Otomatik klima ve yakıt harcama

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Otomatik klima ve yakıt harcama

İleti fyyaman » 16 Ağu 2009, 02:49

Arkadaşlar, aracında otomatik kliması bulunan için önemli bir detayı dün farkettim.Ben normalde klimayı "Auto" konumunda tutuyordum ve genelde de açıktı.Ama dün rölantide çalışırken baktım ki klima açıkken yakıt 1.1 lt fakat klimayı kapatınca yakıt 0.6 lt ye düşüyor; buda klima motoru yormasada yakıtı baya yoruyor anlamına geliyor demek...

fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Nereden: Bursa
Arabanız: Octavia

İleti fmaka » 16 Ağu 2009, 03:21

onu daha önce bende söylemiştim.ancak düşür.k hızlarda böyle oluyor.hız yüksek ve belli seviyede olunca ortalama değer fazla oynamıyo.denedim bizzat.yani limayı lazım olduğu heryerde kullanırım.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti alpino » 16 Ağu 2009, 03:44

[quote="fmaka"] onu daha önce bende söylemiştim.ancak düşür.k hızlarda böyle oluyor.hız yüksek ve belli seviyede olunca ortalama değer fazla oynamıyo.denedim bizzat.yani limayı lazım olduğu heryerde kullanırım.[/QUOTE]

aynen ben de lazımsa hiç çekinmeden açıyorum. zira hareket halindeyken tüketime etkimiyor gibi bişey.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti tivoli » 16 Ağu 2009, 17:37

evinde de serinlemek için klimayı açsan ekstra enerji harcaman gerekir Smile bende de 1.0 - 1.1lt arası görünür klima açıkken.. terleyip bunalıp camı açıp pis havayı içine çekeceğine keyifli keyifli bunalıp dikkatin dağılmadan aracını sürmeye değmez mi? bence değer Wink
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti emrtkn » 16 Ağu 2009, 19:51

Klima 100 Km'de 1 Lt yakıt tüketimi yapar...

Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti WXW » 16 Ağu 2009, 21:01

madem kullanmayacaktın, madem yakıtını düşünecektin ne diye klimalı araba alırsın:))))
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti fyyaman » 28 Ağu 2009, 00:46

okadar benzin zammından sonra düşünmek lazım...
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Arabanız: Octavia

İleti adilektasli » 28 Ağu 2009, 12:13

Benimki yarı otomatik. Cliematic yani. Antalya'da klima kapalı açık miktarları rölantide 0,6/1,5 lt/h olarak gözlemliyorum. Ankarada ise 0,6/1,2 gibi görünüyor. Ayrıca Seyir halinde ise düz yolda sabit hızla yaklaşık 1 litre artış gözlemlerken rampa çıkışlarında ise bu rakam yaklaşık 3 litre civarında oluyor. Yani mesala rampa çıkarken anlık tüketim 13 ise klimayı açınca bu rakam 16-17 lt/100 km lere kadar çıkıyor. Ortalamada ise 1,5 lt / 100km olarak klimanın ilave yakıt harcadığını söyleyebilirim. 500 Km de 7,5 lt yapar ki bu da yaklaşık 25TL ilave yakıt anlamına geliyor. Rakamlar yüksek ama bendeki durum böyle arkadaşlar.
Araç 2009 Octi. Ambiente MPI
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti fabialife » 28 Ağu 2009, 12:40

klimanın yakıta etkisi ortalama %10 kadardır. bu oran araba rolantide iken yükselir, araba hızlandıkça düşer.

yarı otamatik klimalarda sıcaklığın istenilen derecede tutulması işi şöyle olur. klima sürekli çalışarak soğutma yapar, eğer sıcaklık derecesi ayarlanan dereceden düşük ise ayarlanan dereceye yükselmek için beyin dışarıdan sıcak hava verir ve ikisinin karışımı ile istenilen derece tututurulur. yani siz 22 derceye ayarladınız, klima devamlı çalışınca 19 derece olursa kalan 3 derece için dışarıdan sıcak hava alarak ayarlar.

ekonomi yapmak istiyorsanız klimayı en düşük dereceye ayarlayıp içerisi istenilen dereceye geldiğinde ara ara klimayı kapatarak kullanacaksınız, konfor istiyorsanız dereceyi ayarlayıp keyfinize bakacaksınız.

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 28 Ağu 2009, 12:52

[quote="adilektasli"] Benimki yarı otomatik. Cliematic yani. Antalya'da klima kapalı açık miktarları rölantide 0,6/1,5 lt/h olarak gözlemliyorum. Ankarada ise 0,6/1,2 gibi görünüyor. Ayrıca Seyir halinde ise düz yolda sabit hızla yaklaşık 1 litre artış gözlemlerken rampa çıkışlarında ise bu rakam yaklaşık 3 litre civarında oluyor. Yani mesala rampa çıkarken anlık tüketim 13 ise klimayı açınca bu rakam 16-17 lt/100 km lere kadar çıkıyor. Ortalamada ise 1,5 lt / 100km olarak klimanın ilave yakıt harcadığını söyleyebilirim. 500 Km de 7,5 lt yapar ki bu da yaklaşık 25TL ilave yakıt anlamına geliyor. Rakamlar yüksek ama bendeki durum böyle arkadaşlar.
Araç 2009 Octi. Ambiente MPI
[/QUOTE]

ankarada iken rölanti değerleri aynı dediğin gibi.
benim araç ta 2009 octi elegance. kliması climatronic yani tam otomatik klima. yalnız yokuş çıkarken anlık tüketimde örneğin tüketim değeri 10 ise klimayı açıp kapattığımda değişim olmuyor. düzyolda tüketim 5,3 lere düştüğünde dahi klimanın açık ya da kapalı olmasının etkisini anlık tüketimde hiçbir zaman görmedim.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti hakanerdogan » 28 Ağu 2009, 12:54

devriniz arttıkça klimanın kompresyon ihtiyacı karşılanır ve kapattığınız zaman 12 litre yakan arabada bir değişim olmaz. kompresyon düştükçe (devri azalınca) yakıt etkisi artar. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti adilektasli » 28 Ağu 2009, 13:43

Klimayı kapatınca yakıt tüketimi hemen değişmiyor zaten. Bir süre sonra değişimi görebiliyorum. Açınca da aynı şekilde. Yaptığım kıyaslamalar mesela Torosları tırmanırken yaptığım gözlemin sonucu. Ya da düz yolda ş.arası giderken yaptığım kıyaslama. Yani yüksek devirlerdeki yakıt değişimini rölantideki gibi kolayca göremiyorum. Ayrıca bu deneyimlerimi defalarca yaptığım testlere dayanarak sizinle paylaştım. Gördüğüm şu ki rampa nedeniyle motora yük binmesinden dolayı fazla yakıt yakıyorsanız klimayı açtığımızda da yakıt tüketiminiz fazlasıyla artıyor. Düz yoldaki etkiyi göremiyorsunuz.  Bunda 102 HP MPI motorun octi için düşük olması da büyük etken diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti ulasul_bjk » 11 Eyl 2009, 12:10

115 Fsi motorda klima arabamın performansını ve çekişini hiç etkillemiyor zaten octavia ve fabiaların klimaları aynı zamanda aküden elektrik desteği alarak çalışıyor diye biliyorum oyüzden cam açıp arabanızın içinin daha çabuk kirlenmesine izin vereceğinize klimayı açıp rahatınıza bakın. Zaten bu kadar para konfor için veriyoruz yararlanmadıktan sonra ne anlamı var dimi ama Wink
ulasul_bjk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti maozkan64 » 12 Eyl 2009, 00:41

Benim octavia şehirlerarası yolda 100 km. de ortalama 6 lt. klima çalışırken ise 6.5 lt. yakıyor. O yüzden klimayı sürekli çalıştırıyorum, arabamın konforundan yararlanıyorum.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti octaviaman » 12 Eyl 2009, 21:17

Octavianın Klima kullanımlı yol sarfiyatı çok güzel.Pek farketmiyecek utanmasa.Rolanti sarfiyatının yüksek gözükmesi normaldir.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir