmiş, güle güle kullan, harika iş hayran kaldım.

Eyvallah Hakan. Sağolasın

umutkubat yazdı:Helal olsun çok güzel iş çıkarmışsınız. Güle güle kullanın...

Teşekkür ederim. Sağolun

oguz yazdı: harikasın tek kelimeyle mükemmel. çok da hoş olmuş ya. nazar değmesin

orjinal farlara geçiş yaparken daha eklemek istedigin bişey varsa yapda led felan sonradan ugrasma. çok kötü imrendim acıkcası :)

Teşekkür ederim amin.

Orjinal farlara çoktan monte ettim mercekleri. :) Led işi ile uğraşmam zaten. Ancak yeni Audi A4'lerin ledlerin oturduğu nikelajları temin edersem böyle birşey yaparım ki hiç o tarz şeylere hevesim kalmadı :)

OKTAVİACI yazdı:
ellerinize ve emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma
sipariş kabul ediyormusunuz ankaraya geldiğimde çırağınız olarak aynı uygulamadan bende yapmak isterim.

Estağfurullah ne çırağı...
Teşekkür ediyorum.
Sipariş demeyelim de bu işi beraber yapma diyebiliriz aslında. Malzemeler temin edilirse biraz uğraşılır. Ben 1 hafta uğraştım bu iş için. Ama nedir,ne değildir diye çözümledim meseleyi az çok. Birkaç alet edevat ile 2 günde hallolur diye düşünüyorum yeni yapacağım bir iş.

oguz yazdı:vallahi seriye baglasan müthiş para kazanırsın forumdan :) ama şöylede bi durum var müthiş derecede zahmetli bir iş. bizde ayırdık mareanın farları. adamın canını cıkarıyo.egerki tek basına yaptıysan hakkatten hakkını vermişsin.

Ben mercekleri ve çıkma farları alıp bizim elektrikçiye gittiğimde "hiç uğraşma bence değmez" diyordu bizim abi. Far yükseklik ayarına falan gittiğimde "aha şaka maka adam yaptı" diyor dükkandakilere. Dün son kontrole gittim de "artık mercekli far siparişi alırız beraber" diyor :D

Tek başıma idim bu uygulamada. Aslında aşırı zahmetli de değil alet edevat olunca. Mesela bir ısı tabacası olmazsa olmaz. Biraz kafa yorma ve neyi nasıl yapmak gerektiğini düşünmek ve öğrenmek gerekiyor. (bu hususta www.geceucusu.com'a teşekkürler)

Bu işi nasıl yaptığımı şu manzaralar özetliyordur :

emrtkn yazdı:Asım mükemmel olmuş.Eline sağlık :)Senden gaz alıp bende başlayayım şu işe :DNormal mercekli farlardan daha güzel durmuş bence.Sanırımn orjinalinde mercekler biraz daha ufak o yüzden.Ama güzel...

Aslında geçici bir boya ile siyah zemin yapabilirdin farın içini nasıl duracak diye...Sonrasında güzel bir boya ile boyardın :D

Eyvallah Emr
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti oguz » 14 Tem 2009, 17:38

ben o audi a4ün led yuvasından buldum. almak mesele. ama tr de deil sipariş verecez. hediye olarak gonderebiliyolarmıs. eve gidince istersen sitesini verebilirim.

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti parsanoto » 14 Tem 2009, 17:40

10 numara olmuş eline sağlık.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 14 Tem 2009, 17:46

[quote="oguz"]ben o audi a4ün led yuvasından buldum. almak mesele. ama tr de deil sipariş verecez. hediye olarak gonderebiliyolarmıs. eve gidince istersen sitesini verebilirim.[/QUOTE]

Eşşeğin aklına karpuz kabuğu sokma şimdi kardeş :D (sözüm meclisten dışarı)

[quote="parsanoto"]10 numara olmuş eline sağlık.[/QUOTE]

Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti oguz » 14 Tem 2009, 18:15

[quote="RoadFighter"][quote="oguz"]ben o audi a4ün led yuvasından buldum. almak mesele. ama tr de deil sipariş verecez. hediye olarak gonderebiliyolarmıs. eve gidince istersen sitesini verebilirim.[/QUOTE]

Eşşeğin aklına karpuz kabuğu sokma şimdi kardeş :D (sözüm meclisten dışarı)

[/QUOTE]

StarTongueWinksadece bilgi olsun diye demiştim :)

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 14 Tem 2009, 18:37

Hakikaten insanı tahri ediyor!
Ama şimdi TÜV'le uğraşmak var.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE