Geri vites ve iç sirkülasyon

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Geri vites ve iç sirkülasyon

İleti fyyaman » 30 Kas 2009, 02:05

Merhaba arkadaşlar,

Malum kış geldiği için kalorifer kullanıyorum, fakat içeriye hafiften bir duman kokusu geliyordu.Polen filtresindendir diye düşündüm ama değiştiği halde aynı koku var.Sorunun nereden kaynaklandığı bilen var mıdır? Ayrıca bildiğim kadarıyla araç geri vitese geçirildiği zaman otomatik olarak havalandırma sistemi iç sirkülasyona geçerdi, şimdi ne yaparsam yapayım(klima, kalorifer modları vs değişikliği) herhangi bir emiş sesi duyamıyorum. Wag-Com la kontrolde de arızalı bir durum göstermiyor. Acaba Elegance si olan arkadaşlar da böyle bir durumu olan var mı?

fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Nereden: Bursa
Arabanız: Octavia

İleti mygokhan » 30 Kas 2009, 02:15

İç sirkülasyon kapakçığında bir sorun olabilir.Fabiamda sıkıntı vardı zamanında hiç kapanmıyordu.Kapanır gibi yapıp geri açılıyordu.Bir şey sıkıştırıyor olabilir.Vagcom'da güzel bakılması lazım.Arıza yok deyip geçiyorlar..İşçiliği zor bir arıza.
Polen filtresinide yeni değiştirdim diyorsunuz.Geriye o kapakçık arızası kalıyor.

Peki iç sirkülasyon buton ışığı yanıyor mu?
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti fyyaman » 30 Kas 2009, 02:21

evet, iç sirkülasyona manuel bastığımda devreye giriyor ve ışık da yanıyor....
Ibıza kullanırken kullanırken başıma gelmişti ama o zaman iç sirkülasyon ışığı yanıyor ama manuel de çalışmıyor du; geri viteste bir sensör varmış o bozuk çıkmıştı...Ama Wag-Com da görünmesi gerekir, bunlar tam donanımlı araçlar diye düşünüyorum
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti emrtkn » 30 Kas 2009, 05:05

Benimde havalandırmada feci bir koku var , nedenini hala çözemedim.
Polen filtresi vs herşey temiz , sanki havalandırma borularında fare ölüsü varmış gibi kokuyor :)
Bu genelde oluyor , yani havalandırmayı 10 kere açıyorsam 7-8 inde oluyor . Bazende hiç koku gelmiyor.Nedenini bulamadım.
Bu arada aracınız A5 kasa Elegance'mi ? Ben geri vitese takıldığı zaman havalandırmanın iç sirkülasyona geçtiğini görmedim 4 senedir :) Şaşırdım açıkcası.
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti fyyaman » 30 Kas 2009, 19:09

Araç A5 elegance... Sessiz bir ortamdayken , fan ledleri 4-5 ve sonrasında iken rahat bir şekilde farkedebilir siniz; torpido altından yüksek emiş gücü mevcut olur. Bütün WV grubunda bu böyledir, avrupa stili, garajdan çıkarken zehirli gazın içeri girmesini engellemek amaçlı...
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 30 Kas 2009, 20:04

geri vitese geçildiğinde fan hızı düşükse iç sirkülasyona geçtiğini duymayabilirsiniz. ama geri vitesten çıktığınızda iç sirkülasyonun iptal olduğu daha kolay duyuluyor.

klimanızda oluşan kokulara gelirsek bunlar sistem içerisinde oluşmuş olan KÜF VE MANTARLARIN neden olduğu kokulardır. piyasada çok sayıda klima temizleyici malzemeler olmasına rağmen ben kesinlikle ve kesinlikle yetkili servislerdeki veya Ziebart-Sonax gibi firmalardaki klima temizleyici özel cihazlara bağlatmanızı öneririm. zira çok tehlikeli ve kalıcı solunum yoku rahatsızlıklarına zehirlenmelere hatta ekstrem durumlarda ölümlere sebebiyet verebilecek zehirli bakterilerin oluşumuna izin verebilir. bence en kısa zamanda yetkili servise gidip klimanızı temizletin.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti fyyaman » 01 Arl 2009, 00:37

İç sirkülasyon çalışmaya başladı, ama eksoz kokusu hala var...sanırım bir tek klima temizliği kaldı geriye...
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti emrtkn » 01 Arl 2009, 01:33

[quote="fyyaman"]Araç A5 elegance... Sessiz bir ortamdayken , fan ledleri 4-5 ve sonrasında iken rahat bir şekilde farkedebilir siniz; torpido altından yüksek emiş gücü mevcut olur. Bütün WV grubunda bu böyledir, avrupa stili, garajdan çıkarken zehirli gazın içeri girmesini engellemek amaçlı...
[/QUOTE]

İç sirkülasyona geçtiğini gösteren ışık yanıyor mu peki bu durumda ?
Belki o yüzden dikkat etmemişimdir hiç..
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti RoadFighter » 01 Arl 2009, 03:26

[quote="fyyaman"]İç sirkülasyon çalışmaya başladı, ama eksoz kokusu hala var...sanırım bir tek klima temizliği kaldı geriye... [/QUOTE]

Abi o klima temizliği ile ne kadar uğraştıysak da muvaffak olamadık.

2 defa 400 ml'lik Motip marka(İtalyan malıdır. Boyaları ile bilinir genelde) klima dezenfektasyon spreyi kullandık ama hala bir koku mevcut.

Sanırım bizim kullanım şeklimiz ile ulaşamayacağım yerlerde bakteri vs. oluşmuş ve kötü kokuyu çözme iyi bir operasyon gerekiyor. Öyle de uzun bir boru ile sıkıyoruz ki spreyi gitmediği yer yok dersiniz boruyu görseniz.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti fyyaman » 06 Arl 2009, 00:12

Speedy ye gittim ve klima temizliği yaptırdım ama dediğin gibi gitmedi tam, bende o dediğin gibi ürünlerden alıp sıktım ama hala var gibi....Birde arada sırada gaza basınca kalorifer fanından çekirge sesi gibi ufak sesler gelmeye başladı, bunu nasıl çözeriz? Yağlı kontak spreyi falan sıksak..ama nereden? uygulama yapan var mı?
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir