Octavia Climatronic Camlarda Buğulanma Problemi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia Climatronic Camlarda Buğulanma Problemi

İleti tayfurbulut » 19 Arl 2009, 12:51

Merhaba Arkadaşlar.
Ben aranıza yeni katılan bir Octavia sahibiyim.
Severek ve beğenerek aldığım bu aracın bir hususiyeti beni delirtiyor.
Henüz alalı üç hafta oldu ve bu sorun yüzünde aractan soğumak üzereyim.
Ne yaparsam yapayım aracın buğu problemi çözülmüyor.
Cam buğusu çözme düğmesine bastığımda araç iç ısısı düşüyor ve bebeğimiz üşüyor.
Econ'a bastığımda araba ısınıyor fakat yarım dakika içinde göz gözü görmüyor.
Auto düğmesini kullandığımda da yine araç iç ısısı istediğim seviyeye gelmiyor.
Sizden beklediğim yardım şu.
Üşümeden camların buğusunu çözmenin bir yöntemi var mı?
Varsa nedir.
Müstakbel yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

tayfurbulut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti adilektasli » 19 Arl 2009, 13:44

Ben normal klimalı ve klimatronik kullandım. Böyle bir sorun nasıl oluranlamış değilim. Fizik kurallarına göre cama ılık-sıcak hava verirseniz buğu olmaz.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti fmaka » 19 Arl 2009, 13:51

climatronicte en solda öncam ve arka cam için havalandırma tuşları var.üstteki ön camı alttaki arka camı temizler.ben açıyorum sorun olmuyor 1- dk içinde işlem tamam.soğuk üfleme işini anlamadım.
zaten siz ön cam hava üflemeye basınca climatronic herşeyi kendi yapıyo.ısıyı bile ayarlıyo.hep aynı ısıda çalışmıyo.
bi sorun olabilirmi yada yanlış bi uygulama?
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti irfant » 19 Arl 2009, 14:00

Dışarıdan taze hava girişi açık mı, yani dahili sirkülasyon butonu inaktif durumda mı? Dışarıdan taze hava sürekli girmeli kışın, yoksa buğudan kurtuluş olmaz.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti umitguven » 19 Arl 2009, 15:57

aynı problemi bende yaşıyorum ara sıra çözüm bulamadım ama galiba ısıyı ön cama ayarlayıp ısıyı HI konumuma getirip ayarını da sonuna kadar açınca sadece yolu görebiliyorum çok şükür
umitguven
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 19 Arl 2009, 16:20

Çok çeşitli marka araçlar kullandım, hiç buğu sorunum olmadı, araba kalabalık da olsa taze hava girdikçe sorun olmuyor.

Aracı ilk çalıştırdığımda cama veririrm havayı, motor ısınınca cam + ayak yaparım. Sonra full ayak...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti AhmetH » 19 Arl 2009, 17:21

Bu arada ön camı diklemesine silerseniz  buhu  çözülmesi  daha kolay  oluyor.

arka  camıda  sağdan  sola  rezistansların  yönünde silin.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ggkk » 19 Arl 2009, 18:27

aynı sorun bendede vardı klimada özellikle yağmurlu havalarda arabay binesim gelmiyodu.bendedki sorun sağ ön yolcu tarafında araç su aldığı için kalorifer radyatörü ıslanmaş(polen filtreside) suyu girişini kesitk buğulanma yine oluyor ama 1 dk. sürmeden çözüyor önceden klimayı açmadan imkanı yok çözülmyodubir kaç tehlike yaşayınca sorunun üzerine düşüp hallettim.
benim arabada kalorifer açınca sağ yolcu tafarından su püskürtüyodu ( ilk çalıştırmda) ve paspas su oluyordu kalorifer açık olduğu zaman

ggkk
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2001 octavia elegance

İleti maozkan64 » 19 Arl 2009, 19:17

Benim araçta (2004 Octavia A4 kasa) buğu oluşunca cam buğusu çözme düğmesine basarım, econ modunda sıcaklığı yüksek bir dereceye getiririm, 1-2 dakika içinde buğu çözülür, ondan sonra cam buğusu düğmesini inaktif yaparım. Sıcaklığı 22-24 arası bir dereceye getiririm, gayet memnunum aracımın ısıtma ve soğutmasından.

Zaten kışın yakıt tüketimi artmasın diye hep econ modunu kullanırım (dışardaki hava hep soğuk olduğu için auto moduna gerek te yok), climatronik gayet güzel çalışır.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti iceman70 » 19 Arl 2009, 19:50

sıcağa alıp klimayıda çalıştırınca bende geçiyor hemen klima içerideki nemi alıyor kurutuyor

iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti efsanea_06 » 19 Arl 2009, 20:00

büyük ihtimal sirkülasyon düğmesi açık kalmış ama eğer açık değilse polen filtresini değiştirin

efsanea_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 19 Arl 2009, 20:27

irfan hocanın dışarıdan taze hava alınması konusunda söylediği çok doğru tespit Thumbs%20Up Benim aracımda böyle bir probleme hiç rastlamadım buğu çözücüyü açtığımda en fazla 10-15 saniye sürüyor buğunun çözülmesi.. 25-30 saniyede de ön yan camlar gayet net hale geliyor ama iç sirkulasyon kapalı konumdayken tabiki.. bunun dışında ne yaptıysanız yinede olmuyorsa basit bir çözüm olarak ön göğüs ortasındaki ızgaraları cama doğru yönlendirin.. nasıl olsa ızgaralar 180 derece dönebiliyor Wink
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti efboacestc » 19 Arl 2009, 20:32

benim aracım 2001 felicia glx-i klima yok kaloriferi açıyorum sıcak havayı cama yöneltiyorum arka camdada rezistansı açıyorum 2 senedir hiç buğu sorunu yaşamadım arabanın içide sıcak oluyor
efboacestc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Arabanız: Golf GTİ (limited edition)

İleti tivoli » 19 Arl 2009, 20:38

[quote="efboacestc"]benim aracım 2001 felicia glx-i klima yok kaloriferi açıyorum sıcak havayı cama yöneltiyorum arka camdada rezistansı açıyorum 2 senedir hiç buğu sorunu yaşamadım arabanın içide sıcak oluyor[/QUOTE]

ooh senden iyisi yok valla LOL klimanmı var derdin var Dead
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tayfurbulut » 21 Arl 2009, 14:19

Merhaba Arkadaşlar,

Hafta sonu evde internet olmadğı için cevaplarınıza teşekkür edemedim, peşinen özür dilerim. Soruna gelince... İrfan hocanın dediğini de yaptım. Hatta farklı kombinasyonlarla elli kere denedim ama nafile... Buğu çözülmüyor. Üstelik sadece ön camları kastetmiyorum. Bütün camlar. Arka kelebeklere varana kadar. Hepsi bir parmak buğu oluyor. ggkg'nin dediği problem bende de olabilir mi bilmiyorum. Araçta gözle görülür bir ıslaklık yok. "aynı sorun bendede vardı klimada özellikle yağmurlu havalarda arabay binesim gelmiyodu." diyor ki aynen katılıyorum. İnşallah yönlendirmelerinizle çözümü bulurum.
tayfurbulut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tezerozen » 21 Arl 2009, 19:15

Merhaba aynı üzücü sorunu 1 hafta önce yaşadım ve sorunu özel servise giderek çözdüm.Sorunun kaynağına gelince ; aracınızın kaputunu açtıktan sonra ön camın altına bakınız, orada üzeri plastik kapakla kapatılmış bir havuz var.Yağmur yağınca bu havuza so girer ve bu gayet normaldir.Sağ ve sol çamurluklarda fazla suyu aracın altına veren delikler (kanallar) vardır.Fakat zamanla bu kanallar tozun çamur olmasıyla ve yapraklarla tıkanmaktadır.Bahsettiğim bölümda aracın polen filtresinin takıldığı ve hava girişinin sağlandığı kısm var . Tıkanıklık yüzünden su belirli bir seviyeyi aştıktan sonra kalorifer ve klima siteminin i,çne girmektedir.Durum böyle olunda kalorifer veya klima çalışıp ısındıkça klorifer haznesinin içinde oluşan nemi aracınızın içine ve camlara verir ve böylece kuruma mümkün olmaz.(bu sorun paspasa su damalamasında yol açar).Yapacağınız şeyise bahsettiğim kapakları açıp içerde temizlik yapmak.Kanalları açmalısınız öncelikle daha sonra polen filtresini söküp haznenin içini basınçlı hava ile temizlemelisiniz.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Aracıma bu işlemler yapılırken başındaydım o yüzden ayrıntılı inceleme fırsatı buldum.Kolay gelsin...
2001 Octavia Elegance Combi
tezerozen
CLASSIC
CLASSIC

İleti ayhani » 21 Arl 2009, 22:02

İç sirkülasyon açıkmı kontrol ettinizmi.
Birinde bizimde başımıza geldi iç sirkülasyon açıksa bahsettiğiniz buğu oluyor.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 22 Arl 2009, 11:02

Octavia climatronic de cam buğusu sorunu kronik de olabilir, arkadaşımın 2003 octisinde akşam sinir küpü oldum desem yeridir.Fabişin gözünü seveyim, 1 santim buz olsa camda, 5 dakikada yok olup gidiyor...(biraz abarttım mı ne?...)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir