Octavia A5 Mercek ve Xenon Uygulaması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia A5 Mercek ve Xenon Uygulaması

İleti HTP » 17 Tem 2009, 13:37

Evet sağ taraf karanlık duruyor ama sol taraf kaldırıma yakın ve yüksek bundan kaynaklanıyor olmasın? Yinede sağ fara bakmak gerekiyor bence. 

HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti RoadFighter » 17 Tem 2009, 19:41

İlk fotoya bakılırsa sağ far dibinde pek birşey yok gibi. Telefonla çektiğimden odaklanma sırasında renk tonlarında farklılık oluyor olabilir. Hakkaten sağ far dibine ışık düşmüyor da olabilir.

Farların yönünü de (sağ-sol) ayarlamıştım ayar makinasında ama sağ merceği biraz sağa kaydırabilirim. (gece boş ve karanlık bir yolda sağ,sol ayarı yapmak en iyisi)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti alpino » 01 Ağu 2009, 18:14

geçen dün ankara ve konyadaki tüm servislerle görüştüm. 1 tanesi setine 942 tl diğerleri 986 tl fiyat verdiler. bir defa daha kendi servisimle görüşeceğim ve bu parçayı kışa girmeden (ücretsiz check-up+parça ve işçilik indirim kampanyası) kampanyalı bakımda %25 indirimle alıp alamayacağımı soracağım. eğer olursa öyle alacağım. olmazsa kasacaz biraz
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti kadir_ » 02 Ağu 2009, 19:59

Bende yaptıracağım kendim yapamam beceremiyorum bu işleri uygun fiyata yaptıracak yerde bulamadım tavsiyen varmıdır?

Bu arada TÜV ayarlı olduktan sonra hiç bir şey yapmıyor ama senin bir taraf düşün ona çok dikkat et
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 02 Ağu 2009, 20:32

ellerine sağlık güzel çalışma olmuşta...bizim a5 leride merceklesek;:)
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti gurdal07 » 03 Ağu 2009, 03:10

çok güzel olmuş eline sağlık
Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 03 Ağu 2009, 14:43

[quote="alpino"]geçen dün ankara ve konyadaki tüm servislerle görüştüm. 1 tanesi setine 942 tl diğerleri 986 tl fiyat verdiler. bir defa daha kendi servisimle görüşeceğim ve bu parçayı kışa girmeden (ücretsiz check-up+parça ve işçilik indirim kampanyası) kampanyalı bakımda %25 indirimle alıp alamayacağımı soracağım. eğer olursa öyle alacağım. olmazsa kasacaz biraz[/QUOTE]

Şayet farlar halojen projektörlü(mercekli) ise çifti için 900 küsür lira çok para hakkaten.

Bazı internetten satış sitelerinde mercekli A5 farının teki 300 küsür lira idi.

[quote="kadir_"]Bende yaptıracağım kendim yapamam beceremiyorum bu işleri uygun fiyata yaptıracak yerde bulamadım tavsiyen varmıdır?

Bu arada TÜV ayarlı olduktan sonra hiç bir şey yapmıyor ama senin bir taraf düşün ona çok dikkat et
[/QUOTE]

Sahibinden.com'da bazı ilanlar vardı mercekli far yapımı hususunda. İstanbul'da yapan yerler varmış.

Kısa farlarım ayarlı şu anda. Zaten olası bir ayarsızlıkta kısa farlar hafif kusurlu olarak geçiyor TÜV'de

[quote="fmaka"]ellerine sağlık güzel çalışma olmuşta...bizim a5 leride merceklesek;:)[/QUOTE]

Teşekkür ederim.

Farlarınız xenonlu ise mercek olsa iyi olur :)

[quote="gurdal07"]çok güzel olmuş eline sağlık[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Sağolun.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 19 Kas 2009, 00:21

Yalçın bey(fyyaman) için aldığımız ampulleri bizim araçta denedim kendisine teslim etmeden önce.

Ampuller 4300K. Hakkaten aydınlatma olarak 6000K'dan kesinlikle iyi. 6000K ampullerde bir sıkıntı çıkarsa direkt 4300K alacağım. Bizzat müşahade edince 4300K'nın daha iyi olduğunu gördüm.

Ampulleri Yalçın beye teslim edeceğim için akşam vakti alalacele birkaç foto çektim cep telefonu ile. Ampulün durumunu tam olarak kesinlikle yansıtmıyor cep tel. ile çeklilen fotolar ama en azından fikir veriyor.

6000K'lık ampul(malesef hala el atamadığım bir buğu sorunu var)

4300K'lık ampul

İkisi yan yana (malesef mercekler belli olmuyor)

6000K'nın aydınlatma

4300K aydınlatma

Mercekler farda bir yer kapladığı için far içindeki hava sirkülasyonu eskisi gibi değil şüphesiz. Anlaşılan farın havadar olması için birkaç delik açmak icap edecek.(direkt tozun girmeyeceği bir yerde)

4300K'lık ampuller halojen gibi sarı duruyor ama muhtemelen belli bir süre çalıştıktan sonra rengi değişecektir.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti emrtkn » 25 Kas 2009, 00:44

Tekrar hayirli olsun Asim.
Eline saglik.
Benim farlarda da 2 hftadir bir buhu sorunu var.
Kosesinden igne ucu kadar bir acilma olmus.
Orayi tekrar silikonladim , bakalim ilerleyen zamanlarda belli olur duzelip duzelmedigi ...
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti hakanerdogan » 25 Kas 2009, 02:49

Eline sağlık Asım Abi.

4300K bariz daha tatlı duruyor.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 25 Kas 2009, 02:58

[quote="emrtkn"]Tekrar hayirli olsun Asim.
Eline saglik.
Benim farlarda da 2 hftadir bir buhu sorunu var.
Kosesinden igne ucu kadar bir acilma olmus.
Orayi tekrar silikonladim , bakalim ilerleyen zamanlarda belli olur duzelip duzelmedigi ...
[/QUOTE]

Sağolasın Emre.

Bizim farlarda 4 sene zarfında hiç buğu sorunu olmamıştı.

Ben farın orjinalini bozunca başladı buğu sıkıntısı.

Esasında bu buğu olayı birçok araçta olabiliyor. Ne lüks araçlarda bile farlar buğuyla kaplanabiliyor.

Dışarının soğuğu ile far içinin sıcaklığı birleşirse ve bir de far içi hava sirkülasyonu iyi olmazsa buğu kaçınılmaz.

[quote="hakanerdogan"]Eline sağlık Asım Abi.

4300K bariz daha tatlı duruyor.
[/QUOTE]

Eyvallah Hakan.Sağolasın.

6000K falan iş değil hakkaten aydınlatma anlamında. 6000K'nın görüntüsü de artık bana çakma geliyor. Herkeste var artık xenon. Bizim okul yolunda bir halk otobüsünün sis farları bile xenon.

4300K'ya geçiş yapacağım ben de bizim aracın xenon kitinde bir maraza olursa(aman olmasın da)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 25 Kas 2009, 02:59

Zaten en pahalısı olur kendileri, öyle biliyorum. Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 25 Kas 2009, 03:08

[quote="hakanerdogan"]Zaten en pahalısı olur kendileri, öyle biliyorum. Smile [/QUOTE]

150 TL'ye temin edebiliyorum 4300'lük Uzak Doğu işi xenon kiti :)

Philips,Bosch vb. markaların 4300'lük kitleri pahalı ama hakkaten. Ben iyi proje olmadıkça o tarz pahalı şeylere yanaşmam.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti emrtkn » 28 Kas 2009, 02:19

Ben dün Range Rover Sport'da gördüm buğulanmıştı farı.
Olur normaldir...
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti emre_tokay » 29 Kas 2009, 04:22

http://www.sahibinden.com/xenon_mercek_ ... bsp; 

Bu mercek acaba benim 2004 octavia için uygunmu ? Uygunsa hemen alacağım fiyatı ucuz geldi.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti emre_tokay » 29 Kas 2009, 04:31

Gecenin b saatinde sahibinden de mercek bakım duruyorum ama konuya pek hasıl olmadığım için acaba farları mercekli yapmak için neler lazım motorlulardan gördüm ama fiyatları yüksek geldi motorlusu gerekirmi ? Balast da almam gerekiyormu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti fyyaman » 29 Kas 2009, 13:48

Asım kardeşimize çok teşekkür ediyorum bana  4300k ampulleri temin etti. Gerçekten 4300k ile yol aydınlatması  süper, gözde yormuyor..kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bu arada benim sag farda hafif bir titreme mevcut bozuk yerlerden geçerken; far,kablo ve ampulde oynama mevcut değil , geriye sadece mecek mekanizması kalıyor...Acaba sorunu nasıl çözewrim? Tavsiyesi olan arkadaşlar var mı?
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Arabanız: Octavia

İleti RoadFighter » 29 Kas 2009, 14:18

[quote="emre_tokay"]Gecenin b saatinde sahibinden de mercek bakım
duruyorum ama konuya pek hasıl olmadığım için acaba farları mercekli
yapmak için neler lazım motorlulardan gördüm ama fiyatları yüksek geldi
motorlusu gerekirmi ? Balast da almam gerekiyormu ? Yardımcı olursanız
çok sevinirim arkadaşlar.[/QUOTE]

[quote="emre_tokay"]http://www.sahibinden.com/xenon_mercek_valeo-95WQQaXQQ17007119WQQpXQQdisplayitem?   

Bu mercek acaba benim 2004 octavia için uygunmu ? Uygunsa hemen alacağım fiyatı ucuz geldi.[/QUOTE]

Mercekleri satan arkadaş sürekli bu işi yapan birisi.

Sattığı mercekler benim bu uygulamada kullandığım merceklerin aynısı.

Fiyatı da gayet uygun. 2 de mercek kapağı alınırsa hepsi toplam 50 TL tutar taş çatlasa.

Sizin aracın farlarına uyar bu mercekler. Motorlu mercekten kasıt bi-xenon farlarda kullanılan xenon projektörler galiba. Onlarda maliyet biraz daha artar tabi.

Balast almak gerekiyor mu diyorsunuz? Mercekleri xenon kit ile kullanacaksanız xenon ampüller ve balast almak gerekir tabi. Fakat kendi halojen ampüllerinizi de kullanabilirsiniz.(halojen ampul kullanılacaksa mercek modifiyesinin bir esprisi yok gerçi)

Mercekleri alması vs. neysede esas mesele mercek modifiyesinde :)

[quote="fyyaman"]
Asım kardeşimize çok teşekkür ediyorum bana  4300k ampulleri temin etti. Gerçekten 4300k ile yol aydınlatması  süper, gözde yormuyor..kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bu arada benim sag farda hafif bir titreme mevcut bozuk yerlerden geçerken; far,kablo ve ampulde oynama mevcut değil , geriye sadece mecek mekanizması kalıyor...Acaba sorunu nasıl çözewrim? Tavsiyesi olan arkadaşlar var mı?
[/QUOTE]

Güle güle kullanın hocam. Hakkaten 6000K'yı tercih etmediğiniz kadar varmış. Ben de mukayese etmiş oldum 4300K ile 6000K'yı sayenizde.

Sağ fardaki titreme mercek kaynaklı olabilir dediğiniz gibi. Farı çıkarıp arkasından bir bakmak lazım.

Mercekler nasıl tutturulmuş bir görmek lazım. Mesela merceği yerleştirdiğim far tası 3 vida ile tutturulmuş ve bu vibrasyona bağlı olarak gevşeyebilir zamanla. Motorun yaydığı titreşim, yol bozukluğunun verdiği sallantı vs. hepsi etkili bunda.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir