klima

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

klima

İleti abdullahosak » 14 Arl 2009, 20:14

arkadaşlar slm ilk defa dijital bir klima ile karşı karşıya olduğum için henüz çözemedim.... hangi derecelerde ve ya hangi düğmeye basınca ( ekranda görününce auto veya econ ) kalorifer çalışıyor hangi derecede klima çalışıyor... yardımcı olursanız sevinirim

abdullahosak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 14 Arl 2009, 20:17

en  basiti  auto ya  basıp  dereceyi  ayarlamak ..

24  derecenin altında  genelde   soğuk  klima çalışıyor,  25 ten  yüksek  derecelerde  ısıtır.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti alpino » 14 Arl 2009, 20:24

dostum kontrol panelinde 2 yandaki çevirmeli düğmeler sağ ve sol için hava çıkış sıcaklığını ayarlıyor. ortadaki çevirmeli düğme ise fan hızını.
sol ve sağ çevirmeli düğmelerin ortasında 2şer adet basılabilir düğme mevcut. soldaki düğmelerden üstteki ön cam, alttaki arka cam buğu çözücüleri çalıştırır. sağdakiler ise üstteki yani AUTO düğmesine basıldığında, fan hızı istenilen sıcaklık değerine göre otomatik olarak belirlenir. fan hızı manuel olarak değiştirilirse AUTO ışığı söner.

ECON ise klima sistemi devre dışı bırakmak için kullanılıyor. ECON'a bastığınızda ışığı yanar ve klimanız normal havalandırma-kalorifer sistemi şeklinde çalışır. klimayı tekrar devreye almak için ECON ya da AUTO düğmesine tekrar basmanız yeterli.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti abdullahosak » 14 Arl 2009, 20:44

yani ekranda econ görünüyorsa kalorifer -havalandırma açık;ekranda  auto  görünüyorsa  klima açık anlamındamıdır???
abdullahosak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 14 Arl 2009, 20:54

ECON yanıyorsa klima devre dışıdır.

AUTO yanıyorsa fan hızı seçtiğiniz sıcaklığa göre otomatik ayarlanıyor demektir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti abdullahosak » 14 Arl 2009, 21:03

teşekkürler
abdullahosak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti feyzahid » 14 Arl 2009, 21:35

bende ise; örneğin 25 dereceye ayarlı. econ basılı olmazsa kaputu açıp baktığımda klima fanının çalıştığını gördüm. Kompresör çalışıyor mu çalışmıyor mu bilmiyorum ama. Fanlar çalışıyordu.
feyzahid
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 14 Arl 2009, 21:52

econ klima kompresörünü devredışı bırakıyor. adı üzerinde zaten ECONOMIC. ama fan çalışır normaldir. yoksa hava üflemez zaten. fanın da kapanması için fan düğmesini hız 0 olana kadar çevirmek gerekiyor. bunun da kolay yolu fan hızını 1 e geitirip 1 sn sonra tekrar 1 kere sola çevirmek. klima kapanıyor. ya da bir arkadaşımızın bulduğu bir yöntem (ki bende yaptım) fan hızı düğmesinin ortasında 2 düğme için yer var ama bunlara basılamıyor. o düğmelerden üsttekini bir kredi kartı yardımıyla kibarca dışarı çekiyoruz. ortasında kısa bir dikdörtgen şekilli tırnak var. onu kesip yerine takıyoruz. artık bu düğmeye basarak tüm havalandırma sistemini kapatıp açabiliyoruz.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti feyzahid » 14 Arl 2009, 22:10

Benim bahsettiğim fan. İçeri hava üfleyen değil. Önde radyatöre üfleyen fan.
feyzahid
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir