lpg?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

lpg?

İleti octavia5 » 02 Nis 2007, 23:03

arkadaşlar
2006 yeni kasa octaviam var

günlerdir internetin başındayım. lpg ye geçmek faydalımı olur yoksa 3-5 kuruş kar edecez diye rahatım kaçıp sanayiden çıkmazsam diye düşünüyorum. yardımcı olursanız sevinirim

octavia5
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fırtına » 03 Nis 2007, 01:10

yokk kardeşş yaa bi sakıncası olmuyorr merakk etmee biizim burda adamlarr sıfır jettaya taktırdıı araba 145 lira yakıyoo bedawaa taktırmmanı tawsiye ederimm bende taktıracagımda araba daha 4 binde olmasa daha yenii anliyacagın 15 bini dewireyim hiç gözumu kırpmadan lpg geccemm .
fırtına
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octavia5 » 03 Nis 2007, 23:55

cevabın için teşekkürler.
otogaz dönüşümü için bayi ile görüştüm. (brc)

motor arıza lambasının yanacağını söylediler.

biraz kıllandım açıkçası

hikmeti ne olaki
octavia5
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fırtına » 04 Nis 2007, 01:03

ewet dogru motor arıza işıgı dewamlı yanıyorr ama bence lpg cok uygun benzin olmuş 3 ytl
fırtına
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ates » 12 Nis 2007, 00:47

bildiğimkadarı ile lpg takıldığı zman motor garantisi kalkar eğer o riski göze laıyorsunuzsa takılması fayda getirir.

ates
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fatih_71 » 16 Nis 2007, 00:32

arkadaşlar yazık günah arabaya tüp takılırmı hiç eğer çok yol yapacaksanız dizel alın eğer arabanız 1.6 mpı yada fsı motor ise yılda 10.000 kilometre anca yapıyosanız sakın tüp taktırmayın
fatih_71
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti felicia41 » 16 Nis 2007, 20:56

artık kimse arabanın motoruna, modeline bakmıyor. arabayı galeriden alan sanayiye tüpçüye çekiyor. bir arkadaşım 2004 corollaya bir arkadaşımda 2005 versoya taktırdı hiç şikayetleri yok.benzinle başa çıkılmıyo en az %40 az yakıyo diyorlar. benim arabam eski olmasına rağmen çok düşündüm taktırımmi diye.ilk fırsatta taktıracam.
felicia41
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti MarvelGirl » 16 Nis 2007, 23:21

Çok fazla yakıt tüketimi olanlar için akılcı bir çözüm belki de ama ben Oğluşa taktırmaya kıyamıyorum bir türlüThumbs%20Down...Üstelikte öğrenciyim ve bazen benzine ayıracak para olmayınca yürümeyi yada toplu taşımayı tercih etmek zorunda kalıyorumOuch...Gene de itiraf etmeliyim ki birgün canıma tak ederseCensored etraflıca düşünebilirimYing%20Yang...
MarvelGirl
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozgurbeyaz » 17 Nis 2007, 00:03

Ben 2006 octavia MPI elegans arabama taktırdım. Arıza lambası 3-4 ay yandı sonra kendiliğinden söndü. Herhangi bir performans kaybı hissetmedim, yol bilgisayarı bile çalışıyor. Bence benzinle yapılan her kilometre zarar.
ozgurbeyaz
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 17 Nis 2007, 00:05

ozgurbeyaz aracının garanti kapsamından düştüğünü biliyormusun?yani bunu bile bile mi taktırdım tüpü...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umutkubat » 17 Nis 2007, 00:38

bildiğimkadarı ile lpg takıldığı zman motor garantisi kalkar eğer o riski göze laıyorsunuzsa takılması fayda getirir.

sayın ateş bu motor garantisini ilk defa duyuyorum,onun süresi ne kadar acaba??
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti skodacı » 17 Nis 2007, 00:44

aracın motor garantisi değil,komple garantisi sona erer(garanti kılavuzunu bi okuyun)...garantisi olan bir araca tüp taktırmak büyük bir risk almaktır.

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umutkubat » 17 Nis 2007, 01:16

garantiyi bozduğunu iyi biliyorumda,ayrıca motor içinde mi garanti uygulanıyor,uygulanıyorsa ne kadar onu merak ettim..
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti ozgurbeyaz » 17 Nis 2007, 23:39

Garantiden düştüğünü biliyorum ancak burada önemli olan yasal garanti, yani şirket garantiyi kendince sebeplerden kaldıramaz ör: mutat bakımları benim servisimde yaptırmadın aracın garanti kapsamı dışında diyemez çünkü Borçlar Kanunu ve tüketici kanununda 'üretici tüketiciyi kendine bağımlı kılamaz' der. Firma, sadece arıza yetkili olmayan serviste giderilmiştir, tamir hatası vardır diyerek garanti kapsamına sokmayabilir.
Buna bağlı olarak LPG sisteminden kaynaklanan arıza nedeniyle garanti kapsamının dışında tutulabilir.

Geçen gün arka kapı kelebek rüzgar sesi alıyordu serviste garanti kapsamında sorun giderildi. aksi olsaydı faturaya neden garanti kapsamına almadıklarını yazdırarak tüketici mahkemesine başvurup ödediğim parayı geri alabilirdim. Tabi cüzi bir para için mahkemeler de uğraşmaya değer mi ayrı konu. Diğer taraftan birçoğumuz yaşamıştır, servisler arızayı genellikle kullanıcı hatasına verir. Bu durumda ya adamları ikna etmeye çalışacaksınız veya paşa paşa ödeme yapacaksınız yada hukuki yollardan hakkınızı aryacaksınız...
ozgurbeyaz
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 17 Nis 2007, 23:48

Aşağıdaki durumlarda garanti geçerli değildir:
- Periyodik bakımlar zamanında, düzenli olarak ve yetkili servisler tarafından yapılmamışsa
- Kullanım kılavuzuna uyulmamışsa
- Araç uygun olmayan şartlarda ya da aşırı yük altında kullanılmışsa (Örneğin yarış aracı olarak)
- Daha önce yetkili olmayan servislerden birinde tamir edilmişse
- Araca üretici şirket tarafından onaylanmamış bir parça takılmışsa ya da araçta üretici tarafından onaylanmayan bir değişiklik yapılmışsa (YANİ LPG)

Uzun süreli kullanımlar sonucu ve malzemenin doğası gereği parçalarda meydana gelen aşınma ve yıpranmalar garanti kapsamında değildir. Aşınmaya maruz olan bu parçalara V kayışları, ampuller, fren ve debriyaj balataları, fren pabuçları, filtreler, lastikler, sigortalar, bujiler ve silecek lastikleri örnek olarak gösterilebilir. Fakat bu parçalarda malzeme, işçilik ve montaj hatası söz konusu ise, parçalar yine garanti kapsamındadır.

Araç üzerinde değişiklik ya da modifikasyon yapılmışsa, bunlarla ilgili olarak arıza meydana geldiğinde garanti geçerli sayılmaz. Örneğin, aracın şanzımanında meydana gelen bir arızada, araca geniş tabanlı lastik takılmış olması nedeniyle garanti kapsamı dışında kalınabilir.
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 17 Nis 2007, 23:51

Arkadaşlar,aracınız lastiklerinin ebatlar(fabrika çıkışlı)ı ile oynamayın uyarısı yine yineliyorum.bu ebatlara üretici firma çok ince matematiksel hesaplamalar ile ulaşıyor.bakın ne yazıyor yukarıdaki garanti prosedüründe Örneğin, aracın şanzımanında meydana gelen bir arızada, araca geniş tabanlı lastik takılmış olması nedeniyle garanti kapsamı dışında kalınabilir.yinede karar sizin...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozgurbeyaz » 18 Nis 2007, 23:59

Skodacı, yukarıda belirttiğin hususlar doğru firma garanti şartlarında bunları yazıyor ancak açıkladığım gibi garanti şartları taketiciyi koruma kanununda düzenlenmiştir bu maddeler tüketici lehine konmuştur ve değiştirilemez yani firmanın kendi garanti kapsamı kanunda sayılanlardan farklı olamaz ve tüketicinin aleyhine değiştirilemez ancak tüketici lehine genişletilebilir Kanun 2 yıl garanti der ama firma ben 3 yıl garanti veririm diyebilir ama 1 yıla düşürdüm diyemez desede hukuka aykırı olur.

Firma 15000 bakımını bende yaptırmadın aracını garantiden çıkardım diyemez ama meydana gelen arıza örneğin yetkisiz serviste değiştirilen yağın araca uygun olmaması nedeniyle oluşmuşsa firma ancak bu durumda  ve sadece yağdan kaynaklanan arızaları kapsam dışına çıkartabilir. Ancak granti kapsamında aracın boyasında meydana gelen sorunu garanti kapsamı dışında tutamaz çünkü garantiyi bütün araç için kaldırma garantisi yoktur.

Aynen yukarıda çanlatıığım gibi LPG sistemi için de aynı şey geçerlidir. Snin verdiğin araca uygun olmayan lastik sonucu meydana gelen şanzıman arzası sonucu sadece şanzıman ve doğrudan veya dolaylı etki ettiği parçalar garanti dışına çıkar diğer parçalar için garanti devam eder ama firma doğal olarak ben tüm aracı kapsam dışı bıraktım diyecektir. Sizde tüketici mahkemesine veya her ilçede kaymakamlıklar nezdinde görev yapan tüketici hakem heyetlerine başvuararak ödediğiniz parayı geri alacaksınız.

Sonuç olarak garanti kapsamında olan araca takılan, değiştirilen veya modifiye edilen  her parça ancak araca zarar verdiği takdirde ve ancak zarar verdiği parçalar için garanti kapsamından çıkar aracın komple ganatiden çıkması diye bir şey söz konusu olamaz.
ozgurbeyaz
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 19 Nis 2007, 03:04

Özgürbeyaz sen nereden biliyorsun bunları? İfaden gayet hukuk ağzıyla yazılmış. tşk. Evet çoğu tüketicinin bildiğinin aksine kullanım klavuzu ve garanti  belgeleri mutlak doğru belgeler değildir. Ama çoğumuz bu belgeleri gerekçe gösteririz. Garanti belgeleri kanunlara aykırı hükümler içeriyorlarsa geçersizdirler. Kaldı ki Skoda ve diğer marklar avrupa da bu garanti belgelerini başka türlü düzenlerler. Örneğin garanti süresi içerisinde siz aracınızı başka bir özel servise götürseniz garantiniz bitmez. Satıcı firma garanti konusu sorunun özel servis hatasından kaynaklandığını ispatlamak zorundadır. Ama Türkiye de tam aksi uygulanıyor. Yalnız bir düzeltme yapayım satıcı firmayla garanti sorunu oluşturan arıza 600 ytl kadar ise kaymakamlıklarda halledebilirsiniz. bunu aşarsa kaymakamlık tüketici birimlerinin yazısı öneri mahiyetindedir. satıcıyı bağlamaz. mahkemeye gitmek zorundasınızdır biraz uzun sürer ama sorun oluşturan bedel, faiziyle birlikte ve karara kadar geçen sürede yapılan tüm masraflar ve hatta psikolojik masraflar (manevi tazminat) satıcıdan alınır.  Konu biraz dağıldı ama tüketici olarak satıcıya karşı zayıf değiliz. hakkını alma süresi biraz uzun olabilir. Ama mevcut garanti belgelerinin çoğu malesef genel mevzuata aykırı.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir