A5 HIlL HOLDER (Yokuş Kalkış Destek Sistemi)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

A5 HIlL HOLDER (Yokuş Kalkış Destek Sistemi)

İleti hakanerdogan » 02 Ağu 2009, 14:16

otomatik vites olunca zaten pek gerek kalmıyor Smile

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 02 Ağu 2009, 14:18

kesinlikle. zaten yarım debriyaj mantığı ile çalışıyor. ama gene de asla kaymaz diye bir şey yok otomatik viteste. zaten zbicer de düz vites için soruyordu :)
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti hakanerdogan » 02 Ağu 2009, 14:21

otomatik vites çok dik ve gevşek zemin olunca kendini kaçmaya ayarlar.

zeminin o kadar dik olduğu sezip, aracın ağırlığını rölanti devri ile hafif hafif ileri atamayacğını ve istop ettireceğini bilir, bu gibi durumlarda aracı geri salar, yoksa 2000 devre çıkarıp ileri atmasınıda bilirdi ama araba önünü görebilen bir şey değil Smile

hani bu gibi durumlarda işe yarar desek, zaten debriyaj yok ki, sol ayağınla frene bas, sağı gaza koy freni bıraktığın gibi gider zaten... kaçmaz yani.

ama fazla donanım göz çıkarmaz olsun Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 02 Ağu 2009, 15:18

"ya dam başında saksağan gel bana bazı bazı" olacak ama bi memlekete gidip geldim 2 haftalığına ankarada aygazdan lpg yi 1,49'dan alırken geldim şimdi 1,55 olmuş.... nolcak bu akaryakıt fiyatlarının hali? şunu benzin+lpg+mazot için tek fiyat = litresi 100 TL yapsalarda artık zam görmesek, bir kere koysunlar zammı adam gibi koysalar diyorum... LOLBig%20smile
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti zbicer » 03 Ağu 2009, 02:22

[quote="isikayhan"]

Emin olmamakla birlikte acaba 2006 modeller de bu yıl olduğu gibi yine geç mi getiridi? 2005 modeller yenisi gelen kadar 2006 olarak satılmış olabilir mi? Böyle bir şey olmaması lazım ama aklıma ilk bu geldi.

[/QUOTE]

Benim aracın ilk trafiğe çıkış tarihi Ekim 2005 ama model yılı 2006 yazıyor... Bi ihtimal yazdığınız gibi bişey olabilir diyecem ama kuzenimin 2005 model elegancını daha bugün kullandım, onun radyosu farklı mesela benimkinden. Hani benim arabayı satarlarken 2005 modeli 2006 diye çaksalar radyolar farklı olmazdı dimi? Ya da uyandırmamak için sadece radyosunu değiştirip çakmışlar LOL

Bu arada kuzenin arabayla bugun 10-15 km yol gittim de hill holderı denemek aklıma gelmedi her ne hikmetse arabadayken değil de bilgisayarın başına oturunca aklımıza geliyo sorunlar Confused

Bu sistemin olup olmadığını serviste cihaza bağlayıp kesin olarak öğrenebiliriz değil mi??
zbicer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti zbicer » 03 Ağu 2009, 02:37

[quote="alpino"] [quote="zbicer"] .............

Kafam bulandı zaten bugünde klima çalışırken ortadaki iki ızgaranın köşelerdeki kadar güçlü üflemediğini farkettim..Benim bildiğim tam tersi olması gerekir, ortadan daha kuvvetli üfler.

Servis yolu gözüktü galiba bize Confused
[/QUOTE]

octavialarda ön iki hava çıkışı yanlardakilerden daha az hava üflüyor. herhangi bir sorun yok. sanırım bunun sebebi klimanın özellikle hassas kişileri rahatsız etmeden çalışmasını sağlamak. zaten sistemi auto konumuna getirdiğinizde herşeyi kendisi ayarlıyor. veya yüzünüze üflemesi için ilgili düğmeye bastığınızda ön iki çıkış ile yanlar eşit güçte çalışıyor.[/QUOTE]

Ben genelde auto konumunda kullanmam, biliyorum biraz mantıksız ama dereceyi en soğuğa getirip sonuna kadar açarım klimayı, eski alışkanlık işte... Ancak o şekilde psikolojik olarak serinliyorum galiba Big%20smile

Yani genelde hep aynı şekilde kullanmama rağmen bu durum son 2 günde dikkatimi çekti, kullanım şekli aynı ama farklı olan birşeyler olduğunu hissettim.. Zaten klimadan yana da dertliyim aslında.. Önceki arabam A4 Elegance'ın kliması daha iyi soğutuyordu sanki, gittim ölçtürdüm çok az gazı eksik dediler, 60 lira bayılıp gaz bastırdım, polen filtresini temizlettim ama pek fark eden bişey olmadı Confused En son servise gittiğimde de klimayı özellikle sordum, herhangi bir anormallik yok dediler..

Yazdığınız yöntemi deneyeceğim, yine bişey değişmezse kesinnn servise giderm heralde çünkü kaşınıyorum ben Big%20smile
zbicer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti zbicer » 05 Ağu 2009, 02:56

Bugün servise uğradım, hill holder olup olmadığını öğrenmek için arabanın plakası ve şasi numarasını alıp İstanbul'a soracağını söyledi usta..Aracın 2006 model olduğu şasi numarasından anlaşılabiliyormuş zaten...Ayrıca hill holder sisteminin cihazla açılıp-kapatılma gibi bir özelliğinin olmadığını ve arıza olsa ESP sisteminin arıza vereceğini de söyledi.. Sonucu merakla bekliyoruzSmile

Ortadaki ızgaraların üflememe sebebi ise havanın hangi ızgaralara yönlendireleceğini belirleyen ufak motordaki arıza imiş.. Bu motordan da birden fazla varmış sanırım.. motorun bozulmuş olma ihtimali zayıf ama kapaklarda sıkışma gibi bir durum olabilir, açıp bakmamız lazım dedi ve 2 gün sonrasına randevu verdi.. Şu an klima veya havalandırma tamamen kapalıyken bile sürekli alttan hava üflüyor, yani orayı kapatması gereken motor görevini yapmıyor aynı şekilde ortadakiler de sürekli kapalı kalıyor anladığım kadarıyla Confused

İnşallah çok masraf olmadan halledebiliriz problemleri, servisten çıktıktan sonra bilgi veririm.. İlgilenen herkese teşekkürler...
zbicer
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir