octavia soğutma sistemi arızaları kronik mi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

octavia soğutma sistemi arızaları kronik mi

İleti aydintoprak » 29 Ekm 2009, 22:31

Merhaba!

2005 model A4 kasa octavia aracımın ön yolcu bölümünde bir sızıntı olması üzerine aracımı servise gösterdim, ve baktıklarında servis danışmanı, kalorifer peteği delinmiş değişmesi gerekir dedi. Bu peteğin değişmesi çok zormuş, ön konsolun tamamiyle sökülmesi gerekiyormuş, 250 orijinal petek masrafı ve 200 de işçilik çıkardılar. (Ankara'da özel bir servis)  Pazarlıkla fiyatı 400'e düşürdüm, fiyat bana yine de çok pahalı geldi. Bu rutin bir arızaymış ve 5 yıllık bir araçta olurmuş.

Bundan iki yıl önce de devir daim pompası çatladığı için aracın soğutma sistemi bozulmuştu, 800 km'lik yola çıkıyordum, 100. km'sinde klima soğuk üflediği ve hararet göstergesi yandığı için son anda yolda kalmaktan kurtulmuş, geri dönüp tamir ettirmiştim. Bunun için ise 300 lira civarı bir ödeme yapmıştım.

Üst üste yaşadığım bu iki olay nedeniyle octaviam'dan soğumuş durumdayım.  5 yıllık araçta bu tür arızaların olması normal mi sizce? Araca su falan eklemiş değilim, antifiriz eklemesi servislerde yapıldı. Kalorifer peteği 5 yılda nasıl çürür ve delinir, su pompası bu kadar dayanıksız mı ki çatlasın? Bakalım bundan sonra ne gibi arızalar çıkar?

aydintoprak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 29 Ekm 2009, 22:39

triger kayışı set olarak değişti mi ?
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti aydintoprak » 29 Ekm 2009, 22:44

Evet. su pompası arızasında, iki iş olmasın diye triger kayışını da değiştiler, ancak set olarak değil, gerek gördükleri parçaları değiştirdiler.

aydintoprak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aydintoprak » 29 Ekm 2009, 22:48

[quote="AhmetH"]triger kayışı set olarak değişti mi ?[/QUOTE]

Faturada şunlar yazıyor:

pompa, su komple avu-bfq

kasnak, ekz. trig. kayış-avu

kayış, eksantrik

antifiriz 1 litre..

aydintoprak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 29 Ekm 2009, 23:01

bence soğutma sıvısı bakımlarınız düzgün yapılmamış..

soğutma sıvısının  düzenli olarak değişmesi  lazım  genelde triger değişim zamanında  yapıyorlar bunu yetkili serviste.

siz  özel  servise  gittiyseniz  dikkat edilmemiştir  netekim 1 litre antifriz  yazıdğına görede değişmemiş. triger olayıda bu şekilde atlandığına göre motorunuzda  5 yıllık  soğutma sıvısı  var şu anda.

soğutma sıvısı  2 yılda bir boşaltılıp  değişmezse   asidikleşir bu bütün  araçlarda böyledir.

kimisi  dayanır  kimisi  bu sıvının dolaştığı  yerlerdeki herhangi en zayıf noktadan  arıza  çıkartır. bu radyatör  olur conta  olur  kalorifer radyatörü  olur vs.

büyük ihtimalde  sizin araçta böyle olmuştur.  soğutma sıvınızı komple  boşaltıp   uygun oranda saf su + antifriz karışımıyla  yenilenmesi  gerektiğini  aklınızda bulundurun
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti aydintoprak » 29 Ekm 2009, 23:37

Soğutma sıvısı yetkili serviste 3 yıl önce değişmişti. Aracıma lpg taktırmıştım, lpg kelepçelerinin fazla sıkılması nedeniyle kalorifer hortumunu yarması sonucu araç hararet yapmıştı ve devamlı su ekleyerek servise kadar gidebilmiştim, o zaman aracım yetkili servise kabul edilmemişti lpg'li diye. Lpg'yi nereye taktırdıysan git orada yaptır demişlerdi. Ayrıca lpg takılırken soğutma sıvısını tamamen boşaltıyorlar, tam hatırlamıyorum ama suyu boşaltıp bir kaba alıp tekrar koymak yerine, sadece su koymuşlardı ve bu şekilde aracı 10 gün kullanmıştım. ( lpg BRC yetkili servisinde takılmıştı) kalorifer hortumundan su sızdırması nedeniyle de soğutma sıvısı tamamiyle yenilenmişti.

2 yılda bir antifirizin yenilenmesi gerektiğini ilk defa duyuyorum. O zaman yetkili servisler uyuyorlar, yıllık bakımlarda bir aletle sadece antifirize bakıyorlar, değişmesi gerektiğini falan söylemiyorlardı. 5 yıllık araçta sadece bir defa antifiriz değişimi oldu, o da hararet yüzünden.
aydintoprak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 29 Ekm 2009, 23:46

işin özü  LPG  ye dayanıyor öyleyse..  hararet sonucu  devir daim sorun oluşturmuş olabilir  sonuçta devir daim bir pompa ve artık  genelde  suyu  dolandıran pervane kısmını sert plasitk malzemeden yapıyorlar.

sorunlarınız çözüldükten sonra  ben souğtma sistemi kaynaklı bir sıkıntı yaşayacağınzı düşünmüyorum.

aracınızdan soğumanıza gerek yok Smile
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti aydintoprak » 30 Ekm 2009, 00:09

Teşekkür ederim bilgilendirme için. O zaman bu arızalar lpg'den kaynaklandı, araç hararet yaptı, antifiriz düzenli değiştirilmedi. Ama bugün gittiğim servisin bu tür arızalara normal demesi soğumama neden oldu. Umarım diğer arkadaşlar bu tür arızalarla karşılaşmıyordur.
aydintoprak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 30 Ekm 2009, 00:13

[quote="AhmetH"]  sonuçta devir daim bir pompa ve artık  genelde  suyu  dolandıran pervane kısmını sert plasitk malzemeden yapıyorlar.

[/QUOTE]

aynı motorda VW grup araçlarda, en basitinden Golflerde o plastik kısım metal Smile

bizim bi kanki onu kırdıydı, çıkma bi golften metalini taktırmıştık yamulmuyorsam, alt yazı geçeyim dedim... araba sonra saat gibi oldu.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 30 Ekm 2009, 00:19

Hakan bilmiyorum vectra da  plastikti (sert bakalit)  bilenlerle laflarkende  artık hep böyle  çıkıyor falan demişlerdi..

metal görünümlü olabilir yanılmamak lazım   metalse  sağlamdır  öyleyse neden  her triger değişimde değişiyor..

en basitinden  benim felicia  160.000 devir daim değişmedi..   rulmansa  onda da  var..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti hakanerdogan » 30 Ekm 2009, 00:26

bilmem, sanki biz emin gibiydik Golf'ten çıkanın metal olduğuna... yamuluyor olabilir miyim, olabilirim tabi aradan çok zaman geçti adam 3 octi alıp sattı, toledo aldı Tongue
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti aydintoprak » 30 Ekm 2009, 00:38

kalorifer peteğinin de alüminyum ya da bakır olanı var sanırım. bu parçanın orijinaline 255 diyorlar, yan sanayi 40 lira ve 60 lira fiyat aldım. Yan sanayi üründe bir problem çıkar mı? Ayrıca benim araçtaki petek çok değişikmiş,(bağlantı noktaları farklıymış)  servisten bu tür petekle ilk defa karşılaşıyoruz, bulamadık araştırıyoruz demişlerdi, bugün öğleden sonra aradığımda bulduk dediler. Ama akşama yetiştiremeyeceklerini, ön konsolu takma işleminin uzun süreceğini söylediler. Bana pek inandırıcı gelmedi, bunlar peteği bulamamıştır, çünkü 29 Ekim'de yetkili servisler kapalı, ertesi gün yetkili servisten temin edeceklerini tahmin ediyorum. Her octavia'da farklı petek mi kullanılıyor ki bulunamasın...
aydintoprak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 30 Ekm 2009, 02:56

[quote="aydintoprak"]kalorifer peteğinin de alüminyum ya da bakır olanı var sanırım. bu parçanın orijinaline 255 diyorlar, yan sanayi 40 lira ve 60 lira fiyat aldım. Yan sanayi üründe bir problem çıkar mı? Ayrıca benim araçtaki petek çok değişikmiş,(bağlantı noktaları farklıymış)  servisten bu tür petekle ilk defa karşılaşıyoruz, bulamadık araştırıyoruz demişlerdi, bugün öğleden sonra aradığımda bulduk dediler. Ama akşama yetiştiremeyeceklerini, ön konsolu takma işleminin uzun süreceğini söylediler. Bana pek inandırıcı gelmedi, bunlar peteği bulamamıştır, çünkü 29 Ekim'de yetkili servisler kapalı, ertesi gün yetkili servisten temin edeceklerini tahmin ediyorum. Her octavia'da farklı petek mi kullanılıyor ki bulunamasın...[/QUOTE]

kesinlikle yan sanayi malı kullanmayın...üzülürsünüz...
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 30 Ekm 2009, 11:31

[quote="AhmetH"]bence soğutma sıvısı bakımlarınız düzgün yapılmamış..

soğutma sıvısının  düzenli olarak değişmesi  lazım  genelde triger değişim zamanında  yapıyorlar bunu yetkili serviste.

siz  özel  servise  gittiyseniz  dikkat edilmemiştir  netekim 1 litre antifriz  yazıdğına görede değişmemiş. triger olayıda bu şekilde atlandığına göre motorunuzda  5 yıllık  soğutma sıvısı  var şu anda.

soğutma sıvısı  2 yılda bir boşaltılıp  değişmezse   asidikleşir bu bütün  araçlarda böyledir.

kimisi  dayanır  kimisi  bu sıvının dolaştığı  yerlerdeki herhangi en zayıf noktadan  arıza  çıkartır. bu radyatör  olur conta  olur  kalorifer radyatörü  olur vs.

büyük ihtimalde  sizin araçta böyle olmuştur.  soğutma sıvınızı komple  boşaltıp   uygun oranda saf su + antifriz karışımıyla  yenilenmesi  gerektiğini  aklınızda bulundurun
[/QUOTE] yanlışınız var, ilk defa duyuyorum böyle bir bilgiyi. Ayrıca yetkili servisin bakım çizelgelerine göre böyle bir uygulama yok.
Ayrıca 2 yılda bir değişimi gerekli diyorsunuz, öte yandan yetkili servisler bunu triger değişim zamanında yapar diyorsunuz. Halbuki triger VW grubunda 4 yılda bir değişir.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 30 Ekm 2009, 15:06

trigerle antifirizin ne alakası olabilir, triger için motoru assam, karşıma değişmesi kolay ilk ne gelir, devirdaim... demek ki AhmetH onu kastetmiş. ilerde bozulursa fazladan işçilik ödeme diyedir.

bakım periyodlarında görünmesede haklıdır, değişmesi gerekir, fren hidroliğinizi hiç değiştiler mi aracınız 2-3 yaşına geldi diye, değişmezler, önemsiz şeylerdir çünkü faal kullanıma etkisi yitene kadar kullanılır bu tarz sıvılar.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti aydintoprak » 30 Ekm 2009, 16:06

[quote="hakanerdogan"]trigerle antifirizin ne alakası olabilir, triger için motoru assam, karşıma değişmesi kolay ilk ne gelir, devirdaim... demek ki AhmetH onu kastetmiş. ilerde bozulursa fazladan işçilik ödeme diyedir.

bakım periyodlarında görünmesede haklıdır, değişmesi gerekir, fren hidroliğinizi hiç değiştiler mi aracınız 2-3 yaşına geldi diye, değişmezler, önemsiz şeylerdir çünkü faal kullanıma etkisi yitene kadar kullanılır bu tarz sıvılar.
[/QUOTE]

Kullanma kılavuzunda antifirizin 3 yılda bir değişmesi gerekir yazıyor, bunu servise söyledim, sıcaklık kontrolü yaparız, gerektiğinde antifiriz ilavesi yaparız dediler, tamamen değişimin gereksiz olduğnu söylediler. Ayrıca kullanma kılavuzunda fren hidrolik değişiminin de 2 yılda bir yapılması gerektiği yazıyor, 5.5 yıllık aracımda fren hidroliği değişimi yapılmadı, değiştirilmesini talep ettim, gerekli değil fren hidroliğin iyi  dediler. Israrla değiştirin dedim, sonra gördüm ki değiştirmesi biraz zahmetli. Sanırım bu yüzden bu sıvılar değiştirilmek istenmiyor, müşterinin talebine bağlı olarak değişim yapılıyor.
aydintoprak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 30 Ekm 2009, 16:17

[quote="goksu"]yanlışınız var, ilk defa duyuyorum böyle bir bilgiyi. Ayrıca yetkili servisin bakım çizelgelerine göre böyle bir uygulama yok.
Ayrıca 2 yılda bir değişimi gerekli diyorsunuz, öte yandan yetkili servisler bunu triger değişim zamanında yapar diyorsunuz. Halbuki triger VW grubunda 4 yılda bir değişir.
[/QUOTE]

suyun  asidikleştiği doğrdur   ve  ben  kendi araçlarımızda  2 yılda bir değiştirim (2 kış sezonu).

yetkili servis  veya  vw  grup  beni  pek ilgilendirmiyor  ben  şahsi  tecrübemle elde edindiğim bilgiyi söylüyorum, aklınızda  bulunsun diye Smile  bu sıvı  4 yıl 5  yıl  durmamalı motorda.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti hakanerdogan » 30 Ekm 2009, 16:22

[quote="aydintoprak"][quote="hakanerdogan"]trigerle antifirizin ne alakası olabilir, triger için motoru assam, karşıma değişmesi kolay ilk ne gelir, devirdaim... demek ki AhmetH onu kastetmiş. ilerde bozulursa fazladan işçilik ödeme diyedir.

[/QUOTE]

Kullanma kılavuzunda antifirizin 3 yılda bir değişmesi gerekir yazıyor, bunu servise söyledim, sıcaklık kontrolü yaparız, gerektiğinde antifiriz ilavesi yaparız dediler, tamamen değişimin gereksiz olduğnu söylediler. Ayrıca kullanma kılavuzunda fren hidrolik değişiminin de 2 yılda bir yapılması gerektiği yazıyor, 5.5 yıllık aracımda fren hidroliği değişimi yapılmadı, değiştirilmesini talep ettim, gerekli değil fren hidroliğin iyi  dediler. Israrla değiştirin dedim, sonra gördüm ki değiştirmesi biraz zahmetli. Sanırım bu yüzden bu sıvılar değiştirilmek istenmiyor, müşterinin talebine bağlı olarak değişim yapılıyor.[/QUOTE]

yetkili servisinize inanın güvenin ama her zaman şüphe edin, daha onların her dediğine inanıyorsanız yeni başlamışsınız demektir, bizde yedik zamanında, zamanla oturuyor nerde yetkiliye gidip gidilmeyeceği...

garanti bitti, bende kendime daha güzel bi yetkili servis olarak hizmete giren bi yer buldum... sanayi havası olacak biraz, kendilerini çok bi poh sanmayacaklar, anahtar alıp anahtar vermeyecekler, ben hep ustalarla beraber yaparım, tanıyorlarda ondan gerçi. yoksa izin mizin vermezler sokmazlar bile bakımhaneye. tekerim daha değmez...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir