1.4 tsi 122bg düz vites hakkında

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1.4 tsi 122bg düz vites hakkında

İleti cnydn » 27 Arl 2009, 01:51

Merhaba,

1.4 tsi octavia düz vites aracımızı teslim aldık. Bir test sürüşüne çıktım. Ancak rodaj süresinde aracı zorlamamak için fazla abartmak istemedim.
5 vitesli araçlara alıştık yıllarca. Araç 4ten 5 e istiyordu vites değişimini..
Şimdi bunu kullanırken.. Hiç bişey farkedemiyorum
4 5 6 arasında bariz geçiş istiyor araç diyemiyorum 90-100km hızdan önce ..evet devir 6da düşüyor doğal olarak ama..
90 km düz hızda en iyi vites yakıt tüketimi açısından 6 mıdır? Sollama yapacak olsak 4 veya 5 e mi inmeliyiz? 6da araç beklendiği kadar atak mıdır? ( Bir yerde 6da turbo devreye giriyor diye okumultum) ancak 1500 4000 devir arası hep devrede diye biliyorum
Kafam karıştı

Bu arada araç müthiş. Tek kusuru bence, yol gürültüsünü fazla alıyor. Ama motordan tık yok..Yol gürültüsü de sanırım 205 55 16 spor lastiklerden... önceki octaviamız 195 65 r15 lastiklerdi..

cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti C@GL@R » 27 Arl 2009, 01:58

hayırlı olsun aldıgınız araçla ilgili kesin bilgi veremem ama genel olarak şunu söyleyebilirim audi a3 sürdüm oda 6 vites..ama aracın en seri olduğu vites 6 değil.. yani sollama sırasında vitesi düşürmek gerekiyor..yakıt konusundada tabiki yol düz ve ya eğimli ise 6 viteste gitmek yakıtı büyük oranda azaltacaktır..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti quickcan » 27 Arl 2009, 02:36

çağlar abi haklı..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti fıratt » 27 Arl 2009, 15:06

deviri yakalamak mevzusu her vites değimi aracın devir aralıkları içerisinde olursa en yuksek performansı sunar,arac sollarken genelde yuksek devir aralıgı kullanmak en iyisi çunku hızlanma ve yavaşlama tepkimesi daha hızlı olur,arac sollerkende sollanılacak yere gore değişir,arac bilinenin dışında yeni bir teknloji ve yeni bir şanzıman aslında ne desek yalan olur ama,duz vites mantıgının dışına çıkamaz nekadar yeni olursa olsun..
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti dralita » 28 Arl 2009, 22:51

aracınız hayırlı olsun. kazasız belasız güzel günlerde kullanın inşallah.

ben de 1.4 tsi dsg aldım yeni. tsi dsg çok mu yakıyor diye bir başlık açmıştım daha ilk günden. çünkü fabianın benzini koklamasına alışmıştım 4 senedir.

dsg çok düşük hızlarda bile (örneğin 50 km/s hızda 7. vites) vitesi küçültmemek için elinden geleni yapıyor. sanırım yakıt tüketimini düşük tutmak için böyle birşey yapmışlar. otobanda 120 km/s hızda bile 2-3 litre tüketim değerlerini görmek mümkün. düşük viteslerde ise tüketim aşırı derecede artıyor ama müthiş bir performans sergiliyor.  eğer aracı ekonomik kullanmak istiyorsanız şehir içinde dahi yüksek viteste kullanmanızı tavsiye ederim ama sollamalarda düşük vitesleri kullanmak gerekir çünkü 6-7. viteste devir yüksek değilse haliyle araç düşük vites isteyecektir.

ben de sadece 3 günlük octavia sahibi olarak ancak bu kadarını söyleyebiliyorum.

son olarak diyeceğim çok güzel bir seçim yapmışsınız. keyifli sürüşler.
dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cnydn » 30 Arl 2009, 00:08

Teşekkürler, size de hayırlı olsun :)
111 km oldu aracım bugün :) Yalnız rodaj falan dayanamıyorum biraz yükleniyorum bazen gaza.. :)

Yakıt tüketimiyle ilgili.. 1.2.3. viteslerde 20-25-30 lt anlık tüketimler görebiliyorum basarsam..
3. viteste caddede yavaşça giderken de 10 lt civarı bir tüketim görüyorum
zamanla azalacaktır ancak.. fazla gibi geldi ilk anda bu tüketim bana?

Bir de bir sorum olacak.. İlk çalıştırma anında bugün bir arkadaşım, naptın niye hemen çalıştırdın dedi? Dedim noldu?
Kontağı yarım çevirip kontrol ışıkları söndükten sonra (4-5 sn) kontağı tam çeviriceksin dedi?

Var mı gerçekten böyle bişey?

cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti quickcan » 30 Arl 2009, 00:13

evet o ışıkların sönmesini bana da söylediler acaba neden bende merak ettim..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 30 Arl 2009, 00:15

bu arada dsg zaten mükemmel bir şanzıman.. bence kusursuz...çift kavramalı..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ihsann » 30 Arl 2009, 00:22

[quote="cnydn"]Teşekkürler, size de hayırlı olsun :)
111 km oldu aracım bugün :) Yalnız rodaj falan dayanamıyorum biraz yükleniyorum bazen gaza.. :)

Yakıt tüketimiyle ilgili.. 1.2.3. viteslerde 20-25-30 lt anlık tüketimler görebiliyorum basarsam..
3. viteste caddede yavaşça giderken de 10 lt civarı bir tüketim görüyorum
zamanla azalacaktır ancak.. fazla gibi geldi ilk anda bu tüketim bana?

Bir de bir sorum olacak.. İlk çalıştırma anında bugün bir arkadaşım, naptın niye hemen çalıştırdın dedi? Dedim noldu?
Kontağı yarım çevirip kontrol ışıkları söndükten sonra (4-5 sn) kontağı tam çeviriceksin dedi?

Var mı gerçekten böyle bişey?

[/QUOTE]
Öncelikle hayırlı olsun. Gözlemlediğiniz anlık tüketim değerleri,motor
yeni,siz araçla yeni tanıştınız vs. Bu gibi faktörleri göz önünde
bulundurarak tüketim konusunda biraz sabırlı olmanızı tavsiye ederim :)
Servis yaklaşık 10bin km den sonra tüketimin düşeceğini söylüyor. Marşa
basmadan önce motor dizel olmasa bile beklemenin gerekli olduğunu
söylüyorlar ama bende tam bir bilgiye sahip değilim o konuda. Kazasız
sürüşler..

edit:ışıklar sönene kadar geçen zamanda benzinli araçlarda benzin pompası yeterli bar gücüne ulaşıp enjektörleri tam doldurur gibi bir açıklama var bir forum sayfasında.
ihsann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dralita » 30 Arl 2009, 00:29

benim fabia da ilk aldığım zamanlar tüketim hayli yüksekti. aracı vermeden önce en son otobanda kullandığımda 1.4 benzinli araç ile (100-120 km hızda) km de 150 kuruş yakmıştı. yani biraz sabredersek eğer düşeceğine eminim. tabi düşer düşmesine de öyle 5 litreleri görmek biraz zor gibi geliyor.

ben kullanma kılavuzunu hatmediyorum şimdi başka işim yokmuş gibi. kılavuzda der ki  bahsettiğiniz kontrol ışıkları ki zaten adı üstünde kontrol ışıkları; aracın abs, esp, motor yağı vs. özelliklerini denetliyor. yani bir arıza varsa kontrolden sonra da yanmaya devam ediyor. ama 5 saniye değil de sanırım 2-3 saniye sürüyor bu olay. beklemek lazım yani doğrudur. zaten bir kere bu şekilde elinizi alıştırırsanız öyle devam edecektir.
dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti C@GL@R » 30 Arl 2009, 02:44

beklemelisiniz çünkü ön kızdırma denilen şeyi yapıyor yani bazı
kısımları ısıtıyor araç sanırım ateşleme vs.....dııııııııııııııı...
sesinden sonra aracı çalıştırın 
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti hetepe » 30 Arl 2009, 10:47

[quote="cnydn"]Merhaba,

1.4 tsi octavia düz vites aracımızı teslim aldık. Bir test sürüşüne çıktım. Ancak rodaj süresinde aracı zorlamamak için fazla abartmak istemedim.
5 vitesli araçlara alıştık yıllarca. Araç 4ten 5 e istiyordu vites değişimini..
Şimdi bunu kullanırken.. Hiç bişey farkedemiyorum
4 5 6 arasında bariz geçiş istiyor araç diyemiyorum 90-100km hızdan önce ..evet devir 6da düşüyor doğal olarak ama..
90 km düz hızda en iyi vites yakıt tüketimi açısından 6 mıdır? Sollama yapacak olsak 4 veya 5 e mi inmeliyiz? 6da araç beklendiği kadar atak mıdır? ( Bir yerde 6da turbo devreye giriyor diye okumultum) ancak 1500 4000 devir arası hep devrede diye biliyorum
Kafam karıştı

Bu arada araç müthiş. Tek kusuru bence, yol gürültüsünü fazla alıyor. Ama motordan tık yok..Yol gürültüsü de sanırım 205 55 16 spor lastiklerden... önceki octaviamız 195 65 r15 lastiklerdi..

[/QUOTE]
Yeni arabanız hayırlı olsun, güle güle kullanın..
Yaklaşık olarak 1000-1500 km boyunca yüksek devirden, ani hızlanmadan ve duruştan kaçının.

En ekonomik sürüş, devri fazla düşürmeden 90km/s de 6 vites olacaktır tabii olarak.

Sollamalarda ise sollama hızınıza bağlı olarak 3 ve 4 vites uygun olacaktır.Öyle sanıyorum ki 5. vites 0.90-0.80 lerde orana sahip olduğundan sollamalarda yeterli çekiş sağlayamayabilir.

Turbo vitese değil, motor devrine bağlı çalışır, -atıyorum- 2000 li devirlerden sonra devrede olabilir.

Yol gürültüsünde sizin de tespit ettiğiniz gibi 205 tabanlı lastikler de etki eder.Lastikleri değiştireceğiniz zaman sırt deseni dikey olanları tercih ederseniz bu da sese olumlu etki eder.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti lazianke » 30 Arl 2009, 11:51

arkadaşlar turbo her an devrededir, egzostan duman çıktığı her an çalışır ancak etkisini yüksek devirlerde gösterir.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti quickcan » 30 Arl 2009, 21:44

[quote="lazianke"]arkadaşlar turbo her an devrededir, egzostan duman çıktığı her an çalışır ancak etkisini yüksek devirlerde gösterir.[/QUOTE]
+1Thumbs%20Up

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti epelek » 31 Arl 2009, 03:10

Yeni araç alanlara hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin. DSG tam isabetli bir seçim olmuş.
SUPERB TDI 2.0 ELEGANCE DSG 170 HP
epelek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet Muhsin Fırat
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Süperb Eleg DSG 170 Hp

İleti dralita » 31 Arl 2009, 04:50

teşekkür ederim.

darısı da sizlerin başına olsun inşallah.
dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cnydn » 03 Oca 2010, 01:25

Teşekkürler. Hepimiz tüm araçlarımızı kazasız belasız kullanalım inşallah.
Bu arada ufak bir bilgi daha. sinyal koluna tam basmayıp basıp çekince 3 kez sinyal verip duruyor.
Bir de direksiyonu biraz hissiz buluyorum.. eski octime göre

cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti octavia42 » 04 Oca 2010, 12:18

bizde 1.4 tsi aldık yeni. yakıt tüketiminin ve göstergelerin zamanla oturacağını düşnüyorum. elinizdeki bilgileri ve ipuçlarını paylaşırsanız sevinirim...
octavia42
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir