Octavia 160 KM hızda titreme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia 160 KM hızda titreme

İleti skinoske » 03 Ağu 2009, 16:30

Arkadaşlar yaklaşık 1-1.5 sene önce de yazmıştım buraya bu sorunu ama bi cvp alamamıştım.Şimdi tekrar yazayım dedim.

Araç ile 159-160km hıza çıktığım an araba titremeye başlıyor.Direk motordan geliyor bu titreme.Sürekli de değil.Kesik kesik oluyor.3-5 saniye arası titriyor sonra kesiliyor,arkasından 3-5 saniye daha titriyor sonra yine kesiliyor.hızı düşürmezsem sürekli bu şekilde devam ediyor.Otobanda daha çok hissediyorum bu titremeyi.Yol düzgün olduğu için heralde.Sorun ne olabilir?

Benim eski şahinde olurdu aynısı.100km hıza ulaşınca kesik kesik titrerdi araba.Ama şahin de motor gürültüsüde yükselirdi.Bunda motor sesinde yükselme yok.Sadece kesik kesik titreme var.Rot-Balans ayarından olabilir mi ki?

En sonunda satacam bu octiyi gidip fabia alacam ama dur bakalım....

skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti zurna1788 » 03 Ağu 2009, 16:42

boğazı kirlenmiş olabilir abicim...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti hakanerdogan » 03 Ağu 2009, 16:42

rot-balans, lastik diş eşitsizliği, lastik hava esitsizliği, disk eğriliği gibi yerler aracınızda servisce kontrol edilir,  buralardan bir sonuç alınamaz ise satarsınız. şase eğridir, bilemem o zaman...

ama daha rot balansa bile sokmadan satacağınızı söylüyorsunuz, bence o yazdıklarım ve türevi yerleri ön düzende kontrol ettirin.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skinoske » 03 Ağu 2009, 16:52

Teşekkürler.Rot-Balansa sokup deneyeyim bi.

Satacam derken sadece bu nedenden değil.Saçma sapan sorunlar çıkıyor.Durup dururken bir aracın tavan döşemesi komple cıkar mı arkadaş.Resmen kafama kapanıyor döşeme bezi.Döşemenin alt tarafındaki artık ismi ne ise yapışma özelliğini kaybetmiş.30 senelik renault 12 de bile tavan döşemesinin o hale geldiğini görmedim.Hatta hayatımda gördüğüm tavan döşemesi çıkan tek araç benim octavia diyebilirim :D Bu ve buna benzer garip sorunlar çıktımı kafayı yiyorum napim :D
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 03 Ağu 2009, 16:54

bir diğer başlıkda aracınıza bakmadığınızı nerde tırak orda bırak yöntemi ile kullanıyorum demişsiniz, eh normal sayılır Smile

birde titremenin motordan geldiğine eminseniz ve 160 km de yapıyorsa, motor üst devirlerde yapıyor demektir. 2-3 gibi viteslerde aynı üst devirlerdede deneyebilirsiniz bakın bakalım o zamanda yapacak mı, yaparsa kesin motor problemi.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti armagan » 03 Ağu 2009, 18:07

Geçtiğimiz pazar benim octinin motorundada bir ötme sesi geldi 180 den sonra defalarca baktım 180 ve üzerine çıkınca ekstra bi ses geliyor. Ustamın yorumu : Basma o kadar oldu :)

armagan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skinoske » 03 Ağu 2009, 18:22

O nasıl ustaymış ya.240 ibre var 180 basmıcaksak ne diye biniyoruz ki bu arabaya.Gidip daha basit bir araba alırız.

Abi bende ses falan yok.Sadece kesik kesik titriyo araba 159-160 a geldimi.Birde garip tarafı 180 a falan geldim mi titreme kesiliyor.Yukarıda belirtmedim 180 da falan titremenin kesildiğini.Nasıl tarif edim bilmem ki.vırrrr vırrrrr vıırrrrr bu şekilde kesik kesik :D Neyse bakalım.Bir çözüm bulursam yazarım foruma.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti kadir_ » 03 Ağu 2009, 21:29

uğuldamalı bir ses mi bu gelen? ilginç bir durum :)

Döşeme demişsin tavana hiç ıslak olarak yıkattın mı yada yıkadın mı halı yıkamayla vs?
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 04 Ağu 2009, 12:04

[quote="skinoske"]Teşekkürler.Rot-Balansa sokup deneyeyim bi.

Satacam derken sadece bu nedenden değil.Saçma sapan sorunlar çıkıyor.Durup dururken bir aracın tavan döşemesi komple cıkar mı arkadaş.Resmen kafama kapanıyor döşeme bezi.Döşemenin alt tarafındaki artık ismi ne ise yapışma özelliğini kaybetmiş.30 senelik renault 12 de bile tavan döşemesinin o hale geldiğini görmedim.Hatta hayatımda gördüğüm tavan döşemesi çıkan tek araç benim octavia diyebilirim :D Bu ve buna benzer garip sorunlar çıktımı kafayı yiyorum napim :D
[/QUOTE]

aracının içi bakımlı mı peki? temizliğe önem önemli :)
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti oguz » 04 Ağu 2009, 12:20

ya aslında bi hızda titreme yapıp belli bi hıza gelince titremenin kesilmesi rot balans problemi degilmi?

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kadir_ » 04 Ağu 2009, 14:47

[quote="oguz"]ya aslında bi hızda titreme yapıp belli bi hıza gelince titremenin kesilmesi rot balans problemi degilmi?[/QUOTE]

Bu motor sorunları çok karışık yani insan arızayı çözücem diye çoğu zaman kafayı yiyor...

Bir zamanlar uzun yoldan gelirken araba 0-60 km çok yavaş titireyerek çıkıyordu sonra köpek gibi açılıyordu yani 0-60 rahat 20-25 sn tutuyordu ama sonra normale dönüyordu bunu servis araştuırdı bulamadı 2 kere motoru indiripkaldırdılar ateşleme kablolarına felan baktılar bir ara düzeldi tekrar başladı en son carbon clean yaptırdım ondan sonra yok allaha şükür..

Yani sebepsiz problemlerde çıkıyor çoğu zaman...
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti skinoske » 04 Ağu 2009, 15:07

[quote="kadir_"]uğuldamalı bir ses mi bu gelen? ilginç bir durum :)

Döşeme demişsin tavana hiç ıslak olarak yıkattın mı yada yıkadın mı halı yıkamayla vs?
[/QUOTE]

Yok ses falan yok.Sadece titriyor işte.kesik kesik.

Tavanıda yıkatmadım hiç..Hatta arabayı bile ayda bir iç yıkama yaptırırım.o derece pisim ben :D Nasıl olduysa artık tavan döşemesi komple sarkıyor.150 TL dediler.Zaten masraftayım.Ev aldım,tadilat yaptırdım.Kredi kartları tavan yaptı.Bide bu iş çıktı başıma.Titreme olayını yazmıyorum bile.O titreme problemine bir el atsam,tamirciye falan götürsem eminim tüm arabayı sıfırlarız sorunu bulana kadar.Al sana ekstra masraf..Püff.Neyse titreme sorunu sonraki iş.Enaz 6 ay otobana çıkmam 160 ta basamam zaten :D

Valla dün eve gitmeden önce kararımı vermiştim.Fotolarını çekip koyacaktım sahibinden'e.Eve gittim arabaya bi baktım vazgeçtim ya..Seviyorum Octaviamı....Tavan döşemesi çıksada,160km hızda titresede.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti kadir_ » 04 Ağu 2009, 15:25

Sen iyisin ben 2 ay önce mağaşı bırakıp çıktım servisten :D:D

4lasitk 700 tl+direksiyon kutusuarızası+600 tl+100 tl klima gazı polen hava filtresi yemeye para kalmadı

Nasıl bir ses olduğunu anlasam yardımcı olacağımda ilginç bir durum seninki..
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti skinoske » 04 Ağu 2009, 15:49

Baya masraf yapmışsın.Ama neyse ya daha uzun süre masrafın olmaz.Umarım

Benim sorun biraz garip ya.160 tan sonra kesik kesik titremese de sürekli titrese bi çözüm üretilir.Hadi kesik kesik titremeye çözüm ürettik diyelim.160 tan 180 a geçince titreme kesiliyor.180-200 titremeden gidiyorum.(200 den yukarı çıkmadım tırstım biraz)Buna ne çözüm bulucan hadi bakalım.Keşke 180 dan sonra titremeye başlasaydı da 160 ta falan titreme olmasaydı.180 pek lazım olmuyo ama 160 arada lazım oluyo.Neyse bakalım...
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti skinoske » 04 Ağu 2009, 15:59

Yukarıda Adanalı hemşerim boğaz kirlenmiş olabilir yazmış ta aklıma geldi.6-7 ay önce araba kendi kendine gaz veriyordu ışıklarda falan durduğum zaman,vites boştayken.O zaman işim vardı benim babam tamirciye götürmüştü ve boğazı temizlemişlerdi.Aracın gaz verme olayı bitmişti.Şimdi o gaz verme olayı arada bir e olsa tekrar ortaya çıktı.Sorun o olabilir mi acaba.Olmazsa boğazı yine temizlettirip sonrada otobana çıkayım.Olmadı rot-balans olayına girer otobana çıkarım.Oda olmadı titrek titrek gezerim artık napim...
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir