Octavia Facelift 2009-2010 FL hakkında sorular

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia Facelift 2009-2010 FL hakkında sorular

İleti cnydn » 31 Arl 2009, 22:16

Merhaba,

Öncelikle herkese iyi seneler. Ailelerinizde birlikte nice güzel seneler geçirirsiniz inşallah.

Şimdi aracımla ilgili birkaç sorum ve tespitim var.

1-Bugün kapalı bir otoparkta park ettiğimde motor kaputundan kötü
kokular geldi.. plastik yanığı gibi.. açtım baktım bişey yok.. yeni
motordan yükselir mi böyle kokular? 150 km de henüz araç :) 5 dk
kullanmıştım bi de.. motor kaputu sımsıcaktı.. bu kadar ısınır mı 5dk
lık yolda?

2-Araç alarmını ben hiç duymamıştım..babam duymuş .. çok alçak bir sesti diyo.. eski octaviamız gibi değil dedi.. sizde nasıl?

3- 1. viteste aracı kaldırırken anlık tüketim 49.9lt yazıyor hep :D sinir bozuyoo..

4- Sizlerin farlar da mercek far mı ? Tüm elegancelar mercek far mı? Çok güzel görünüyor..

5- Otomatik klimada AC tuşu tam olarak ne işe yarar? AC basılı olmadığı zaman klima devrede olmuyor mu? AC devrede değilken gelen hava , motorla ısınan sıcak hava mı ?

6- Bagaj düğmesine 2 sn basılı tutmakla, bir kez basmak arasındaki fark
ne? Arkadaşımın audisinde basılı tutunca kapak komple açılıyor.. Bizde
kilit atıyor ama yine de açılmıyor..

7- Geri vitese takınca radyo sesini kısıyor :)

8- Aynaların geri viteste aşağıyı göstermesi ve viraj görüş sis farı bende var mı bilemiyorum? Sanırım servisler açıyormuş..Servise uğrayamadım henüz..

9- Torpidoyu açtım. Buzdolabı fonksiyonu düğmesi elimde kaldı daha dokununca? Nasıl bir şey o? Yerine oturuyor mu?

Herkese teşekkürler cevaplar için şimdiden

cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti terasus » 31 Arl 2009, 22:20

Bu yazınızdan bir çıktı alıp en güzeli size en yakın servise veya arabayı aldığınız yerdeki güzel bayanlardan birine sormak efem ...:)) Hayırlı olsun..
terasus
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti MEGAN » 31 Arl 2009, 22:30

[quote="terasus"]Bu yazınızdan bir çıktı alıp en güzeli size en yakın servise veya arabayı aldığınız yerdeki güzel bayanlardan birine sormak efem ...:)) Hayırlı olsun..[/QUOTE]
Kesinlikle. özellikle o motor işini sarkıtmadan sorun bence.
-Skoda Octavia A5 1.6 FSI //
-34 EU 8105
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
Kullanıcı avatarı
MEGAN
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: PEUGEOT 307 1.6//MAKYAJLI ALP BEYAZI // 34 EU 8105

İleti cnydn » 31 Arl 2009, 23:04

Motor koruma yapılmıştı satın alınırken..acaba orada kullanılan kimyasallardan mı geliyor koku?

Pazar günü açık olursa götüreceğim..

Yine de kullanıcılardan en azından öteki sorulara cevap bekliyorum :)

Teşekkürler
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti y.emre » 31 Arl 2009, 23:16

bu saydıkların arasında sadece benim arabada dijital klima var
dediğiniz gibi AC tusu aktif değilken normal kalorifer çalısır.
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti alpino » 31 Arl 2009, 23:17

- yeni motorlar çok çabuk ısınıyor. motor bölmesinin değişik bir kokusu var octavialarda. eğer motor kaputunun içinde keçe kaplama yoksa mutlaka taktırın. hem kaput boyasının sıcaklıktan etkilenmesini önlersiniz hem de az da olsa motor sesini azaltır.
- alarm sesi biraza kısık ama oldukça rahatsız edici bir ses.
- 1. viteste sakince kalkarsanız anlık tüketimi daha düşük görürsünüz. ben 99.9 bile gördüm
- bendeki makyajsız a5 olduğundan sisler merceksiz
- AC klima kompresörünü çalıştırır. soğuk havalarda aracın camlarındaki buğunun kolayca çözülmesini sağlar. ECON ise kompresörü devre dışı bırakır
- bagaj düğmesine basarak kapağın açılması octavialarda yok
- geri vitese taktığınızda park sensörünün sesini daha iyi duyabilmeniz için ses kısılır. radyoda menü içerisinde ne kadar kısılacağını ayarlayabilirsiniz
- aynalar ve sis farları serviste açtırılabiliyor. benim makyajsızda sis farları özelliği açık, aynayı da en kısa zamanda açtıracağım
- torpido soğutma ayarı oldukça sıkı şekilde yerinde duruyor. hiç çıkmadı hatta gevşeklik bile yok. sizinkinde bir sorun var. hemen gidin servise gösterin.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti WXW » 31 Arl 2009, 23:28

[quote="cnydn"] Merhaba,Öncelikle herkese iyi seneler. Ailelerinizde birlikte nice güzel seneler geçirirsiniz inşallah.Şimdi aracımla ilgili birkaç sorum ve tespitim var.
1-Bugün kapalı bir otoparkta park ettiğimde motor kaputundan kötü
kokular geldi.. plastik yanığı gibi.. açtım baktım bişey yok.. yeni
motordan yükselir mi böyle kokular? 150 km de henüz araç :) 5 dk
kullanmıştım bi de.. motor kaputu sımsıcaktı.. bu kadar ısınır mı 5dk
lık yolda?

bizimkinden gelmedi. siz yine de kontrol ettirin derim. elektrik arızası olabilir, allah korusun yangına sebebiyet vermesin. her ne kadar koku devam etmediyse de

2-Araç alarmını ben hiç duymamıştım..babam duymuş .. çok alçak bir sesti diyo.. eski octaviamız gibi değil dedi.. sizde nasıl?

alarm hiç ötmedi, açıkçası denemedimde.babamda araç sorarım ona da

3- 1. viteste aracı kaldırırken anlık tüketim 49.9lt yazıyor hep :D sinir bozuyoo..

bizde de öyle:)), daha fazla görmemek için ivedilikle hızlanıyoruz:D

4- Sizlerin farlar da mercek far mı ? Tüm elegancelar mercek far mı? Çok güzel görünüyor..

evet

5- Otomatik klimada AC tuşu tam olarak ne işe yarar? AC basılı olmadığı zaman klima devrede olmuyor mu? AC devrede değilken gelen hava , motorla ısınan sıcak hava mı ?

evet, ben de o şekilde biliyorum

6- Bagaj düğmesine 2 sn basılı tutmakla, bir kez basmak arasındaki fark
ne? Arkadaşımın audisinde basılı tutunca kapak komple açılıyor.. Bizde
kilit atıyor ama yine de açılmıyor..

bizde o özellik yok keşke olsaydı, açmaktan ziyade kapamak daha zor geliyor

7- Geri vitese takınca radyo sesini kısıyor :)

ben de ilk duyduğumda şaşırmıştım, güzel bir özellik değil mi?

8- Aynaların geri viteste aşağıyı göstermesi ve viraj görüş sis farı bende var mı bilemiyorum? Sanırım servisler açıyormuş..Servise uğrayamadım henüz..

açan servisi hala aramaktayız..:)

9- Torpidoyu açtım. Buzdolabı fonksiyonu düğmesi elimde kaldı daha dokununca? Nasıl bir şey o? Yerine oturuyor mu? Herkese teşekkürler cevaplar için şimdiden

Çıkarmayı bir deneyeyim, takamazsam beraber cevap ararız:)
[/QUOTE]
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti alpino » 31 Arl 2009, 23:47

bir özellik daha. yağmur sensörü devredeyken (ve yağmur yağıyorsa) geri vitese taktığınızda arka cam sileceği çalışır ve arka camı siler.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 01 Oca 2010, 00:10

en rahat ve güvneli yolu servise sormak...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti dralita » 01 Oca 2010, 00:25

erinmeden cevaplayayım da bak

1-aynı kokuyu ben de farketmiştim ama kaputu açıp bakmak aklıma gelmedi. heralde balatalar falan yeni ondandır diye düşündüm. araba 250 km de koku hala geliyor ve ben hala nedenini bilmiyorum

2-doğrudur. alarm o anıran alarmlardan değil. kibarca bir sesi var biip biip diye. ama gerçekten gerektiğinde duyulur mu bilmem. caydırıcılık etkisi yeter kanaatimce.

3-valla fabia da bile ilk başlarda öyle 49 falan görüyodum ben. sonradan azalıyor ama arkadaşımızın dediği gibi biraz yavaşça kalkarsan 30 falan oluyor.

4-yenilerin hepsi mercekli sanırsam. en azından benimki ve seninki öyle.

5-AC cevaplanmış da komik bişey söyleyim. fabia varken 6 ay sonra dayımdan öğrendim klimanın o tuşla açıldığını. 1 kış dondum. fabiası olan sığır arkadaşım da söylememişti nereden bileyim.

6-düğmeye bir kes basınca kapak kilidi açılır ama düğmesine de basmak lazım. uzunca basınca sadece yukarı kaldırmak yeterlidir. ha yukarı kalksa fena mı olur. olmaaz. ama paramız olunca audi de alırız sıkma canını.

7-radyo meselesine hiç dikkat etmedim. en kısa sürede edecem.

8-eğer serviste bilen,anlayan varsa açıyolar. ben bazı özellikleri açtırdım.

9-genel anlamda skodanın işçiliği bana göre iyi. istisnalar kaideyi bozmaz. bi ara servise uğra yaptırıver.

yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

hayırlı,uğurlu olsun. güle güle kullanın...
dralita
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fmaka » 01 Oca 2010, 12:32

yağmur sensörü devrede iken camlarınız açık bırakırsanız kapıları kitlerken camlarıda kapatır.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti cnydn » 02 Oca 2010, 14:41

Merhaba,

Az önce servisteydim. Buzdolabı düğmesi kırıkmış, değiştirdiler..
Vag cihazına bağladılar aynaların aşağı göstermesi ve sis farının dönmesi özellikleri için, sistem göremedi bunları..
Isıtmalı ön cam yıkama sistemi diyordu internette elegance için.. sordum.. o da yokmuş

Şimdi sizden de yorum bekliyorum. Aklım almıyor.. Neden kimimizin elegance araçlarında bu özellikler var( ayna aşağıyı göstermesi, viraj aydınlatmalı sis farı ) kimimizde yok? Sizler yani araçlarında bu donanımı olanlar, araçlarınızı alırken extra ücret ödediniz mi yoksa herkes elegance ı aynı fiyata alıyor, kime hangi donanımlısı çıkarsa?! modeli mi araç satın alıyoruz? ..
Ayrıca Internette yazan şeyler gerçeği yansıtmıyor.. Kardeşim, Türkiye donanımında yoksa ısıtmalı ön cam yıkama sistemi, yazma oraya..

Hiçbiri sorun değil, keşke aynaların aşağıyı gösterme özelliği olsaydı, çok arıyorum bunu.. Herşeye rağmen aracımı çok seviyorum..Ancak bu olaylar canımı sıkıyor.
Ayrıca paspas sordum kauçuk paspas..kışın rezil oluyor bej halı paspas.. 159 lira dediler orjinaline..%20 indirim yaparız dediler.. Çok pahalı.. :( Almadım.. Bizim araçlara uyacak güzel bej kauçuk paspas öneriniz var mı?

Teşekkürler

cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 02 Oca 2010, 15:26

dostum hangi servise gittin?
benim sis farı işini açan servis Şaşmaz'da Ünaldı Skoda. Oradaki elektrikçi zehir gibi. 5 dakkada yapmıştı benim işi.
Kauçuk paspas içinde Ata Skoda'ya git çiftlik kavşağında istanbul yolu üzerinde. ben oradan geçen sene ya 57 ya da 75 tl ye almıştım. orijinal siyah kauçuk paspası.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cnydn » 02 Oca 2010, 15:45

Aracı aldığım yer olan And'a gittim.
Vag'a bağladı..konfor ayarlarına geldi.. bana çok bilgili gibi de gelmedi vatandaş ama neyse :(
Araç gelirken hepsi açık gelir abi diyo.. dedim ama böyle böyle insanlar açtırıyo..sonra baktı sizde yok dedi..anlamadım
Hmm ataya da bi sorayım o zaman paspası..
aldığınız paspas kilitli model mi?
Ünaldıyı da herkes övüyor.. Bari uğrayayım bir ara..
tşkler

Bu arada setup ekranından ulaşılamıyor di mi bu ayarlara?

cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cnydn » 02 Oca 2010, 16:23

Yok ağalar abiler.. ata ile iş yapılmaz kusura bakmasınlar
Aradım paspası sormak için.. 4 farklı kişiye bağladılar.. en sonunda birisi açtı
Söyledim octavia için bej kauçuk paspas var mı diye.. Bej yok abi orjinalinde bej yok dedi..
Peki siyahın fiyat ne kadar dedim..100 kağıt abi dedi..
Üstelemedim kapattım
atanın yapacağı iş bu kadar
bej yokmuş..e gözümle gördüm kardeşim var olmaz olur mu..
oof of

cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cnydn » 02 Oca 2010, 16:32

http://urun.gittigidiyor.com/Vagcom-409 ... ZZ23006037

Şununla her bişeyi yapabiliyo muyuz? Güvenli mi?

Evet çok çenem düştü kusura bakmayın :)
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cnydn » 02 Oca 2010, 16:49

Bakın kılavuzda ne yazıyor:

Cornering lights*
The cornering lights are used to illuminate the curves by means of the cone of light
swiveling together with the front headlight with Xenon lights*. This function is
active when the speed of the car increases to more than 10km/h.
The swiveling function of the headlights can be switched off / on via the menu point
Assistant in the main menu of the Information display* ⇒ page 26.

Menüde-Asistant ın altında aktif edilebiliyor bu özellik deniyor. Aracında bu sis farları ile ilgili olayı aktive edilen arkadaşlar, mesela alpino, siz menüden bakmış mıydınız hiç görünüyor muydu? Yoksa direk servise mi götürdünüz?

Kısaca bizim de ulaşabildiğimiz menüde gözükmemesi, o donanımın araçta olmadığı anlamına geliyorsa, boşuna ünaldıya gitmek istemiyorum.

cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 02 Oca 2010, 16:54

[quote="cnydn"]http://urun.gittigidiyor.com/Vagcom-409-Turkce-Ariza-Tespit-Cihazi_W0QQidZZ23006037

Şununla her bişeyi yapabiliyo muyuz? Güvenli mi?

Evet çok çenem düştü kusura bakmayın :)

[/QUOTE]

eğer menu resimlerde görünen gibiyse evet çünkü benim elektrikçi ustam aynı programı kullanıyor ama onun cihaz birkaç milyarmış..bunla sadece hata kodlarını okuyabilirsiniz diye düşünüyorum..

http://cgi.ebay.co.uk/409-1-VAG-COM-USB ... 3ef158ae8b

ayrıca e-bay da bunlar 5-10 paund arası

tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir