A5 HIlL HOLDER (Yokuş Kalkış Destek Sistemi)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

A5 HIlL HOLDER (Yokuş Kalkış Destek Sistemi)

İleti zbicer » 01 Ağu 2009, 16:46

Arkadaşlar 2006 model Octavia A5 Elegance aracımda Hill Holder diye bir sistemi olduğunu biliyorum ama hiç devreye girdiğine şahit olmadım... Forumu araştırdım,kullanma kılavuzundan ilgili bölümü inceledim ama tatmin olmadım :) Kullanma kılavuzunda en az %5' lik eğimlerde bu sistemin devreye girerek kalkış anında aracın geriye kaymasını önlediğini yazmışlar ama özellikle denememe rağmen sistem ya devreye girmedi, ya benim arabada bir sorun var ya da sistem komple yok :)
Konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum..

zbicer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 01 Ağu 2009, 16:51

muhtemelen aracınızda yokuş kalkış destek sistemi yok. ama biliyorum deyip emin olduğunuzu belirtmişsiniz. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zbicer » 01 Ağu 2009, 17:07

[quote="hakanerdogan"]muhtemelen aracınızda yokuş kalkış destek sistemi yok. ama biliyorum deyip emin olduğunuzu belirtmişsiniz.  [/QUOTE]

Biliyorum derken, sadece kendi çapımda yaptığım araştırmalardan bu kanıya vardım.. A5 kasa Octavia Elegance 'ın donanım paketinde Hill Holder sistemi var gözüküyor ama xenon far yada sunroof gibi paket içerisindeki opsiyonel bir donanım mı bu yoksa elegancelarda standart olarak sunuluyor mu ??

Bu arada servisteki ustaya sorduğumda sistemin araçta mevcut olduğunu söylemişti ama pek güven vermemişti bana :)
zbicer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 01 Ağu 2009, 17:10

son model makyajlı gelenlerde var.

eski kasa A5 elegance kullanıcılarının fikirlerini almak lazım. belki yüce oto bu donanımı kırpmıştır, belki varda sizdeki arızalanmıştır.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zbicer » 01 Ağu 2009, 17:34

o zman 2006 model A5 Elegance kullanan arkadaşarın yorumlarını bekliyoruz ama bu kırpma işi banada mantıklı geldi :) 
zbicer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 01 Ağu 2009, 17:59

bendeki 2009 (makyajsız) a5 elegance da hill holder var. yokuş yukarı eğimli yolda ayağımı frenden çektiğimde yaklaşık 2-3 sn süresince veya bu süre içinde gaza basana kadar frenler aracı tutmaya devam ediyor. yokuş aşağı eğimli yerlerde ise aracı geri vitese taktığımda sistem devreye giriyor ve aracı tutuyor.

bu arada ufak bi ekleme yapayım. aracım ruhsatta 2009 olarak görünmesine rağmen şase kodu ile sorgulama yapıldığında 2008 görünüyor. eylül 2008 de almıştım
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti zbicer » 01 Ağu 2009, 18:09

[quote="alpino"]bendeki 2009 (makyajsız) a5 elegance da hill holder var. yokuş yukarı eğimli yolda ayağımı frenden çektiğimde yaklaşık 2-3 sn süresince veya bu süre içinde gaza basana kadar frenler aracı tutmaya devam ediyor. yokuş aşağı eğimli yerlerde ise aracı geri vitese taktığımda sistem devreye giriyor ve aracı tutuyor.

bu arada ufak bi ekleme yapayım. aracım ruhsatta 2009 olarak görünmesine rağmen şase kodu ile sorgulama yapıldığında 2008 görünüyor. eylül 2008 de almıştım[/QUOTE]

Aracı alırken bu özellik için herhangi bi fark ödemediniz değil mi ?

2006 model aracı olan ve bu özellikten haberdar olan/kullanan başka kimse yok mu??
zbicer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 01 Ağu 2009, 18:15

hayır hiçbir fark ödemedim. zaten elegance donanımda standart sunulan bir özellik bu.

http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=14555
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zbicer » 01 Ağu 2009, 18:21

[quote="alpino"]hayır hiçbir fark ödemedim. zaten elegance donanımda standart sunulan bir özellik bu.

http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=14555[/QUOTE]

Alper hocam teşekkürler, bende öyle biliyorum yani bu sistemin olması gerekir ama yok Confused  Acaba sistemi açıp kapama gibi bir özellik varmı?

Bu arada daha 10 gün önce serviste cihaza bağlatarak komple check-up yaptırdım arabaya kafama takılan başka şeyleri görmek için ama hill holder sistemyle ilgili bir arıza olduğunu söylemediler, olsa söylerlerdi değil mi?
zbicer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 01 Ağu 2009, 18:26

sen açıp kapatamazsın. sistem sürekli devrede. ama dediğin gibi bir arıza olmuş olabilir gerçi bu durum da bilgisayarda görünür. bir de aklıma şu geliyor eğer aracın ilk sahibi sen değilsen, senden önceki sahibi bilgisayardan sistemi kapattırmış olabilir. zira alışıncaya kadar kullanımı biraz zor bir özellik. ben boş bir yolda yarım saat kadar deneme yapmıştım arabayı ilk aldığımda. çoğu arabanın stop etmesiyle sonuçlanmıştı. :) ama şimdi alıştım ve inanılmaz derecede rahatlık sağlayan bir sistem.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zbicer » 01 Ağu 2009, 18:38

[quote="alpino"]sen açıp kapatamazsın. sistem sürekli devrede. ama dediğin gibi bir arıza olmuş olabilir gerçi bu durum da bilgisayarda görünür. bir de aklıma şu geliyor eğer aracın ilk sahibi sen değilsen, senden önceki sahibi bilgisayardan sistemi kapattırmış olabilir. zira alışıncaya kadar kullanımı biraz zor bir özellik. ben boş bir yolda yarım saat kadar deneme yapmıştım arabayı ilk aldığımda. çoğu arabanın stop etmesiyle sonuçlanmıştı. :) ama şimdi alıştım ve inanılmaz derecede rahatlık sağlayan bir sistem.[/QUOTE]

İlk sahibi ben değilim ama aracı aldığı kişinin bu özelliği kapattırmayı bırak, böyle bir sistemin varlığından bile haberi yoktur büyük ihtimalle. Sırf bu iş için servise gitmekte baya bir külfet olur benim için. Kuzenimde benim arabanın 2005 modeli var bir de onda deneyelim bakalım...

İlginiz için teşekkürler arkadaşlar, 2006 elegance kullanan arkadaşların da yardımlarını bekliyorum..
zbicer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isikayhan » 01 Ağu 2009, 19:38

2006 modelden itibaren ESP'li Octavia'larda HHC(Hill Hold Control) özelliği varmış:

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti isikayhan » 01 Ağu 2009, 19:46

http://www.skoda.com.tr/new/Resimler/Si ... KLAVUZ.pdf

Sayfa 178

Yokuşta kalkış yardımcısı

Yokuşta kalkış yardımcısı eğimlerin çıkılmasını kolaylaştırır. Sistem, ayak fren
pedalından çekildikten sonra yaklaşık 2 saniye süre ile oluşmuş fren basıncını
tutarak yokuş yukarı sürüşü destekler Böylece sürücü yokuşta kalkarken ayağını fren
pedalından gaz pedalına, el frenini kullanmadan değiştirebilir. Gaz verildiği oranda
fren basıncı da azalır. Araç 2 saniye içinde kalkmazsa, geriye doğru kalkmaya başlar.
Yokuşta kalkış yardımcısı %5'lik eğimlerden sonra ve sürücü kapısı kapalı ise
devreye girer. Eğimlerde ileri veya geri yönde kalkışlarda devrededir. Yokuş aşağı
inişlerde devrede değildir.

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti isikayhan » 01 Ağu 2009, 19:55

Sitede ve kılavuzda yazanlarda HHC sisteminin ESP ile bağlantılı çalıştığı anlaşılıyor. ESP'de sorun varsa HHC de çalışmayabilir.

http://www.skoda.com.tr/new/Resimler/Si ... KLAVUZ.pdf

Sayfa 173

Genel

ESP, fiziksel sınır şartlarındaki sürüş koşullarında (örneğin hızlı girilen virajdaki gibi)

aracınızın kontrolünü sağlamanıza yardım eder. Yol şartlarına bağlı olarak savrulma

tehlikesi azalır ve böylece aracın sürü<

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti zbicer » 02 Ağu 2009, 03:25

Ayhan hocam teşekkürler detaylı incelemeniz için... Kılavuzdan aynı bölümü okumuştum, birçok elektronik sistem gibi HHC sistemi de ESP ile bağlantılı çalışıyor ama dediğim gibi aracın elektronik aksamında bir problem olmadığını söylediler serviste. Yani ESP de bir sorun olsa mutlaka söylerlerdi.
2006'dan itibaren bu sistemin olduğunu yazmışınız ama 2006 dan sonrasında olabilir mi acaba?? ( verdiğiniz linkleri açamadığım için inceleyemedimConfused ) Ama böyle bir özellik olmasa kullanma kılavuzuna da bununla ilgili bir bölüm koymazdı adamlar...

Kafam bulandı zaten bugünde klima çalışırken ortadaki iki ızgaranın köşelerdeki kadar güçlü üflemediğini farkettim..Benim bildiğim tam tersi olması gerekir, ortadan daha kuvvetli üfler.

Servis yolu gözüktü galiba bize Confused
zbicer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isikayhan » 02 Ağu 2009, 11:10

Emin olmamakla birlikte acaba 2006 modeller de bu yıl olduğu gibi yine geç mi getiridi? 2005 modeller yenisi gelen kadar 2006 olarak satılmış olabilir mi? Böyle bir şey olmaması lazım ama aklıma ilk bu geldi.

Otomotivde rekabet ek donanımı fiyat artırılmadan standart yaptı

24 Şubat 2006

Skoda Octavia

Octavia'nın Tour modelinde CD çalar standart donanım olarak eklenmiş. Yine Octiva'nın bir diğer modeli olan Elegance'da, yokuş yukarı kalkış sırasında aracın kaymasını önleyen (Hill Holder) sistemi standart. Araç, kampanyalarla şu anda 35 bin 990 YTL'den satılıyor.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 02 Ağu 2009, 12:08

[quote="zbicer"] .............
Kafam bulandı zaten bugünde klima çalışırken ortadaki iki ızgaranın köşelerdeki kadar güçlü üflemediğini farkettim..Benim bildiğim tam tersi olması gerekir, ortadan daha kuvvetli üfler.

Servis yolu gözüktü galiba bize Confused
[/QUOTE]

octavialarda ön iki hava çıkışı yanlardakilerden daha az hava üflüyor. herhangi bir sorun yok. sanırım bunun sebebi klimanın özellikle hassas kişileri rahatsız etmeden çalışmasını sağlamak. zaten sistemi auto konumuna getirdiğinizde herşeyi kendisi ayarlıyor. veya yüzünüze üflemesi için ilgili düğmeye bastığınızda ön iki çıkış ile yanlar eşit güçte çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Calipso » 02 Ağu 2009, 13:33

[quote="zbicer"]Arkadaşlar 2006 model Octavia A5 Elegance aracımda Hill Holder diye bir sistemi olduğunu biliyorum ama hiç devreye girdiğine şahit olmadım... Forumu araştırdım,kullanma kılavuzundan ilgili bölümü inceledim ama tatmin olmadım :) Kullanma kılavuzunda en az %5' lik eğimlerde bu sistemin devreye girerek kalkış anında aracın geriye kaymasını önlediğini yazmışlar ama özellikle denememe rağmen sistem ya devreye girmedi, ya benim arabada bir sorun var ya da sistem komple yok :)
Konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum..
[/QUOTE]

2006 model octavia elegance otomatik vites aracımda  hill holder özelliği var...
Calipso
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir