Octavia A5 elegance kapı döşemeleri nasıl sökülür?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia A5 elegance kapı döşemeleri nasıl sökülür?

İleti cengisshan » 30 Eyl 2009, 15:47

Merhaba arkadaşlar,

2005 A5 kasa octavia elegance aracımın öncamları açıp kapatırken acayip sürtünme sesi gibi ciyak ciyak  ses geliyor. Servis pek üstünde durmadı. Fitillere dolan tozu kredi kartı ve bez yardımı ile temizledim fakat döşemenin söküp mekanizmanın komple bir gözden geçirilmesi gerekiyor sanırım. Ben kendim kapı döşemesini söküp cam mekanizmasına bakım yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Görsel yani resimli olsa çok işime yarar.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar....

cengisshan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 30 Eyl 2009, 15:52

Döşemenin kenarları boyunca 6 civata var. Ayrıyeten kapı tutma kolunu düz tornavida ile ara çizgisinden açarak tırnakalarında çıkartıktan sonra -gizlenmiş halde- 2 adet büyük boy civata da orada var. Bunlar çıktıktan sonra; kapı döşemesinin kendi tırnaklarından -önce alt kısım sonra üst kısım- hafifçe çekince komple döşeme bölümü eline gelir.  

Dikkat et, kaş yapayım derken göz çıkarma sakın; kolay gelsin... ;)

Not: Bu anlattığım a4 kasa için geçerli, a5 kasaya daha hiç binmek bile nasip olmadı :(

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti cengisshan » 30 Eyl 2009, 15:56

Teşekkürler Özkan Bey servise kırdığım parçayı almaya gitmek yerine bin düşünüp 1 yapmak lazım.
cengisshan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cengisshan » 30 Eyl 2009, 15:57

Haklısın Özkan çok farklı döşeme boyunca sadece 2 vidamız var onları söküyorum ama başka vidalarda var herhaldeki kıpırdamıyor. 
cengisshan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 30 Eyl 2009, 16:00

[quote="delidolu"]

Döşemenin kenarları boyunca 6 civata var. Ayrıyeten kapı tutma kolunu düz tornavida ile ara çizgisinden açarak tırnakalarında çıkartıktan sonra -gizlenmiş halde- 2 adet büyük boy civata da orada var. Bunlar çıktıktan sonra; kapı döşemesinin kendi tırnaklarından -önce alt kısım sonra üst kısım- hafifçe çekince komple döşeme bölümü eline gelir.  

Dikkat et, kaş yapayım derken göz çıkarma sakın; kolay gelsin... ;)

Not: Bu anlattığım a4 kasa için geçerli, a5 kasaya daha hiç binmek bile nasip olmadı :(

[/QUOTE]

Onlar kapı kolunun içinde olmalı...

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti octaviaman » 30 Eyl 2009, 16:06

döşemeyi sökmeden yeşil klipslerden almanızı tavsiye edeim çünkü sökerken kırılıyorlar.Ayrıca ayna kumandası altında ve cam kumandası altında ki civataları atlamayın.

Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti cengisshan » 30 Eyl 2009, 16:11

Teşekkürler. Yeşil klips? Geçme klipsi mi? Anlayamadım?
cengisshan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 30 Eyl 2009, 16:13

döşeme altında geçme klipsler
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti fmaka » 30 Eyl 2009, 22:07

döşemenin klipslerini kırmadan çıkarsanız bile döşeme altındaki kapı sacı puntolarla sıkıştırılmış.cam motorunu direk göremiyorsun. döşemeyi açtıktansonra sadece inerken ve çıkarken yağlaman yeterli camı.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti tivoli » 30 Eyl 2009, 22:13

hiç uğraşma kendine masraf açarsın.. yetkili servise git mutlaka... tecrübe konuşuyor Wink
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti goksu » 01 Ekm 2009, 17:47

[quote="cengisshan"]    Merhaba arkadaşlar,

2005 A5 kasa octavia elegance aracımın öncamları açıp kapatırken acayip sürtünme sesi gibi ciyak ciyak  ses geliyor. Servis pek üstünde durmadı. Fitillere dolan tozu kredi kartı ve bez yardımı ile temizledim fakat döşemenin söküp mekanizmanın komple bir gözden geçirilmesi gerekiyor sanırım. Ben kendim kapı döşemesini söküp cam mekanizmasına bakım yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Görsel yani resimli olsa çok işime yarar.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar....
[/QUOTE]

Bende aynı sorundan muzdarip idim, ve konu açmıştım  bir kaç ay önce. Döşemeleri hiç sökme bence de, zahmetli bir işe benziyor, ayrıca zarar verme ihtimli de yüksek. Ben şu şekilde hallettim: yanına yardımcı olacak birini al, camı en aşağıya kadar indir, cam fitilini arala ve el lambası ile içeriyi aydınlat. İçerde makarayı görürsün zaten, yağdanlık ile makaranın üzerine 5-10 damla yağ damlat. ben bu şekilde hallettim.

goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti fyyaman » 02 Ekm 2009, 00:17

Sadece üst siyah kaplamayı söküp sprey yağla yağlayabilirsin, mekanizma puntoluludur açmanı tavsiye etmem..
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Nereden: Bursa
Arabanız: Octavia

İleti cengisshan » 05 Ekm 2009, 13:26

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim. 
cengisshan
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir