Octavia TSİ DSG çok mu yakıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia TSİ DSG çok mu yakıyor

İleti dralita » 27 Arl 2009, 00:35

arkadaşlar hepinize merhabalar

eski fabia, yeni octaviacı olarak aslında eskiden beri skodacıyım ama foruma yeni katıldım.

uzun bir süre araştırdım (arabayı aldıktan sonra :) ) tsi dsg'lerin yakıtının çok fazla olmayacağını düşünmüştüm okuduğum yorumlardan. arabayı almak daha bugün kısmet oldu. fabiadan kalma alışkanlık gözüm yol bilgisayarında. yakıt çok az gibi gelmedi bana.

gerçi daha çok fazla yol yapmadım ama şu ana kadarki izlenimim bu. bir de bayiden çıkınca benzinciye gittim. 50 liralık benzin koydum arabaya, menzilde ne görsem beğenirsiniz: 110 km. acaba aranızda tsi dsg kullanan var mı? varsa yakıt tüketimi konusunda kendi tecrübelerini aktarabilir mi? bir de rodaj konusunda önerileriniz var mı? daha çok sorardım ama şimdilik bu kadarıyla yetinsem iyi olacak...

dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cnydn » 27 Arl 2009, 01:42

Hayırlı olsun. Biz de cuma günü aldık tsi düz vites aracımızı :)
Bugün bir test sürüşüne çıktım. Çok güzel. Bayıldım.
Herneyse..YAkıt olayına gelince..
PO dan 185 liralık yakıt doldurttuk. 55 litre depo..
daha çok az yol gittik.. kalan yol 580 km diyor..
sanırım rodaj ile alakalı
ilerde artıcaktır diye düşünüyorum

ben 6. vites olayını çözemedim pek.
nerede gerekli.. kitapçığa bakarsak 50den sorna 6 ya atabiliriz :))
tsi ne zaman devreye giriyor
tam gaz da vermiyorum rodaj var diye..

cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti quickcan » 27 Arl 2009, 02:39

dsg 7 ileri... ve normalde yakıt ekonomisi mükemmel olan bir şanzıman sistemi ve manuelden daha az yakıyor.. en sevdiğim özelliğide gaza biraz sert basınca 1, dip gaz yapınca 2 vites düşürüyor ya bitiyorum..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti cancanamca » 27 Arl 2009, 12:22

Arkadaşlar öncelikle hayırlı olsun, daha yol verileriniz sıfır, kuvvetle muhtemel ş.içi kullandığınız içinde ortalam tüketiminiz yüksektir, yol bilgisayarıda buna bakarak hesaplama yaptığına göre menzilin kısa çıkması normal, Yeni aracında belli bir süre biraz fazla yaktığınıda hesaba katarsak boşuna evhama kapılmayın, 1000-2000 km yi devirdikden sonra verleriniz normala dönecektir Thumbs%20Up
cancanamca
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: choice

İleti dralita » 27 Arl 2009, 20:16

teşekkür ederim.
bugün biraz daha kullanma fırsatım oldu. otobanda kullanımı daha da keyifli. hele de 120 ile giderken yol bilgisayarında 2l-3l/100 km gibi değerleri görmek daha da keyiflendiriyor insanı. tabi ortalama hala 7-8 litrelerde geziyor ama düşecektir heralde. 60 km hızda bile 7. vitese atması da bitirdi beni. ben fabiayla 60 ta 5. vitesle giderken acaba yanlış mı kullanıyorum diyordum ama makine bile böyle yaptığına göre. benden mi esinlendiler acaba.

şehir içinde çok agresif kullanmamak gerek sanırım. çünkü gaza basınca araba uçuyor ama benzin de uçuyor. gaza çok yüklenince anlık değerler 30l/100km ye kadar çıkabiliyor. 1.4 octaviayı çekmez diyenlere selam olsun... bu da 1.4 ama bu bizim köyden değil valla.

kayınpederim de yanımda söyleniyor ben sürerken: sen ne dersen de adamlar yapıyor işte.

zaten fabiayı öve öve bitiremiyordu, buna bayıldı.

gerçekten şahane bir araç. şu ana kadar ki izlenimim bu. zaman ilerledikçe yine sizlerle paylaşmaya çalışacağım. (amaan banane diyenler vardır ama ben arabayı alana kadar araçla ilgili reel bilgilere sadece forumlardan ulaşabilmiştim)
dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 27 Arl 2009, 20:30

rodaj  konusu  kolay anlatılacak  bişey  değil

rodaj yok  kabul  ederek  aracı  kullanmanız   doğru  rodaj  ile  paralel  bir   sonuç veriyor.

o yüzden   motorun  ısınmış  olduğundan  emin olduktan  sonra  ileride nasıl  kullanacaksanız öyle  kullanın.

basacaksanız   basın   düşük  devir  yüksek  vites  gidecekseniz  öyle gidin..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti cnydn » 30 Arl 2009, 00:09

Şu anda çok yeni ama.. 3. 4. viteste şehir içi 10 lt civarı görüyorum
karma tüketimim 16-17 hep
sanırım biraz yükleniyorum gaza =(
tsi süper bişeymiş
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti dralita » 30 Arl 2009, 00:13

sürüş tarzımı değiştirmememe rağmen yakıt tüketimi biraz daha normale döndü gibi. ortalama 9lt/100 km (şehir içi) civarlarında seyrediyor şimdilik. bence daha da düşecek, çünkü fabia da ilk başlarda çok fazla yakıyordu.

dün bir arkadaşa da octavia tsi dsg aldıracaktım, bugün gitmiş passat boşline almış, hem de 1.6. passat zaten kasa yenileyecek.  

dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dr.camouflage » 30 Arl 2009, 00:20

Öncelikle hayırlı olsun kardeş,Allah kazasız belasız binmek nasip etsin.
Bizim bi doktor abi sonbaharda almıştı seninkiyle aynı versiyondan.Geçenlerde konuştuk arabadan baya memnun, onun yol bilgisayarında şehir içinde ortalama tüketimi 7 lt civarında ölçüyormuş.Muhtemelen senin tüketim de zamanla o seviyelere düşecektir.
dr.camouflage
CLASSIC
CLASSIC

İleti dralita » 30 Arl 2009, 00:34

teşekkür ederim.

nickten sizin de doktor olduğunuzu düşünüyorum. ben de araçtan çok memnunum. inşallah böyle de devam eder.
dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti quickcan » 30 Arl 2009, 00:37

1.4 çekmez diyenler sanırım arabadan anlamayanlar sonuçta 122 hp ve turbolu bir motor..ayrıca 1.6 102 hp den daha güçlü..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 30 Arl 2009, 00:50

oo  doktorlar  akmış foruma Smile

bir ben  çıkmadım  doktor  bizim aileden  soy isimimize ayıp ettim LOL

neyse  rodaj konusunda  kafanıza  takmayın   bu  kullanıcı  adıyla  zibil gibi  forumlarda  kafa yorduğum  konuyu  anlatmaya  çalıştım cidden  oturup  rodaj araştıran  birininin benim  yazılarıma  denk gelmemesi   zor.

ve konu  dediğim gibi  rodaj  yapıyorum  diye  sakın  korkmayın  motor  adam  akıllı  ısındıktan  sonra nasıl  kullanmak istiyorsanız  öyle  kullanın  hatta  basın.( yüksek  devir  değil  tam  gaz )
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti dralita » 30 Arl 2009, 01:04

servisteki ustaya sordum rodaj işi nasıl olacak diye. hocam o rodaj işi seksenlerde kaldı dedi. üstelemedim. ama benim anladığım kadarıyla en azından bir süre de olsa parçaların birbirine alışması için araca çok fazla yüklenmemek gerekir diye düşünüyorum. fabianın kitapçığında ilk 200 km ani fren yapmayın diyordu mesela ( beş sene önce okumuştum, ne hafıza ama:)

ben henüz 150 km yi geçmedim ama km biraz daha artınca bir 240 denemek isterim açıkcası. kılavuzunda da ısınması için direk yol almaya başlayın, olduğunuz yerde beklemeyin diyor. durdururken de garaja girdim bilmem ne yaptım derken zaten bir iki dakika rölantide bekliyor araç. kitabına uygun kullanıyoruz vesselam...
dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 30 Arl 2009, 01:14

olay  çok  derin  mevzu Smile

Türkiye yi  bırakın dünya  genelinde tartışmalar  hala  sürüyor.

Türkiyemizde motor mekanikten hakkaten 1 numara  insanlar  ile de konuştum  biz bile  kendi aramızda mutabakata  varamıyoruz.

siz  motoru  adam akıllı  ısıtıp  otobanda  basmaya  çıkmaktan kormayın.  Ben  yeni  skoda superb  in  test sürüşünde  18km  boyunca  tam  gaz  gittim  240 gördüğümüde düşünüyorum araç 600km civarıydı.

ayrıca  11  sene  önce  felicia yı  0 km  aldığımızda da yeni arabayla  bastık  hala  sorunsuz  hizmet ediyor.

bence  rodaj  diye  birşey yok  diyen  ustalardan  içinizi rahatlatarak  güzelce  ısınmış  motorla  tam gaz  basmaktan korkmayın.

kaba  bir  hesaplama  ile   3000 devir gibi  mütevazi bir devirde 1  saat çalışan  yada  kibar  kibar  100 km  yol yapmış  bir motorun  içinde  pistonlar yaklaşık 500.000 kere  inip çıkıyor.

sizce  yarım  milyon kerede alışmayacak bir yüzey söz konusu olabilir mi
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti quickcan » 30 Arl 2009, 01:17

turbolu araba nasıl düşük devirlerde o üfleme sesi geliyor mu?.. normalden farkı hissediliyor mu?

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti dralita » 30 Arl 2009, 01:17

alışma değil de artık aşınma olur gibi geldi bana...
dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dralita » 30 Arl 2009, 01:20

aracın içinde bariz bir ses yok ama sanırım bir defa direksiyonda başkası varken dışardayken duydum. puff puff diye bi ses geliyordu. o mu ki acaba???
dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dralita » 30 Arl 2009, 01:23

tövbe tövbee!!! sinir oldum. yeni başlık açacağım. yerini bulamadım bir türlü. acemilik işte. bari burada sorayım. fabiada anahtarı çıkarınca ışık açık kalırsa kesintisiz sirenle uyarıyodu. octaviada ise kontağı kapatınca ışık da kapanıyor, uyarı falan da yok. acaba 0 konumuna almak gerekiyor mu ışığı. serviste sordum kem küm ettiler.
dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir