XENON VE ÇELİK JANT SEÇİMİ ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

XENON VE ÇELİK JANT SEÇİMİ ?

İleti ayhani » 03 Arl 2009, 13:33

[quote="oguz"]

far ayarınız düzgün olmayabilir. çünkü benimde halojenler varken far ayarı yoktu. en yukarı aldıgımda herkez selektor yapıyodu 2. konumda kullanıyodum. xenonları takınca en uste aldım far ayarı yaptık en ust konumda iken. sonra ben aracın içinden en aşşagı cektim 3. konuma

[/QUOTE],
Hımmm! olabilir aslında 1-2 gün önce 30 bin bakımı yapıldı ama demekki üstün körü bakmışlar.
İmzaladığım kağıtta sanırım farlar kontrol edildi yazıyordu eve gidince bir bakayım.

ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 03 Arl 2009, 14:05

Bence xenon'la vs uğraşmayın aracın üzerinde gelen standart donanım ne ise onla yetinmek lazım. Ha şimdi bana da "iyi ki orj mercekli xenon'un var, tabi sana göre hava hoş" demeyin! :)

Masraf arakadaşlar sadece masraf.... Xenon far çok iyi bi donanım inkar etmiyorum. Ancak onu taktırdıktan sonra keşke bunun bi-xenon'u da olsaydı demeden de insan edemiyor!... Ayrıca 100-200 TL lik taktırılırsa yoldan geçenlerin ettiği küfür adamı baştan aşağı bikaç kere yıkar... Güzeli de malum pahalı... Hadi taktırdık diyelim bir arıza durumunda ampulu ayrı pahalı, balastı ayrı pahalı... Benzin 3,33 TL den 3,35 TL ye çıkınca forumda bitaraflarımız yırtılıyor "olmaz kardeşim böyle vs vs" diye... Hal böyleyken ve gelir-gider durumları da böyleyken "Bu tür işlere bulaşmamak lazım" diyenlerdenim. Ha para çoksa sorun da yok, o zaman bu msg yazmadım farzedin....

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti irfant » 03 Arl 2009, 14:28

[quote="oguz"]

xenonları takınca en uste aldım far ayarı yaptık en ust konumda iken. sonra ben aracın içinden en aşşagı cektim 3. konuma

[/QUOTE]

Normal sürüşte 3. konumdaysa yüklü halde farı daha aşağıya indirme şansın yok o zaman. Yani farın önünü değil çok ileriyi aydınlatacak yüklüyken, daha aşağıya alamayacaksın. 

Yüksüzken de 3'te olması demek bu sefer farın aydınlatması gereken uzaklığı aydınlatamaması demek.

Her 2 durumda da düzgün aydınlatma alamıyorsun fizik kuralları gereği, sen ne yaparsan yap. O nedenle normal halojen daha verimli, bunu ben değil testler söylüyor...  Wink
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti oguz » 03 Arl 2009, 15:06

[quote="irfant"][quote="oguz"]

xenonları takınca en uste aldım far ayarı yaptık en ust konumda iken. sonra ben aracın içinden en aşşagı cektim 3. konuma

[/QUOTE]

Normal sürüşte 3. konumdaysa yüklü halde farı daha aşağıya indirme şansın yok o zaman. Yani farın önünü değil çok ileriyi aydınlatacak yüklüyken, daha aşağıya alamayacaksın. 

Yüksüzken de 3'te olması demek bu sefer farın aydınlatması gereken uzaklığı aydınlatamaması demek.

Her 2 durumda da düzgün aydınlatma alamıyorsun fizik kuralları gereği, sen ne yaparsan yap. O nedenle normal halojen daha verimli, bunu ben değil testler söylüyor...  Wink
[/QUOTE]

eyvallah irfan abi biliyorum bende ama benim sizden bi şöyle bi farkım var. uzun yol yapmıyorum. genelde şehir içi. arabayı bir tek ben kullanıyorum ve genelde tek oluyorum yani yük felan vs bişe olmuyor. ama bunların yanında dediklerin kesinlikle dogru. kim dogruki ben yanlıs durayım :D tr de mercekli far varda bizmi almadık :D yok fabia'nın farları napalım. olsa ilk işim o olur sizin gibi. kısalarda xenon yeterli aydınlatmayı saglıyo mesafe acısından yayıldıgından mesafesı tam oluyo ve halojenler gibi yerde varlıgı yoklugu bir degil aracın onu bembeyaz duruyo.

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti irfant » 03 Arl 2009, 15:53

Smile Eyvallah Oğuz Wink
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti grey_wolf » 03 Arl 2009, 16:03

[quote="ayhani"]
[quote="grey_wolf"]bence dandik xenon far almaktansa h7 beyaz ampul al daha iyi. ama yok ben xenon'un iyisini alacam dersen o başka. ben narva h7 beyaz ampul taktım herkes xenon zannediyor mis gibi oldu .[/QUOTE]Hıııı, evet mis gibi oluyor!!!! Karşıdaki adamın gözüne ediyorsunuz ama. Allahım bizi merceksiz fara xenon takan ve projektör gibi beyaz ampülleri takan, sis olmadığı halde sis farlarını yakan kırolardan trafikte koru. Böyle krolar denk geldiğinde bende basıyorum uzunları görüyorlar merceğin odağını  Angry[/QUOTE]

ben ne demişim sen ne saçmalamışsın. ben adama beyaz ampul tak ayarı sona aç, yada sisleride yak öğle gez mi dedim. dandik merceksiz xenon takmaktan daha iyidir dedim. ve aylardır kullanıyorum hiç sellektör yemedim.

adam kroluk yapıyor öğle geziyor sen uzunları adama yakarak nelik yapmış oluyorsun onu da bir düşün istersen.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti adilektasli » 03 Arl 2009, 19:05

Ben Osram 4300K halojen ampulleri taktım. Uzun ve kısalar Osram. Parklara da Philips 4000K taktım. sislere dokunmadım. Böylede parklar hem sisler hem de beyaz osramlara uyum sağladı. Aydınlatması da yeterli. Aracımın orjinalliğine de dokunmamış oldum.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti palowera17 » 03 Arl 2009, 19:34

valla bende aracımı 20 gün önce aldım , farları neyse o , hiç dokunmadım ...halojenler gayet de iyi...bayramda uzun yola çıktım..yolda giderken kısaları biraz yukarı kaldırıp uzak mesafeyi görmemi sağlıcak şekilde gittim geldim....burdan bigaya gidene kadar uzunları kullandığım sağı sınırlıdır....şehiriçinde ise malum heryer köstebek gibi olduğundan en alt kademeye getiriyorum ki burnumun dibini görebileyim :)....gayet de memnun kaldım 2005 megane sedanın orjinallerinden daha iyi farlar.....bence xenon farlara 400-500 veresiye kadar 3 depo benzin alıp 3-4 ay bedava gezmek daha makbul :))..devir ekonomi devri.. :)
palowera17
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti emre_tokay » 04 Arl 2009, 02:47

Bence bu işler zevk işi bende şimdilik osram H4 4300k cool blue mega white almayı düşünüyorum bu arada kullanan varsa düşüncelerini almak isterim bazıları beyaz değilde sarı gibi yandığını söylüyor kararsız kaldım açıkcası.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti oguz » 04 Arl 2009, 03:02

[quote="irfant"]Smile Eyvallah Oğuz Wink[/QUOTE]

abi haşa yanlıs anlasılmasın bilgilerinize saygım sonsuzdur yani:) ama benim durumun farklı oldugunu bildirmek istedim:D

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti adilektasli » 04 Arl 2009, 10:33

[quote="emre_tokay"]
Bence bu işler zevk işi bende şimdilik osram H4 4300k cool blue mega white almayı düşünüyorum bu arada kullanan varsa düşüncelerini almak isterim bazıları beyaz değilde sarı gibi yandığını söylüyor kararsız kaldım açıkcası.[/QUOTE]
Ben kullanıyorum. Amacın dışarıdan bakınca farların beyaz görünmesi ise o zaman daha iyi bir tercih oluyor. Farın ışığı beyaza dönük. Karanlık yollarda bunu daha iyi görüyorsun. Beklentin yüksek değilse tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti emre_tokay » 04 Arl 2009, 17:33

[quote="adilektasli"] [quote="emre_tokay"] Bence bu işler zevk işi bende şimdilik osram H4 4300k cool blue mega white almayı düşünüyorum bu arada kullanan varsa düşüncelerini almak isterim bazıları beyaz değilde sarı gibi yandığını söylüyor kararsız kaldım açıkcası.[/QUOTE]
Ben kullanıyorum. Amacın dışarıdan bakınca farların beyaz görünmesi ise o zaman daha iyi bir tercih oluyor. Farın ışığı beyaza dönük. Karanlık yollarda bunu daha iyi görüyorsun. Beklentin yüksek değilse tavsiye ederim.[/QUOTE]

Sorumu cevapsız bırakmadığın için çok teşekkür ederim. Tabiki asla xenon kit kadar etkili ve beyaz olabilmesini beklemiyorum. Ama en azından beyaz gözükmesini istiyorum :) A4 octavialarda H4 far birde yanında mercekli sisler var onlarada acaba beyaz ampul takmamı önerirmisiniz? Parklarıda beyaz yapacağım güzel olacağını umuyorum :)
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 04 Arl 2009, 18:15

Bence sisler sarı kalmalı. Çünkü onara görev sırası geldiğinde görüşün iyi olması şart. Beyaz osramlar zevk meselesi. Sis sözkonusu olduğunda zevk değil görüş önemli. Benim sisler sarı, diğerleri beyaz. Kurban bayramının 3. günü akşamı İstanbul-Ankara yolunu gittim. Sisin yoğunluğunu anlatarak ifade edemem. Hem gece hem yoğun sis vardı ve sis farlarımın orjinal kalmasının faydasını gördüğümü düşünüyorum. Açıkçası bu konfigurasyon ile hiç sıkıntı yaşamadım. Birde sislere osram'ın nightbreaker ampullerini taksaydım belki daha iyi olabilirdi. Şimdilik böyle memnunum. Aracım siyah ve 4300K osramlar çok yakıştı. Seninki de siyahsa hiç düşünme.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti emre_tokay » 04 Arl 2009, 22:43

Benim araba granit gri(buz mavisi). Tavsiyene uyacağım farlar osram 4300k coolblue mega white yanındaki sisleride osram nightbreaker yapıcam. Ben belki sarı ve beyaz uzaktan abes dururmu diye düşündümde o yüzden yeazmı yapayım demiştim. Tampon altındaki sis yerlerine uygun kapak bulamadığım için standart sadece sis farı yerini kapatan siyah kapakların üstüne yeni mercedeslerdeki gibi 8mm led dizeceğim uygulamadan sonra resimleri yollıyacağım:)
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir