Skoda Klima Kopresörü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda Klima Kopresörü

İleti Bozkurtcan » 07 Arl 2009, 22:50

Arkadaşlar merhaba 2006 skoda octavia elegance aracımın klıma kompresörü arızalandı şikayet var başvurdum sonuç geçiştirme dışarda denso marka750 tl ye  buldum garantisi olmadığından kararsızım son olarak servis aracılığıyla iyi niyet garantisinden %50 indirim uygulandı ve 1750 tl fiyat çıkardılar sadece kompresörün değişmediğini bunların üç parçadan oluştuğunu klima radyatörü,komp.vs bu konuda bilgisi olan varmı   

Bozkurtcan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mahmut
Nereden: Bingöl
Arabanız: Octavia 1.4 tsi Ambiante(2011)

İleti mygokhan » 07 Arl 2009, 22:53

Otomobillerdeki değişim sistemini bilmiyorum ama radyatör neden değişiyor anlamadım..Hepsi ayrı ayrı parçalar..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti Bozkurtcan » 07 Arl 2009, 22:56

servisin bana söğlediği tek kompresöre garanti veremeyiz radyatörden kaynaklı arıza olabilirmiş

Bozkurtcan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mahmut
Nereden: Bingöl
Arabanız: Octavia 1.4 tsi Ambiante(2011)

İleti isnilgiz » 08 Arl 2009, 01:23

Arkadaşım öncelikle bu siteye yeni üye olmuşsun hoşgeldin. Ancak bu sitenin geçmişini bir taramanı öneririm. Bu konuda yeterince bilgi var. Çünkü klima kompresörü octavia A5 kasanın kronik problemidir. denso, zexel diye aram yaparsan ön bilgiye ulaşabilirsin.
Kal sağlıcakla...  
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 08 Arl 2009, 01:38

[quote="Bozkurtcan"]

servisin bana söğlediği tek kompresöre garanti veremeyiz radyatörden kaynaklı arıza olabilirmiş

[/QUOTE]

Biraz kaçamak bir tespit olmuş..Biz hepsini değiştirelim şimdi bilemiyoruz nerden arıza der gibi...

Diyemiyor şurası veya burası arızalı diye...
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazorhan61 » 08 Arl 2009, 03:09

eyer kopreosor      sadece   kıtlemişse       deyişmeye  gerek yok ama   dağıtmişsa   gerek var  da yokda   oo usdaya birazda  bağlı          isderse usda   temizliyebilirde    radyotörü

lazorhan61
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: orhan şahin
Nereden: Kocaeli

İleti isnilgiz » 08 Arl 2009, 03:26

[quote="mygokhan"]

Biraz kaçamak bir tespit olmuş..Biz hepsini değiştirelim şimdi bilemiyoruz nerden arıza der gibi...

Diyemiyor şurası veya burası arızalı diye...
[/QUOTE]
 Genel olarak radyatörün değiştirilmesi önerisi doğrudur. Klima arızlanınca kompresör içerisindeki yağ ve gaz birbirine karışıyor. Yağ akışkanlığı sağlamakla birlikte kompresör içerisindeki en ufak metal zerreciklerini de bünyesinde barıdırıyor. Gaz ve yağ karışınca radyatör, borular, condenser de dahil içeriye bu metal parçacıklarının kaçması muhtemel. Radyatörün ise, iç aksamı en girintili çıkıntılı parça olduğu için metal zerreciklerin burada saklanması; değiştirilmemesi halinde de bu parçaçıkların daha sonra gaz akış istikametinde tekrar yeni takılan kompresöre girererek buna zarar vermesi riskine karşı değiştirilmesi önerilmektedir. Eski klima aksamı temizleme sistemlerinde bu risk her zaman vardı. Yeni klima aksamı temizleme sistemlerinde temizlik daha iyi yapılmakla birlikte radyatör içerisinde metal parçacık olması riski sıfıra indirilebilmiş değil. Bu nedenle yeni sistem klima temizleme cihazı olan serviste radyatörü değiştirmeden temizletmek istiyorsanız siz siz olun temizliği yapan ustaya yandan 5-10 kuruş verin ve genelde iki saatte temizledikleri sistemi 4 hatta 6 saat temizlemesini sağlayın. Daha önce bu konuda yazmış olmakla birlikte yukarıdaki bilgileri yeni yazıyorum.
Ayrıca benim kliması bozulan a5 kasa octaviacı arkadaşlara samimi önerim: Kesinlikle mahkemeye versinler. Özellikle bozulan klima zexel marka ise  %100 kazanacağınıza eminim. Bu konuda girişimde bulunana yol da gösteririm. Ben de bu süreçleri yaşamış biri olarak mahkeme masrafı ve dava sonucuna ilişkin sürenin uzunluğu gibi bir takım hesaplamalar yapmıştım. Yüce Oto ile olayın teknik ayrıntısını ve tüm mahkeme süreçlerini tartıştıktan sonra yetkili serviste yardım mahiyetinde aklınıza gelmeyecek bir jestle karşılaştım.
Kalın sağlıcakla...

isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 08 Arl 2009, 12:02

Klima sistemine azot basıldığı taktirde iç bir zerrecik kalmayacaktır..Ama tabi bu kadar uğraşırlarmı orası meçhul..
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti irfant » 08 Arl 2009, 12:12

Hurdacılardan çıkma parça bakmak da bir alternatif (VW grup uyumlu zaten), bu şekilde hesaplı çözüme kavuşan arkadaş vardı.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir