Octaviaların klim aproblemi kronik mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octaviaların klim aproblemi kronik mi?

İleti isnilgiz » 11 Eyl 2009, 01:21

Arkadaşlar bugün aracımla izmirden çeşmeye giderken birden klima soğutmamaya başladı. Akşam kontrol ettim. Klima kompresünde yağ kaçağı vardı. Sanırım bizim kompresör gitti. Daha az masraflı bir çözüm olasılığı olabileceğini düşünenler lütfen yazsın.
Ben başka bir arkadaşıma sordum. O da daha önce bu sorunu yaşamıştı. Anlattıklları:

Bizim octavilarda zexel marka bir kompresör varmış. Bu genelde 3 yıl civarında bir ömrü tamamladıktan sonra arıza yapıyormuş. O yüce otoyla bunun mücadelesini vermiş. Adamlar bunun bir anlamda kronik olduğunu kabul eder cümleler sarfetmişler. Ama garanti kapsamında halletmiyorlarmış. Gerçi yeni modellerde bu markayı bırakmışlar. O tanıdıları aracılığıyla doğuş otodan bunun 1400 e halletmiş. Ama Normal yollarla bu 2500 kadar çıkıyormuş.

Ben de yarın ya da ertesi gün bizim kompresördeki yağ akıntısına bir baktıracağım. İnşallah kompresör gitmemiştir. Bazıları sadece keçelerin değişmesiyle onarılabileceğini söylüyorlar. Bunun gibi sorunları yaşayanlar varsa bunu buraya yazarsa iyi olu düşüncesindeyim.

(Yazı biraz düzgün olamaış olabilir acil yazmak zorunda kaldım)

Kalın sağlıcakla.......... 

isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 11 Eyl 2009, 12:24

öncelikle geçmiş olsun... benim araçta hangi marka klima kullanıldı bilmiyorum ama benim octavia 4 yaşında ve klima maaşallah sorunsuz yaz kış tam randıman.. isnilgiz arkadaş, aracını uzun bi zaman çalıştırmadan beklettiysen bu sorunu yaşamış olabilirsin.. birde sorun keçelerde ise sıkıntı olmaz sanayide keçe kestirip halledersin işini ama dua et klima motorunda problem olmasın yoksa pahalı parça namussuz Unhappy bu arda en pahalı kompresör zexel marka çok ilginç değilmi Smile
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti isnilgiz » 11 Eyl 2009, 17:38

Evet haklısınız. Zexel markanın bir diğer özelliği de devamlı bozulan bir markaymış. skoda bunu anlamış ve bunu artık yeni araçlarına takmıyormuş. Ama eskiden daha önce takılıp da bunda sorun olan araçları geri çağırıp ücretsiz değiştirme gibi güveni artıran hizmet politikaları henüz yok. 
BU arada bugün baktım kompresörün üstündeki borulardan biri yerinden biraz dışa doğru kaymış ve yağ sızıntısı oradan var. PAzartesi baktıracağız artık. İnşallah kompresörde bir arıza yoktur. Ne yalan söyleyeyim. Klimayı hep rölantide çalıtrırdım. Motoru kaptmadan önce klimayı kapatır motoru açtıktan bir süre sonra klimayı açardım. Yani uzun öömürlü olması için her türlü yöntemi denerdim.  Ama bozulcağı varsa bozuluyor işte.

Kalın sağlıcakla...........   
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 11 Eyl 2009, 17:42

isnilgiz_geçmiş olsun.umarım korkulacak bi durum yoktur.yanılmıyorsam a5 idi aracın 2006 mod.yani bndeki a5 tede aynı klıma motoru var.sıkıntı kronıkse işimiz varmı?
sen ne kadar dikkat etsende olacaksa yapacak bişey yok.

basit bi arız olmasını ümit ediyorum.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti kobalt » 12 Eyl 2009, 02:42

İki yıl önce klima radyatörümün mıcır çarpması ile delinmesi sonucu Şaşmazda bir klimacıya gitmiştim,radyatör tamir edildi ve bu arada klima kompresörüde açılıp tamir takımı ile yenilenmişti,ustanın bana söylediği kompresörün öuyle kolay kolay bozulmayacağı,tamir takımı değişimi ile ömrünün uzatılabileceği ancak arızalı durumdayken çalıştırılmasının kompresöre çok daha büyük zarar vereceği yönündeydi.Ben büyük masraflar yapmadan onarılabileceğini düşünüyorum.Maalesef işyerinin kartı araba ile beraber gitti ve anımsayamıyorum,yalnız optimum alışveriş merkezinin alt tarafındaki sapaktan girdiğimde hemen karşıma çıkmıştı,bildiğim bu.

kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 12 Eyl 2009, 21:13

Geçmiş olsun.İyi düşünelim sonuçta iyi olsun.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti isnilgiz » 14 Eyl 2009, 02:21

Teşekkürler arkadaşlar
Yarın bir klimacıya gidiyorum bakalım. Dediğiniz gibi arızalı iken çalıştırmak çok zarar verbiliyormuş klimaya. Açıkçası soğutmamaya başladığı zaman bir süre çalıştırdım. Bakalım yarın göreceğiz.

Size ayrıca bilgi vereceğim. BU arada uzun süredir internete giremiyordum.Bayramdan sonra daha çok gireceğim internete. O zaman daha çok mesaj yazarım buraya kalın sağlıcakla...... 
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti pasaeli » 14 Eyl 2009, 12:14

selam birkac hafta önce bende kopresörle ilgili başlık actım hala sorunum giderilemedi fakat kısaca anlatayım komprasör denen meret pahalı ve ciddi bir arıza bana söylenen orjinal değişimi servisten 1750+100 lira yan sanayi 900+100 cıkmalarda 600-700 arası ama ben suriyeden getirtecem büyük ihtimal orda orjinal parcalar inanılmaz ucuz olduğu söyleniyor dediğiniz gibi parcanın ömrü kısaymıs her ne hikmetsede tam garantisi bittiği zamanda arıza cıkarıyor benim simdiye kadar skoda ile ilgili en sinir olduğum konu bu oldu... Ustaya soruyorum ne kabahat işledikte buna sebep oldu diye hiçbirsey yapmana gerek yok kendiliğinden oluyor dedi. Klimayı zaten sadece cok yüksek devirlerdeyken acarsan zarar verebiliyormusun(saatte 200km ile giderken hangimiz klimayı mıncıklar :)orasıda ayrı bir delilik ya ) onun dısında bizim bir faktörümüz yok bozulmasında...
pasaeli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 14 Eyl 2009, 18:52

Arkadaşlar bugün bir klimacıya gittim. Aracın üzerindeki Zexel marka ve ömrü ortalama 3 yılmış. Servis bunu kabul ediyor. Ancak yapacak bir şey yok diyor. Garantisi bittiğinden ücret almak durumundayız diyor. 

Eskisinin kronik sorununu bilen firma artık yeni octavialara denso diye bir marka takıyormuş. Fiyatı serviste 1750 + işçilik, klima peteği de değiştirilirse 435 tl de o tutuyormuş. Ama anlaşılan o ki bu araçlar sanıldığı kadar efsane değil. 

Yan sanayi değiniz 900+100 işçilik neresi paşaeli kardeş. Bana piyasada yine zexel marka klima kompresörünü 1000+100 işçiliğe teklif ettiler de.  
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 14 Eyl 2009, 18:59

geçmiş olsun cidden çok yüksek bi rakam.Angry
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti isnilgiz » 14 Eyl 2009, 19:29

Arkadaşlar acil bilginize ihtiyacım var. Denso marka şu anda wv nin de kullandığı bir markaymış. Servis 1750+işçilik dedi. Burada 850 tl diyorlar. Orjinalliği konusunda bilgisi olan var mı? BU sitede bir arkadaşın tavsiye ettiği bir yer var İstanbulda. O da denso klima + radyatörü+ temizlik hepsi dahil 1200 e yaparım diyor. Tavsiyeniz nedir?
Kalın sağlıcakla

isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 15 Eyl 2009, 13:24

Geçmiş olsun İsmail Bey.Umarım en az zararla hallolur.Bu problemi başka yaşayan varmı?Yeni bir şey öğrendik sayenizde.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti isnilgiz » 15 Eyl 2009, 15:19

2005 ve 2006 model (belki 2007 model araçlar da olabilir) A5 kasaların bu arızaya aday olduğunu söyleyebilirim. El altında bir tane denso klima kompresörü bulundurunWacko 
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 15 Eyl 2009, 18:25

sadece merakımı gidermek için baktım ,marka olayını anlamadım.kompresörün etiketi yanda üstten görülmüyor.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti umutkubat » 15 Eyl 2009, 19:48

Benimki 2005 model herhangi bir problem yok şimdilik, inşallah ileride bir sorun çıkarmaz..
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti isnilgiz » 18 Eyl 2009, 17:20

Arkadaşlar 1750+ işçilik diyen servis 1000 tl ye razı oldu. Bilginize....
BU arada yüce otodan Barış Bey çözümcü yaklaşımlarıyla beni rahatlattı.

Dışarıda yaptımaktan vazgeçiyorum. Ama yüce otonun bu iyi tutumları Octavianın zexel marka kompresörünün kronik problemi olduğu şeklindeki düşüncemi değiştirmemiştir. Cidden o parçada üretim hatası var.  Alt tarftan metal sıkıştırma contaları  ısı değişimlerine gereken mukavemeti göstermiyormuş.

Kalın sağlıcakla.....
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti pasaeli » 19 Eyl 2009, 06:33

selam bunu serviste banada teklif ettiler yardımcı olma adı altında hataydaki servis yan sanayi olabilir isnilgiz parca garantisi faturası mutlaka kontrol et zexel internette ne kadar bela olduğunu öğrendim arkadaslara yeni alanlara tavsiyem bu markayı mutlaka baksınlar hepte garantisi bitince bozuluyor ciddi sıkıntı var

cıkmalarına 600 tl diyorlar cıkma alıcaksa bile arkadaslar zexel olmamasına dikkat etsin
pasaeli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 20 Eyl 2009, 22:31

Teşekkürler Paşaeli.
Kesinlikle dikkat edeceğim.Dediğin gibi zexel bir tam bir facia. Bazen aynı kalitede daha ucuz bir arbaya biniyormuşuz hissimin ne kadar yanlış olduğunu düşünüyorum. VW hiç kullanmıyormuş bu markayı. Dediğin gibi sanki garanti süresinin bitmesini bekliyormuş gibi servis resmi maliyetleriyle muadili golf ya da jetta fiyatına denk geliyormuş. Açıkçası mahkemelerde koşuşturmak daistedim. Ama Bilirkişi aşamasında aracını alıyorlar. Bilirkişi inceliyor. Mahkeme süreci az 8-10 sürüyor ve bu sürede davayı kazanmak istiyorsanız klimasız dolaşmek zorundasınız. Bu arada uğraştığınız kırtasiye işlemleri zaten 1000 tl yi de bulabilir.

En iyisi bu şekilde halletmek gibi geldi bana.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir