Herhalde ilk pert olan facelift octavia

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Herhalde ilk pert olan facelift octavia

İleti MEGAN » 29 Ekm 2009, 21:12

Teşekkkürler ;)

-Skoda Octavia A5 1.6 FSI //
-34 EU 8105
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
Kullanıcı avatarı
MEGAN
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: PEUGEOT 307 1.6//MAKYAJLI ALP BEYAZI // 34 EU 8105

İleti mayham85 » 29 Ekm 2009, 21:49

[quote="talhadogdu"]Arkadaşlar hava yastıkları emniyet kemeri olmadan açılmaması insanın zarar görmesini biraz daha "azaltır". Farzedin emniyet kemeri takmadınız, kaza oldu ileriye doğru gitmeye başlıyorsunuz ve dümdüz gittiğiniz için airbag yerine kafanızı cama vurursunuz, airbag ise karnınızda bomba gibi patlar ! Bir sitede 50 km. de kemersiz airbag karnınızda patlarsa karnınıza 10 ton luk basınç biner yazıyordu... Gerisini siz düşünün.

Ayrıca linkleri düzgün koymamışım özür, düzeltiyorum :)
[/QUOTE]

cama vurmaktansa airbag i tercih ederim.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti asdfghjk » 29 Ekm 2009, 22:04

[quote="mayham85"][quote="talhadogdu"]Arkadaşlar hava yastıkları emniyet kemeri olmadan açılmaması insanın zarar görmesini biraz daha "azaltır". Farzedin emniyet kemeri takmadınız, kaza oldu ileriye doğru gitmeye başlıyorsunuz ve dümdüz gittiğiniz için airbag yerine kafanızı cama vurursunuz, airbag ise karnınızda bomba gibi patlar ! Bir sitede 50 km. de kemersiz airbag karnınızda patlarsa karnınıza 10 ton luk basınç biner yazıyordu... Gerisini siz düşünün.

[/QUOTE]

cama vurmaktansa airbag i tercih ederim.[/QUOTE]

LOL LOL LOL

Bir de bir başka emniyet kemeri takma türü var, kemer ikazı olmasın diye koltuğunu kemerleyenler var, onlarda herhalde koltuğuma bişi olmasında bana ne olsun diyenler Tongue

LOL
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti C@GL@R » 29 Ekm 2009, 22:09

[quote="mayham85"]

kardeşim golfü pert ettiğinde bir opel comboyu ikiye atlamıştı ama kemerler takılı olmadığı halde! ön iki hava yastığı açılmıştı.

VW grubu hav yastıkları kemere bğlı değil.

ayrıca taklada hiç bir zaman açılmaz. takla sırasında bir  yana bir buyana uçarken arabanın içinde o hava yastıkları yarardan çok zararlı olur.

4 takla atıp sıyrıksız çıkmış birisi olarak yazdım sonuncusunuda zira o araçtada açılmadı :)

artı olarak belirteyim. hava yastığından çok çok daha önemli olanemniyet kemeridir. kazada kemerin sizin canınızı kurtarması çok daha mümkün.
[/QUOTE]

illa ön haya yastıkları değil perde diz vs..bunlar da mı açılmaz taklada
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti C@GL@R » 29 Ekm 2009, 22:10

[quote="emre_tokay"]bence altaki araba selde yuvarlanmış gibime geldi.[/QUOTE]

size katılıyorum hava yastıklarının açılmamasının sebebi bu olabilir
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti mayham85 » 29 Ekm 2009, 22:16

[quote="caglarkrbyk"] [quote="mayham85"]

kardeşim golfü pert ettiğinde bir opel comboyu ikiye atlamıştı ama kemerler takılı olmadığı halde! ön iki hava yastığı açılmıştı.

VW grubu hav yastıkları kemere bğlı değil.

ayrıca taklada hiç bir zaman açılmaz. takla sırasında bir  yana bir buyana uçarken arabanın içinde o hava yastıkları yarardan çok zararlı olur.

4 takla atıp sıyrıksız çıkmış birisi olarak yazdım sonuncusunuda zira o araçtada açılmadı :)

artı olarak belirteyim. hava yastığından çok çok daha önemli olanemniyet kemeridir. kazada kemerin sizin canınızı kurtarması çok daha mümkün.
[/QUOTE]

illa ön haya yastıkları değil perde diz vs..bunlar da mı açılmaz taklada
[/QUOTE]

bildiğim kadarı ile onlarda açılmıyor.
zaten hava yastıkları diyelimki açıldı takla nına bir kaç saniye bile sürmüyor sönmesi. anlık çarpma sırasınd etkili olur tekralı dnüşte yani taklada hiç bir yararı olmaz hatta açılırken yaralanmaya bile neden olabilir.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mayham85 » 29 Ekm 2009, 22:19

[quote="talhadogdu"] [quote="mayham85"][quote="talhadogdu"]Arkadaşlar hava yastıkları emniyet kemeri olmadan açılmaması insanın zarar görmesini biraz daha "azaltır". Farzedin emniyet kemeri takmadınız, kaza oldu ileriye doğru gitmeye başlıyorsunuz ve dümdüz gittiğiniz için airbag yerine kafanızı cama vurursunuz, airbag ise karnınızda bomba gibi patlar ! Bir sitede 50 km. de kemersiz airbag karnınızda patlarsa karnınıza 10 ton luk basınç biner yazıyordu... Gerisini siz düşünün.

[/QUOTE]

cama vurmaktansa airbag i tercih ederim.[/QUOTE]

LOL LOL LOL

Bir de bir başka emniyet kemeri takma türü var, kemer ikazı olmasın diye koltuğunu kemerleyenler var, onlarda herhalde koltuğuma bişi olmasında bana ne olsun diyenler Tongue

LOL[/QUOTE]

onlar 80 liralık döşeme korumadan yırtıyrmuş :D
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 31 Ekm 2009, 11:13

arkadaşlar hava yastıkları emniyet kemerine ek olarak getirilmiş bir güvenlik sistemidir. sadece emniyet kemeri yaklaşık %50, yalnızca hava yastığı yaklaşık %10 ikisi birlikte ise %70 civarında koruma sağlıyor.
bazı amerikan araçlarında insanları emniyet kemerini bağlamaya zorlamak için kemer takılı olmadığında havayastığının açılmasını engelleyen sistem olmakla birlikte octavialarda yok.

hava yastığının açılması için kılavuzda da anlatıldığı gibi belli açıdan ve belli güçte gelen bri darbeye ihtiyaç duyuluyor. sensörler bu parametreleri algılamazsa hava yastığı açılmaz. takla durumunda da açılmıyor (varsa tavan hava yastıkları hariç). belki araç takla atarken yan tarafını çok sert vurursa yan ve perde hava yastıkları açılabilir ama ön açılmaz. bunun nedeni daha kötü yaralanmalara neden olabilmesi. örneğin araç takla atarken ön hava yastığı açılıp sizde yana savrulmuşken sizi kapı ya doğru itebilir ve ölüme sebebiyet verebilir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti lazianke » 31 Ekm 2009, 15:50

bildiğim kadarıyla hava yastığı emniyet kemeri takılı değilken de açılır.yanlış hatırlamıyorsam kullanma kılavuzunda emniyet kemersiz kullanmanın tehlikeli olduğu yazıyordu. zira hava kemersiz bir kazada yastığının açılmasıyla sürücü hava yastığına toslayacaktır ve o da çarpma etkisi yapacaktır. ayrıca yastık patlarsa içindeki gaz nedeniyle bizde yanıklar da oluşabiliyor...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti alpino » 31 Ekm 2009, 17:21

asla yanık tehlikesi yok. o gaz kimyasal bir tepkimenin ürünü ve gayetle soğuktur.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti sucan » 31 Ekm 2009, 17:57

[quote="lazianke"]bildiğim kadarıyla hava yastığı emniyet kemeri takılı değilken de açılır.yanlış hatırlamıyorsam kullanma kılavuzunda emniyet kemersiz kullanmanın tehlikeli olduğu yazıyordu. zira hava kemersiz bir kazada yastığının açılmasıyla sürücü hava yastığına toslayacaktır ve o da çarpma etkisi yapacaktır. ayrıca yastık patlarsa içindeki gaz nedeniyle bizde yanıklar da oluşabiliyor...[/QUOTE]
havayastığının içindeki gazın herhangi bir yakıcı etkisi yok kullanma klavuzunda bu konu ayrıntılı olarak belirtiliyor
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti tivoli » 31 Ekm 2009, 21:08

arkadaşlar araba takla atarsa hava yastıkları açılmaz mevzusu nasıl bişey oluyor? bunu bana biri izah etsin lütfen..

1- Araç bir engele çarptıktan sonra takla atmaya başlar.. Bu durumda engele çarptığı anda zaten hava yastıkları açılır.

2- Araç herhangi bir engele çarpmadan yani bir virajda veya kaygan bir yolda direksiyon hakimiyeti kaybedilerek takla atar. Bu durumda da araç takla atmaya direk havada başlamıyor ya...!! yere çarpa çarpa takla atıyor ve araç yine yandan veya önden veya her iki yönden darbe alıyor.. darbeyi ilk aldığı anda da hava yastıkları açılır. Eğer kullanım klavuzunda böyle maddeler varsa bence vakit kaybetmeden harekete geçmeli. çünkü bu hava yastığı açılmamasından dolayı firmalar bugüne kadar çok tazminat ödediler ve bundan kurtulmanın yolunuda bulmuşlar..!!! aynı sigara firmelarının sigara paketleri üzerine yazdıkları uyarılar gibi.. zannetmeyin ki bizi düşündükleri için..!!! sadece birgün gelir, bu tiryakiler hasta olurda bana tazminat ödetirler korkusundan kendilerince kurtuluş yolu bulmuşlar.. madem beni o kadar düşünüyorsun öyleyse ne diye sigara satıyorsun kardeşim Smile
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir