Octaviaların klim aproblemi kronik mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octaviaların klim aproblemi kronik mi?

İleti cengisshan » 27 Eyl 2009, 16:01

Slm arkadaşlar,

Benim octavia elegance A5 elegance sahibiyim. Yetkili servise peryodik bakıma gittim. Klima gazınında kontrol edilmesini istedim. Gaz basmaya çalıştılar ve basamadılar. Gazı otomatik bir cihazla değilde kompresörün kendisinin emmesi şeklinde basmaya çalıştılar. Kompresörle uğraştılar ve dediler ki kompresörün arızalı değişecek ve sadece kompresör 1720 tl kafayı yedim. Kompresör araştırmaya başladım. komple işçilikle 1150 ye sıfır orjinal buldum. Daha sonra araştırmalarıma devam ettiğimde passattan çıkma zexel bir kompresör buldum. Ama benimkisi denso idi. Klima üzerine uzman bir ustaya gösterdiğimde oda klima kompresörümün kilitlemiş olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Passattan çıkan bu kompresörü 350 tl ye alarak servisten vazgeçip ustanın yanına gittim. usta kompresörün uyup uymayacağını belirlemek amacıyla benim kompresörü söktü ve bir baktı dediki abi senin bu kompresör sağlam. Söktüğü gibi geriye hemen taktı. Doğruca araç klima test cihazı olan bir yere gittik. Aracımı cihaza bağladılar. önce vakum yapılarak içindeki hava alındı. Daha sonra kaçak kontrolü yapıldı. Kaçak yoktu. Daha sonra gaz verildi. Baktık klima zayır zayır çalışıyor. Klima özellikle kompresör durumlarında iyi bir klima ve kompresör ustası bularak, kompresörü gözünün önünde söktürüp kontrol edin bence, bu  gaz ve işçilik için 100 tl ödeyerek servisin neredeyse 2000 ytl yi bulan kompresör değişim işinden kurtuldum.

Umarım size faydalı olur.

cengisshan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cengisshan » 27 Eyl 2009, 16:12

Slm arkadaşlar,

Benim octavia elegance A5 elegance sahibiyim. Yetkili servise peryodik bakıma gittim. Klima gazınında kontrol edilmesini istedim. Gaz basmaya çalıştılar ve basamadılar. Gazı otomatik bir cihazla değilde kompresörün kendisinin emmesi şeklinde basmaya çalıştılar. Kompresörle uğraştılar ve dediler ki kompresörün arızalı değişecek ve sadece kompresör 1720 tl kafayı yedim. Kompresör araştırmaya başladım. komple işçilikle 1150 ye sıfır orjinal buldum. Daha sonra araştırmalarıma devam ettiğimde passattan çıkma zexel bir kompresör buldum. Ama benimkisi denso idi. Klima üzerine uzman bir ustaya gösterdiğimde oda klima kompresörümün kilitlemiş olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Passattan çıkan bu kompresörü 350 tl ye alarak servisten vazgeçip ustanın yanına gittim. usta kompresörün uyup uymayacağını belirlemek amacıyla benim kompresörü söktü ve bir baktı dediki abi senin bu kompresör sağlam. Söktüğü gibi geriye hemen taktı. Doğruca araç klima test cihazı olan bir yere gittik. Aracımı cihaza bağladılar. önce vakum yapılarak içindeki hava alındı. Daha sonra kaçak kontrolü yapıldı. Kaçak yoktu. Daha sonra gaz verildi. Baktık klima zayır zayır çalışıyor. Klima özellikle kompresör durumlarında iyi bir klima ve kompresör ustası bularak, kompresörü gözünün önünde söktürüp kontrol edin bence, bu  gaz ve işçilik için 100 tl ödeyerek servisin neredeyse 2000 ytl yi bulan kompresör değişim işinden kurtuldum.

Neticede klimamın gazı yetersizmiş ve tam donanımlı bir klima test cihazı ile vakum ve kaçak testi yapılmadan gaz vermeye çalışıldığı için olan gazınıda boşaltmış tam donanımlı klima test cihazı ile gazda otomatik olarak verildi ve sorun halloldu.  

cengisshan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 27 Eyl 2009, 16:54

Paylaşım için sağol cengishan.Usta faktörü önemli.Cahillerin elinde maskara olmamak lazım.Klima gece gündüz sürekli çalışan birşey değil.Gazoz kapağından kompresör takacak halleri de yok 40000 TL lik arabalara.İnsana hemen pire için yorgan yaktırıyorlar.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti isnilgiz » 28 Eyl 2009, 02:40

[quote="cengisshan"]

Slm arkadaşlar,

Neticede klimamın gazı yetersizmiş ve tam donanımlı bir klima test cihazı ile vakum ve kaçak testi yapılmadan gaz vermeye çalışıldığı için olan gazınıda boşaltmış tam donanımlı klima test cihazı ile gazda otomatik olarak verildi ve sorun halloldu.  

[/QUOTE]

Cengisshan kardeş verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler. Ben de önce aslında bir klimacıya parçayı gösterdim. Onlar da aynı şeyi söylediler. Bu parçada böyle arıza çıkması olağan değil dediler. Dedim "imalat hatası olabilir mi?"

Dedi: "Olabilir desem ne işe yarar ki, benim tespitim uzman tespiti sayılmıyor. Bence imalat hatası var ama bunu servisin kabul edeceği bir uzmandan almalısınız"

Bir de daha önce bahsetmiştim sikayetvar da bir 2006 octavia da aynı klima arızası var. Benim bir meslektaşımın da 2005 octaviasında aynı arıza hasıl oldu. Sikayetvar da bir de VW bölümünde 2006 passat da aynı problem çıkmış. Bunların hepsi aynı markayı kullanıyor diye öğrendim. Dediğim gibi bence bu parçada sorun var. Diğer marka araçların hiçbirinde böyle bir sorun okumadım sikayetvar'da.

Sanırım VW grup kullanmakta olduğu zexel-denso ve sanden lerde kazıklanmış. Çünkü bu parçayı doğrudan kendisi üretmiyor. Bunun farkına varmış. Ama müşteri güvenini kazanma tercihinden vazgeçmiş ki bunu müşterisine bildirmiyor.

Özetle ne olursa olsun VW grup araçları bemim nazarımda sorunsuzluk yönünden olumlu bir imaj bırakmamıştır.

Af buyurun, biraz arabalarla ilgilenirim ve az buzat da anlarım. Benden çok araç danışan arkadaş olmaktadır haliyle ve bu yönüyle bu kusur kesinlikle dikkate alınması gereken bir durum olarak ilgilenenlere aktarılacaktır. kalın sağlıcakla...
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti gbasara » 28 Eyl 2009, 11:33

klima kompresörlerinin o kadar kolay bozulmaması gerekiyor. gaz basılacaksa içerideki kalan gaz, emiş yapılarak alınmalı... belirlenen oran kadar gaz basılmalı (kesinlikle aşılmamalı).. gaz ile birlikte klima yağı de basılmalı.. ancak kompresör değişiminden önce contaların değiştirilebildiğini unutmayın. yağ kaçakları genelde aşırı yük ve fazla gaz basıncı nedeniyle conta/keçelerin bağlantısından oluşuyor. conta tamir takımlarını bulabilirseniz sadece işçilik masrafı ile sorun hallolur.. çünkü aynı araç motoru gibi silindir ve pistonları bulunan klima kompresörlerinin en az onlar kadar sağlam olduğu bilinir. delinip patlamadıkça, gaz basılıp şişirilmedikçe ortaya çıkan sorunlar sadece rulman, conta ve keçe üzerinedir.

behsettiğiniz yağ kaçağı belli ki kompresör içindeki yağın akması.. çatlak yoksa conta değişecek, işçiliği fazla biraz (80-150.-TL)..

bence kompresörü tümden değiştirmeye gerek bile olmayabilir. ülkemizdeki asgari ücret düzeyine baktığımızda yedek parça fiyatlarının yüksekliğine Allah sabırlar versin bize..

2000.TL klima kompresörüne para vermek zorunda olan bizleri ve aynı paraya araba alan -çok yakın- ülkeleri düşünüyorum da.. gerçekten sabır...
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 28 Eyl 2009, 19:40

Arkadaşlar bugün tanıdığım bir tüketici avukatına danıştım. Olayları bir bir anlattım. O da hiç durmadan başvuralım diyor. Böyle imalat hatasının olduğu bu gibi durumlarda garantinin bitmiş olmasının hiç bir önemi yoktur" diyor. Olay ilk duruşmada bilirkişi bir makine mühendisine verilir karar uzun sürmez diyor.
Açıkçası kararsız kaldım. Yarın da servise gideceğim. Parça gelecekti.

Servis baştan 1000 TL derken şimdi 1200 TL dedi. Bu beni rahatsız etti açıkçası...... 

Görüş bildirirseniz sevinirim.

Kalın sağlıcakla................
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 29 Eyl 2009, 00:04

Avukatlar hiç bir şeye olumsuz görüş bildirmezler,para kazanmak uğruna ,insanları acımadan kısır ve zararlı maceralara sokup perişan ederler.Herşeye rağmen Avukat güvenilirse hiç düşünmeden başvur.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti cengisshan » 30 Eyl 2009, 15:28

Arkadaşlar benim octavia 86000 km de 2005 model elegance, usta kompresörü söktüğünde ilk baktığı şey kasnağının dönüp dönmediği, yani kompresörün kilitlenip kilitlenmediği, kompresör kafasındaki siyah kayış kasnağı rahatça dönüyorsa, emme ve basma yapıyorsa sağlam demektir. Aracın orjinal üzerindeki kompresör DENSO idi. Kompresör yerinde monteli iken kilitleyip kilitlemediği pek anlaşılmıyor. İllaki sökülüp ele alınarak incelenmesi lazım. Sadece kompresörü test eden sistemlerde var sanırım büyük şehirlerde bulabilirsiniz. Valeo clim service gibi.  Gazı eksikse kompresör devre dışı kalıyor ve çalışmıyor. Bunada anlamayan servis yetkilileri kompresör gitmiş değişecek diyor. 
cengisshan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bozkurtcan » 03 Kas 2009, 00:10

selam arkadaşlar bende 2006 model  octavia elegance 71000 de aynı sorun bendede ver servise gittim kopresörün değişmesi gerekir fiyatı 1900 şikayer var başvurdum ordan çıkan sonuç  garantisi yokmuş üretim hatası değilmiş yok birkaç yaz çalışmış gibi cevaplar aldım
 çıkma taksam randıman verirmi veya sıfır denso marka taksammı bunun da fiyatı ne olur bu konuda bana bilgi veren arkadaş olursa memnun olurum  
Bozkurtcan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mahmut
Nereden: Bingöl
Arabanız: Octavia 1.4 tsi Ambiante(2011)

İleti sucan » 03 Kas 2009, 00:16

bu sorunu yaşayan arkadaşalrın tamamının www.sikayetvar.com adresine yazmalarını tavsiye ederim en azından  şikayet artıkca sorun giderme mecburiyetide artacaktır bu sitede klima sorunundan dolayı bir kaç şikayet mevcut
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti sucan » 03 Kas 2009, 00:59

[quote="sucan"]bu sorunu yaşayan arkadaşalrın tamamının www.sikayetvar.com adresine yazmalarını tavsiye ederim en azından  şikayet artıkca sorun giderme mecburiyetide artacaktır bu sitede klima sorunundan dolayı bir kaç şikayet mevcut[/QUOTE]
bir diğer önerimde budur http://www.tuketicihaklari.org.tr/ tüketiciler olaark çok hakkımız var ve biz hiç birini bilmiyoruz burayla iletiime geçerek  sorununuzu iletin ve en azından yol gösterirlerse uygularsınız.
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti RoadFighter » 03 Kas 2009, 01:16

Bizim A5 2005 model. (A5'in ilk gelenlerinden olması lazım)

4 sene zarfında klimada koku dışında bir sıkıntı yaşamadık. (bu koku olayı da peder beyin klima kullanma şeklinden kaynaklanıyor ve klima yollarını defalarca etraflıca temizlememize rağmen koku olayı geçmiyor) 

Klima işinden anlayan,klima işi ile sürekli uğraşan,kompresör alıp,satan samimi bir sanayici ahbabım var. Kendisine bu durumu sorayım. Hatta bizim aracın klima kompresörüne bir baktırayım markası ne diye.  

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir