2003 collection da rölanti sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2003 collection da rölanti sorunu

İleti kopuz » 04 Ekm 2009, 00:32

Selam arkadaşlar. 5 ay önce 2003 model bir collection aldım. Aldığımda 123.000 km deydi(şimdi 130.000 i geçtim). Araç ben alana kadar benzinde kullanılmıştı. Alır almaz lpg takdırdım(atiker). Ancak aracımda yaklaşık 4 aydır çözülemeyen bir sorun var. Araç durkaklarda, lambalara yaklaştığımda ya da park etmek için yaklaştığımda yani vites-debriyaj-gaz kulandığımda devirinde bir dalgalanma başlıyor. Rölanti 15-18 arasında kendi kandine alıp veriyor. Ayrıca normal 7 rölantide dururken birden kendi kendine 10 devire çıkıyor.Resmi servisler dahil 15 kadar usta ve lpg kitini taktırdığım servis defalarca bakıp teşhis koymaya çalıştıysa da halen sonuca ulaşılamadı. Denemeler gösteriyor ki araç benzinde de aynı sıkıntıları yapıyor. Araçta görünen tek arıza zenon far beyni arızası.Yakıt ölçümü fakir diye de vascom da uyarı veriyor. Pazartesi tekrar yetkili servise bırakacağım. Benzer tecrübeyi yaşayanlar paylaşırsa sevinirim...

kopuz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 04 Ekm 2009, 00:38

xeneon far beyni arızası için yetkili servis ağzını 850 TL den açacak haberin olsun, bu zaman zarfında şehir içinde sis farları ile işini gayet iyi görebilirsin
Normal rolanti değeri 7 lerde değil 9 da olması gerekir, ilk çalıştığında 10-11 arası bir süre çalışır sonra hemen 9 a düşer.
Saydığın problemlerden ilk aklıma gelen lpg kitinin yanlış/uyumsuz takılması sonucunda lamda sensörü yakıt oranı konusunda epc ye yanlış bilgilendirme vermesinin neden olduğunu, bunun sonucunda da boğaz kelebeği elektronik olarak doğru karışımı ayarlamak için gazı alçaltıp, yükselttiğini düşünüyorum.
Emin olmak için 1 hafta boyunca daimi olarak aracı benzinle kullanırsanız bu problemlerin hepsinin normale döndüğünü göreceksiniz. Yok aldığında beri böyleyse o zaman bir ustaya gözükmekte fayda var.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti kopuz » 04 Ekm 2009, 14:49

Tecrübelerinizi paylaştığınız için öncelikle teşekkür ediyorum. Ancak rölanti devir sayısının normal değeri konusunda servislerde bana hep 7 hatta 6.75 denilmişti ki nitekim araç 7 devirdeyken çok rahat. Dediğiniz gibi araca şu an benzinde kullanıyorum. Zaten pazartesiden itibaren serviste zannederim birkaç gün içinde çözüme ulaşılacaktır. Zenon far konusunda çok alternatif var piyasada ama tabi etkili servisten orjinal yedek parça fiyatı hep çok abartılı oluyor. Daha önce ankara ata dan 280 ytl ye üstelik de bir özel servis ustası arkadaş yardımıyla indirimli aldğım parça konyada 160 ytl di üstelik orjinaldi ama satıldığı yer yetkili servis değil sanayide bir wv grup parçacısıydı...Lpg kiti kousunu lpg takan servislere kabul ettirmek konusu zaten başlı başına bir problem. Ancak ben daha taktıralı 5 ay oldu 2yıl garantiden yararlanma hakkım var. Üstelik kullandığım lpg kitinin fabrikası da konya da olunca soruna müdahelede biraz daha hızlı hareket edebileceğimi ümit ediyorum...

kopuz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kopuz » 04 Ekm 2009, 14:55

Ayrıca collection kullanıcılarının araçla ilgili tecrübelerini paylaşan bir başlık yok ya da ben göremedim. Malum aracın sayısız özellikleri konusunda servisler bile dumur ouyor bazen. Özellik kullanımı konusunda tecrübelerinizi de paylaşırsanız sevirim. Mesela bana serviste anahtardan basarak cam açma kapatma yok dediler. Gerçekten öyle mi? Yağmur sensörü aracın camları ve sunroof u açık kaldığında yağmur yağarsa buraları otomatik kapatıyormu?  
kopuz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kopuz » 04 Ekm 2009, 14:56

Collection larda sesli alarm varmı? Nasıl test edebilirm. Kapı açık kalınca sesli uyarı varmı ekran dışında? Vea szilerin bulduğunuz ya da öğrendiğiniz başka çarpıcı özellikler...
kopuz
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir