Octavia A5 Mercek ve Xenon Uygulaması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia A5 Mercek ve Xenon Uygulaması

İleti mygokhan » 29 Kas 2009, 14:39

4300K'yı bende düşünüyorum.Gerçi daha yeni taktırdık ampulü :) Eğer sıkıntı yaratırsa direk 4300 K alırım.(İnşallah sıkıntı yaratmaz gerçi parayı sokaktan toplamıyoruz LOL)

Gerçi modifiye uğruna paraları harcıyoruz bolca.(Bizimde harcadığımız bişey değil olsa).Orasıda ayrı bir konu Ouch

Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti emre_tokay » 29 Kas 2009, 15:19

[quote="RoadFighter"] [quote="emre_tokay"]Gecenin b saatinde sahibinden de mercek bakım duruyorum ama konuya pek hasıl olmadığım için acaba farları mercekli yapmak için neler lazım motorlulardan gördüm ama fiyatları yüksek geldi motorlusu gerekirmi ? Balast da almam gerekiyormu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.[/QUOTE]

[quote="emre_tokay"]http://www.sahibinden.com/xenon_mercek_valeo-95WQQaXQQ17007119WQQpXQQdisplayitem?   

Bu mercek acaba benim 2004 octavia için uygunmu ? Uygunsa hemen alacağım fiyatı ucuz geldi.[/QUOTE]

Mercekleri satan arkadaş sürekli bu işi yapan birisi.

Sattığı mercekler benim bu uygulamada kullandığım merceklerin aynısı.

Fiyatı da gayet uygun. 2 de mercek kapağı alınırsa hepsi toplam 50 TL tutar taş çatlasa.

Sizin aracın farlarına uyar bu mercekler. Motorlu mercekten kasıt bi-xenon farlarda kullanılan xenon projektörler galiba. Onlarda maliyet biraz daha artar tabi.

Balast almak gerekiyor mu diyorsunuz? Mercekleri xenon kit ile kullanacaksanız xenon ampüller ve balast almak gerekir tabi. Fakat kendi halojen ampüllerinizi de kullanabilirsiniz.(halojen ampul kullanılacaksa mercek modifiyesinin bir esprisi yok gerçi)

Mercekleri alması vs. neysede esas mesele mercek modifiyesinde :)

[quote="fyyaman"] Asım kardeşimize çok teşekkür ediyorum bana  4300k ampulleri temin etti. Gerçekten 4300k ile yol aydınlatması  süper, gözde yormuyor..kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bu arada benim sag farda hafif bir titreme mevcut bozuk yerlerden geçerken; far,kablo ve ampulde oynama mevcut değil , geriye sadece mecek mekanizması kalıyor...Acaba sorunu nasıl çözewrim? Tavsiyesi olan arkadaşlar var mı?
[/QUOTE]

Güle güle kullanın hocam. Hakkaten 6000K'yı tercih etmediğiniz kadar varmış. Ben de mukayese etmiş oldum 4300K ile 6000K'yı sayenizde.

Sağ fardaki titreme mercek kaynaklı olabilir dediğiniz gibi. Farı çıkarıp arkasından bir bakmak lazım.

Mercekler nasıl tutturulmuş bir görmek lazım. Mesela merceği yerleştirdiğim far tası 3 vida ile tutturulmuş ve bu vibrasyona bağlı olarak gevşeyebilir zamanla. Motorun yaydığı titreşim, yol bozukluğunun verdiği sallantı vs. hepsi etkili bunda.

[/QUOTE]

Öncelikle önemseyip cvp verdiğin için teşekkür ederim. Belki forumda görmüşsündür aracımı satmak istiyordum ama alıcı çıkmadığı için birazda aracı satınca yenisini almaya parayı tamamlıyabilceğimden şüphe ettiğim için artık aracı daha keyifli kullanabilmem için artık yavaş yavaş bir kaç değişiklik yapmaya başlıyacağım.

600-700TL mercekli xenon far için veremiyeceğim için bende senin gibi kendim yapacağım bu tür işlere elim yatkındır.  O mercekleri satın alacağım ediğin gibi kapaklarındanda bulurum  montajı sağ salim tamamladıktan sonra bi xenon kit de alırım birde farın içini açmışken karartmada yaparım missss Big%20smile Ama bi mahsuru yoksa bana pmden  msn adres yollarsan affına sığınarak ara sıra seni rahatsız etmek isterim. Anlayışın ve yardımların için teşekkür ederim.

Saygılar....
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti emre_tokay » 29 Kas 2009, 22:06

Belki biliyorsunuzdur 2004 octavia elegancelarda normal farların yanında mercekli sis farlarıda mevcut sanırım farlarıda mercekli yaptıktan sonra xenon yaparken sisleride xenon yapmam gerekicek acaba sislere beyaz ampul taksam sorun olurmu ???   

Birde bizim farlar H7 oluyor galiba doğrumu???
Merceklere bakarken uzun far merceği diye birşey gördüm kafam iyicene karıştı biri bana klavuzluk yaparsa çok minnettar kalacağım.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti emre_tokay » 29 Kas 2009, 22:20

Vallahi kızacaksınız belki ama bu işi çok yapmak istediğim için bukadar çok soru soruyorum. Forumda dolanırken bilmediğim konu hakında birşey öğrendim ben H7-H4 vs. bunlardan anlamıyordum ama H7 tek flamanlı H4 çift flamanlı olduğunu öğrenince hemen arabaya koştum baktım ki bende tek lambadan uzun kısa oluyor. Bu sonuca dayanarak benim far ampulleri H4 diyebilirmiyim???

Birde far ampulunun altında dibinde bile diyebilirim parkların ampulu bulunmakta mercek yerleştirirken üst üste binecek sanırım. Park lambasını iptal edip led kaş yapsam sizce nasıl olur ???
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti fyyaman » 30 Kas 2009, 01:54

Asım kardeş yorumlarını bekliyorum, farı arkasından açtım ve merceği tutan 2 vida ve birde yükseklik motorunun kolu için oyuklu yol; zaten sallantıda bu motor hareketi için olan kızagın oyuğunda meydan geliyor. Biraz boşluk var orda ama çok da sıkıştırmak istemiyorum motoru zorlamasın diye, daha önce bu tarz birşey yapan oldu mu acaba.
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Arabanız: Octavia

İleti drkuthan » 30 Kas 2009, 15:51

yakında satışta kaçırmayın !!!

http://www.superskoda.com/news/Octavia- ... -PICTURES-

verdiğim linki mutlaka inceleyin orijinal audi ledleriyle donatılmış (çakma değil) farları satın alabilirsiniz

yakında aracın üzerindeki resimleri de verecekler

eğer güzel durursa ben xenon oem kitli octavia RS'im için uygun olanlardan sipariş edeceğim

drkuthan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti emrtkn » 30 Kas 2009, 16:06

Bende bu farları 5 aydır bekliyorum.
Yaklaşık 3 ay kadar önce farların ilk 500 siparişe ulaştığı zaman üretileceğini yazdığım vakit almaktan vazgeçmiştim.
Aradığımı buldum diye sevinmiştim ;)
Biraz daha bekliyorlar galiba , yada üretime geçmiş olabilirler , uzun zaman oldu çünkü.
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti RoadFighter » 30 Kas 2009, 21:39

[quote="emre_tokay"][

Öncelikle önemseyip cvp verdiğin için teşekkür ederim. Belki forumda görmüşsündür aracımı satmak istiyordum ama alıcı çıkmadığı için birazda aracı satınca yenisini almaya parayı tamamlıyabilceğimden şüphe ettiğim için artık aracı daha keyifli kullanabilmem için artık yavaş yavaş bir kaç değişiklik yapmaya başlıyacağım.

600-700TL mercekli xenon far için veremiyeceğim için bende senin gibi kendim yapacağım bu tür işlere elim yatkındır.  O mercekleri satın alacağım ediğin gibi kapaklarındanda bulurum  montajı sağ salim tamamladıktan sonra bi xenon kit de alırım birde farın içini açmışken karartmada yaparım missss Big%20smile Ama bi mahsuru yoksa bana pmden  msn adres yollarsan affına sığınarak ara sıra seni rahatsız etmek isterim. Anlayışın ve yardımların için teşekkür ederim.

Saygılar....
[/QUOTE]

Elden geliyorsa arabaya birşeyler yapılabilir tabi. Neden olmasın?

Msn'i neredeyse hiç kullanmadığım için msn yerine buradan özel mesaj ile haberleşelim.

[quote="emre_tokay"]   Belki biliyorsunuzdur 2004 octavia elegancelarda normal farların yanında mercekli sis farlarıda mevcut sanırım farlarıda mercekli yaptıktan sonra xenon yaparken sisleride xenon yapmam gerekicek acaba sislere beyaz ampul taksam sorun olurmu ???   

Birde bizim farlar H7 oluyor galiba doğrumu???
Merceklere bakarken uzun far merceği diye birşey gördüm kafam iyicene karıştı biri bana klavuzluk yaparsa çok minnettar kalacağım.[/QUOTE]

Sisleri xenon yapmak zevke kalmış. Ben olsam sis farları veya normal farlardan sadece birisini xenon yapardım A4 gibi her iki farı da aynı yerde olan araçlarda.

[quote="emre_tokay"]
   Vallahi kızacaksınız belki ama bu işi çok yapmak istediğim için bukadar çok soru soruyorum. Forumda dolanırken bilmediğim konu hakında birşey öğrendim ben H7-H4 vs. bunlardan anlamıyordum ama H7 tek flamanlı H4 çift flamanlı olduğunu öğrenince hemen arabaya koştum baktım ki bende tek lambadan uzun kısa oluyor. Bu sonuca dayanarak benim far ampulleri H4 diyebilirmiyim???

Birde far ampulunun altında dibinde bile diyebilirim parkların ampulu bulunmakta mercek yerleştirirken üst üste binecek sanırım. Park lambasını iptal edip led kaş yapsam sizce nasıl olur ???[/QUOTE]

Doğru ya; A4'ün farları H4. O zaman bi-xenon projektör(mercek) temin etmek lazım.

Roomster'in bi-halojen projektörü temin edilirse masraf daha az olabilir D2S türü pahalı xenon kit kullanılmayacağı için.

[quote="fyyaman"]Asım kardeş yorumlarını bekliyorum, farı arkasından açtım ve merceği tutan 2 vida ve birde yükseklik motorunun kolu için oyuklu yol; zaten sallantıda bu motor hareketi için olan kızagın oyuğunda meydan geliyor. Biraz boşluk var orda ama çok da sıkıştırmak istemiyorum motoru zorlamasın diye, daha önce bu tarz birşey yapan oldu mu acaba. [/QUOTE]

Abi muhtemelen 3 vida olması lazım. Bunlardan birisi far yükseklik motorunu diğer ikisi se merceği tutuyordur. Bence korkmadan(fazla da abartmadan) sıkabilirsin. Dİğer türlü vida yerleri sallantı ile yalama yapabilir.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti fyyaman » 01 Arl 2009, 00:18

Sorunu çözdüm gibi, vidalar sıkışık gevşeme yok fakat mercek mekanizmasındaki motorun hareket yatağını tutan vida sıkış değil ve o da tersten vidalanmış yani farı dağıtmam lazım. Bende mekanizmayı çelik yapıştırıcı ile kenarından yapıştırdım. Çok hafif bir sallantı oluyor oda mekanizma yatağındaki boşluktan sanırım...Sadece çok sert kasislerde hafiften oluyor...Oda çok önemli değil artık...
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Arabanız: Octavia

İleti RoadFighter » 01 Arl 2009, 03:29

Yapıştırma işini iyi yapmışsın abi.

Far dağıtma işi falan aman uzak olsun.

Bazı orjinal xenonlu araçların mercekleri bile çukurlarda sallanabiliyor. Olası bir durum. Çok da takmamak lazım.(çok da sallamamak lazım sallantı fazla ise)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti quickcan » 14 Oca 2010, 17:59

sislere de mercekli far takmayı düşünüyor musunuz...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti RoadFighter » 15 Oca 2010, 00:31

[quote="can"]sislere de mercekli far takmayı düşünüyor musunuz...
[/QUOTE]

Düşünüyordum esasında sırf arabayı iyi göstersin diye. Ama sis farlarını çok da kullanmıyorum. O nedenle gereksiz olacağını düşündüm sis farlarına mercek takmanın.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti quickcan » 15 Oca 2010, 02:24

çok daha güzel durur diye düşünüyorum bu arada aracını gerçekten fark yaratıyor.. ben aslında a5 kasayı ön farlardan dolayı sevmem ama bu farlar gerçekten çok güzel gösteriyor birde sislerde mercek olsa daha bi tamamlayacak gibi... MAŞALLAH... sanırım bu mercek far en fullde bile yok...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti RoadFighter » 16 Oca 2010, 00:32

Eyvallah. Sağolasın.

Ben bu arabaya pek binmediğim için esasında güzel görüntüsü ile de pek ilgilenmiyorum. 
Biraz eğlenme,biraz da vakit geçirme amaçlı yapıyorum ıvır zıvır şeyleri.

Yıkarım,yağlarım,temizlerim,bakım işleri ile uğraşım vs. ama sırf kendi hoşuma gidecek diye -artık- ellemem bu arabaya. Sis farları ile hiç uğraşmam herhalde işin açığı. :)

Farlara mercek takma olayım da tamamen karşıdan gelen araçları rahatsız etmemesi için. İcabında 4300K'lık ampül de takacağım farlara ama bu tamamen iyi bir aydınlatma için.

Mercek far olayına gelirsek ;
A5'te mercekli farlar yoktu normalde hiçbir donanım standartında. Sadece opsiyonel olarak alınıyordu mercekli farlar. Makyajlı A5'te hele şükür mercekli yapabildiler farları.Geç bile kaldılar. Superb mesela, mercekli farla çıktı piyasaya. Aynı firmanın bir alt sınıf aracı 2009'da mercekli fara kavuştu iyi bir donanıma sahip olmasına rağmen.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir